scilab - en to fr translation catalogue (65 entries)

en: %s: Invalid argument address
fr: %s : Adresse d'argument invalide

en: %s: Invalid argument type, %s expected
fr: %s : Type d'argument invalide, %s attendu

en: boolean matrix
fr: Matrice de booléens

en: %s: Unable to get argument #%d
fr: %s : Impossible d'obtenir l'argument n°%d

en: %s: No more memory to allocated variable
fr: %s : Plus assez de mémoire pour allouer la variable

en: %s: Unable to create variable in Scilab memory
fr: %s : Impossible de créer la variable dans la mémoire.

en: %s: Invalid variable name: %s.
fr: %s : Nom de variable invalide : %s

en: %s: Unable to create %s named "%s"
fr: %s : Impossible de créer %s nommé "%s"

en: matrix of boolean
fr: Matrice de booléens

en: Redefining permanent variable.
fr: Redéfinition d'une variable permanente.

en: %s: Unable to get variable "%s"
fr: %s : Impossible d'obtenir la variable "%s"

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un scalaire attendu.

en: %s: Unable to get argument "%s"
fr: %s : Impossible d'obtenir l'argument "%s"

en: %s: Wrong type for input argument "%s": A scalar expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée "%s" : Un scalaire attendu.

en: boolean sparse matrix
fr: Matrice creuse de booléens

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d à %d attendu(s).

en: matrix
fr: matrice

en: %s: Wrong number of input argument(s): at least %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : au moins %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of input argument(s): at most %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : au plus %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) de sortie : %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) de sortie : %d à %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of output argument(s): at least %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) de sortie : au moins %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of output argument(s): at most %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) de sortie : au plus %d attendu(s).

en: %s: matrix argument expected
fr: %s : Argument matriciel attendu

en: %s: Unable to get dimension of variable "%s"
fr: %s : Impossible d'obtenir la dimension de la variable "%s"

en: %s: bad call to %s! (1rst argument).
fr: %s : Appel erroné sur %s (premier argument).

en: %s: Unable to get address of variable "%s"
fr: %s : Impossible d'obtenir l'adresse de la variable "%s"

en: %s: Unable to get type of variable "%s"
fr: %s : Impossible d'obtenir le type de la variable "%s"

en: %s: Unable to get argument dimension
fr: %s : Impossible d'obtenir l'argument dimension

en: %s: Unable to get variable address
fr: %s : Impossible d'obtenir l'adresse de la variable

en: %s: Unable to get argument type
fr: %s : Impossible d'obtenir l'argument type

en: %s: Unable to get argument data
fr: %s : Impossible d'obtenir la donnée de l'argument

en: %s: Wrong size for argument #%d: (%d,%d) expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument %d : (%d,%d) attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or scalar expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractère ou un scalaire attendu.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' or '%s' expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : '%s' ou '%s' attendu.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Real matrix expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument %d : Une matrice réelle attendue.

en: %s: Unable to get argument precision
fr: %s : Impossible d'obtenir l'argument precision

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real scalar or an integer scalar expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un scalaire réel ou entier attendu.

en: %s: Unable to get dimension from variable "%s"
fr: %s : Impossible d'obtenir la dimension de la variable "%s"

en: Invalid type pointer in '%s'
fr: Type de pointeur invalide dans '%s'

en: double matrix
fr: Matrice de double

en: %s: %ls
fr: %s : %ls

en: %s: No more memory to allocate variable
fr: %s : Plus assez de mémoire pour allouer la variable

en: API Error:
fr: Erreur de l'API :

en: 	in %s
fr: 	dans %s

en: handle matrix
fr: Matrice de handles graphiques

en: %s: Bad call to get a non complex matrix
fr: %s : Appel erroné pour récupérer une matrice non complexe

en: int matrix
fr: Matrice d'entiers

en: %s: Unable to get precision of variable "%s"
fr: %s : Impossible d'obtenir la précision de la variable "%s"

en: %s: Unable to get item number of list
fr: %s : Impossible d'obtenir le numéro de l'objet dans la liste

en: list
fr: Liste

en: %s: Unable to get address of item #%d in argument #%d
fr: %s : Impossible d'obtenir l'adresse de l'élément n°%d dans l'argument n°%d

en: %s: Unable to create list item #%d in Scilab memory
fr: %s : Impossible de créer l'élément de la liste n°%d dans la mémoire de Scilab.

en: %s: Unable to get address of item #%d in variable "%s"
fr: %s : Impossible d'obtenir l'adresse de l'élément n°%d dans la variable "%s"

en: %s: Unrecognized optional arguments %s.
fr: %s : Argument optionnel '%s' non reconnu

en: Optional argument list is empty.
fr: La liste d'arguments optionnels est vide.

en: Optional arguments list:
fr: Liste d'arguments optionnels :

en: and %s.
fr: et %s.

en: pointer
fr: pointeur

en: polynomial matrix
fr: matrice de polynômes

en: sparse matrix
fr: Matrice creuse

en: string matrix
fr: Matrice de chaînes de caractères

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A single string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une seule chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong type for input argument "%s": A single string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée "%s" : Une chaîne de caractères attendue.
