scilab - en to ja translation catalogue (163 entries)

en: %s: Can not read input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d を読み込めません.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Real scalar expected.
ja: %s: 引数 %d の型が間違っています: 実数スカラーを指定してください.

en: %s: Wrong size for argument #%d: Real scalar expected.
ja: %s: 引数 %d の大きさが間違っています: 実数スカラーを指定してください.

en: %s: No more memory.
ja: %s: メモリ不足です.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: An integer value expected.
ja: %s: 入力引数 #%dの値が間違っています: 整数値を指定してください.

en: %s: Memory allocation error.
ja: %s: メモリ確保エラー.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
ja: %s: 入力引数の数に誤りがあります: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d から %d  個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: スカラーを指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが正しくありません: スカラーを1つ指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: An integer value expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 整数値を指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d から%d個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of output arguments: %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: スカラーを指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s', '%s' or '%s'.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: '%s', '%s' または '%s' を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Matrix of strings expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列の行列を指定してください.

en: Redefining permanent variable.
ja: 永続的変数を再定義しています.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Debugger can be activated only at console scope level
ja: %s: デバッガはコンソールスコープレベルでのみ有効にできます

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が誤っています: %d から %d を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています.

en: %s: Wrong size for input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Value greater than 0 expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 0 より大きい値を指定してください.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Matrix of strings expected.
ja: %s: 引数 %d の型が間違っています:　文字列の行列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A single string expected.
ja: %s: 入力引数#%dの型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong input argument %d.
ja: %s: 入力引数 %d が間違っています.

en: Could not retrieve sub-type.
ja: サブタイプを取得できません.

en: %s: Wrong value for input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A positive value expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 正の値を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: An integer expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 整数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: a String or Integer expected.
ja: %s: 入力引数  #%d の型が間違っています: 文字列または整数を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be in the interval [%d, %d].
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: [%d,%d] の範囲としてください.

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: 0, 1 or 2 expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 0, 1 または 2を指定してください.

en: %s: Wrong type of input argument #%d: String expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: "%s" expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: "%s" を指定してください.

en: %s: The file %s does not exist.
ja: %s: ファイル %s は存在しません.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: String expected.
ja: %s: 入力引数  #%d の大きさが間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong file version.xml %s.
ja: %s: ファイル version.xml %s に誤りがあります.

en: %s: Wrong number of output arguments: At most %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: 最大でも %d 個としてください.

en: %s : Wrong value for argument #%d: %s
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: %s

en: %s: Wrong type for input argument #%d : A scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: スカラーを指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d : 0, 1 or 2 expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 0,1または2を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: a string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: struct array or tlist or mlist expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 構造体配列またはtlistまたはmlistを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Boolean vector expected.
ja: %s: 入力引数#%dの型が間違っています: 論理値ベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: macro expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: マクロを指定してください.

en: %s: Wrong size for input arguments: more than %d expected.
ja: %s: 入力引数の大きさは %d より大きくする必要があります.

en: %s: Wrong size for output arguments: %d expected.
ja: %s:  出力引数の大きさが間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong input arguments: Dimensions given as first argument do not match specified cell contents.
ja: %s: 入力引数が間違っています: 最初の引数に指定された次元が指定されたセルの内容に一致しません.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: ベクトルを指定してください.

en: Pause mode: enter empty lines to continue.
ja: 中断モード: 継続するには空行を入力してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Valid function name expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 有効な関数名を指定してください.

en: %s: function-name is incorrect.
ja: %s: 関数名が間違っています.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Single string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be in the set {#%s}.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 集合 {#%s}に含まれる必要があります.

en: %s: function is disabled in debug mode.
ja: %s: 関数がデバッグモードで無効になりました.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s', '%s' or '%s' expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: '%s', '%s'  または '%s' を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: ’%s’ を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A value >= %d expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています:  %d 以上の値を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String or integer expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています:  文字列または整数を指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): An even number is expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: 偶数の引数を指定してください.

en: %s: Field names must be strings.
ja: %s: フィールド名には文字列を指定してください.

en: %s: Arguments must be scalar or must have same dimensions.
ja: %s: 引数はスカラーまたは同じ次元とする必要があります.

en: %s: Wrong number of input arguments: At least %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が違います: 少なくとも %d が予想されます。

en: %s: Can not create a %s with input argument #%d.
ja: %s: %s を入力引数 #%d を指定して作成できません.

en: %s: Wrong values for input argument #%d: '%s' expected .
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: '%s'を指定してください.

en: WARNING: %ls
ja: 警告: %ls

en: %s: Wrong value for input argument #%d: 'sorted' expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 'sorted' を指定ください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: 'local', 'get' or 'global' expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 'local', 'get' または 'global' を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: 'local', 'get', 'global' or 'sorted' expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 'local', 'get' または 'sorted' を指定してください.

en: The SCI environment variable is not set.
ja: 環境変数 SCI を設定できません.

en: Cannot load the module declaration file: %s.
ja: モジュール宣言ファイルをロードできません: %s

en: Warning: Could not find %s
ja: 警告: %s が見つかりません

en: Error: Could not parse file %s.
ja: エラー:ファイル %s をパースできません.

en: %s module not found.
ja: %s モジュールが見つかりません。

en: Error: Not a valid module file %s (encoding not '%s') Encoding '%s' found.
ja: エラー: モジュールファイル %s に誤りがあります. (エンコーディングが '%s'　ではありません) エンコーディング '%s' が見つかりました  .

en: Error: Could not parse file %s
ja: エラー: ファイル %s の構文解析ができません

en: Error: Not a valid version file %s (should start with <MODULE_VERSION> and contain <VERSION major='' minor='' maintenance='' revision='' string=''>)
ja: エラー: バージョンファイル %s に誤りがあります. ( <MODULE_VERSION>で始まり,  <VERSION major='' minor='' maintenance='' revision='' string=''> を含む必要があります)

en: Error: Not a valid version file %s (encoding not 'utf-8') Encoding '%s' found
ja: エラー: バージョンファイル %s に誤りがあります. エンコーディング '%s' が見つかりました  (エンコーディングが 'utf-8'　ではありません).

en: A fatal error has been detected by Scilab.
    Please check your user-defined functions (or external module ones) should they appear in the stack trace.
    Otherwise you can report a bug on %s with:
     * a sample code which reproduces the issue
     * the result of [a, b] = getdebuginfo()
     * the following information:
    %s %s
ja: 致命的なエラーがScilabにより検出されました.
    ユーザ定義関数 (または外部モジュール)がスタックトレースに現れている必要があります.
    もしくは以下を指定してバグ %s をレポートしてください:
     * 問題を再現するサンプルコード
     * [a,b] = getdebuginfo() の結果
     * 以下の情報:
    %s %s

en: Scilab version "%d.%d.%d.%d"
ja: Scilabバージョン "%d.%d.%d.%d"

en: Scilab version "%d.%d.%d.%d"
    %s
ja: Scilabバージョン "%d.%d.%d.%d"
    %s

en: Scilab Version Info.
ja: Scilabバージョン情報.

en: Debugger is on a breakpoint
ja: デバッガがブレークポイント上にあります

en: (c)ontinue or (a)bort current execution before execute a new command
ja: 新規コマンドを実行する前に (c)ontinue または (a)bort current を実行

en: %s: Wrong number of input arguments: %d to %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d から %d 個の引数を指定してください.

en: callstack:
ja: コールスタック:

en: %s: Unable to retrieve information about breakpoint %d.
ja: %s: ブレークポイント %d に関する情報を取得できません.

en: debug commands :
ja: デバッグコマンド:

en: show this help
ja: このヘルプを表示

en: open debug documentation page
ja: デバッグのページをオープン

en: stop debugging
ja: デバッグを停止

en: show callstack
ja: コールスタックを表示

en: execute cmd
ja: コマンドを実行

en: display variable
ja: 変数を表示

en: continue execution
ja: 実行を継続

en: abort execution
ja: 実行をアボート

en: continue to next statement
ja: 次の命令を実行

en: step into function
ja: ステップ実行(関数内)

en: step outside function
ja: ステップ実行(関数外)

en: add a breakpoint
ja: ブレークポイントを追加

en: delete all breakpoints
ja: ブレークポイントを全て削除

en: delete a specific breakpoint
ja: 指定したブレークポイントを削除

en: enable all breakpoints
ja: 全てのブレークポイントを有効化

en: enable a specific breakpoint
ja: 指定したブレークポイントを有効化

en: disable all breakpoints
ja: 全てのブレークポイントを無効化

en: disable a specific breakpoint
ja: 指定したブレークポイントを無効化

en: show all breakpoints
ja: 全てのブレークポイントを表示

en: show a specific breakpoint
ja: 指定したブレークポイントを表示

en:   for more details, show help page.
ja:   詳細については, ヘルプを参照.

en: 
    Call stack:
ja: 
    コールスタック:

en: End of stack
ja: スタックの終端

en: ESI Group
ja: ESIグループ

en: Recursion limit reached (%d).
ja: 再帰制限に達しました (%d).

en: No available console !
    Please use STD mode.
ja: 使用可能なコンソールがありません!
    STDモードを使用してください.

en: Empty tab
ja: 空のタブ

en: Scilab %s Console
ja: Scilab %s コンソール

en: Startup execution:
ja: スタートアップを実行中:

en:   loading initial environment
ja:   初期環境をロードしています

en: Failed to execute %s:
ja: %s の実行に失敗しました:

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &Preferences
ja: 設定(&P)

en: &Control
ja: コントロール(&C)

en: &Applications
ja: アプリケーション(&A)

en: &?
ja: その他(&?)

en: &Toolboxes
ja: ツールボックス(&T)

en: Introduction: Getting started with Scilab
ja: 導入: Scilab入門

en: Scilab objects
ja: Scilabオブジェクト

en: Operations and numerical primitives
ja: 演算と数値プリミティブ

en: Online definition of function
ja: オンライン関数の定義

en: Optimization and simulation
ja: 最適化およびシミュレーション

en: Systems: definition and analysis
ja: システム: 定義と解析

en: Linear algebra
ja: 線形代数

en: Call an external routine
ja: 外部ルーチンをコール

en: %s: Could not find '%s': Please check that macros have been built.
ja: %s:  '%s' が見つかりませんでした: 構築されたマクロをチェックしてください.

en: Checking: %s
ja: 確認中: %s

en: %s: Please check: %s.
ja: %s: %s を確認してください.

en: %s: File doesn't exist: %s
ja: %s: ファイルは存在しません: %s

en: %s: Wrong number of input argument.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています.

en: Scilab Version:
ja: Scilabバージョン:

en: Operating System:
ja: オペレーティングシステム:

en: Java version:
ja: Javaバージョン:

en: Java runtime information:
ja: Javaランタイム情報:

en: Java Virtual Machine information:
ja: Java仮想マシン情報:

en: Vendor specification:
ja: ベンダ仕様:

en: %s called at line %s of %s
ja: %1$s は, %3$s の %2$s 行目でコールされました.

en: %s called at line %s of %s instruction.
ja: %1$s は, 命令 %3$s の %2$s 行目でコールされました.

en: %s called under %s
ja: %s は %s からコールされました.

en: %s called at line %s of macro %s
ja: %1$s は,マクロ %3$s の %2$s 行目でコールされました.

en: User variables are:
ja: ユーザー変数:

en: Using %s elements
ja: %s 個の要素を使用

en: Name
ja: 名前

en: Type
ja: 種類

en: Size
ja: サイズ

en: Bytes
ja: バイト
