scilab - en to ru translation catalogue (64 entries)

en: %s: Invalid argument address
ru: %s: Неверный адрес параметра

en: %s: Invalid argument type, %s expected
ru: %s: Неверный тип аргумента, ожидается %s

en: boolean matrix
ru: булева матрица

en: %s: Unable to get argument #%d
ru: %s: Невозможно получить параметр №%d

en: %s: No more memory to allocated variable
ru: %s: Не хватает памяти для размещения переменных

en: %s: Unable to create variable in Scilab memory
ru: %s: Невозможно создать переменную в памяти Scilab

en: %s: Invalid variable name: %s.
ru: %s: Недопустимое имя переменной: %s.

en: %s: Unable to create %s named "%s"
ru: %s: Невозможно создать %s с именем "%s"

en: matrix of boolean
ru: булева матрица

en: Redefining permanent variable.
ru: Переопределение неизменной переменной.

en: %s: Unable to get variable "%s"
ru: %s: Невозможно получить переменную "%s"

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar expected.
ru: %s: Неверный тип входного параметра №%d: ожидался скаляр.

en: %s: Unable to get argument "%s"
ru: %s: Невозможно получить параметр "%s"

en: %s: Wrong type for input argument "%s": A scalar expected.
ru: %s: Неверный тип параметра "%s": ожидался скаляр.

en: boolean sparse matrix
ru: разреженная булева матрица

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
ru: %s: Неверное количество входных аргументов: Ожидалось %d.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
ru: %s: Неверное количество входных аргументов: Ожидалось от %d до %d.

en: matrix
ru: матрица

en: %s: Wrong number of input argument(s): at least %d expected.
ru: %s: Неверное количество входных аргументов: ожидалось не менее %d.

en: %s: Wrong number of input argument(s): at most %d expected.
ru: %s: Неверное количество входных аргументов: ожидалось не больше %d.

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d expected.
ru: %s: Неверное количество выходных аргументов: Ожидалось %d.

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d to %d expected.
ru: %s: Неверное количество выходных аргументов: ожидалось от %d до %d.

en: %s: Wrong number of output argument(s): at least %d expected.
ru: %s: Неверное количество выходных аргументов: ожидалось не меньше %d.

en: %s: Wrong number of output argument(s): at most %d expected.
ru: %s: Неверное количество выходных аргументов: ожидалось не больше %d.

en: %s: matrix argument expected
ru: %s: ожидался матричный параметр

en: %s: Unable to get dimension of variable "%s"
ru: %s: Невозможно получить размерность переменной "%s"

en: %s: bad call to %s! (1rst argument).
ru: %s: неправильный вызов %s! (1-й параметр).

en: %s: Unable to get address of variable "%s"
ru: %s: Невозможно получить адрес переменной "%s"

en: %s: Unable to get type of variable "%s"
ru: %s: Невозможно получить тип переменной "%s"

en: %s: Unable to get argument dimension
ru: %s: Невозможно получить размерность параметра

en: %s: Unable to get variable address
ru: %s: Невозможно получить адрес переменной

en: %s: Unable to get argument type
ru: %s: Невозможно получить тип параметра

en: %s: Unable to get argument data
ru: %s: Невозможно получить данные параметра

en: %s: Wrong size for argument #%d: (%d,%d) expected.
ru: %s: Неверный размер параметра %d: ожидался размер (%d,%d).

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or scalar expected.
ru: %s: Неверный тип входного параметра №%d: ожидалась строка или скаляр.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' or '%s' expected.
ru: %s: Неверное значение входного параметра №%d: ожидалось «%s» или «%s».

en: %s: Wrong type for argument #%d: Real matrix expected.
ru: %s: Неверный тип параметра %d: ожидалась матрица вещественных чисел.

en: %s: Unable to get argument precision
ru: %s: Невозможно получить точность параметра

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real scalar or an integer scalar expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидался вещественный или целочисленный скаляр.

en: %s: Unable to get dimension from variable "%s"
ru: %s: Невозможно получить размерность из переменной "%s"

en: Invalid type pointer in '%s'
ru: недопустимый указатель типа в '%s'

en: double matrix
ru: матрица чисел двойной точности

en: %s: No more memory to allocate variable
ru: %s: Не хватает памяти для размещения переменных

en: API Error:
ru: Ошибка API:

en: 	in %s
ru: 	в %s

en: handle matrix
ru: матрица дескрипторов

en: %s: Bad call to get a non complex matrix
ru: %s: неверный вызов для получения некомплексной матрицы

en: int matrix
ru: целочисленная матрица

en: %s: Unable to get precision of variable "%s"
ru: %s: Невозможно получить точность переменной "%s"

en: %s: Unable to get item number of list
ru: %s: Невозможно получить количество элементов списка

en: list
ru: список

en: %s: Unable to get address of item #%d in argument #%d
ru: %s: Невозможно получить адрес элемента №%d в параметре #%d

en: %s: Unable to create list item #%d in Scilab memory
ru: %s: Невозможно создать элемент списка №%d в памяти Scilab

en: %s: Unable to get address of item #%d in variable "%s"
ru: %s: Невозможно получить адрес элемента №%d в переменной "%s"

en: %s: Unrecognized optional arguments %s.
ru: %s: Нераспознанные необязательные аргументы %s.

en: Optional argument list is empty.
ru: Список необязательных аргументов пуст.

en: Optional arguments list:
ru: Необязательные аргументы:

en: and %s.
ru: и %s.

en: pointer
ru: указатель

en: polynomial matrix
ru: полиномиальная матрица

en: sparse matrix
ru: разреженная матрица

en: string matrix
ru: строковая матрица

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A single string expected.
ru: %s: Неверный тип входного параметра #%d: ожидалась одиночная строка.

en: %s: Wrong type for input argument "%s": A single string expected.
ru: %s: Неверный тип входного параметра "%s": ожидалась одиночная строка.
