scilab - en to cs translation catalogue (58 entries)

en: %s: Invalid argument address
cs: %s: Neplatná adresa argumentu

en: %s: Invalid argument type, %s expected
cs: %s: Neplatný typ argumentu, očekáváno %s

en: boolean matrix
cs: booleovská matice

en: %s: Unable to get argument #%d
cs: %s: Nelze získat argument #%d

en: %s: Unable to create variable in Scilab memory
cs: %s: Nelze vytvořit proměnnou v paměti Scilab

en: %s: Invalid variable name: %s.
cs: %s: Neplatný typ proměnné: %s

en: %s: Unable to create %s named "%s"
cs: %s: Nelze vytvořit %s se jménem "%s"

en: matrix of boolean
cs: matice booleanu

en: %s: Unable to get variable "%s"
cs: %s: Nelze získat proměnnou "%s"

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván skalár.

en: %s: Unable to get argument "%s"
cs: %s: Nelze získat argument "%s"

en: %s: Wrong type for input argument "%s": A scalar expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu "%s": Očekáván skalár.

en: boolean sparse matrix
cs: booleovská řídká matice

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
cs: %s: Špatný počet vstupních argumentů: Očekáváno %d.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
cs: %s: Špatný počet vstupních argumentů: očekáváno %d až %d.

en: %s: Wrong number of input argument(s): at least %d expected.
cs: %s: Špatný počet vstupních argumentů: očekáváno alespoň %d.

en: %s: Wrong number of input argument(s): at most %d expected.
cs: %s: Špatný počet vstupních argumentů: očekáváno nejvíce %d.

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d expected.
cs: %s: Špatný počet výstupních argumentů: očekáváno %d.

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d to %d expected.
cs: %s: Špatný počet výstupních argumentů: očekáváno %d až %d.

en: %s: Wrong number of output argument(s): at least %d expected.
cs: %s: Špatný počet výstupních argumentů: očekáváno alespoň %d.

en: %s: Wrong number of output argument(s): at most %d expected.
cs: %s: Špatný počet výstupních argumentů: očekáváno nejvíce %d.

en: %s: matrix argument expected
cs: %s: očekáván argument matice

en: %s: Unable to get dimension of variable "%s"
cs: %s: Nelze získat rozměr proměnné "%s"

en: %s: bad call to %s! (1rst argument).
cs: %s: špatné volání %s! (1. argument).

en: %s: Unable to get address of variable "%s"
cs: %s: Nelze získat adresu proměnné "%s"

en: %s: Unable to get type of variable "%s"
cs: %s: Nelze získat typ proměnné "%s"

en: %s: Unable to get argument dimension
cs: %s: Nelze získat rozměry argumentu

en: %s: Unable to get variable address
cs: %s: Nelze získat adresu proměnné

en: %s: Unable to get argument type
cs: %s: Nelze získat typ argumentu

en: %s: Unable to get argument data
cs: %s: Nelze získat data argumentu

en: %s: Wrong size for argument #%d: (%d,%d) expected.
cs: %s: Špatná velikost argumentu %d: očekáváno (%d,%d).

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or scalar expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván řetězec nebo skalár.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' or '%s' expected.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu #%d: Očekáváno '%s', nebo '%s'.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Real matrix expected.
cs: %s: Špatný typ argumentu %d: Očekávána reálná matice.

en: %s: Unable to get argument precision
cs: %s: nelze získat přesnost argumentu

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real scalar or an integer scalar expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván reálný nebo celočíselný skalár.

en: %s: Unable to get dimension from variable "%s"
cs: %s: Nelze získat rozměr z argumentu "%s"

en: double matrix
cs: dvojitá matice

en: API Error:
cs: Chyba API:

en: 	in %s
cs: 	v %s

en: handle matrix
cs: zpracování matice

en: %s: Bad call to get a non complex matrix
cs: %s: Špatné volání pro získání nekomplexní matice

en: int matrix
cs: celočíselná matice

en: %s: Unable to get precision of variable "%s"
cs: %s: Nelze získat přesnost proměnné "%s"

en: %s: Unable to get item number of list
cs: %s: Nelze získat počet položek v seznamu

en: list
cs: seznam

en: %s: Unable to get address of item #%d in argument #%d
cs: %s: Nelze získat adresu položky #%d v argumentu #%d

en: %s: Unable to create list item #%d in Scilab memory
cs: %s: Nelze vytvořit položku seznamu #%d v paměti Scilab

en: %s: Unable to get address of item #%d in variable "%s"
cs: %s: Nelze získat adresu položky #%d v proměnné "%s"

en: Optional argument list is empty.
cs: Seznam nepovinných argumentů je prázdný.

en: Optional arguments list:
cs: Seznam nepovinných argumentů:

en: and %s.
cs: a %s.

en: pointer
cs: ukazatel

en: polynomial matrix
cs: polynomická matice

en: sparse matrix
cs: řídká matice

en: string matrix
cs: řetězcová matice

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A single string expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván jeden řetězec.

en: %s: Wrong type for input argument "%s": A single string expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu "%s": Očekáván jeden řetězec.
