scilab - en to fr translation catalogue (256 entries)

en: %s: This feature has not been implemented in this mode.
fr: %s : Cette fonctionnalité n'a pas été implémentée dans ce mode.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A double scalar expected.
fr: %s : Type erroné pour l'argument d'entrée n°%d : un scalaire double attendu.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A positive double expected
fr: %s : Valeur erronée pour l'argument d'entrée n°%d : un double positif attendu.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d à %d attendu(s).

en: %s: Not implemented in this mode.
fr: %s : Non implémenté dans ce mode.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un scalaire attendu.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A scalar (>= 0) expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un scalaire (>= 0) attendu.

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) de sortie : %d à %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) de sortie : %d attendu(s).

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d attendu(s).

en: File
fr: Fichier

en: Directory
fr: Dossier

en: Scilab Fields
fr: Champs Scilab

en: Scilab Function
fr: Fonction Scilab

en: Scilab Command
fr: Commande Scilab

en: Scilab Macro
fr: Macro Scilab

en: Scilab Variable
fr: Variable Scilab

en: Graphics handle field
fr: Champ d'un handle graphique

en: Command is too long (more than %d characters long): could not send it to Scilab
fr: La commande est trop longue (plus de %d caractères de long) : Impossible de l'envoyer à Scilab.

en: [Continue display? n (no) to stop, any other key to continue]
fr: [Continuer à afficher ? n (no) pour arrêter, toute autre touche pour continuer]

en: Display
fr: Affichage

en: Automatically adapt the display to the console
fr: Adapter automatiquement l'affichage à la taille de la console

en: Lines to display:
fr: Lignes à afficher :

en: Columns to display:
fr: Colonnes à afficher :

en: Number of lines in console scroll buffer:
fr: Nombre de lignes dans la mémoire tampon de la console :

en: General
fr: Général

en: Produces an error
fr: Produit une erreur

en: Produces a warning
fr: Produit un avertissement

en: Produces Inf or NaN
fr: Produit Inf ou NaN

en: Variable format
fr: Format variable

en: Scientific format
fr: Format scientifique

en: English
fr: Anglais

en: French
fr: Français

en: Portugese (Brazil)
fr: Portugais du Brésil

en: Czech
fr: Tchèque

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Italian
fr: Italien

en: Polish
fr: Polonais

en: Russian
fr: Russe

en: Chinese (Simplified)
fr: Chinois (Simplifié)

en: Chinese (Traditional)
fr: Chinois (Traditionnel)

en: German
fr: Allemand

en: Japanese
fr: Japonais

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Start-up directory
fr: Répertoire de démarrage

en: Confirmation dialogs
fr: Messages de confirmation

en: Warn before exiting Scilab
fr: Avertissement avant de quitter Scilab

en: Warn before deleting Command History items
fr: Avertissement avant d'effacer des commandes dans l'historique

en: Warn before clearing the Console
fr: Avertissement avant d'effacer la console

en: Desktop layout
fr: Disposition du bureau

en: Integrated
fr: Intégrée

en: Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Cut or interrupt
fr: Couper ou interrompre

en: Copy or interrupt
fr: Copier ou interrompre

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Line beginning
fr: Début de ligne

en: Line end
fr: Fin de ligne

en: Previous char
fr: Caractère précédent

en: Delete next char
fr: Supprimer le caractère suivant

en: Delete previous char
fr: Supprimer le caractère précédent

en: Delete end of line
fr: Supprimer la fin de la ligne

en: Delete whole line
fr: Supprimer la ligne entière

en: Delete last word
fr: Supprimer le dernier mot

en: Previous console page
fr: Page précédente

en: Next console page
fr: Page suivante

en: Validate input
fr: Valider l'entrée

en: Clear console
fr: Effacer la console

en: Console box
fr: Invite de commandes

en: Completion
fr: Complétion

en: Previous history line
fr: Ligne précédente dans l'historique

en: Next history line
fr: Ligne suivante dans l'historique

en: Help Browser
fr: Navigateur d'aide

en: Console Search Field
fr: Champs de recherche de la console

en: Paste
fr: Coller

en: Open a file
fr: Ouvrir un fichier

en: Load environment
fr: Charger l'environnement

en: Save environment
fr: Sauvegarder l'environnement

en: Quit
fr: Quitter

en: Execute
fr: Exécuter

en: Empty clipboard
fr: Vider le presse-papiers

en: Change current directory
fr: Changer le répertoire courant

en: Display current directory
fr: Afficher le répertoire courant

en: Page setup
fr: Configuration de la page

en: Print
fr: Imprimer

en: Preferences
fr: Préférences

en: Show/Hide toolbar
fr: Afficher/Masquer la barre d'outils

en: Clear history
fr: Effacer l'historique

en: Resume
fr: Reprendre

en: Abort
fr: Abandon

en: Interrupt
fr: Interrompt

en: Launch SciNotes
fr: Démarrer SciNotes

en: Launch Xcos
fr: Démarrer Xcos

en: Matlab to Scilab Translator
fr: Traducteur Matlab vers Scilab

en: Module manager
fr: Gestionnaire de modules

en: Variable Browser
fr: Navigateur de variables

en: Command History
fr: Historique des commandes

en: File Browser
fr: Navigateur de fichiers

en: Demonstrations
fr: Démonstrations

en: Open Scilab website
fr: Lien vers le site web de Scilab

en: Open Online Help
fr: Lien vers l'aide en ligne de Scilab

en: Open Scilab wiki
fr: Lien vers le wiki de Scilab

en: Open ATOMS website
fr: Lien vers le site web d'ATOMS

en: Open File Exchange website
fr: Lien vers le File Exchange

en: Open Mailing lists
fr: Lien vers les archives des listes de diffusion

en: Open Forge website
fr: Lien vers la forge

en: Open Bugzilla
fr: Lien vers Bugzilla

en: About Scilab
fr: À propos de Scilab

en: Auto complete (, [,...
fr: Complétion automatique (, [,...

en: Auto complete keyword
fr: Complétion automatique sur les mots-clés

en: Generate Help prototype
fr: Générer le prototype d'aide

en: Tabify
fr: Conversion d'espaces en tabulations

en: Untabify
fr: Supprimer la tabulation

en: Indent
fr: Indentation

en: Comment
fr: Commentaire

en: Uncomment
fr: Décommenter

en: Remove trailing whites
fr: Supprimer les blancs de fin de lignes

en: Select block
fr: Sélectionner le bloc

en: Open current tab in a new window
fr: Ouvrir l'onglet courant dans une nouvelle fenêtre

en: Export current tab in a new window
fr: Exporter l'onglet courant vers une nouvelle fenêtre

en: Copy
fr: Copier

en: Cut
fr: Couper

en: Paste a column
fr: Coller une colonne

en: Repeat selection on column
fr: Répéter la sélection sur la colonne

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Rétablir

en: Copy as HTML with line number
fr: Copier en HTML avec les numéros de ligne

en: New
fr: Nouveau

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open URL
fr: Ouvrir une URL

en: Open source
fr: Ouvrir la source

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: Reload
fr: Recharger

en: Print preview
fr: Aperçu avant impression

en: Close
fr: Fermer

en: Exit
fr: Quitter

en: To lower case
fr: Passer en minuscules

en: To upper case
fr: Passer en majuscules

en: Capitalize
fr: Mettre en majuscules

en: Help on keyword
fr: Aide sur le mot-clé

en: Load in Scilab
fr: Charger dans Scilab

en: Execute in Scilab
fr: Exécuter dans Scilab

en: Evaluate selection
fr: Évaluer la sélection

en: Save and execute
fr: Enregistrer et exécuter

en: Save and execute all
fr: Enregistrer et exécuter tout

en: Find
fr: Chercher

en: Find next
fr: Rechercher le suivant

en: Find previous
fr: Rechercher le précédent

en: Incremental search
fr: Recherche incrémentale

en: Set anchor
fr: Ajouter une ancre

en: Remove anchor
fr: Supprimer l'ancre

en: Go to next anchor
fr: Ancre suivante

en: Go to previous anchor
fr: Ancre précédente

en: Start Code Navigator
fr: Lancer le navigateur de code

en: Search word in file
fr: Rechercher un mot dans un fichier

en: Search files
fr: Recherche fichiers

en: Keyword completion
fr: Complétion sur les mots-clés

en: Help
fr: Aide

en: About
fr: À propos

en: Next tab
fr: Onglet suivant

en: Previous tab
fr: Onglet précédent

en: Delete
fr: Supprimer

en: Next paragraph
fr: Paragraphe suivant

en: Previous paragraph
fr: Paragraphe précédent

en: Save all
fr: Tout enregistrer

en: Overwrite
fr: Écraser

en: Close all
fr: Tout fermer

en: Close all but this
fr: Fermer tous sauf celui-ci

en: Convert quote to double quote
fr: Convertir les simples guillemets en double

en: Line numbering
fr: Numérotation de lignes

en: Set the SciNotes font
fr: Configurer la police de caractères de SciNotes

en: Set the SciNotes colors
fr: Configurer les couleurs de SciNotes

en: New diagram
fr: Nouveau diagramme

en: Open file in Scilab current directory
fr: Ouvrir le fichier dans le répertoire courant de Scilab

en: Export
fr: Exporter

en: Quit Xcos
fr: Quitter Xcos

en: Invert selection
fr: Inverser la sélection

en: Block Parameters
fr: Paramètres du bloc

en: Region to superblock
fr: Zone vers SuperBloc

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Fit diagram to view
fr: Ajuster le diagramme à la vue

en: Palette browser
fr: Navigateur de palettes

en: Diagram browser
fr: Navigateur de diagrammes

en: Viewport
fr: Aperçu

en: Details
fr: Détails

en: Setup
fr: Configurer

en: Execution trace and Debug
fr: Trace d'exécution et débogage

en: Set Context
fr: Modifier le contexte

en: Compile
fr: Compiler

en: Start
fr: Démarrer

en: Stop
fr: Arrêter

en: Rotate
fr: Pivoter

en: Flip
fr: Retourner

en: Mirror
fr: Miroir

en: Show/Hide shadow
fr: Afficher/Masquer l'ombre

en: Left
fr: À gauche

en: Center
fr: Au centre

en: Right
fr: À droite

en: Top
fr: En haut

en: Middle
fr: Au milieu

en: Bottom
fr: En bas

en: Border Color
fr: Couleur du cadre

en: Fill Color
fr: Couleur de fond

en: Straight
fr: Droit

en: Diagram background
fr: Fond du diagramme

en: Grid
fr: Grille

en: Code generation
fr: Génération de code

en: Xcos Help
fr: Aide de Xcos

en: Block Help
fr: Aide du bloc

en: Xcos Demonstrations
fr: Démonstrations Xcos

en: About Xcos
fr: À propos de Xcos

en: Save variable
fr: Enregistrer la variable

en: Save history
fr: Enregistrer l'historique

en: Save file
fr: Enregistrer le fichier

en: Environment
fr: Environnement

en: Floating point exception (ieee):
fr: Exception en virgule flottante (ieee) :

en: Printing format:
fr: Format d'impression :

en: Width:
fr: Largeur :

en: Recursion limit:
fr: Limite récursive :

en: Containers display depth:
fr: Profondeur d'affichage des containeurs:

en: Language setting
fr: Paramètres de la langue

en: Default language:
fr: Langue par défaut :

en: (This requires a restart of Scilab)
fr: (Cela nécessite de redémarrer Scilab)

en: Java Heap Memory
fr: Mémoire du tas Java (heap memory)

en: Select the memory (in MB) available in Java:
fr: Sélectionner la mémoire (en MB) disponible pour le Java :

en: Use current working directory
fr: Utiliser le répertoire de travail actuel

en: Use previous working directory
fr: Utiliser le répertoire de travail précédent

en: Use default directory
fr: Utiliser le répertoire par défaut

en: Default startup directory
fr: Répertoire de démarrage par défaut

en: Desktop Layout
fr: Agencement du bureau

en: Select a layout
fr: Sélectionner un agencement

en: (Modifying the layout requires to restart Scilab)
fr: (Modifier la disposition des fenêtres nécessite de redémarrer Scilab)

en: Save layout on exiting
fr: Enregistrer la disposition en quittant

en: Reset layout
fr: Réinitialiser la disposition

en: Keys binding
fr: Combinaison de touches

en: Filter on action name:
fr: Filtrer sur le nom de l'action :

en: Component
fr: Composant

en: Name:
fr: Nom :

en: Description:
fr: Description :

en: Binding:
fr: Combinaison :

en: Action name
fr: Nom de l'action

en: Key binding
fr: Combinaison de touches

en: Demos
fr: Démonstrations

en: The demo interface is dockable
fr: L'interface de démonstration est ancrable.

en: Type '%s' or '%s' to return to standard level prompt.
fr: Saisissez '%s' ou '%s' pour revenir au niveau de prompt standard.

en: Field
fr: Champ

en: No help
fr: Pas d'aide

en: Out of Screen
fr: Plus de place sur l'écran

en: Could not change the Console Font.
fr: Impossible de changer la police de la console.

en: Could not change the Console Foreground.
fr: Impossible de changer la couleur de fond de la console.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d to %d expected.
fr: %s : nombre erroné d'arguments d'entrée : %d à %d attendus.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String expected.
fr: %s : type erroné de l'argument d'entrée n°%d : une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
fr: %s : dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' value expected.
fr: %s : Valeur erronée pour l'argument d'entrée n°%d: '%s' attendu.
