scantpaper - en to fi translation catalogue (572 entries)

en: Text layer
fi: Teksti taso

en: Go to least confident text
fi: Siirry

en: Go to previous text
fi: Siirry edelliseen tekstiin

en: Sort by confidence
fi: Järjestä

en: Sort OCR text boxes by confidence.
fi: Lajittele OCR-tekstilaatikot luotettavuuden mukaan.

en: Sort by position
fi: Lajittele sijainnin mukaan

en: Sort OCR text boxes by position.
fi: Lajittele OCR-tekstilaatikot siijainnin mukaan.

en: Select sort method for OCR boxes
fi: Valitse OCR-laatikoiden lajittelutapa

en: Go to next text
fi: Siirry  seuraavaan tekstiin

en: Cancel corrections
fi: Hylkää korjaukset

en: Duplicate text
fi: Kahdenna teksti

en: Add text
fi: Lisää teksti

en: my-new-word
fi: minun-uusi-sana

en: Delete text
fi: Poista teksti

en: Annotations
fi: Huomautukset

en: Add annotation
fi: Lisää huomautus

en: my-new-annotation
fi: minnu-uusi-huomautus

en: Delete annotation
fi: Poista huomautus

en: Image
fi: Kuva

en: Error displaying help
fi: Virhe näytettäessä ohjetta

en: Cannot read file: %s
fi: Eo pysty lukea tiedostoa: %s

en: GraphicsMagick is being used in ImageMagick compatibility mode.
fi: GraphicsMagickia käytetään ImageMagick-yhteensopivuustilassa.

en: Whilst this might work, it is not currently supported.
fi: Vaikka tämä saattaa toimia, sitä ei tällä hetkellä tueta.

en: Please switch to ImageMagick in case of problems.
fi: Vaihda ImageMagickiin ongelmatilanteissa.

en: pdftk is installed, but seems to be missing required dependencies:
    %s
fi: pdftk on asennettu, mutta siltä näyttää puuttuvan vaaditut riippuvuudet:\n
    %s

en: pdftk is installed, but cannot access the directory used for temporary files.
fi: pdftk on asennettu, mutta se ei voi käyttää väliaikaisten tiedostojen hakemistoa.

en: One reason for this might be that pdftk was installed via snap.
fi: Yksi syy tähän saattaa olla se, että pdftk asennettiin snapin kautta.

en: In this case, removing pdftk, and reinstalling without using snap would allow scantpaper to use pdftk.
fi: Tässä tapauksessa pdftk:n poistaminen ja uudelleenasentaminen ilman snapia antaisi scantpaper:lle mahdollisuuden käyttää pdftk:tä.

en: Another workaround would be to select a temporary directory under your home directory in Edit/Preferences.
fi: Toinen ratkaisu on valita väliaikainen hakemisto kotihakemistosi alta Muokkaa/Asetukset-kohdassa.

en: Process image with GOCR.
fi: Käsittele kuva GOCR:llä.

en: Process image with Tesseract.
fi: Käsittele kuva Tesseract:lla

en: Process image with Cuneiform.
fi: Käsittele kuva Cuneiform:lla.

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _New
fi: _Uusi

en: Clears all pages
fi: Tyhjentää kaikki sivut

en: _Open
fi: _Avaa

en: Open image file(s)
fi: Avaa kuvatiedosto(t)

en: Open c_rashed session
fi: Avaa vioittunut  istunto

en: Open crashed session
fi: Avaa vioittunut  istunto

en: S_can
fi: S_kannaa

en: Scan document
fi: Skannaa asiakirja

en: Save
fi: Tallenna

en: _Email as PDF
fi: Email PDF:nä

en: Attach as PDF to a new email
fi: Lisää PDF:nä uuteen sähköpostiin

en: _Print
fi: T_ulosta

en: Print
fi: Tulosta

en: _Compress temporary files
fi: _Pakkaa väliaikaiset tiedostot

en: Compress temporary files
fi: Pakkaa väliaikaiset tiedostot

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Quit
fi: Lopeta

en: _Edit
fi: M_uokkaa

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: Undo
fi: Kumoa

en: _Redo
fi: _Tee uudelleen

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Cu_t
fi: _Leikkaa

en: Cut selection
fi: Leikkaa valinta

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: Copy selection
fi: Kopioi valinta

en: _Paste
fi: L_iitä

en: Paste selection
fi: Liitä valinta

en: _Delete
fi: _Poista

en: Delete selected pages
fi: Poista valitut sivut

en: _Renumber
fi: _Uudelleen numeroi

en: Renumber pages
fi: Uudelleen numeroi sivut

en: _Select
fi: _Valitse

en: _All
fi: K_aikki

en: Select all pages
fi: Valitse kaikki sivut

en: _Odd
fi: Pa_riton

en: Select all odd-numbered pages
fi: Valitse kaikki parittomat sivut

en: _Even
fi: Paril_linen

en: Select all evenly-numbered pages
fi: Valitse kaikki tasanumeroiset sivut

en: _Invert
fi: Muunna

en: Invert selection
fi: Muuunna valinta

en: _Blank
fi: Ty_hjä

en: Select pages with low standard deviation
fi: Valitse sivut, joilla on pieni keskihajonta

en: _Dark
fi: Tu_mma

en: Select dark pages
fi: Valitse tummat sivut

en: _Modified
fi: _Muokattu

en: Select modified pages since last OCR
fi: Valitse edellisen OCR:n jälkeen muokatut sivut

en: _No OCR
fi: _Ei OCR

en: Select pages with no OCR output
fi: Valitse sivut, joilla ei ole OCR-tulostusta

en: _Clear OCR
fi: _Tyhjennä OCR

en: Clear OCR output from selected pages
fi: Tyhjennä OCR valituista sivuuista

en: Propert_ies
fi: Omina_isuudet

en: Edit image properties
fi: Muokkaa kuvan ominaisuuksia

en: Prefere_nces
fi: A_setukset

en: Edit preferences
fi: Muokkaa asetuksia

en: _View
fi: _Näytä

en: Zoom _100%
fi: Zoomaus _100%

en: Zoom to 100%
fi: Sovita 100%

en: Zoom to _fit
fi: Sovita ikkunaan

en: Zoom to fit
fi: Sovita ikkunaan

en: Zoom _in
fi: L_ähennä

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom _out
fi: L_oitonna

en: Zoom out
fi: Loitonna

en: Rotate 90° clockwise
fi: Käännä 90 astetta myötäpäivään

en: Rotate 180°
fi: Käännä 180 astetta

en: Rotate 90° anticlockwise
fi: Käännä 90 astetta vastapäivään

en: _Tools
fi: _Työkalut

en: _Threshold
fi: Kynnysarvo

en: Change each pixel above this threshold to black
fi: Muuta jokainen tämän kynnyksen ylittävä pikseli mustaksi

en: _Brightness / Contrast
fi: Kirkkaus / Kontrasti

en: Change brightness & contrast
fi: Muuta kirkkautta ja kontrastia

en: _Negate
fi: Käänteinen

en: Converts black to white and vice versa
fi: Muunna musta valkoiseksi ja päinvastoin

en: _Unsharp Mask
fi: Epäterävä maski

en: Apply an unsharp mask
fi: Hyväksy epäterävä maski

en: _Crop
fi: _Rajaa

en: Crop pages
fi: Rajaa sivut

en: Crop selection
fi: Rajaa valinta

en: _Clean up
fi: Puhdista

en: Clean up scanned images with unpaper
fi: Puhdista skannatut kuvat paperittomalla

en: _Split
fi: _Käännä

en: Split pages horizontally or vertically
fi: Käännä sivut horisontaalisesti tai vertikaalisesti

en: Optical Character Recognition
fi: Optinen hahmon tunnistus

en: U_ser-defined
fi: Käyttäjän määrittelemä

en: Process images with user-defined tool
fi: Käsittele kuvia käyttäjän määrittämillä työkaluilla

en: _Help
fi: _Ohje

en: Help
fi: Ohje

en: _About
fi: Tietoj_a

en: _Pan
fi: _Panoroi

en: Use the pan tool
fi: Käytä pnorointia

en: Use the rectangular selection tool
fi: Käytä suorakaiteen muotoista valintatyökalua

en: _Select & pan
fi: _Valitse ja panoroi

en: Use the combined select and pan tool
fi: Käytä yhdistettyä valinta- ja panorointityökalua

en: _Tabbed
fi: _Välilehti

en: Arrange image and OCR viewers in tabs
fi: Järjestä kuva- ja OCR-katseluohjelmat välilehdille

en: _Split horizontally
fi: Järjestä vaakasuoraan

en: Arrange image and OCR viewers in horizontally split screen
fi: Järjestä kuva- ja OCR-katselulaitteet vaakasuoraan jaetulle näytölle

en: _Split vertically
fi: Järjestä pystysuoraan

en: Arrange image and OCR viewers in vertically split screen
fi: Järjestä kuva- ja OCR-katselulaitteet pystysuoraan jaetulle näytölle

en: Edit text layer
fi: Muokkaa tekstikerrosta

en: Show editing tools for text layer
fi: Näytä tekstikerroksen muokkaustyökalut

en: Edit annotations
fi: Muokkaa huomautuksia

en: Show editing tools for annotations
fi: Näytä merkintöjen muokkaustyökalut

en: Save image and Save as PDF both require imagemagick
fi: Kuvan tallentaminen ja Tallenna PDF-muodossa vaativat molemmat imagemagick:iin

en: Save image requires libtiff
fi: Kuvan tallentaminen vaatii libtiff:iin

en: Save as DjVu requires djvulibre-bin
fi: Tallenna nimellä, DjVu vaatii djvulibre-bin:n

en: Email as PDF requires xdg-email
fi: Sähköposti PDF:nä vaatii  xdg-sähköpostin

en: The rotating, crop, unsharp, split and unpaper tools require perlmagick
fi: Pyörivät, rajaavat, terävät, halkaisut ja paperittomat työkalut vaativat perlmagickia

en: unpaper missing
fi: paperiton puuttuu

en: OCR requires gocr, tesseract, or cuneiform
fi: Tekstintunnistus vaatii gocr-, tesserakti- tai nuolenkirjoitus:n

en: PDF encryption requires pdftk
fi: PDF-salaus vaatii pdftk:n

en: Warning: missing packages
fi: Varoitus: puuttuvia paketteja

en: Warning: unable to use %s for temporary storage. Defaulting to %s instead.
fi: Varoitus: %s ei voi käyttää väliaikaista tallennusta. Oletuksena sen sijaan %s.

en: Crashed sessions
fi: Vioittunut istuntoja

en: The following list of sessions cannot be restored.
fi: Seuraavaa istuntojen luetteloa ei voi palauttaa.

en: Please retrieve any images you require from them.
fi: Hae niistä haluamasi kuvat.

en: Selected sessions will be deleted.
fi: Valittu istunto poistetaan.

en: Session
fi: Istunto

en: Pick crashed session to restore
fi: Valitse vioittunut istunto palautettavaksi

en: Some pages have not been saved.
    Do you really want to clear all pages?
fi: Joitakin sivuja ei ole tallennettu.\n
    Haluatko todella tyhjentää kaikki sivut?

en: Process %i of %i (%s)
fi: Prosessi %i/%i (%s)

en: Process %i of %i
fi: Prosessi  %i tai  %i

en: Open image
fi: Avaa kuva

en: Image files
fi: Kuvatiedostot

en: Enter user password for PDF %s
fi: Anna käyttäjän salasana PDF:lle %s

en: Pages to extract
fi: Poimittavat sivut

en: First page to extract
fi: Ensimmäinen sivu poimittu

en: Last page to extract
fi: Viimeinen sivu poimittu

en: %04d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d is not a valid datetime: %s
fi: %04d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d ei ole kelvollinen päivämääräaika: %s

en: Post-save hook
fi: Jälkitallennuskoukku

en: Run command on saved file. The available commands are those user-defined tools that do not specify %o
fi: Suorita komento tallennetussa tiedostossa. Käytettävissä olevat komennot ovat käyttäjän määrittämiä työkaluja, jotka eivät määritä %o:ta

en: Close dialog on save
fi: Sulje valintaikkuna tallennuksen yhteydessä

en: PDF filename
fi: PDF tiedostonimi

en: PDF files
fi: PDF tiedostot

en: DjVu filename
fi: DjVu tiedostonimi

en: DjVu files
fi: DjVu tiedostonimi

en: TIFF filename
fi: TIFF tiedostonimi

en: Text filename
fi: Text tiedostonimi

en: Text files
fi: Teksti tiedostot

en: hOCR filename
fi: hOCR tiedostonimi

en: hOCR files
fi: hOCR tiedostot

en: PS filename
fi: PS tiedostonimi

en: Postscript files
fi: Postscript tiedostot

en: scantpaper session filename
fi: scantpaper istunnon tiedostonimi

en: scantpaper session files
fi: scantpaper istunnon tiedostot

en: Directory %s is read-only
fi: Kansio %s on vain luku-oikeus

en: File %s is read-only
fi: Tiedosto %s on kirjoitussuojattu

en: Image filename
fi: Kuvan tiedostonimi

en: This operation would overwrite %s
fi: Tämä operaati ylikirjoittaa %s:n

en: Email as PDF
fi: Sähköpostita PDF:nä

en: Error creating email
fi: Virhe luotaessa sähköpostia

en: Scan Document
fi: Skannaa dokumentti

en: Error opening the last device used.
fi: Virhe avattaessa viimeksi käytettyä laitetta.

en: There was an error opening the last device used.
fi: Määriteltyjä asetuksia ei voida käyttää.

en: Whoops! I forgot to turn it on. Try again now.
fi: Whoops! Määriteltyjä asetuksia ei voida käyttää.

en: Rescan for devices
fi: Etsi laitteita uudelleen

en: Restart scantpaper.
fi: Uudelleen käynnistä scantpaper.

en: Just ignore the error. I don't need the scanner yet.
fi: Jätä virhe huomioimatta. En tarvitse skanneria vielä.

en: Cache device list
fi: Välimuistilaiteluettelo

en: Don't show this message again
fi: Älä näytä tätä viestiä uudestaan

en: Finished scanning facing pages. Scan reverse pages?
fi: Vastakkaisten sivujen skannaus on valmis. Skannaa käänteiset sivut?

en: Finished scanning reverse pages. Scan facing pages?
fi: Käänteisten sivujen skannaus on valmis. Skannaa vastakkaiset sivut?

en: Rotate
fi: Kierrä

en: Rotate image after scanning
fi: Kierrä kuvaa skannauksen jälkeen

en: Both sides
fi: Milemmat puolet

en: Both sides.
fi: Molemmat puolet.

en: Facing side
fi: Vastakkainen puoli

en: Facing side.
fi: Vastakkainen puoli.

en: Reverse side
fi: Käänteinen puoli

en: Reverse side.
fi: Käänteinen puoli.

en: Select side to rotate
fi: Valitse pyöritettävä puoli

en: Rotate image 90 degrees clockwise.
fi: Kierrä kuvaa 90 astetta myötäpäivään.

en: Rotate image 180 degrees clockwise.
fi: Kierrä kuvaa 180 astetta myötäpäivään.

en: Rotate image 90 degrees anticlockwise.
fi: Kierrä kuvaa 90 astetta vastapäivään.

en: Select direction of rotation
fi: Valitse pyörimissuunta

en: Process with user-defined tool
fi: Prosessi käyttäjän määrittelemällä työkalulla

en: Process scanned images with user-defined tool
fi: Käsittele skannatut kuvat käyttäjän määrittämillä työkaluilla

en: OCR scanned pages
fi: OCR skannatut sivut

en: Select OCR engine
fi: Valitse OCR moottori

en: Threshold before OCR
fi: Raja-arvo ennen tekstintunnistusta

en: Threshold the image before performing OCR. This only affects the image passed to the OCR engine, and not the image stored.
fi: Rajaa kuva ennen tekstintunnistusta. Tämä vaikuttaa vain OCR-moottoriin välitettyyn kuvaan, ei tallennettuun kuvaan.

en: Postprocessing
fi: Jälkikäsittelyä

en: Clean up images
fi: Puhdista kuva

en: Options
fi: Valinnat

en: Set unpaper options
fi: Aseta paperiton asetukset

en: unpaper options
fi: Paperiton asetus

en: To aid the scan-to-PDF process
fi: Helpottaa skannausta PDF-tiedostoon

en: Copyright 2006--2022 Jeffrey Ratcliffe
fi: Tekijänoikeus 2006--2022 Jeffrey Ratcliffe

en: Threshold
fi: Raja-arvo

en: Brightness / Contrast
fi: Kirkkaus / kontrasti

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Negate
fi: Käänteinen

en: Unsharp mask
fi: Epäterävä maski

en: Radius
fi: Säde

en: pixels
fi: kuvapistettä

en: The radius of the Gaussian, in pixels, not counting the center pixel (0 = automatic).
fi: Gaussin säde pikseleinä ilman keskipikseliä (0 = automaattinen).

en: The standard deviation of the Gaussian.
fi: Gaussin keskihajonta.

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original.
fi: Alkuperäisen ja sumennuksen välisen eron prosenttiosuus, joka lisätään takaisin alkuperäiseen.

en: The threshold, as a fraction of QuantumRange, needed to apply the difference amount.
fi: Kynnys, joka on murto-osa QuantumRangesta, tarvittiin eron soveltamiseen.

en: Crop
fi: Rajaa

en: x
fi: ×

en: The x-position of the left hand edge of the crop.
fi: Rajauksen vasemman reunan x-asento.

en: The y-position of the top edge of the crop.
fi: Rajauksen yläreunan y-asento.

en: Width
fi: Leveys

en: The width of the crop.
fi: Rajauksen leveys.

en: Height
fi: korkeus

en: The height of the crop.
fi: Korkeuden rajaus.

en: Split
fi: Jaa

en: Direction
fi: Kuvaus

en: Vertically
fi: Pystysuoraan

en: Split the page vertically into left and right pages.
fi: Jaa sivu pystysuunnassa vasemmalle ja oikealle sivulle.

en: Horizontally
fi: Vaakasuoraan

en: Split the page horizontally into top and bottom pages.
fi: Jaa sivu vaakasuunnassa ylä- ja alasivuihin.

en: Position
fi: Paikka

en: User-defined tools
fi: Käyttäjän määrittämät työkalut

en: Selected tool
fi: Valintatyökalut

en: unpaper
fi: Paperiton

en: Language to recognise
fi: Tunnistettava kieli

en: English
fi: Englanti

en: OCR
fi: Tekstin luku (OCR)

en: Start OCR
fi: Käynnistä tekstintunnistus

en: Some pages have not been saved.
    Do you really want to quit?
fi: Joitakin sivuja ei ole tallennettu.
    Haluatko todella lopettaa?

en: %dMb free in %s.
fi: %dMb vapaata  %s.

en: This operation cannot be undone. Are you sure?
fi: Tätä toimintoa ei voi kumota. Oletko varma?

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Scan options
fi: Skannausasetukset

en: General options
fi: Yleiset asetukset

en: Invalid regex. Try without special characters such as '*'
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke. Kokeile ilman erikoismerkkejä, kuten *

en: Changes will only take effect after restarting scantpaper.
fi: Muutokset tulevat voimaan vasta, kun scantpaper on käynnistetty uudelleen.

en: Restart scantpaper now?
fi: Käynnistetäänkö scantpaper uudelleen nyt?

en: Automatically open the scan dialog in the background at program start. This saves time clicking the scan button and waiting for the program to find the list of scanners
fi: Avaa skannausikkuna automaattisesti taustalla ohjelman käynnistyessä. Tämä säästää aikaa, kun napsautat skannauspainiketta ja odotat, että ohjelma löytää skanneriluettelon

en: Frontend
fi: Käyttöliittymä

en: Scan using the Perl bindings for SANE.
fi: Skannaa SANE:n Perl-sidoksilla.

en: scanimage
fi: skannauskuva

en: Scan using the scanimage frontend.
fi: Skannaa käyttämällä scanimagin käyttöliittymää.

en: Scan using the scanadf frontend.
fi: Skannaa käyttämällä scanadf-käyttöliittymää.

en: Interface used for scanner access
fi: Käyttöliittymä, jota käytetään skannerin käyttöön

en: Device blacklist
fi: Laitteen musta lista

en: Device blacklist (regular expression)
fi: Laitteen musta lista (säännöllinen lauseke)

en: Cycle SANE handle after scan
fi: Kierrä SANE-kahvaa skannauksen jälkeen

en: Some ADFs do not feed out the last page if this is not enabled
fi: Jotkut automaattiset asiakirjansyöttölaitteet eivät syötä viimeistä sivua, jos tämä ei ole käytössä

en: Allow batch scanning from flatbed
fi: Salli eräskannaus tasoskannauksesta

en: If not set, switching to a flatbed scanner will force # pages to 1 and single-sided mode.
fi: Jos sitä ei ole asetettu, tasoskanneriin vaihtaminen pakottaa # sivua 1- ja yksipuoliseen tilaan.

en: Ignore duplex capabilities of scanner
fi: Ohita skannerin kaksipuolisuusominaisuudet

en: If set, any duplex capabilities are ignored, and facing/reverse widgets are displayed to allow manual interleaving of pages.
fi: Jos tämä on asetettu, kaikki kaksipuoliset ominaisuudet jätetään huomioimatta, ja vastakkaiset/käänteiset widgetit näytetään, jotta sivut voidaan limittää manuaalisesti.

en: Force new scan job between pages
fi: Pakota uusi skannaustyö sivujen välillä

en: Otherwise, some Brother scanners report out of documents, despite scanning from flatbed.
fi: Muutoin jotkin Brother-skannerit ilmoittavat, että asiakirjoja ei ole, vaikka skannataan tasoskannauksesta.

en: Select # pages = all on selecting ADF
fi: Valitse # sivua = kaikki valittaessa ADF

en: If this option is enabled, when switching to source=ADF, # pages = all is selected
fi: Jos tämä vaihtoehto on käytössä, lähde=ADF-tilaan vaihdettaessa # sivua = kaikki on valittuna

en: If this option is enabled, opening the scanner is quicker, as scantpaper does not first search for available devices.
fi: Jos tämä vaihtoehto on käytössä, skannerin avaaminen on nopeampaa, koska scantpaper ei ensin etsi käytettävissä olevia laitteita.

en: This is only effective if the device names do not change between sessions.
fi: Tämä on tehokasta vain, jos laitteiden nimet eivät muutu istuntojen välillä.

en: Scan command prefix
fi: Skannaa komennon etuliite

en: Cache device-dependent options
fi: Välimuistiin laitekohtaiset vaihtoehdot

en: Clear device-dependent options cache
fi: Tyhjennä laitekohtaisten asetusten välimuisti

en: Option visibility & control
fi: Vaihtoehtojen näkyvyys ja hallinta

en: Title
fi: Otsikko

en: Type
fi: Tyyppi

en: Show
fi: Näytä

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Hide
fi: Piilota

en: List current options
fi: Listaa nykyiset vaihtoehdot

en: No scanner currently open with command line frontend.
fi: Mikään skanneri ei ole tällä hetkellä auki komentorivin käyttöliittymällä.

en: Show options not listed
fi: Näytä vaihtoehdot, joita ei ole listattu

en: Restore window settings on startup
fi: Palauta ikkunan asetukset käynnistyksen yhteydessä

en: View files on saving
fi: Katso tiedostot tallennettaessa

en: Default PDF & DjVu filename
fi: PDF- ja DjVu-oletustiedostonimi

en: strftime codes, e.g.:
    %Y	current year
    
    with the following additions:
    %Da	author
    %De	filename extension
    %Dk	keywords
    %Ds	subject
    %Dt	title
    
    All document date codes use strftime codes with a leading D, e.g.:
    %DY	document year
    %Dm	document month
    %Dd	document day
fi: strftime-koodit, esim.
    %Y kuluva vuosi
    
    seuraavilla lisäyksillä:
    %Da kirjoittaja
    %De tiedostopääte
    %Dk avainsanaa
    %Ds aihe
    %Dt otsikko
    
    Kaikki asiakirjan päivämääräkoodit käyttävät strftime-koodeja, joiden alussa on D, esim.:
    %DY asiakirjavuosi
    %Dm asiakirjakuukausi
    %Dd asiakirjapäivä

en: Replace whitespace in filenames with underscores
fi: Korvaa tiedostonimien välilyönnit alaviivoilla

en: Use timezone from locale
fi: Käytä aikavyöhykettä alueelta

en: Specify time as well as date
fi: Määritä kellonaika ja päivämäärä

en: Set access and modification times to metadata date
fi: Aseta käyttö- ja muokkausajat metatietojen päivämääräksi

en: Convert scanned images to PNG before further processing
fi: Muunna skannatut kuvat PNG-muotoon ennen jatkokäsittelyä

en: Temporary directory
fi: Tilapäistiedostojen hakemisto

en: Browse
fi: Selaa

en: Select temporary directory
fi: Valitse tilapäistiedostojen hakemisto

en: Warn if available space less than (Mb)
fi: Varoita, jos tilaa on vähemmän kuin (Mb)

en: Warn if the available space in the temporary directory is less than this value
fi: Varoita, jos väliaikaisen hakemiston käytettävissä oleva tila on pienempi kuin tämä arvo

en: Blank threshold
fi: Tyhjä raja

en: Threshold used for selecting blank pages
fi: Raja, jota käytetään tyhjien sivujen valitsemiseen

en: Dark threshold
fi: Tumma raja

en: Threshold used for selecting dark pages
fi: Tummien sivujen valinnassa käytetty raja

en: OCR output
fi: OCR tulosta

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace the contents of the text buffer with that from the OCR output.
fi: Korvaa tekstipuskurin sisältö OCR-tulosteen sisällöllä.

en: Prepend
fi: Lisää alkuun

en: Prepend the OCR output to the text buffer.
fi: Liitä OCR-tuloste tekstipuskuriin.

en: Append
fi: Lisää

en: Append the OCR output to the text buffer.
fi: Liitä OCR-tuloste tekstipuskuriin.

en: Manage user-defined tools
fi: Hallitse käyttäjän määrittämiä työkaluja

en: Use %i and %o for the input and output filenames respectively, or a single %i if the image is to be modified in-place.
    
    The other variable available is:
    
    %r resolution
fi: Käytä %i ja %o vastaavasti tulo- ja lähtötiedostonimille tai yhtä %i:tä, jos kuvaa halutaan muokata paikan päällä.
    
    Toinen käytettävissä oleva muuttuja on:
    
    %r resoluutio

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Messages
fi: Viestit

en: US Letter
fi: US letter

en: US Legal
fi: US legal

en: Page Range
fi: Sivualue

en: Error
fi: Virhe

en: Warning
fi: Varoitus

en: Page
fi: Sivu

en: Process
fi: Prosessi

en: Message type
fi: Viestin tyyppi

en: Message
fi: Viesti

en: Don't show these messages again
fi: Älä näytä tätä viestiä uudelleen

en: This error is normally due to ImageMagick exceeding its resource limits.
fi: Tämä virhe johtuu yleensä siitä, että ImageMagick ylittää resurssirajansa.

en: These can be extended by editing its policy file, which on my system is found at /etc/ImageMagick-6/policy.xml
fi: Niitä voidaan laajentaa muokkaamalla sen käytäntötiedostoa, joka löytyy järjestelmästäni osoitteesta /etc/ImageMagick-6/policy.xml

en: Please see https://imagemagick.org/script/resources.php for more information
fi: Katso lisätietoja osoitteesta https://imagemagick.org/script/resources.php

en: Renumber
fi: Numeroi uudelleen

en: Page numbering
fi: Sivunumerointi

en: Start
fi: Aloita

en: Increment
fi: Lisäys

en: The current settings would result in duplicate page numbers. Please select new start and increment values.
fi: Nykyiset asetukset johtaisivat päällekkäisiin sivunumeroihin. Valitse uudet aloitus- ja lisäysarvot.

en: Now
fi: Nyt

en: Use current date and time
fi: Käytä nykyistä päivämäärää ja aikaa

en: Today
fi: Tänään

en: Use today's date
fi: Käytä tätä päivää

en: Document Metadata
fi: Dokumentin metatietoja

en: Date/Time
fi: Päivä/Aika

en: Specify
fi: Täsmentää

en: Specify date and time
fi: Täsmennä päivä ja aika

en: Year-Month-Day
fi: Vuosi-Kuukausi-Päivä

en: Select Date
fi: Valitse päivämäärä

en: Select date with calendar
fi: Valitse päivämäärä kalenterista

en: Author
fi: Tekijä

en: Subject
fi: Aihe

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Document type
fi: Dokumentin tyyppi

en: CompuServe graphics interchange format
fi: CompuServe grafiikan vaihtomuoto

en: Joint Photographic Experts Group JFIF format
fi: Yhteisen valokuvausasiantuntijaryhmän JFIF-muoto

en: Text
fi: Teksti

en: Plain text
fi: Pelkkä teksti

en: hOCR markup language
fi: hOCR-kuvauskieli

en: scantpaper session file
fi: scantpaper-istuntotiedosto

en: Prepend to PDF
fi: Liitä PDF-tiedostoon

en: Prepend to an existing PDF
fi: Liitä olemassa olevaan PDF-tiedostoon

en: Append to PDF
fi: Liitä PDF-tiedostoon

en: Append to an existing PDF
fi: Liitä olemassa olevaan PDF-tiedostoon

en: Postscript backend
fi: Postscript-taustaohjelma

en: Use LibTIFF (tiff2ps) to create Postscript files from TIFF.
fi: Käytä LibTIFF:ää (tiff2ps) Postscript-tiedostojen luomiseen TIFF:stä.

en: Use Ghostscript (pdf2ps) to create Postscript files from PDF.
fi: Käytä Ghostscriptiä (pdf2ps) Postscript-tiedostojen luomiseen PDF-tiedostosta.

en: Use Poppler (pdftops) to create Postscript files from PDF.
fi: Käytä Poppleria (pdftopsia) Postscript-tiedostojen luomiseen PDF-tiedostosta.

en: Compress output with Lempel-Ziv & Welch encoding.
fi: Pakkaa ulostulo Lempel-Ziv & Welch -koodauksella.

en: Compress output with deflate encoding.
fi: Pakkaa ulostulo deflate-koodauksella.

en: Compress output with JPEG encoding.
fi: Pakkaa tuloste JPEG-koodauksella.

en: Compress output with Packbits encoding.
fi: Pakkaa tulos Packbits-koodauksella.

en: Compress output with CCITT Group 3 encoding.
fi: Pakkaa lähtö CCITT Group 3 -koodauksella.

en: Compress output with CCITT Group 4 encoding.
fi: Pakkaa lähtö CCITT Group 4 -koodauksella.

en: None
fi: Ei mitään

en: Use no compression algorithm on output.
fi: Älä käytä pakkausalgoritmia tulostuksessa.

en: Compression
fi: Pakkaus

en: JPEG Quality
fi: JPEG-laatu

en: Downsample to
fi: Alasnäyte

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Let scantpaper which type of compression to use.
fi: Anna scantpaper, minkä tyyppistä pakkausta käytetään.

en: Flate
fi: Laivasto

en: Compress output with flate encoding.
fi: Pakkaa ulostulo flate-koodauksella.

en: Compress output with JPEG (DCT) encoding.
fi: Pakkaa tuloste JPEG (DCT) -koodauksella.

en: Position of OCR output
fi: OCR-lähdön sijainti

en: Behind
fi: Takana

en: Put OCR output behind image.
fi: Aseta OCR-lähtö kuvan taakse.

en: Right
fi: Oikea

en: Put OCR output to the right of the image.
fi: Aseta OCR-lähtö kuvan oikealle puolelle.

en: Encrypt PDF
fi: Salaa PDF

en: Set password
fi: Aseta salasana

en: User password
fi: Käyttäjän salasana

en: Font for non-ASCII text
fi: Ei-ASCII-tekstin fontti

en: Core
fi: Ydin

en: Page Options
fi: Sivuasetukset

en: # Pages
fi: # Sivut

en: All
fi: Kaikki

en: Scan all pages
fi: Skannaa kaikki sivut

en: Set number of pages to scan
fi: Aseta skannattavien sivujen määrä

en: Extended page numbering
fi: Laajennettu sivunumerointi

en: Page number
fi: Sivunumero

en: Source document
fi: Alkuperädokumentti

en: Single sided
fi: Yksipuolinen

en: Source document is single-sided
fi: Lähdedokumentti on yksipuoleinen

en: Double sided
fi: Kaksipuolinen

en: Source document is double-sided
fi: Lähdedokumentti on kaksipuoleinen

en: Side to scan
fi: Skannattava puoli

en: Facing
fi: Päällys

en: Reverse
fi: Käänteinen

en: Sets which side of a double-sided document is scanned
fi: Määrittää, mikä puoli kaksipuolisesta asiakirjasta skannataan

en: Scan profiles
fi: Skannausprofiili

en: Scan
fi: Skannaa

en: Device
fi: Laite

en: Sets the device to be used for the scan
fi: Asettaa skannaukseen käytettävän laitteen

en: Name of scan profile
fi: Nimeä skannausprofiili

en: Profile '%s' exists. Overwrite?
fi: Profiili '%s' on olemassa. Korvataanko?

en: Editing current scan options
fi: Nykyisten skannausasetusten muokkaaminen

en: Editing scan profile "%s"
fi: Muokataan skannausprofiilia "%s"

en: Backend options
fi: Taustavaihtoehdot

en: Frontend options
fi: Käyttöliittymän asetukset

en: Manual
fi: Ohjeistus

en: Error: unknown device: %s
fi: Virhe: tuntematon laite:%s

en: Paper size
fi: Paperin kokko

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Selects or edits the paper size
fi: Valitse tai muokkaa paperin kokoa

en: Reload recursion limit (%d) exceeded. Please file a bug, attaching a log file reproducing the problem.
fi: Uudelleenlatauksen rekursioraja (%d) ylitetty. Ilmoita virheestä ja liitä lokitiedosto, joka toistaa ongelman.

en: Edit paper size
fi: Muokkaa paperin kokoa

en: Name
fi: Nimi

en: Left
fi: Vasen

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Units
fi: Yksiköt

en: Cannot delete all paper sizes
fi: Kaikkia paperikokoja ei voi poistaa

en: The following paper sizes are too big to be scanned by the selected device:
fi: Seuraavat paperikoot ovat liian suuria valitulla laitteella skannattavaksi:

en: Multiple unconstrained values are not currently supported. Please file a bug.
fi: Useita rajoittamattomia arvoja ei tällä hetkellä tueta. Ilmoita virhe.

en: Multiple non-numerical values are not currently supported. Please file a bug.
fi: Useita ei-numeerisia arvoja ei tällä hetkellä tueta. Ilmoita virhe.

en: Scanning page %d of %d
fi: Skannataan sivua %d/%d

en: Scanning page %d
fi: Skannataan sivu %d

en: Fetching list of devices
fi: Haetaan laiteluetteloa

en: No devices found
fi: Laitetta ei löytynyt

en: Updating options
fi: Päivitetään asetukset

en: Scan Options
fi: Skannauksen asetukset

en: Must scan facing pages first
fi: Skannaa ensin vastakkaiset sivut

en: Opening device
fi: Avataan laite

en: Retrieving options
fi: Haeaan vaihtoehtoja

en: Error retrieving scanner options:
fi: Virhe skannerin vaihtoehtoja noudettaessa:

en: Error opening device:
fi: Virhe avattaessa laitetta:

en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvakkeet

en: Error: cannot open a session file at the same time as another file.
fi: Virhe: istuntotiedostoa ei voi avata samanaikaisesti toisen tiedoston kanssa.

en: Error: importing a multipage file at the same time as another file.
fi: Virhe: tuodaan monisivuista tiedostoa samanaikaisesti toisen tiedoston kanssa.

en: Unable to load image
fi: Kuvaa ei voitu ladata

en: Error importing page %d. Ignoring.
fi: Virhe tuottaessa sivua %d. Ohittaminen.

en: No pages to process
fi: Sivuja ei prosessissa

en: No pages selected
fi: Ei valittuja sivuja

en: File %s not found
fi: Tiedosto %s ei löydy

en: Error importing zero-length file %s.
fi: Virhe tuotaessa nolla-pituista tiedostoa %s.

en: Please install djvulibre-bin in order to open DjVu files.
fi: Asenna djvulibre-bin DjVu-tiedostojen avaamiseksi.

en: Unknown DjVu file structure. Please contact the author.
fi: Tuntematon DjVu-tiedostorakenne. Ota yhteyttä kirjoittajaan.

en: %s is not a recognised image type
fi: %s ei ole tunnistettu kuvatyyppi

en: Importing page %i of %i
fi: Tuodaan sivua %i/%i

en: Error extracting images from PDF
fi: Virhe poimittaessa kuvia PDF-tiedostosta

en: Error extracting text layer from PDF
fi: Virhe poimittaessa tekstitasoa PDF-tiedostosta

en: Error importing PDF
fi: Virhe tuotaessa PDF:ää

en: Warning: scantpaper expects one image per page, but this was not satisfied. It is probable that the PDF has not been correctly imported.
    
    If you wish to add scans to an existing PDF, use the prepend/append to PDF options in the Save dialogue.
fi: Varoitus: scantpaper odottaa yhden kuvan sivua kohden, mutta tämä ei täyty. On todennäköistä, että PDF-tiedostoa ei ole tuotu oikein.
    
    Jos haluat lisätä skannauksia olemassa olevaan PDF-tiedostoon, käytä Tallenna-valintaikkunan prepend/apppend to PDF -vaihtoehtoja.

en: Setting up PDF
fi: Asetetaan PDF

en: Caught error creating PDF %s: %s
fi: Havaittiin virhe luotaessa PDF %s: %s

en: Unable to find font '%s'. Defaulting to core font.
fi: Fonttia %s ei löydy. Oletuksena ydinfontti.

en: Saving page %i of %i
fi: Tallennetaan sivua %i/%i

en: Closing PDF
fi: Suljetaan PDF

en: Converting to PS
fi: Muunnetaan PS:ksi

en: Error converting PDF to PS: %s
fi: Virhe PDF:n muuntamisessa PS:ksi: %s

en: Error prepending PDF: %s
fi: Virhe liitettäessä PDF-tiedostoa: %s

en: Error appending PDF: %s
fi: Virhe PDF-tiedoston liittämisessä: %s

en: Error creating backup of PDF
fi: Virhe PDF-varmuuskopion luomisessa

en: Error encrypting PDF: %s
fi: Virhe salattaessa PDF:%s

en: Unable to set file timestamp for dates prior to 1970
fi: Tiedoston aikaleimaa ei voi asettaa vuotta 1970 edeltäville päivämäärille

en: Error creating PDF image object: %s
fi: Virhe luotaessa PDF-kuvaobjektia: %s

en: Error embedding file image in %s format to PDF: %s
fi: Virhe upottamalla tiedostokuvaa %s-muodossa PDF:ään: %s

en: Error compressing image: %s
fi: Virhe kuvan pakkaamisessa: %s

en: Core font '%s' cannot encode character '%s', and no TTF font defined.
fi: Ydinfontti '%s' ei voi koodata merkkiä '%s', eikä TTF-fonttia ole määritetty.

en: Neither '%s' nor '%s' can encode character '%s' in '%s'
fi: Ei '%s' tai '%s' voi koodata merkkiä '%s' kielessä '%s'

en: Writing page %i of %i
fi: Kirjoitetaan sivua %i/%i

en: Error writing DjVu
fi: Virhe kirjoitettaessa DjVU

en: Merging DjVu
fi: Yhdistäminen DjVu

en: Error merging DjVu
fi: Virhe yhdistäessä DjVU

en: Can't write to file: %s
fi: Ei voi kirjoittaa tiedostoon %s

en: Can't open file: %s
fi: Ei voida avata tiedostoa:%s

en: Can't close file: %s
fi: Ei voida sulkea tiedostoa:%s

en: Error adding text layer to DjVu
fi: Virhe lisättäessä tekstitasoa DjVu:hun

en: Error adding annotations to DjVu
fi: Virhe lisättäessä huomautuksia DjVu:hun

en: Error adding metadata to DjVu
fi: Virhe metatietojen lisäämisessä DjVu:hun

en: Converting image %i of %i to TIFF
fi: Muunnetaan kuva %i kohteesta %i TIFF-muotoon

en: Error writing TIFF
fi: Virhe kirjoitettaessa TIFF

en: Concatenating TIFFs
fi: TIFF-tiedostojen ketjuttaminen

en: Error converting TIFF to PS: %s
fi: Virhe muunnettaessa TIFF PS: %s

en: Error saving image
fi: Virhe tallentaessa kuvaa

en: Analysing page %i of %i
fi: Analysoidaan sivua %i / %i

en: Error copying page
fi: Virhe kopioitaessa sivua

en: Scanning %i pages...
fi: Skannataan %i sivuja

en: Scanning page %i...
fi: Skannataan sivu %i

en: Scanner warming up
fi: Skanneri lämpiää

en: Document feeder out of documents
fi: Asiakirjojen syöttölaite loppunut

en: Device busy
fi: Laite käytössä

en: Operation cancelled
fi: Operaatio peruttu

en: Unknown message:
fi: Tuntematon viesti

en: Error importing image %s: %s
fi: Virhe tuotaessa kuvaa %s:%s

en: Error copying image %s: %s
fi: Virhe kopioitaessa %s:%s

en: Selected
fi: Valittu

en: You are using locale '%s'.
fi: Käytät paikallista '%s'.

en: scantpaper does not currently know which tesseract language package would be necessary for that locale.
fi: scantpaper ei tällä hetkellä tiedä, mikä tesseract-kielipaketti olisi tarpeellinen kyseiselle alueelle.

en: Please contact the developers to add support for that locale.
fi: Ota yhteyttä kehittäjiin lisätäksesi tuen kyseiselle alueelle.

en: Please install tesseract package 'tesseract-ocr-%s' and restart scantpaper for OCR for %s with tesseract.
fi: Asenna tesseract-paketti tesseract-ocr-%s ja käynnistä scantpaper uudelleen tekstintunnistusta varten %s:lla tesseractilla.

en: There is no tesseract package for %s
fi: %s:lle ei ole tesseract-pakettia

en: If this is in error, please contact the scantpaper developers.
fi: Jos tämä on virhe, ota yhteyttä scantpaper-kehittäjiin.

en: Single
fi: Yksilö

en: One page per sheet, oriented upwards without rotation.
fi: Yksi sivu per arkki, suunnattu ylöspäin ilman kiertoa.

en: Double
fi: Tupla

en: Two pages per sheet, landscape orientation (one page on the left half, one page on the right half).
fi: Kaksi sivua arkille, vaakasuuntainen (yksi sivu vasemmalla puoliskolla, yksi sivu oikealla puoliskolla).

en: # Output pages
fi: # Tulostussivut

en: Number of pages to output.
fi: Tulostettavien sivujen määrä.

en: Writing system
fi: Kirjoitusjärjestelmä

en: Left-to-right
fi: Vasemmalta - oikelalle

en: Most writings systems, e.g. Latin, Greek, Cyrillic.
fi: Useimmat kirjoitusjärjestelmät, mm. latina, kreikka, kyrillinen.

en: Right-to-left
fi: Oikealta - vasemmalle

en: Scripts like Arabic or Hebrew.
fi: Kirjoitukset, kuten arabia tai heprea.

en: No deskew
fi: Ei vinoumia

en: Disable deskewing.
fi: Poista vinoutuminen käytöstä.

en: No mask scan
fi: Ei maskin skannausta

en: Disable mask detection.
fi: Poista maskin tunnistus käytöstä.

en: No mask centering
fi: Ei maskin keskitystä

en: Disable mask centering.
fi: Poista maskin keskitys

en: No black filter
fi: Ei mustaa filtteriä

en: Disable black area scan.
fi: Poista mustan alueen skannaus.

en: No gray filter
fi: Ei harmaata filtteriä

en: Disable gray area scan.
fi: Poista harmaan alueen skannaus.

en: No noise filter
fi: Ei kohinasuodatinta

en: Disable noise filter.
fi: Poista kohinansuodatin.

en: No blur filter
fi: Ei sumennusfiltteriä

en: Disable blur filter.
fi: Poista sumennusfiltteri.

en: No border scan
fi: Ei reunus skannausta

en: Disable border scanning.
fi: Poista reunusten skannaus käytöstä.

en: No border align
fi: Ei rajausta

en: Disable aligning of the area detected by border scanning.
fi: Poista reunaskannauksella havaitun alueen tasaus käytöstä.

en: Deskew to edge
fi: Taivutettu reunaan

en: Edges from which to scan for rotation. Each edge of a mask can be used to detect the mask's rotation. If multiple edges are specified, the average value will be used, unless the statistical deviation exceeds --deskew-scan-deviation.
fi: Reunat, joista voit skannata kiertoa. Maskin jokaista reunaa voidaan käyttää maskin pyörimisen havaitsemiseen. Jos määritetään useita reunoja, käytetään keskiarvoa, ellei tilastollinen poikkeama ylitä --deskew-scan-deviation.

en: Use 'left' for scanning from the left edge.
fi: Käytä vasenta skannaukseen vasemmasta reunasta.

en: Use 'top' for scanning from the top edge.
fi: Käytä "yläosaa" skannattaessa yläreunasta.

en: Use 'right' for scanning from the right edge.
fi: Käytä "oikeaa" skannattaessa oikeasta reunasta.

en: Bottom
fi: Ala

en: Use 'bottom' for scanning from the bottom.
fi: Käytä "pohjaa" skannaamiseen alhaalta.

en: Align to edge
fi: Tasaa reunaan

en: Edge to which to align the page.
fi: Reuna, johon sivu tasataan.

en: Use 'left' to align to the left edge.
fi: Käytä 'vasenta' tasataksesi vasempaan reunaan.

en: Use 'top' to align to the top edge.
fi: Käytä yläreunaa kohdistaaksesi yläreunaan.

en: Use 'right' to align to the right edge.
fi: Käytä 'oikeaa' tasataksesi oikean reunan.

en: Use 'bottom' to align to the bottom.
fi: Käytä "alaa" tasataksesi alareunaan.

en: Border margin
fi: Reunusmarginaali

en: Vertical margin
fi: Pystymarginaali

en: Vertical distance to keep from the sheet edge when aligning a border area.
fi: Pystysuuntainen etäisyys, joka säilytetään arkin reunasta reuna-aluetta kohdistaessa.

en: Horizontal margin
fi: Vaakamarginaali

en: Horizontal distance to keep from the sheet edge when aligning a border area.
fi: Vaakasuora etäisyys, joka säilytetään arkin reunasta reuna-aluetta kohdistaessa.

en: White threshold
fi: Valkoinen kynnys

en: Brightness ratio above which a pixel is considered white.
fi: Kirkkaussuhde, jonka yläpuolella pikseli katsotaan valkoiseksi.

en: Black threshold
fi: Musta raja

en: Brightness ratio below which a pixel is considered black (non-gray). This is used by the gray-filter. This value is also used when converting a grayscale image to black-and-white mode.
fi: Kirkkaussuhde, jonka alapuolella pikseli katsotaan mustaksi (ei harmaaksi). Tätä käyttää harmaa-suodatin. Tätä arvoa käytetään myös muunnettaessa harmaasävykuvaa mustavalkotilaan.

en: Border
fi: Raja

en: Filters
fi: Flitterit
