scilab - en to ja translation catalogue (64 entries)

en: %s: Invalid argument address
ja: %s: 引数の位置が間違っています

en: %s: Invalid argument type, %s expected
ja: %s: 引数の型が間違っています, %s を指定してください

en: boolean matrix
ja: 論理値行列

en: %s: Unable to get argument #%d
ja: %s: 引数 #%d を取得できません

en: %s: No more memory to allocated variable
ja: %s: 変数用のメモリが不足しています

en: %s: Unable to create variable in Scilab memory
ja: %s: Scilabメモリに変数を作成できません

en: %s: Invalid variable name: %s.
ja: %s: 変数名が無効です: %s.

en: %s: Unable to create %s named "%s"
ja: %s:  %s (名称: "%s") を作成できません

en: matrix of boolean
ja: 論理値の行列

en: Redefining permanent variable.
ja: 永続的変数を再定義しています.

en: %s: Unable to get variable "%s"
ja: %s: 変数 "%s"を取得できません

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: スカラーを指定してください.

en: %s: Unable to get argument "%s"
ja: %s: 引数 "%s" を取得できません

en: %s: Wrong type for input argument "%s": A scalar expected.
ja: %s: 入力引数 "%s"の型が間違っています: スカラーを指定してください.

en: boolean sparse matrix
ja: 論理値疎行列

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
ja: %s: 入力引数の数に誤りがあります: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が誤っています: %d から %d を指定してください.

en: matrix
ja: 行列

en: %s: Wrong number of input argument(s): at least %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 個以上の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): at most %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 個以下の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d から %d  個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of output argument(s): at least %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d  個以上の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of output argument(s): at most %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d  個以下の引数を指定してください.

en: %s: matrix argument expected
ja: %s: 行列を引数に指定してください

en: %s: Unable to get dimension of variable "%s"
ja: %s: 変数 "%s"　の次元を取得できません

en: %s: bad call to %s! (1rst argument).
ja: %s: %s へのコールが間違っています (1番目の引数).

en: %s: Unable to get address of variable "%s"
ja: %s: 変数 "%s" の位置を取得できません

en: %s: Unable to get type of variable "%s"
ja: %s: 変数 "%s"の型を取得できません

en: %s: Unable to get argument dimension
ja: %s: 引数の次元を取得できません

en: %s: Unable to get variable address
ja: %s: 変数の位置を取得できません

en: %s: Unable to get argument type
ja: %s: 引数の型を取得できません

en: %s: Unable to get argument data
ja: %s: 引数データを取得できません

en: %s: Wrong size for argument #%d: (%d,%d) expected.
ja: %s: 引数 %d の大きさが間違っています: 大きさを (%d,%d)  としてください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列またはスカラーを指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' or '%s' expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: '%s' または '%s' を指定してください.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Real matrix expected.
ja: %s: 引数 %d の型が間違っています:　実数行列を指定してください.

en: %s: Unable to get argument precision
ja: %s: 引数の精度を取得できません

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real scalar or an integer scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実数スカラーまたは整数スカラーを指定してください.

en: %s: Unable to get dimension from variable "%s"
ja: %s: 変数"%s"から次元を取得できません

en: Invalid type pointer in '%s'
ja: '%s'のポインタ型が不正です

en: double matrix
ja: double行列

en: %s: No more memory to allocate variable
ja: %s: 変数用のメモリが不足しています

en: API Error:
ja: APIエラー

en: 	in %s
ja: 	%s の中に

en: handle matrix
ja: ハンドル行列

en: %s: Bad call to get a non complex matrix
ja: %s: 非複素行列を取得するコールに誤りがあります

en: int matrix
ja: int行列

en: %s: Unable to get precision of variable "%s"
ja: %s: 変数 "%s"の精度を取得できません

en: %s: Unable to get item number of list
ja: %s: リストの項目数を取得できません

en: list
ja: リスト

en: %s: Unable to get address of item #%d in argument #%d
ja: %s: 項目#%d の位置を引数 #%d から取得できません

en: %s: Unable to create list item #%d in Scilab memory
ja: %s: Scilabメモリにリスト項目 #%d を作成できません

en: %s: Unable to get address of item #%d in variable "%s"
ja: %s: 項目#%d の位置を変数 "%s" から取得できません

en: %s: Unrecognized optional arguments %s.
ja: %s: オプション引数 %s を認識できません.

en: Optional argument list is empty.
ja: オプションの引数リストが空です.

en: Optional arguments list:
ja: オプションの引数リスト:

en: and %s.
ja: と %s.

en: pointer
ja: ポインタ

en: polynomial matrix
ja: 多項式行列

en: sparse matrix
ja: 疎行列

en: string matrix
ja: 文字列行列

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A single string expected.
ja: %s: 入力引数#%dの型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument "%s": A single string expected.
ja: %s: 入力引数 "%s"の型が間違っています: 文字列を指定してください.
