Scilab - en to fr translation catalogue (163 entries)

en: %s: Can not read input argument #%d.
fr: %s : Impossible de lire l'argument d'entrée n°%d.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Real scalar expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument %d : Un scalaire réel attendu.

en: %s: Wrong size for argument #%d: Real scalar expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument %d : Un scalaire réel attendu.

en: %s: No more memory.
fr: %s : Plus de mémoire disponible.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: An integer value expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une valeur entière attendue.

en: %s: Memory allocation error.
fr: %s : Erreur d'allocation mémoire.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) de sortie : %d à %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) de sortie : %d attendu(s).

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Scalar expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un scalaire attendu.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A scalar expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un scalaire attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: An integer value expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un entier attendu.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d à %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of output arguments: %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments de sortie : %d attendus.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un réel attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un scalaire attendu.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s', '%s' or '%s'.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : '%s', '%s' ou '%s'.

en: %s: must be call from a function.
fr: %s: doit être un appel d'une fonction.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Matrix of strings expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une matrice de chaîne de caractères attendue.

en: Redefining permanent variable.
fr: Redéfinition d'une variable permanente.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments d'entrée : %d attendus.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Debugger cannot be activated in pause
fr: %s: Le débogueur ne peux être activé en pause

en: %s: Debugger can be activated only at console scope level
fr: %s : Le débogueur peut seulement être activé au niveau de la console

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d à %d attendu(s).

en: %s: Wrong type for input argument #%d.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d.

en: %s: Wrong size for input argument #%d.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Value greater than 0 expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : Valeur plus grande que 0 attendue.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Matrix of strings expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument %d : Une matrice de chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A single string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une seule chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong input argument %d.
fr: %s : Argument d'entrée %d erroné.

en: Could not retrieve sub-type.
fr: Impossible de retrouver le sous-type.

en: %s: Wrong value for input argument #%d.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A positive value expected.
fr: %s : Valeur erronée pour l'argument d'entrée n°%d : Une valeur positive attendue.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
fr: %s : Type erroné pour l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: An integer expected.
fr: %s : Type erroné pour l'argument d'entrée n°%d : Un entier attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: a String or Integer expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères ou un entier attendu.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be in the interval [%d, %d].
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : Doit être dans l'intervalle [%d, %d].

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) de sortie : %d attendu(s).

en: %s: Wrong value for input argument #%d: 0, 1 or 2 expected.
fr: %s : Valeur erronée pour l'argument d'entrée n°%d : 0, 1 ou 2 attendu.

en: %s: Wrong type of input argument #%d: String expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: "%s" expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée %d : "%s" attendu.

en: %s: The file %s does not exist.
fr: %s : Le fichier %s n'existe pas.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d attendu(s).

en: %s: Wrong size for input argument #%d: String expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong file version.xml %s.
fr: %s: fichier version.xml incorrect %s.

en: %s: Wrong number of output arguments: At most %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments en sortie : Au moins %d attendus.

en: %s : Wrong value for argument #%d: %s
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : %s

en: %s: Wrong type for input argument #%d : A scalar expected.
fr: %s : Type erroné pour l'argument d'entrée n°%d : un scalaire attendu.

en: %s: Wrong value for input argument #%d : 0, 1 or 2 expected.
fr: %s : Valeur erronée pour l'argument d'entrée n°%d : 0, 1 ou 2 attendu.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: a string expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: struct array or tlist or mlist expected.
fr: %s : Type erroné pour l'argument d'entrée n°%d : Un struct array ou une tlist ou une mlist attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Boolean vector expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un vecteur de booléens attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: macro expected.
fr: %s : Type erroné pour l'argument d'entrée n°%d : une macro attendue.

en: %s: Wrong size for input arguments: more than %d expected.
fr: %s : Dimension erronée pour les arguments d'entrée : plus que %d attendu(s).

en: %s: Wrong size for output arguments: %d expected.
fr: %s : Dimension erronée pour les arguments de sortie : %d attendu(s).

en: %s: Wrong input arguments: Dimensions given as first argument do not match specified cell contents.
fr: %s : Arguments d'entrée erronées : Les dimensions passées en premier argument ne correspondent pas aux contenus de la cellule spécifiée.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A vector expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un vecteur attendu.

en: Pause mode: enter empty lines to continue.
fr: Mode pause : sautez des lignes pour continuer.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Valid function name expected.
fr: %s : Valeur erronée pour l'argument d'entrée n°%d : Le nom d'une fonction valide attendu.

en: %s: function-name is incorrect.
fr: %s : function-name est incorrect.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Single string expected.
fr: %s : Dimension erronée pour l'argument d'entrée n°%d : Une seule chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be in the set {#%s}.
fr: %s : Valeur erronée pour l'argument d'entrée n°%d : Doit être compris dans l'ensemble {#%s}.

en: %s: function is disabled in debug mode.
fr: %s : la fonction est désactivée en mode débogage.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
fr: %s : Dimension erronée pour l'argument d'entrée n°%d : une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s', '%s' or '%s' expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : '%s', '%s' ou '%s' attendu.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : '%s' attendu.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A value >= %d expected.
fr: %s : Valeur erronée pour l'argument d'entrée n°%d : Une valeur >= %d attendue.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String or integer expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères ou un entier attendu.

en: %s: Wrong number of input argument(s): An even number is expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : Un nombre pair est attendu.

en: %s: Field names must be strings.
fr: %s : Les champs des noms doivent être des chaînes de caractères.

en: %s: Arguments must be scalar or must have same dimensions.
fr: %s : Les arguments doivent être des scalaires ou doivent avoir les mêmes dimensions.

en: %s: Wrong number of input arguments: At least %d expected.
fr: %s : au moins %d arguments d'entrée attendus.

en: %s: Can not create a %s with input argument #%d.
fr: %s : Impossible de créer un(e) %s avec l'argument d'entrée n°%d.

en: %s: Wrong values for input argument #%d: '%s' expected .
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : '%s' attendu.

en: WARNING: %ls
fr: ATTENTION : %ls

en: %s: Wrong value for input argument #%d: 'sorted' expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : 'sorted' attendu.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: 'local', 'get' or 'global' expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : 'local', 'get', ou 'global' attendu.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: 'local', 'get', 'global' or 'sorted' expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : 'local', 'get', 'global' ou 'sorted' attendu.

en: The SCI environment variable is not set.
fr: La variable d'environnement SCI n'est pas définie.

en: Cannot load the module declaration file: %s.
fr: Impossible de charger le fichier de déclaration de module : %s.

en: Warning: Could not find %s
fr: Attention : Ne peut pas trouver %s

en: Error: Could not parse file %s.
fr: Erreur : Impossible d'analyser (parser) le fichier %s.

en: %s module not found.
fr: Module %s introuvable.

en: Error: Not a valid module file %s (encoding not '%s') Encoding '%s' found.
fr: Erreur : Fichier module %s invalide (l'encodage n'est pas '%s') Encodage '%s' trouvé.

en: Error: Could not parse file %s
fr: Erreur : Impossible d'analyser le fichier %s

en: Error: Not a valid version file %s (should start with <MODULE_VERSION> and contain <VERSION major='' minor='' maintenance='' revision='' string=''>)
fr: Erreur : Fichier version %s invalide (il devrait commencer par <MODULE_VERSION> et contenir <VERSION major='' minor='' maintenance='' revision='' string=''>)

en: Error: Not a valid version file %s (encoding not 'utf-8') Encoding '%s' found
fr: Erreur : Fichier version %s invalide (l'encodage n'est pas 'utf-8') Encodage '%s' trouvé

en: A fatal error has been detected by Scilab.
    Please check your user-defined functions (or external module ones) should they appear in the stack trace.
    Otherwise you can report a bug on %s with:
     * a sample code which reproduces the issue
     * the result of [a, b] = getdebuginfo()
     * the following information:
    %s %s
fr: Une erreur fatale a été détectée par Scilab.
    Veuillez vérifier les fonctions définies par l'utilisateur (ou celles des modules externes), elles devraient apparaître dans le suivi de la pile.
    Ou sinon, vous pouvez reporter un bug sur %s avec :
      * un simple code qui reproduit le problème
      * le résultat de [a, b] = getdebuginfo()
      * l'information suivante :
    %s %s

en: Scilab Version Info.
fr: Information sur la version de Scilab.

en: Debugger is on a breakpoint
fr: Le débogueur est sur un point d'arrêt

en: (c)ontinue or (a)bort current execution before execute a new command
fr: (c)ontinuer ou (a)bandonner l’exécution en cours avant d'exécuter une nouvelle commande

en: %s: Command missing.
fr: %s: pas de commande.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments d'entrée : %d à %d attendu(s).

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Integer expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : un entier attendu.

en: callstack:
fr: pile d'appels :

en: #%-5d%s (line %d)
fr: #%-5d%s (ligne %d)

en: %s: Unable to retrieve information about breakpoint %d.
fr: %s : Impossible de récupérer des informations au sujet du point d'arrêt %d.

en: debug commands :
fr: commandes de débogage :

en: show this help
fr: afficher cette aide

en: open debug documentation page
fr: ouvrir la page de documentation de débogage

en: stop debugging
fr: arrêter le debogage

en: show callstack
fr: montrer la pile d'appels

en: execute cmd
fr: exécuter cmd

en: display variable
fr: afficher la variable

en: continue execution
fr: continuer l'exécution

en: abort execution
fr: interrompre l'exécution

en: continue to next statement
fr: continuer au prochain état

en: step into function
fr: aller à l'intérieur de la fonction

en: step outside function
fr: aller en dehors de la fonction

en: add a breakpoint
fr: ajouter un point d'arrêt

en: delete all breakpoints
fr: effacer tous les points d'arrêts

en: delete a specific breakpoint
fr: effacer un point d'arrêt spécifique

en: enable all breakpoints
fr: activer tous les points d'arrêts

en: enable a specific breakpoint
fr: activer un point d'arrêt spécifique

en: disable all breakpoints
fr: désactiver tous les points d'arrêts

en: disable a specific breakpoint
fr: désactiver un point d'arrêt spécifique

en: show all breakpoints
fr: montrer tous les points d'arrêts

en: show a specific breakpoint
fr: montrer un point d'arrêt spécifique

en:   for more details, show help page.
fr:   pour plus de détails, affichez la page d'aide.

en: 
    Call stack:
fr: 
    Pile d'appel :

en: End of stack
fr: Fin de la pile

en: Recursion limit reached (%d).
fr: Limite de récursion atteinte (%d).

en: No available console !
    Please use STD mode.
fr: La console n'est pas disponible.
    Veuillez passer en mode STD.

en: Empty tab
fr: Onglet vide

en: Scilab %s Console
fr: Console Scilab %s

en: Startup execution:
fr: Initialisation :

en:   loading initial environment
fr:   Chargement de l'environnement de travail

en: Failed to execute %s:
fr: Impossible d'exécuter %s :

en: &File
fr: &Fichier

en: &Edit
fr: &Édition

en: &Preferences
fr: &Préférences

en: &Control
fr: &Contrôle

en: &Toolboxes
fr: Modules

en: Introduction: Getting started with Scilab
fr: Introduction : Débuter avec Scilab

en: Scilab objects
fr: Les objets Scilab

en: Operations and numerical primitives
fr: Opérations et primitives numériques

en: Online definition of function
fr: Définition de la fonction en ligne

en: Optimization and simulation
fr: Optimisation et simulation

en: Systems: definition and analysis
fr: Systèmes : définition et analyse

en: Linear algebra
fr: Algèbre linéaire

en: Call an external routine
fr: Appeler un programme externe

en: Press &lt;enter> in the console to proceed step by step
fr: Appuyez sur &lt;Entrée> dans la console pour exécuter ligne à ligne

en: %s: Could not find '%s': Please check that macros have been built.
fr: %s : Impossible de trouver '%s' : Veuillez vérifier que les macros ont bien été compilées.

en: Checking: %s
fr: Vérification : %s

en: %s: Please check: %s.
fr: %s : Veuillez vérifier : %s.

en: %s: File doesn't exist: %s
fr: %s : Le fichier n'existe pas : %s

en: %s: Wrong number of input argument.
fr: %s : Nombre erroné d'argument d'entrée.

en: Scilab Version:
fr: Version de Scilab :

en: Operating System:
fr: Système d'exploitation :

en: Java version:
fr: Version Java :

en: Java runtime information:
fr: Informations sur l'environnement d'exécution Java :

en: Java Virtual Machine information:
fr: Informations sur la machine virtuelle Java :

en: Vendor specification:
fr: Spécifications du fabricant :

en: %s called at line %s of %s
fr: %s appelé à la ligne %s de %s

en: %s called at line %s of %s instruction.
fr: %s appelé à la ligne %s de l'instruction %s.

en: %s called under %s
fr: %s appelé sous %s

en: %s called at line %s of macro %s
fr: %s appelé à la ligne %s de la macro %s

en: User variables are:
fr: Vos variables sont :

en: Using %s elements
fr: En utilisant %s éléments

en: Name
fr: Nom

en: Size
fr: Dimensions

en: Bytes
fr: Octets
