scilab - en to cs translation catalogue (239 entries)

en: %s: This feature has not been implemented in this mode.
cs: %s: Tato funkce nebyla v tomto režimu zavedena.

en: %s: Not implemented in this mode.
cs: %s: V tomto režimu není zavedeno.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván skalár.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A scalar (>= 0) expected.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu #%d: Očekáván skalár (>= 0).

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván řetězec.

en: Scilab Fields
cs: Pole Scilab

en: Scilab Function
cs: Funkce Scilabu

en: Scilab Command
cs: Příkaz Scilabu

en: Scilab Macro
cs: Makro Scilabu

en: Scilab Variable
cs: Proměnná Scilabu

en: Graphics handle field
cs: Grafické ovládací pole

en: Command is too long (more than %d characters long): could not send it to Scilab
cs: Příkaz je příliš dlouhý (více než %d znaků): nelze ho odeslat do Scilab

en: [Continue display? n (no) to stop, any other key to continue]
cs: [Pokračovat v zobrazení? n (ne) pro zastavení, jiné klávesy pro pokračování]

en: Console
cs: Konzole

en: Display
cs: Zobrazení

en: Automatically adapt the display to the console
cs: Automaticky přizpůsobit zobrazení konzoli

en: Lines to display:
cs: Řádky k zobrazení:

en: Columns to display:
cs: Sloupce k zobrazení:

en: Number of lines in console scroll buffer:
cs: Počet řádků ve vyrovnávací paměti posunu v konzoli:

en: General
cs: Obecné

en: Produces an error
cs: Vytváří chybu

en: Produces a warning
cs: Vytváří varování

en: Produces Inf or NaN
cs: Vytváří nekonečno nebo NaN

en: Variable format
cs: Proměnný formát

en: Scientific format
cs: Vědecký formát

en: English
cs: Angličtina

en: French
cs: Franzouzština

en: Portugese (Brazil)
cs: Portugalština (brazilská)

en: Catalan
cs: Katalánština

en: Czech
cs: Čeština

en: Spanish
cs: Španělština

en: Italian
cs: Italština

en: Polish
cs: Polština

en: Russian
cs: Ruština

en: Chinese (Simplified)
cs: Čínština (zjednodušená)

en: Chinese (Traditional)
cs: Čínština (tradiční))

en: German
cs: Němčina

en: Japanese
cs: Japonština

en: Ukrainian
cs: Ukrajinština

en: Confirmation dialogs
cs: Dialogová okna potvrzení

en: Warn before exiting Scilab
cs: Varovat před ukončením Scilab

en: Warn before deleting Command History items
cs: Varovat před vymazáním položek historie příkazů

en: Warn before clearing the Console
cs: Varovat před vyčištěním konzole

en: Desktop layout
cs: Rozložení plochy

en: Integrated
cs: Začleněné

en: Simple
cs: Jednoduché

en: Shortcuts
cs: Zkratky

en: Cut or interrupt
cs: Vyjmout nebo přerušit

en: Copy or interrupt
cs: Kopírovat nebo přerušit

en: Select all
cs: Vybrat vše

en: Line beginning
cs: Začátek řádku

en: Line end
cs: Konec řádku

en: Previous char
cs: Předchozí znak

en: Delete next char
cs: Smazat další znak

en: Delete previous char
cs: Smazat předchozí znak

en: Delete end of line
cs: Smazat konec řádku

en: Delete whole line
cs: Smazat celý řádek

en: Delete last word
cs: Smazat poslední slovo

en: Previous console page
cs: Předchozí stránka konzole

en: Next console page
cs: Další stránka konzole

en: Validate input
cs: Ověřit vstup

en: Clear console
cs: Vyčistit konzoli

en: Console box
cs: Rámeček konzole

en: Completion
cs: Dokončení

en: Previous history line
cs: Předchozí řádek historie

en: Next history line
cs: Další řádek historie

en: Help Browser
cs: Průzkumník nápovědy

en: Console Search Field
cs: Pole konzole pro vyhledávání

en: Paste
cs: Vložit

en: Open a file
cs: Otevřít soubor

en: Load environment
cs: Nahrát prostředí

en: Save environment
cs: Uložit prostředí

en: Quit
cs: Ukončit

en: Execute
cs: Spustit

en: Empty clipboard
cs: Vyčistit schránku

en: Change current directory
cs: Změnit současný adresář

en: Display current directory
cs: Zobrazit současný adresář

en: Page setup
cs: Nastavení stránky

en: Print
cs: Tisk

en: Preferences
cs: Nastaveni

en: Show/Hide toolbar
cs: Zobrrazit/Skrýt panel nástrojů

en: Clear history
cs: Vyčistit historii

en: Resume
cs: Pokračovat

en: Abort
cs: Ukončit

en: Interrupt
cs: Přerušit

en: Launch SciNotes
cs: Spustit SciNotes

en: Launch Xcos
cs: Spustit Xcos

en: Matlab to Scilab Translator
cs: Převaděč Matlab na Scilab

en: Module manager
cs: Správce modulů

en: Variable Browser
cs: Prohlížeč proměnných

en: Command History
cs: Historie příkazů

en: File Browser
cs: Průzkumník souborů

en: Demonstrations
cs: Ukázky

en: Open Scilab website
cs: Otevřít stránku Scilab

en: Open Online Help
cs: Otevřít nápoědu online

en: Open Scilab wiki
cs: Otevřít wiki Scilab

en: Open ATOMS website
cs: Otevřít stránku ATOMS

en: Open File Exchange website
cs: Otevřít stránku výměny souborů

en: Open Mailing lists
cs: Otevřít poštovní konference

en: Open Forge website
cs: Otevřít stránku Forge

en: Open Bugzilla
cs: Otevřít Bugzilla

en: About Scilab
cs: O Scilab

en: Auto complete (, [,...
cs: Automatické dokončení  (, [,...

en: Auto complete keyword
cs: Automatické dokončení klíčového slova

en: Generate Help prototype
cs: Vytvořit prototyp nápovědy

en: Tabify
cs: Tabulovat

en: Untabify
cs: Odtabulovat

en: Indent
cs: Odsadit

en: Comment
cs: Okomenovat

en: Uncomment
cs: Odkomentovat

en: Remove trailing whites
cs: Odstranit konečné mezery

en: Select block
cs: Vybrat blok

en: Open current tab in a new window
cs: Otevřít současnou kartu v novém okně

en: Export current tab in a new window
cs: Exportovat současnou kartu do nového okna

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Paste a column
cs: Vložit sloupec

en: Repeat selection on column
cs: Opakovat výběr ve sloupci

en: Undo
cs: Zpět

en: Redo
cs: Znovu

en: Copy as HTML with line number
cs: Kopírovat jako HTML s čísly řádků

en: New
cs: Nový

en: Open
cs: Otevřít

en: Open URL
cs: Otevřít URL

en: Open source
cs: Otevřený software

en: Save
cs: Uložit

en: Save as
cs: Uložit jako

en: Reload
cs: Obnovit

en: Print preview
cs: Náhled tisku

en: Close
cs: Zavřít

en: Exit
cs: Ukončit

en: To lower case
cs: Na malá písmena

en: To upper case
cs: Na velká písmena

en: Capitalize
cs: Kapitálky

en: Help on keyword
cs: Nápověda pro klíčové slovo

en: Load in Scilab
cs: Načíst v Scilab

en: Execute in Scilab
cs: Spustit v Scilab

en: Evaluate selection
cs: Vyhodnotit výběr

en: Save and execute
cs: Uložit a spustit

en: Save and execute all
cs: Uložit a spustit vše

en: Find
cs: Najít

en: Find next
cs: Najít další

en: Find previous
cs: Najít předchozí

en: Incremental search
cs: Přírůstkové hledání

en: Set anchor
cs: Nastavit kotvu

en: Remove anchor
cs: Odstranit kotvu

en: Go to next anchor
cs: Přejít na další kotvu

en: Go to previous anchor
cs: Přejit na předchozí kotvu

en: Start Code Navigator
cs: Spustit prohlížeče kódu

en: Search word in file
cs: Hledat slovo v souboru

en: Search files
cs: Hledat soubory

en: Keyword completion
cs: Dokončení klíčových slov

en: Help
cs: Nápověda

en: About
cs: O aplikaci

en: Next tab
cs: Další karta

en: Previous tab
cs: Předchozí karta

en: Delete
cs: Smazat

en: Next paragraph
cs: Další odstavec

en: Previous paragraph
cs: Předchozí odstavec

en: Save all
cs: Uložit vše

en: Overwrite
cs: Přepsat

en: Close all
cs: Zavřít vše

en: Close all but this
cs: Zavřít vše kromě tohoto

en: Convert quote to double quote
cs: Převést uvozovky na dvojité

en: Line numbering
cs: Číslování řádků

en: Set the SciNotes font
cs: Nastavit písmo SciNotes

en: Set the SciNotes colors
cs: Nastavit barvy SciNotes

en: New diagram
cs: Nový graf

en: Open file in Scilab current directory
cs: Otevřít soubor v současném adresáři Scilab

en: Export
cs: Exportovat

en: Quit Xcos
cs: Ukončit Xcos

en: Invert selection
cs: Obrátit výběr

en: Block Parameters
cs: Parametry bloku

en: Region to superblock
cs: Oblast do superbloku

en: Zoom In
cs: Přiblížit

en: Zoom Out
cs: Oddálit

en: Fit diagram to view
cs: Přizpůsobit graf pro zobrazení

en: Normal 100%
cs: Normální 100%

en: Palette browser
cs: Průzkumník palet

en: Diagram browser
cs: Prohlížeč grafu

en: Viewport
cs: Výřez

en: Details
cs: Podrobnosti

en: Setup
cs: Nastavení

en: Execution trace and Debug
cs: Trasování spuštění a Ladění

en: Set Context
cs: Nastavit kontext

en: Compile
cs: Kompilovat

en: Start
cs: Spustit

en: Stop
cs: Zastavit

en: Rotate
cs: Otočit

en: Flip
cs: Překlopit

en: Mirror
cs: Zrcadlit

en: Show/Hide shadow
cs: Zobrazit/Skrýt stín

en: Left
cs: Vlevo

en: Center
cs: Střed

en: Right
cs: Vpravo

en: Top
cs: Zeshora

en: Middle
cs: Nastřed

en: Bottom
cs: Zezdola

en: Border Color
cs: Barva okraje

en: Fill Color
cs: Barva výplně

en: Horizontal
cs: Vodorovně

en: Straight
cs: Přímé

en: Vertical
cs: Svisle

en: Diagram background
cs: Pozadí grafu

en: Grid
cs: Mřížka

en: Code generation
cs: Vytváření kódu

en: Xcos Help
cs: Nápověda Xcos

en: Block Help
cs: Nápověda bloku

en: Xcos Demonstrations
cs: Ukázky Xcos

en: About Xcos
cs: O Xcos

en: Save variable
cs: Uložit proměnnou

en: Save history
cs: Uložit historii

en: Save file
cs: Uložit soubor

en: Environment
cs: Prostředí

en: Floating point exception (ieee):
cs: Výjimka čísel s plovoucí čárkou (ieee):

en: Printing format:
cs: Formát tisku:

en: Width:
cs: Šířka:

en: Language setting
cs: Nastavení jazyka

en: Default language:
cs: Výchozí jazyk:

en: (This requires a restart of Scilab)
cs: (Toto vyžaduje restart Scilabu)

en: Java Heap Memory
cs: Haldová paměť Java

en: Select the memory (in MB) available in Java:
cs: Vyberte paměť (v MB) dostupnou pro Java:

en: Desktop Layout
cs: Rozložení plochy

en: Select a layout
cs: Zvolit rozložení

en: Save layout on exiting
cs: Při ukončení uložit rozvržení

en: Keys binding
cs: Přidělení kláves

en: Filter on action name:
cs: Filtr v názech činností:

en: Component
cs: Díl

en: Name:
cs: Název:

en: Description:
cs: Popis:

en: Binding:
cs: Přidělení:

en: Action name
cs: Název činnosti

en: Key binding
cs: Přidělení klávesy

en: Type '%s' or '%s' to return to standard level prompt.
cs: Zadejte '%s' nebo '%s' pro návrat do standardní úrovně výzvy.

en: Field
cs: Pole

en: No help
cs: Žádná nápověda

en: Out of Screen
cs: Mimo obrazovku

en: Could not change the Console Font.
cs: Nebylo možné změnit písmo konzole.

en: Could not change the Console Foreground.
cs: Nebylo možné změnit popředí konzole.
