scilab - en to ja translation catalogue (256 entries)

en: %s: This feature has not been implemented in this mode.
ja: %s: この機能はこのモードでは実装されていません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A double scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: double スカラーを指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A positive double expected
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 正のdoubleを指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d から %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Not implemented in this mode.
ja: %s: このモードでは実装されていません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: スカラーを指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A scalar (>= 0) expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています : スカラー (>= 0) を指定してください.

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d から %d  個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
ja: %s: 入力引数の数に誤りがあります: %d 個の引数を指定してください.

en: File
ja: ファイル

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Scilab Fields
ja: Scilabフィールド

en: Scilab Function
ja: Scilab関数

en: Scilab Command
ja: Scilabコマンド

en: Scilab Macro
ja: Scilabマクロ

en: Scilab Variable
ja: Scilab変数

en: Graphics handle field
ja: グラフィックハンドルのフィールド

en: Command is too long (more than %d characters long): could not send it to Scilab
ja: コマンドが長過ぎます (文字長が %d  を超えています); Scilabに送信できません

en: [Continue display? n (no) to stop, any other key to continue]
ja: [表示を続けますか? n(no) で中止、任意のキーで続けます]

en: Console
ja: コンソール

en: Display
ja: 表示

en: Automatically adapt the display to the console
ja: 表示をコンソールに自動的に合わせる

en: Lines to display:
ja: 表示する行;

en: Columns to display:
ja: 表示する列;

en: Number of lines in console scroll buffer:
ja: コンソールスクロールバッファの行数;

en: General
ja: 一般

en: Produces an error
ja: エラーを発生

en: Produces a warning
ja: 警告を出力

en: Produces Inf or NaN
ja: InfまたはNaNを出力

en: Variable format
ja: 可変フォーマット

en: Scientific format
ja: 科学方式

en: English
ja: 英語

en: French
ja: フランス語

en: Portugese (Brazil)
ja: ポルトガル語 (ブラジル)

en: Catalan
ja: カタルーニャ語

en: Czech
ja: チェコ語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Chinese (Simplified)
ja: 中国語 (簡体字)

en: Chinese (Traditional)
ja: 中国語 (繁体字)

en: German
ja: ドイツ語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Start-up directory
ja: 起動用ディレクトリ

en: Confirmation dialogs
ja: 確認用ダイアログ

en: Warn before exiting Scilab
ja: Scilabを終了する前に警告

en: Warn before deleting Command History items
ja: コマンド履歴アイテムを削除する前に警告

en: Warn before clearing the Console
ja: コンソールをクリアする前に警告

en: Desktop layout
ja: デスクトップレイアウト

en: Integrated
ja: 合成

en: Simple
ja: シンプル

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Cut or interrupt
ja: 中断または割込

en: Copy or interrupt
ja: コピーまたは割り込み

en: Select all
ja: 全てを選択

en: Line beginning
ja: 行頭

en: Line end
ja: 行末

en: Previous char
ja: 前の文字

en: Delete next char
ja: 次の文字を削除

en: Delete previous char
ja: 前の文字を削除

en: Delete end of line
ja: 行末を削除

en: Delete whole line
ja: 行全体を削除

en: Delete last word
ja: 最後の単語を削除

en: Previous console page
ja: 前のコンソールページ

en: Next console page
ja: 次のコンソールページ

en: Validate input
ja: 入力を検証

en: Clear console
ja: コンソールを消去

en: Console box
ja: コンソールボックス

en: Completion
ja: 完了

en: Previous history line
ja: 前の履歴行

en: Next history line
ja: 次の履歴行

en: Help Browser
ja: ヘルプブラウザ

en: Console Search Field
ja: コンソール検索フィールド

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Open a file
ja: ファイルを開く

en: Load environment
ja: 環境を読み込み

en: Save environment
ja: 環境を保存

en: Quit
ja: 終了する

en: Execute
ja: 実行する

en: Empty clipboard
ja: 空のクリップボード

en: Change current directory
ja: カレントディレクトリを変更

en: Display current directory
ja: カレントディレクトリを表示

en: Page setup
ja: ページの設定

en: Print
ja: 印刷

en: Preferences
ja: 設定

en: Show/Hide toolbar
ja: ツールバーを表示/非表示

en: Clear history
ja: 履歴をクリア

en: Resume
ja: 再開

en: Abort
ja: 中断

en: Interrupt
ja: 割込み

en: Launch SciNotes
ja: SciNotesを起動

en: Launch Xcos
ja: Xcosを起動

en: Matlab to Scilab Translator
ja: MatlabからScilabへのトランスレータ

en: Module manager
ja: モジュールマネージャ

en: Variable Browser
ja: 変数ブラウザ

en: Command History
ja: コマンド履歴

en: File Browser
ja: ファイル ブラウザ

en: Demonstrations
ja: デモンストレーション

en: Open Scilab website
ja: Scilab Webサイトを開く

en: Open Online Help
ja: オンラインヘルプを開く

en: Open Scilab wiki
ja: Scilab wikiを開く

en: Open ATOMS website
ja: オープン ATOMS Webサイト

en: Open File Exchange website
ja: ファイル交換Webサイトを開く

en: Open Mailing lists
ja: メーリングリストを開く

en: Open Forge website
ja: Forge Webサイトを開く

en: Open Bugzilla
ja: Bugzillaを開く

en: About Scilab
ja: Scilabについて

en: Auto complete (, [,...
ja: オートコンプリート (,[,...

en: Auto complete keyword
ja: キーワード自動補完

en: Generate Help prototype
ja: ヘルプのひな形を生成

en: Tabify
ja: タブ整列

en: Untabify
ja: タブ整列を外す

en: Indent
ja: インデント

en: Comment
ja: コメント

en: Uncomment
ja: コメントを外す

en: Remove trailing whites
ja: 末尾の空白文字を削除

en: Select block
ja: ブロックを選択

en: Open current tab in a new window
ja: カレントのタブを新規ウインドウに開く

en: Export current tab in a new window
ja: カレントのタブを新規ウインドウにエキスポートする

en: Copy
ja: コピー

en: Cut
ja: 切り取る

en: Paste a column
ja: 列を貼付け

en: Repeat selection on column
ja: 列にセレクションを反復

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: 再実行

en: Copy as HTML with line number
ja: 行番号付きのHTMLとしてコピー

en: New
ja: 新規

en: Open
ja: 開く

en: Open URL
ja: URLを開く

en: Open source
ja: ソースを開く

en: Save
ja: 保存

en: Save as
ja: 別名で保存

en: Reload
ja: 再読込み

en: Print preview
ja: 印刷プレビュー

en: Close
ja: 閉じる

en: Exit
ja: 終了

en: To lower case
ja: 小文字に変換

en: To upper case
ja: 大文字に変換

en: Capitalize
ja: 先頭を大文字に

en: Help on keyword
ja: キーワードに関するヘルプ

en: Load in Scilab
ja: Scilabにロード

en: Execute in Scilab
ja: Scilabで実行

en: Evaluate selection
ja: 選択部を評価

en: Save and execute
ja: 保存して実行

en: Save and execute all
ja: 全て保存して実行

en: Find
ja: 検索

en: Find next
ja: 次を検索

en: Find previous
ja: 前を検索

en: Incremental search
ja: インクリメンタル検索

en: Set anchor
ja: アンカーを設定

en: Remove anchor
ja: アンカーを削除

en: Go to next anchor
ja: 次のアンカーに移動

en: Go to previous anchor
ja: 前のアンカーに移動

en: Start Code Navigator
ja: コードナビゲーターを開始

en: Search word in file
ja: ファイル内の単語を検索

en: Search files
ja: ファイルを検索

en: Keyword completion
ja: キーワード補完

en: Help
ja: ヘルプ

en: About
ja: 本プログラムについて

en: Next tab
ja: 次のタブ

en: Previous tab
ja: 前のタブ

en: Delete
ja: 削除

en: Next paragraph
ja: 次のパラグラフ

en: Previous paragraph
ja: 前のパラグラフ

en: Save all
ja: 全て保存

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Close all
ja: 全て閉じる

en: Close all but this
ja: これ以外を閉じる

en: Convert quote to double quote
ja: 引用符を二重引用符に変換

en: Line numbering
ja: 行番号を付ける

en: Set the SciNotes font
ja: SciNotesフォントを設定

en: Set the SciNotes colors
ja: SciNotesカラーを設定

en: New diagram
ja: 新規ダイアグラム

en: Open file in Scilab current directory
ja: Scilabカレントディレクトリのファイルを開く

en: Export
ja: エクスポート

en: Quit Xcos
ja: Xcosを終了

en: Invert selection
ja: 選択の反転

en: Block Parameters
ja: ブロック パラメータ

en: Region to superblock
ja: 選択範囲をスーパーブロックに変換

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Zoom Out
ja: 縮小

en: Fit diagram to view
ja: 表示領域にダイアグラムを合わせる

en: Normal 100%
ja: 標準 100%

en: Palette browser
ja: パレット ブラウザ

en: Diagram browser
ja: ダイアグラム ブラウザ

en: Viewport
ja: ビューポート

en: Details
ja: 詳細

en: Setup
ja: 設定

en: Execution trace and Debug
ja: 実行トレースとデバッグ

en: Set Context
ja: コンテキスト設定

en: Compile
ja: コンパイル

en: Start
ja: 開始

en: Stop
ja: 停止

en: Rotate
ja: 回転

en: Flip
ja: フリップ

en: Mirror
ja: 反転

en: Show/Hide shadow
ja: 影の表示/非表示

en: Left
ja: 左

en: Center
ja: 中心

en: Right
ja: 右

en: Top
ja: トップ

en: Middle
ja: 中央揃え

en: Bottom
ja: 一番下

en: Border Color
ja: 境界色

en: Fill Color
ja: 色を塗る

en: Horizontal
ja: 水平方向

en: Straight
ja: 直線

en: Vertical
ja: 垂直方向

en: Diagram background
ja: ダイアグラムの背景

en: Grid
ja: グリッド

en: Code generation
ja: コード生成

en: Xcos Help
ja: Xcos ヘルプ

en: Block Help
ja: ブロックヘルプ

en: Xcos Demonstrations
ja: Xcos デモ

en: About Xcos
ja: Xcosについて

en: Save variable
ja: 変数を保存

en: Save history
ja: 履歴を保存

en: Save file
ja: ファイルを保存

en: Environment
ja: 環境

en: Floating point exception (ieee):
ja: 浮動小数点例外 (IEEE);

en: Printing format:
ja: 印字フォーマット:

en: Width:
ja: 幅:

en: Recursion limit:
ja: 再帰制限:

en: Language setting
ja: 言語設定

en: Default language:
ja: デフォルト言語:

en: (This requires a restart of Scilab)
ja: (Scilabの再起動が必要です)

en: Java Heap Memory
ja: Javaヒープメモリ

en: Select the memory (in MB) available in Java:
ja: Javaで利用可能なメモリ(単位: MB)を指定

en: Use current working directory
ja: 現在のワーキングディレクトリを使用

en: Use previous working directory
ja: 以前のワーキングディレクトリを使用

en: Use default directory
ja: 標準のディレクトリを使用

en: Default startup directory
ja: デフォルトの起動ディレクトリ

en: Desktop Layout
ja: デスクトップのレイアウト

en: Select a layout
ja: レイアウトを選択

en: Save layout on exiting
ja: 終了時に配置を保存

en: Reset layout
ja: レイアウトをリセット

en: Keys binding
ja: キーの割付

en: Filter on action name:
ja: アクション名のフィルタ:

en: Component
ja: コンポーネント

en: Name:
ja: 名前:

en: Description:
ja: 説明:

en: Binding:
ja: 割付:

en: Action name
ja: アクション名

en: Key binding
ja: キー割付

en: Demos
ja: デモ

en: The demo interface is dockable
ja: demoインターフェイスはドック可能です

en: Type '%s' or '%s' to return to standard level prompt.
ja: 標準レベルのプロンプトに戻るには, '%s' または '%s' を入力してください.

en: Field
ja: フィールド

en: No help
ja: ヘルプ無し

en: Out of Screen
ja: 表示領域外です

en: Could not change the Console Font.
ja: コンソールのフォントを変更できません.

en: Could not change the Console Foreground.
ja: コンソールの表示を変更できません.
