scantpaper - en to he translation catalogue (148 entries)

en: Process image with GOCR.
he: עבד תמונה עם GOCR.

en: _File
he: _קובץ

en: _New
he: _חדש

en: Clears all pages
he: מוחק כל העמודים

en: _Open
he: _פתח

en: S_can
he: _סרוק

en: Scan document
he: סרוק מסמך

en: Save
he: שמור

en: _Email as PDF
he: _שלח כקובץ PDF

en: Attach as PDF to a new email
he: צרף כמסמך PDF להודעת דואל חדשה

en: _Compress temporary files
he: _דחס קבצים זמניים

en: Compress temporary files
he: דחס קבצים זמניים

en: _Quit
he: _יציאה

en: Quit
he: יציאה

en: _Edit
he: _ערוך

en: _Undo
he: _בטל

en: Undo
he: בטל את הפעולה האחרונה

en: _Redo
he: ב_צע שוב

en: Redo
he: בצע שוב

en: Cu_t
he: גזו_ר

en: Cut selection
he: גזור בחירה

en: _Copy
he: הע_תק

en: Copy selection
he: העתק בחירה

en: _Paste
he: ה_דבק

en: Paste selection
he: הדבק בחירה

en: _Delete
he: _מחק

en: Delete selected pages
he: מחק דפים מסומנים

en: _Renumber
he: _מספר מחדש

en: Renumber pages
he: מספר עמודים מחדש

en: _Select
he: _בחר

en: _All
he: _הכל

en: Select all pages
he: בחר את כל הדפים

en: _Odd
he: אי-זוגי_ים

en: Select all odd-numbered pages
he: בחר בכל העמודים האי-זוגיים

en: _Even
he: _זוגיים

en: Select all evenly-numbered pages
he: בחר בכל העמודים הזוגיים

en: _Blank
he: רי_ק

en: Select pages with low standard deviation
he: בחר דפים עם סטיית תקן נמוכה

en: _Dark
he: כה_ה

en: Select dark pages
he: בחר דפים כהים

en: Propert_ies
he: מאפיי_נים

en: Edit image properties
he: ערוך מאפייני תמונה

en: Prefere_nces
he: העד_פות

en: Edit preferences
he: שנה העדפות

en: _View
he: _תצוגה

en: Zoom _100%
he: ז_ום 100%

en: Zoom to 100%
he: קבע זום ל- 100%

en: Zoom to _fit
he: קבע זום או_טומטי

en: Zoom to fit
he: קבע זום אוטומטי

en: Zoom _in
he: הת_קרב

en: Zoom in
he: התקרב

en: Zoom _out
he: התרח_ק

en: Zoom out
he: התרחק

en: Rotate 90° clockwise
he: סובב 90° עם כיוון השעון

en: Rotate 180°
he: סובב 180°

en: Rotate 90° anticlockwise
he: סובב 90° נגד כיוון השעון

en: _Tools
he: כ_לים

en: _Threshold
he: רמת _סף

en: Change each pixel above this threshold to black
he: בצע כל פיקסל שערכו מעבר לרמת הסף הזו בשחור

en: _Negate
he: הפוך _ערכים

en: Converts black to white and vice versa
he: החלף שחור עם לבן ולהיפך

en: _Unsharp Mask
he: מסיכת ט_שטוש

en: Apply an unsharp mask
he: בצע טשטוש

en: _Crop
he: ג_זור

en: Crop pages
he: גזור דפים

en: _Clean up
he: נק_ה

en: Clean up scanned images with unpaper
he: נקה את התמונות הסרוקות עם unpaper

en: _OCR
he: זיה_וי טקסט

en: _Help
he: _עזרה

en: Help
he: עזרה

en: _About
he: _אודות

en: _Drag
he: גרו_ר

en: Use the hand tool
he: השתמש בכלי יד

en: Use the rectangular selection tool
he: השתמש בכלי בחירה המרובע

en: _Paint
he: _צבע

en: Use the painter tool
he: השתמש בכלי מדפסת

en: Error copying page
he: שגיאה בהעתקת תמונה

en: Date
he: תאריך

en: Select Date
he: בחר תאריך

en: Today
he: היום

en: Title
he: כותרת

en: Subject
he: נושא

en: Keywords
he: מילות מפתח

en: JPEG Quality
he: איכות JPEG

en: Automatic
he: אוטומטי

en: Compress output with Lempel-Ziv & Welch encoding.
he: דחס פלט באמצעות קידוד Lempel-Ziv & Welch

en: None
he: ללא

en: Compression
he: דחיסה

en: Text
he: טקסט

en: PDF filename
he: שם קובץ PDF

en: Image filename
he: שם קובץ תמונה

en: Email as PDF
he: שלח באימייל כ- PDF

en: Threshold
he: רמת סף

en: Resolution
he: רזולוציה

en: Don't show this message again
he: אל תציג הודעה זו שוב

en: Error: unable to load settings.
    Backing up settings
    Reverting to defaults
he: שגיאה: לא ניתן לטעון הגדרות.
    יוצר גיבוי להגדרות
    חוזר להגדרות ברירת המחדל

en: Page Options
he: אפשרויות עמוד

en: # Pages
he: מספר עמודים

en: All
he: הכל

en: Scan all pages
he: סרוק את כל העמודים

en: Left
he: שמאלה

en: Top
he: למעלה

en: Scan Options
he: אפשרויות סריקה

en: Layout
he: עימוד

en: Single
he: יחיד

en: One page per sheet, oriented upwards without rotation.
he: דף אחד לגליון, מכוון מעלה ללא סיבוב

en: Double
he: כפול

en: Two pages per sheet, landscape orientation (one page on the left half, one page on the right half).
he: שני דפים לגליון, הגליון לרוחב (דף אחד בחצי הימני, דף שני בחצי השמאלי)

en: # Output pages
he: מספר עמודי פלט

en: Number of pages to output.
he: מספר העמודים לייצר

en: No deskew
he: ללא deskew

en: Disable deskewing.
he: ביטול deskewing

en: No mask scan
he: ללא סריקת מסכה

en: Disable mask detection.
he: בטל את זיהוי המסכה

en: No black filter
he: ללא פילטר שחור

en: Disable black area scan.
he: בטל סריקת איזור שחור

en: No gray filter
he: ללא פילטר אפור

en: Disable gray area scan.
he: בטל סריקת איזור אפור

en: No noise filter
he: ללא פילטר רעש

en: Disable noise filter.
he: בטל פילטר רעש

en: No blur filter
he: ללא פילטר טשטוש

en: Disable blur filter.
he: בטל פילטר טשטוש (blur)

en: No border scan
he: ללא סריקת מסגרת

en: Disable border scanning.
he: בטל סריקת מסגרת

en: No border align
he: ללא יישור מסגרת

en: Disable aligning of the area detected by border scanning.
he: בטל את יישור האיזור שזוהה בסריקת המסגרת

en: Edges from which to scan for rotation. Each edge of a mask can be used to detect the mask's rotation. If multiple edges are specified, the average value will be used, unless the statistical deviation exceeds --deskew-scan-deviation.
he: קצוות על פיהם יתבצע סיבוב. כל קצה במסכה יוכל לעזור בזיהוי הסיבוב. אם נבחרו מספר קצוות הממוצע ילקח, אלא אם סטיית התקן עוברת את הערך שצוין על ידי האפשרות --deskew-scan-deviation.

en: Use 'left' for scanning from the left edge.
he: בחר 'שמאלה' לסריקה מן הקצה השמאלי

en: Use 'top' for scanning from the top edge.
he: בחר 'למעלה' לסריקה מן הקצה העליון

en: Right
he: ימינה

en: Use 'right' for scanning from the right edge.
he: בחר 'ימינה' לסריקה מן הקצה הימני

en: Bottom
he: למטה

en: Use 'bottom' for scanning from the bottom.
he: בחר 'למטה' לסריקה מן הקצה התחתון

en: Align to edge
he: ישר לקצה

en: Edge to which to align the page.
he: קצה על פיו ייושר העמוד

en: Use 'left' to align to the left edge.
he: בחר 'שמאלה' לישור לקצה השמאלי

en: Use 'top' to align to the top edge.
he: בחר 'למעלה' לישור לקצה העליון

en: Use 'right' to align to the right edge.
he: בחר 'ימינה' לישור לקצה הימני

en: Use 'bottom' to align to the bottom.
he: בחר 'למטה' לישור לקצה התחתון

en: Border margin
he: שולי גבול

en: Vertical margin
he: שוליים אנכיים

en: Vertical distance to keep from the sheet edge when aligning a border area.
he: מרחק בטחון אנכי מקצה הדף בעת סיבוב שטח הגבול

en: Horizontal margin
he: שוליים אופקיים

en: Horizontal distance to keep from the sheet edge when aligning a border area.
he: מרחק בטחון אופקי מקצה הדף בעת סיבוב שטח הגבול

en: White threshold
he: רמת סף לבן

en: Brightness ratio above which a pixel is considered white.
he: מעל יחס בהירות זה הפיקסל יחשב לבן

en: Black threshold
he: רמת סף שחור

en: Brightness ratio below which a pixel is considered black (non-gray). This is used by the gray-filter. This value is also used when converting a grayscale image to black-and-white mode.
he: מתחת יחס בהירות זה הפיקסל יחשב שחור (לא-אפור). פרמטר זה בשימוש על ידי פילטר-אפור, וכאשר מתבצעת המרה בין תמונת גווני-אפור למצב שחור-לבן.
