schroot 1.6.0-1 - en to da translation catalogue (349 entries)

note: TRANSLATORS: %1% = file
en: Can't open file ‘%1%’
da: Kan ikke åbne fil »%1%«

note: TRANSLATORS: %1% = line number in configuration file TRANSLATORS: %4% = key name ("keyname=value" in configuration file)
en: line %1%: Deprecated key ‘%4%’ used
da: linje %1%: Deprecieret nøgle »%4%« brugt

note: TRANSLATORS: %4% = key name ("keyname=value" in configuration file)
en: Deprecated key ‘%4%’ used
da: Deprecieret nøgle »%4%« brugt

note: TRANSLATORS: %1% = line number in configuration file TRANSLATORS: %4% = key name ("keyname=value" in configuration file)
en: line %1%: Disallowed key ‘%4%’ used
da: linje %1%: Ikke tilladt nøgle »%4%« brugt

note: TRANSLATORS: %4% = key name ("keyname=value" in configuration file)
en: Disallowed key ‘%4%’ used
da: Ikke tilladt nøgle »%4%« brugt

note: TRANSLATORS: %1% = line number in configuration file TRANSLATORS: %4% = key name ("keyname=value" in configuration file)
en: line %1%: Duplicate key ‘%4%’
da: linje %1%: Duplikatnøgle »%4%«

note: TRANSLATORS: %1% = line number in configuration file TRANSLATORS: %4% = line contents as read from the configuration file
en: line %1%: Invalid line: “%4%”
da: linje %1%: Ugyldig linje: »%4%«

note: TRANSLATORS: %1% = line number in configuration file TRANSLATORS: %4% = key name ("keyname=value" in configuration file)
en: line %1%: Required key ‘%4%’ is missing
da: linje %1%: Påkrævet nøgle »%4%« mangler

note: TRANSLATORS: %4% = key name ("keyname=value" in configuration file)
en: Required key ‘%4%’ is missing
da: Påkrævet nøgle »%4%« mangler

note: TRANSLATORS: %1% = line number in configuration file TRANSLATORS: %4% = line contents as read from the configuration file
en: line %1%: No key specified: “%4%”
da: linje %1%: Ingen nøgle angivet: »%4%«

note: TRANSLATORS: %1% = line number in configuration file TRANSLATORS: %4% = key name ("keyname=value" in configuration file)
en: line %1%: Obsolete key ‘%4%’ used
da: linje %1%: Forældet nøgle »%4%« brugt

note: TRANSLATORS: %4% = key name ("keyname=value" in configuration file)
en: Obsolete key ‘%4%’ used
da: Forældet nøgle »%4%« brugt

note: TRANSLATORS: %1% = line number in configuration file TRANSLATORS: %3% = key name ("keyname=value" in configuration file) TRANSLATORS: %4% = additional details
en: line %1%: %3%: %4%
da: linje %1%: %3%: %4%

en: This option will be removed in the future
da: Denne indstilling vil blive fjernet i fremtiden

en: This option has been removed, and no longer has any effect
da: Denne indstilling er blevet fjernet, og har ikke længere nogen effekt

en: File is not a block device
da: Fil er ikke en blokenhed

note: TRANSLATORS: %4% = integer process ID
en: Failed to release device lock (lock held by PID %4%)
da: Kunne ikke frigive enhedslås (låst af PID %4%)

en: Failed to release device lock
da: Kunne ikke frigive enhedslås

en: Failed to stat device
da: Kunne ikke køre stat på enhed

note: TRANSLATORS: '...' is an ellipsis e.g. U+2026, and '-' is an em-dash.
en: [OPTION…] — build Debian packages from source
da: [TILVALG…] — kompiler Debianpakker fra kilde

en: Build options
da: Kompileringstilvalg

en: Package version options
da: Tilvalg for pakkeversion

en: Build environment options
da: Tilvalg for kompileringsmiljø

en: User options
da: Brugertilvalg

en: Build dependency override options
da: Overskrivningstilvalg for kompileringsafhængighed

en: Special options
da: Specielle tilvalg

en: Build source packages (default)
da: Kompiler kildepakker (standard)

en: Don't log program output
da: Log ikke programuddata

en: Run in batch mode
da: Kør i batchtilstand

en: dpkg-buildpackage option
da: Tilvalg for dpkg-buildpackage

en: dpkg-buildpackage options (space-separated)
da: Tilvalg for dpkg-buildpackage (mellemrumsadskilt)

en: Distribution to build for
da: Distribution at kompilere til

en: Archive to build for
da: Arkiv at kompilere til

en: Build architecture
da: Kompileringsarkitektur

en: Build architecture "all" packages
da: Kompileringsarkitektur »alle« pakker

en: Build a source package
da: Kompiler en kildepakke

en: Force building of a source package, irrespective of Debian version
da: Tving kompilering af en kildepakke, uafhængig af Debianversion

en: Make a binary non-maintainer upload (changelog entry)
da: Lav en binær ikkevedligeholder overførsel (changelog-punkt)

en: Make a binary non-maintainer upload (binNMU number)
da: Lav en binær ikkevedligeholder overførsel (binNMU-tal)

en: Append version suffix
da: Tilføj versionssuffiks

en: Update chroot environment
da: Opdater chrootmiljø

en: Chroot environment to build in
da: Chrootmiljø at kompilere i

en: Purge build mode
da: Fjern kompileringstilstand

en: Purge dependencies mode
da: Fjern afhængighedstilstand

en: Run setup hook script in chroot prior to building
da: Kør opsætningshookskript i chroot før kompilering

en: GPG key identifier
da: GPG-nøgleidentifikator

en: Package maintainer
da: Pakkevedligeholder

en: Package uploader
da: Pakkeoverfører

en: Add a build dependency
da: Tilføj en kompileringsafhængighed

en: Add a build conflict
da: Tilføj en kompileringskonflikt

en: Add an architecture-independent build dependency
da: Tilføj en arkitekturuafhængig kompileringsafhængighed

en: Add an architecture-independent build conflict
da: Tilføj en arkitekturuafhængig kompileringskonflikt

en: Specify algorithm for dependency checking
da: Angiv algoritme for afhængighedstjek

en: Build using the current GCC development snapshot
da: Kompiler med brug af det aktuelle GCC-udviklingsøjebliksbillede

en: Package to build
da: Pakke at kompilere

en: --makebinNMU missing
da: --makebinNMU mangler

en: --binNMU missing
da: --binNMU mangler

note: TRANSLATORS: '...' is an ellipsis e.g. U+2026, and '-' is an em-dash.
en: [OPTION…] chroot [COMMAND] — run command or shell in a chroot
da: [TILVALG…] chroot [KOMMANDO] — kør kommando eller skal i en chroot

en: Print paths to available chroots
da: Udskriv stier til tilgængelige chroot'er

en: Select all chroots
da: Vælg alle chroot'er

en: Directory to use
da: Mappe at bruge

en: Only one command may be specified
da: Kun en kommando må angives

en: Command must have an absolute path
da: Kommando skal have en absolut sti

en: No chroot specified
da: Ingen chroot angivet

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name TRANSLATORS: %2% = command
en: [%1% chroot] Running command: “%2%”
da: [%1% chroot] Kørende kommando: »%2%«

note: TRANSLATORS: '...' is an ellipsis e.g. U+2026, and '-' is an em-dash.
en: [OPTION…] [COMMAND] — run command or shell in a chroot
da: [TILVALG…] [KOMMANDO] — kør kommando eller skal i en chroot

en: Print path to selected chroot
da: Udskriv sti til valgt chroot

en: Preserve user environment
da: Bevar brugermiljø

en: --quiet and --verbose may not be used at the same time
da: --quiet og --verbose kan ikke bruges samtidig

en: Using verbose output
da: Bruger uddybende uddata

en: --chroot and --all may not be used at the same time
da: --chroot og --all kan ikke bruges samtidig

en: Using --chroots only
da: Bruger kun --chroots

en: dchroot session restriction
da: dchrootsessionsbegrænsning

note: TRANSLATORS: %1% = copyright year (start) TRANSLATORS: %2% = copyright year (end)
en: Copyright © %1%–%2% Roger Leigh
da: Ophavsret %1%–%2% Roger Leigh

en: Written by Roger Leigh
da: Skrevet af Roger Leigh

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
da: Dette er fri software; se kildekoden for kopieringsbetingelser. Der er INGEN
    garanti; end ikke for SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET SPECIFIKT FORMÅL.

en: Configured features:
da: Konfigurerede funktioner:

en: Usage:
da: Brug:

note: TRANSLATORS: %1% = program name
en: Run “%1% --help” to list usage example and all available options
da: Kør »%1% --help« for at vise eksempel og alle tilgængelige tilvalg

en: %1%: invalid action
da: %1%: Ugyldig handling

en: Only one action may be specified
da: Kun en handling må angives

en: Actions
da: Handlinger

en: General options
da: Generelle tilvalg

en: Hidden options
da: Skjulte tilvalg

en: Show help options
da: Vis hjælpetilvalg

en: Print version information
da: Udskriv versionsinformation

en: Show less output
da: Vis færre uddata

en: Show more output
da: Vis flere uddata

en: Enable debugging messages
da: Aktiver fejlsøgningsbeskeder

en: Invalid debug level
da: Ugyldigt fejlsøgningsniveau

note: TRANSLATORS: %1% = file
en: Failed to find ‘%1%’
da: Kunne ikke finde »%1%«

note: TRANSLATORS: '...' is an ellipsis e.g. U+2026, and '-' is an em-dash.
en: [OPTION…] — list mount points
da: [TILVALG…] — vis monteringspunkter

en: Mount
da: Monter

en: Mountpoint to check (full path)
da: Monteringspunkt at tjekke (fuld sti)

en: No mount point specified
da: Intet monteringspunkt angivet

en: Failed to fork child
da: Kunne ikke forgrene underproces

en: Wait for child failed
da: Vent på underproces mislykkedes

note: TRANSLATORS: %1% = directory
en: Failed to change root to directory ‘%1%’
da: Kunne ikke ændre rod til mappe »%1%«

en: Failed to duplicate file descriptor
da: Kunne ikke duplikere fildeskriptor

note: TRANSLATORS: %1% = command name TRANSLATORS: %1% = command
en: Failed to execute “%1%”
da: Kunne ikke køre »%1%«

en: Failed to create pipe
da: Kunne ikke oprette datakanal

en: Failed to poll file descriptor
da: Kunne ikke trække fildeskriptor

en: Failed to read file descriptor
da: Kunne ikke læse fildeskriptor

en: Failed to resolve path “%1%”
da: Kunne ikke slå stien »%1%« op

note: TRANSLATORS: '...' is an ellipsis e.g. U+2026, and '-' is an em-dash.
en: [OPTION…] — mount filesystems
da: [TILVALG…] — monter filsystemer

en: An unknown exception occurred
da: Der opstod en ukendt fejl

en: Perform a simulation of actions which would be taken
da: Udfør en simulering af handlinger som vil blive udført

en: fstab file to read (full path)
da: fstba-fil at læse (fuld sti)

note: TRANSLATORS: %4% = file
en: No chroots are defined in ‘%4%’
da: Ingen chroot'er er defineret i »%4%«

note: TRANSLATORS: %4% = file TRANSLATORS: %5% = file
en: No chroots are defined in ‘%4%’ or ‘%5%’
da: Ingen chroot'er er defineret i »%4%« eller »%5%«

note: TRANSLATORS: %1% = file
en: The specified chroots are not defined in ‘%1%’
da: De angivne chroot'er er ikke defineret i »%1%«

en: %1%: Invalid session name
da: %1%: Ugyldigt sessionsnavn

en: Available chroot types:
da: Tilgængelige chroottyper:

en: Support for ‘block-device’ chroots
da: Understøttelse af »block-device« chroot'er

en: Support for ‘btrfs-snapshot’ chroots
da: Understøttelse af »btrfs-snapshot« chroot'er

en: Support for ‘custom’ chroots
da: Understøttelse af »tilpassede« chroot'er

en: Support for ‘directory’ chroots
da: Understøttelse af »directory« chroot'er

en: Support for ‘file’ chroots
da: Understøttelse af »file« chroot'er

en: Support for ‘loopback’ chroots
da: Understøttelse af »loopback« chroot'er

en: Support for ‘lvm-snapshot’ chroots
da: Understøttelse af »lvm-snapshot« chroot'er

en: Support for ‘plain’ chroots
da: Understøttelse af »plain« chroot'er

note: TRANSLATORS: %1% = program name TRANSLATORS: %2% = program version TRANSLATORS: %3% = current date
en: schroot configuration generated by %1% %2% on %3%
da: schrootkonfiguration oprettet af %1% %2% den %3%

en: Chroot selection
da: Chrootudvælgelse

en: Chroot environment
da: Chrootmiljø

en: Session actions
da: Sessionshandlinger

en: Session options
da: Sessionstilvalg

en: List available chroots
da: Vis tilgængelige chroot'er

en: Show information about selected chroots
da: Vis information om valgte chroot'er

en: Dump configuration of selected chroots
da: Dump konfiguration af valgte chroot'er

en: Use specified chroot
da: Brug angivet chroot

en: Command to run
da: Kommando at køre

en: Exactly one chroot must be specified when beginning a session
da: Præcis en chroot skal angives, når en session påbegyndes

en: --session-name is not permitted for the specified action; did you mean to use --chroot?
da: --session-name er ikke tilladt for den angivne handling; ønskede du at bruge --chroot?

en: Unknown action specified
da: Ukendt handling angivet

en: --session-name is not permitted for the specified action
da: --session-name er ikke tilladt for den angivne handling

en: Invalid session name
da: Ugyldigt sessionsnavn

en: Print location of selected chroots
da: Udskriv placering af valgte chroot'er

en: Select all chroots and active sessions
da: Vælg alle chroot'er og aktive sessioner

en: Select all active sessions
da: Vælg alle aktive sessioner

en: Select all source chroots
da: Vælg alle kildechroot'er

en: Do not include aliases
da: Inkluder ikke aliasser

en: Shell to use as login shell
da: Skal der skal bruges som logindskal

en: Username (default current user)
da: Brugernavn (forvalg er aktuelle bruger)

en: Set option
da: Angiv tilvalg

en: Begin, run and end a session automatically (default)
da: Begynd, kør og afslut en session automatisk (standard)

en: Begin a session; returns a session ID
da: Begynd en session; returnerer en session-id

en: Recover an existing session
da: Gendan en eksisterende session

en: Run an existing session
da: Kør en eksisterende session

en: End an existing session
da: Afslut en eksisterende session

en: Session name (defaults to an automatically generated name)
da: Sessionsnavn (er som standard et automatisk oprettet navn)

en: Force operation, even if it fails
da: Gennemtving handling, selv hvis den fejler

en: Failed to get hostname
da: Kunne ikke indhente værtsnavn

note: TRANSLATORS: %1% = user name or user ID
en: User ‘%1%’ not found
da: Bruger »%1%« ikke fundet

note: TRANSLATORS: %1% = group name or group ID TRANSLATORS: %1% = group name
en: Group ‘%1%’ not found
da: Gruppe »%1%« ikke fundet

en: Authentication failed
da: Godkendelse mislykkedes

en: Access not authorised
da: Adgang ikke autoriseret

en: PAM is already initialised
da: PAM er allerede initialiseret

en: PAM error
da: PAM-fejl

en: PAM failed to shut down cleanly
da: PAM kunne ikke lukke pænt ned

note: TRANSLATORS: %1% = program name (PAM service name)
en: You do not have permission to access the %1% service.
da: Du har ikke tilladelse til at tilgå tjenesten %1%.

en: This failure will be reported.
da: Denne fejl vil blive rapporteret.

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: [schroot] password for %1%:
da: [schroot] adgangskode for %1%:

en: Pluggable Authentication Modules
da: Indstikbare godkendelsesmoduler

en: Set RUSER
da: Angiv RUSER

en: Set RHOST
da: Angiv RHOST

en: Set TTY
da: Angiv TTY

en: Set USER
da: Angiv BRUGER

en: No controlling terminal
da: Ingen kontrollerende terminal

en: Timed out
da: Fik tidsudløb

note: TRANSLATORS: Please use an ellipsis e.g. U+2026
en: Time is running out…
da: Tiden løber ud…

en: Failed to get terminal settings
da: Kunne ikke indhente terminalopsætning

note: TRANSLATORS: %1% = integer
en: Unsupported conversation type ‘%1%’
da: Konversationstype »%1%« er ikke understøttet

en: This option may be present in a newer version
da: Dette tilvalg er måske til stede i en nyere version

en: This option will be removed in the future; please update your configuration
da: Dette tilvalg vil blive fjernet engang i fremtiden; opdater venligst din konfiguration

en: Device
da: Enhed

en: Btrfs Source Subvolume
da: Undervolume for Btrfs-kilde

en: Btrfs Snapshot Directory
da: Mappe for Btrfs-øjebliksbillede

en: Btrfs Snapshot Name
da: Navn for Btrfs-øjebliksbillede

en: Chroot creation failed
da: Chrootoprettelse mislykkedes

en: Device name not set
da: Enhedsnavn ikke angivet

note: TRANSLATORS: %1% = chroot type name
en: Unknown chroot type ‘%1%’
da: Ukendt chroottype »%1%«

en: Device must have an absolute path
da: Enhed skal have en absolut sti

en: Failed to lock device
da: Kunne ikke låse enhed

en: Failed to unlock device
da: Kunne ikke låse enhed op

en: Directory must have an absolute path
da: Mappe skal have en absolut sti

en: Attempt to add object which is not a facet
da: Forsøg at tilføje objekt som ikke er en facet

en: Attempt to add facet which is already in use
da: Forsøg at tilføje facet som allerede er i brug

en: File must have an absolute path
da: Fil skal have en absolut sti

en: Failed to acquire file lock
da: Kunne ikke opnå fillås

en: File is not a regular file
da: Fil er ikke en regulær fil

en: File is not owned by user root
da: Fil er ikke ejet af brugerrod

en: File has write permissions for others
da: Fil har skriverettigheder for andre

en: Failed to discard file lock
da: Kunne ikke fjerne fillås

en: Location must have an absolute path
da: Sted skal have en absolut sti

en: Invalid name
da: Ugyldigt navn

en: Could not set profile name from script configuration path ‘%1%’
da: Kunne ikke angive profilnavn fra skriptkonfigurationssti »%1%«

note: TRANSLATORS: unlink refers to the C function which removes a file
en: Failed to unlink session file
da: Kunne ikke fjerne henvisning på sessionsfil

en: Failed to write session file
da: Kunne ikke skrive sessionsfil

en: Message verbosity is invalid
da: Detaljegrad for besked er ugyldig

en: Namespace separator ‘%1%’ may not be used in a chroot name
da: Navnerumsadskiller »%1%« må ikke bruges i et chrootnavn

en: Naming restrictions are documented in schroot.conf(5)
da: Navnebegrænsninger er dokumenteret i schroot.conf(5)

en: Namespace separator ‘%1%’ may not be used in an alias name
da: Navnerumsadskiller »%1%« må ikke bruges i et aliasnavn

en: Name
da: Navn

en: Description
da: Beskrivelse

en: Message Verbosity
da: Detaljegrad for besked

en: Users
da: Brugere

en: Groups
da: Grupper

en: Root Users
da: Rodbrugere (root)

en: Root Groups
da: Rodgrupper (root)

en: Aliases
da: Aliasser

en: Preserve Environment
da: Bevar miljø

en: Default Shell
da: Standardskal

en: Environment Filter
da: Miljøfilter

en: Run Setup Scripts
da: Kør opsætningsskripter

en: Configuration Profile
da: Konfigurationsprofil

en: Script Configuration
da: Skriptkonfiguration

en: Session Managed
da: Session håndteret

en: Session Cloned
da: Session klonet

en: Session Purged
da: Session fjernet

en: Command Prefix
da: Kommandopræfiks

en: Mount Location
da: Monteringssted

en: Path
da: Sti

en: Source
da: Kilde

en: This option is not valid for this chroot type
da: Dette tilvalg er ikke gyldigt for denne chroot-type

note: TRANSLATORS: %1% = chroot alias name TRANSLATORS: %4% = chroot name
en: Alias ‘%1%’ already associated with ‘%4%’ chroot
da: Alias »%1%« er allerede forbundet med »%4%« chroot

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name
en: %1%: Chroot not found
da: %1%: Chroot ikke fundet

note: TRANSLATORS: %1% = comma-separated list of chroot names
en: %1%: Chroots not found
da: %1%: Chroot'er ikke fundet

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name
en: A chroot or alias ‘%1%’ already exists with this name
da: En chroot eller alias »%1%« findes allerede med dette navn

en: Failed to open file
da: Kunne ikke åben fil

en: No such namespace
da: Intet sådant navnerum

en: Duplicate names are not allowed
da: Ens navne er ikke tilladt

en: Available chroots:
da: Tilgængelige chroot'er:

en: Directory
da: Mappe

en: Mount Device
da: Monter enhed

en: Mount Options
da: Monter tilvalg

en: Location
da: Sted

note: TRANSLATORS: "Personality" is the Linux kernel personality (process execution domain).  See schroot.conf(5).
en: Personality
da: Personalitet

en: Original Chroot Name
da: Oprindeligt Chrootnavn

en: Selected Chroot Name
da: Valgt Chrootnavn

en: Session ID
da: Session-id

en: (session chroot)
da: (sessionschroot)

en: (source chroot)
da: (kildechroot)

en: Source Users
da: Kildebrugere

en: Source Groups
da: Kildegrupper

en: Source Root Users
da: Kilderodbrugere

en: Source Root Groups
da: Kilderootgrupper

note: TRANSLATORS: %1% = chroot fs type
en: Unknown filesystem union type ‘%1%’
da: Ukendt filsystemforeningstype »%1%«

en: Union overlay must have an absolute path
da: Foreningsoverlægning skal have en absolut sti

en: Union underlay must have an absolute path
da: Foreningsunderlægning skal have en absolut sti

en: Support for filesystem unioning
da: Understøttelse af filsystemforening

en: Filesystem Union Type
da: Foreningstype for filsystem

en: Filesystem Union Mount Options
da: Tilvalg for filsystemets foreningsmontering

en: Filesystem Union Overlay Directory
da: Mappe for filsystemets foreningsoverlægning

en: Filesystem Union Underlay Directory
da: Mappe for filsystemets foreningsunderlægning

en: Environment variable ‘%1%’ is ambiguous
da: Miljøvariabel »%1%« er tvetydig

en: Configuration key ‘%1%’ is ambiguous
da: Konfigurationsnøgle »%1%« er tvetydig

en: Configuration key ‘%1%’ is not permitted to be modified.
da: Konfigurationsnøgle »%1%« har ikke tilladelse til at blive ændret.

en: Configuration key name ‘%1%’ is not a permitted name.
da: Konfigurationsnøglenavnet »%1%« er ikke et tilladt navn.

en: Configuration keys additional to ‘%1%’ would set this setup script environment variable
da: Konfigurationsnøgler udover »%1%« vil angive dette opsætningsskripts miljøvariabel

en: User Modifiable Keys
da: Nøgler der kan ændres af bruger

en: Root Modifiable Keys
da: Nøgler der kan ændres af administrator (root)

en: User Data
da: Brugerdata

en: More than one configuration key would set the ‘%1%’ environment variable
da: Mere end en konfigurationsnøgle vil angive miljøvariablen »%1%«

en: The key is not present in user-modifiable-keys or root-modifiable-keys
da: Nøglen er ikke til stede i nøgler-der-kan-ændres-af-brugeren eller nøgler-der-kan-ændres-af-root

en: The key is not present in user-modifiable-keys
da: Nøglen er ikke til stede i nøgler-der-kan-ændres-af-brugeren

en: File
da: Fil

en: File Repack
da: Genpakning af fil

en: LVM Snapshot Device
da: Øjebliksbilledenhed for LVM

en: LVM Snapshot Options
da: Øjebliksbilledtilvalg for LVM

en: The controlling terminal close-on-execute flag could not be set
da: Den kontrollerende terminals luk-ved-kørsel-flag kunne ikke angives

en: The controlling terminal file descriptor could not be duplicated
da: Den kontrollerende terminalfildeskriptor kunne ikke duplikeres

en: true
da: sand

en: false
da: falsk

en: line %1% [%2%]: Deprecated key ‘%4%’ used
da: linje %1% [%2%]: Deprecieret nøgle »%4%« brugt

en: [%1%]: Deprecated key ‘%4%’ used
da: [%1%]: Deprecieret nøgle »%4%« brugt

en: line %1% [%2%]: Disallowed key ‘%4%’ used
da: linje %1% [%2%]: Ikke tilladt nøgle »%4%« brugt

en: [%1%]: Disallowed key ‘%4%’ used
da: [%1%]: Ikke tilladt nøgle »%4%« brugt

en: line %1%: Duplicate group ‘%4%’
da: linje %1%: Dupliker gruppe »%4%«

en: line %1% [%2%]: Duplicate key ‘%4%’
da: linje %1% [%2%]: Duplikeret nøgle »%4%«

en: line %1%: Invalid group: “%4%”
da: linje %1%: Ugyldig gruppe: »%4%«

en: line %1% [%2%]: Invalid key ‘%4%’ used
da: linje %1% [%2%]: Ikke tilladt nøgle »%4%« brugt

en: line %1% [%2%]: Required key ‘%4%’ is missing
da: linje %1% [%2%]: Påkrævet nøgle »%4%« mangler

en: [%1%]: Required key ‘%4%’ is missing
da: [%1%]: Påkrævet nøgle »%4%« mangler

en: line %1%: No group specified: “%4%”
da: linje %1%: Ingen gruppe angivet: »%4%«

en: line %1% [%2%]: Obsolete key ‘%4%’ used
da: linje %1% [%2%]: Forældet nøgle »%4%« brugt

en: [%1%]: Obsolete key ‘%4%’ used
da: [%1%]: Forældet nøgle »%4%« brugt

en: line %1% [%2%]: %4%
da: linje %1% [%2%]: %4%

en: line %1% [%2%] %3%: %4%
da: linje %1% [%2%] %3%: %4%

en: line %1% [%2%]: Unknown key ‘%4%’ used
da: linje %1% [%2%]: Ukendt nøgle »%4%« brugt

en: Failed to set timeout handler
da: Kunne ikke angive tidsudløbhåndtering

en: Failed to set timeout
da: Kunne ikke angive tidsudløb

en: Failed to cancel timeout
da: Kunne ikke afbryde tidsudløb

en: Failed to lock file
da: Kunne ikke låse fil

en: Failed to unlock file
da: Kunne ikke fjerne lås fra fil

note: TRANSLATORS: %4% = time in seconds
en: Failed to lock file (timed out after %4% seconds)
da: Kunne ikke låse fil (tidsudløb efter %4% sekunder)

note: TRANSLATORS: %4% = time in seconds
en: Failed to unlock file (timed out after %4% seconds)
da: Kunne ikke fjerne lås fra fil (tidsudløb efter %4% sekunder)

note: TRANSLATORS: %4% = time in seconds TRANSLATORS: %5% = integer process ID
en: Failed to lock device (timed out after %4% seconds; lock held by PID %5%)
da: Kunne ikke låse enhed (tidsudløb efter %4% sekunder; lås holdt af PID %5%)

en: Failed to test device lock
da: Kunne ikke teste enhedslås

note: TRANSLATORS: %4% = time in seconds TRANSLATORS: %5% = integer process ID
en: Failed to unlock device (timed out after %4% seconds; lock held by PID %5%)
da: Kunne ikke fjerne lås på enhed (tidsudløb efter %4% sekunder; lås holdt af PID %5%)

note: TRANSLATORS: "W" is an abbreviation of "Warning"
en: W:
da: A:

note: TRANSLATORS: "E" is an abbreviation of "Error"
en: E:
da: F:

note: TRANSLATORS: %1% = integer debug level TRANSLATORS: "D" is an abbreviation of "Debug"
en: D(%1%):
da: F(%1%):

note: TRANSLATORS: %1% = mount file name
en: Failed to open mount file ‘%1%’
da: Kunne ikke åbne monteringsfil »%1%«

note: TRANSLATORS: %1% = mount file name
en: Failed to read mount file ‘%1%’
da: Kunne ikke læse monteringsfil »%1%«

en: unknown
da: ukendt

note: TRANSLATORS: %1% = value (arbitrary text)
en: Could not parse value ‘%1%’
da: Kunne ikke fortolke værdi »%1%«

note: TRANSLATORS: %1% = integer personality ID
en: Personality ‘%1%’ is unknown
da: Personalitet »%1%« er ukendt

note: TRANSLATORS: %1% = personality name
en: Failed to set personality ‘%1%’
da: Kunne ikke angive personalitet »%1%«

en: Linux kernel Application Binary Interface switching
da: Skift af Linuxkernens binære programgrænseflade

note: TRANSLATORS: %1% = a comma-separated list of personality names
en: Valid personalities: %1%
da: Gyldige personaliteter: %1%

note: TRANSLATORS: %1% = command
en: Executing ‘%1%’
da: Kører »%1%«

note: TRANSLATORS: %1% = directory
en: Failed to change to directory ‘%1%’
da: Kunne ikke skifte til mappe »%1%«

note: TRANSLATORS: %4% = directory
en: Falling back to directory ‘%4%’
da: Falder tilbage til mappe »%4%«

en: Child dumped core
da: Underproces dumpede kerne

en: Child exited abnormally (reason unknown; not a signal or core dump)
da: Underproces afsluttedes unormalt (årsag ukendt; ikke et signal eller kernedump)

note: TRANSLATORS: %4% = signal name
en: Child terminated by signal ‘%4%’
da: Underproces afsluttet af signal »%4%«

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name
en: No chroot found matching name or alias ‘%1%’
da: Ingen chroot fandt ens navn eller alias »%1%«

en: Failed to lock chroot
da: Kunne ikke låse chroot

en: Chroot setup failed
da: Chrootopsætning mislykkedes

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name
en: Failed to unlock chroot
da: Kunne ikke fjerne lås fra chroot

note: TRANSLATORS: %1% = command
en: Command “%1%” must have an absolute path
da: Kommando »%1%« skal have en absolut sti

note: TRANSLATORS: A supplementary group is the list of additional system groups a user belongs to, in addition to their default group.
en: Failed to get supplementary groups
da: Kunne ikke indhente supplementære grupper

note: TRANSLATORS: A supplementary group is the list of additional system groups a user belongs to, in addition to their default group.
en: Failed to get supplementary group count
da: Kunne ikke indhente supplementær gruppeoptælling

note: TRANSLATORS: %1% = integer group ID
en: Failed to set group ‘%1%’
da: Kunne ikke angive gruppe »%1%«

en: Failed to set supplementary groups
da: Kunne ikke angive supplementære grupper

en: Failed to drop root permissions
da: Kunne ikke smide rodrettigheder (root)

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name TRANSLATORS: %4% = session identifier
en: %1%: Chroot does not support setting a session ID; ignoring session ID ‘%4%’
da: %1%: Chroot understøtter ikke angivelse af et session-id; ignorerer session-id »%4%«

note: TRANSLATORS: %1% = command
en: Shell ‘%1%’ not available
da: Skal »%1%« er ikke tilgængelig

note: TRANSLATORS: %4% = command
en: Falling back to shell ‘%4%’
da: Falder tilbage til skal »%4%«

note: TRANSLATORS: %4% = signal name
en: Caught signal ‘%4%’
da: Fangede signal »%4%«

note: TRANSLATORS: %4% = signal name
en: Failed to set signal handler ‘%4%’
da: Kunne ikke angive signalhåndtering »%4%«

note: TRANSLATORS: %1% = integer user ID
en: Failed to set user ‘%1%’
da: Kunne ikke angive bruger »%1%«

note: TRANSLATORS: %1% = user name TRANSLATORS: %2% = user name TRANSLATORS: Please translate "->" as a right arrow, e.g. U+2192
en: (%1%→%2%): User switching is not permitted
da: (%1%→%2%): Brugerskift er ikke tilladt

en: Error saving terminal settings
da: Fejl under gemning af terminalopsætning

en: Error restoring terminal settings
da: Fejl ved gendannelse af terminalopsætning

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name TRANSLATORS: %4% = command
en: [%1% chroot] Running login shell: ‘%4%’
da: [%1% chroot] Kører logindskal: »%4%«

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name TRANSLATORS: %4% = command
en: [%1% chroot] Running shell: ‘%4%’
da: [%1% chroot] Kører skal: »%4%«

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name TRANSLATORS: %2% = user name TRANSLATORS: %3% = user name TRANSLATORS: %4% = command TRANSLATORS: Please translate "->" as a right arrow, e.g. U+2192
en: [%1% chroot] (%2%→%3%) Running login shell: ‘%4%’
da: [%1% chroot] (%2%→%3%) Kører logindskal: »%4%«

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name TRANSLATORS: %2% = user name TRANSLATORS: %3% = user name TRANSLATORS: %4% = command TRANSLATORS: Please translate "->" as a right arrow, e.g. U+2192
en: [%1% chroot] (%2%→%3%) Running shell: ‘%4%’
da: [%1% chroot] (%2%→%3%) Kører skal: »%4%«

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name TRANSLATORS: %4% = command
en: [%1% chroot] Running command: “%4%”
da: [%1% chroot] Kører kommando: »%4%«

note: TRANSLATORS: %1% = chroot name TRANSLATORS: %2% = user name TRANSLATORS: %3% = user name TRANSLATORS: %4% = command TRANSLATORS: Please translate "->" as a right arrow, e.g. U+2192
en: [%1% chroot] (%2%→%3%) Running command: “%4%”
da: [%1% chroot] (%2%→%3%) Kører kommando: »%4%«

en: stage=%1%
da: stadie=%1%

en: The directory does not exist inside the chroot.  Use the --directory option to run the command in a different directory.
da: Mappen findes ikke inden i chroot'en. Brug tilvalget --directory for at køre kommandoen i en anden mappe.

en: terminating immediately
da: afslutter øjeblikkeligt

note: TRANSLATORS: Format string for date representation: %d = day (number, e.g. 14) %b = month (three letters, e.g. Jul) %Y = year (four digits, e.g. 2006) If required, any of the standard strftime(3) format specifiers may be used instead, as long as the day, month and year are clearly displayed in the e
en: %d %b %Y
da: %d. %b %Y

en: Failed to stat file
da: Kunne ikke stat fil

en: Failed to stat file descriptor
da: Kunne ikke stat fildeskriptor
