scilab - en to fr translation catalogue (135 entries)

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d attendu(s).

en: %s : Wrong type for input argument #%d: string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée #%d : texte attendu.

en: %s : Wrong type for input argument #%d: String vector expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée #%d : vecteur de textes attendu.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d à %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) de sortie : %d à %d attendu(s).

en: %s : second argument must be a unique id of a shared library.
fr: %s : Le second argument doit être un identifiant unique d'une bibliothèque partagée.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : une chaîne de caractères attendue.

en: %s: unable to find entry point %ls.
fr: %s : point d'entrée %ls introuvable.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real matrix or a string expected.
fr: %s : Type erroné pour l'argument d'entrée n°%d : une matrice réelle ou une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong type for input argument #%d : A real scalar expected.
fr: %s : Type erroné pour l'argument d'entrée n°%d : un scalaire réel attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d : string expected.
fr: %s : Type erroné pour l'argument d'entrée n°%d : une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s', '%s', '%s' or '%s' expected.
fr: %s : Valeur erronée pour l'argument d'entrée n°%d : '%s', '%s', '%s' ou '%s' attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real matrix expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : une matrice réelle attendue.

en: %s: Wrong value for input argument #%d.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d.

en: %s: incompatible type between input and output variables.
fr: %s : Types incompatibles entre variables d'entrée et de sortie.

en: %s: incompatible sizes between input and output variables.
fr: %s : Tailles incompatibles entre variables d'entrée et de sortie.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A int expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un int attendu.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' or '%s' expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : '%s' ou '%s' attendu.

en: %s Wrong type for input argument #%d: string or string vector expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée #%d : texte attendu.

en: %s : Wrong value for argument #%d: %s
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : %s

en: Unique id of a shared library expected.
fr: Identifiant unique d'une bibliothèque partagée attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar or a string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : texte attendu.

en: Number of entry points %d.
    Shared libraries :
fr: Nombre de points d'entrée %d.
    Bibliothèques partagées :

en: ] : %d library.
fr: ] : %d bibliothèque.

en: ] : %d libraries.
fr: ] : %d bibliothèques.

en: Entry point %ls in shared library %d.
fr: Point d'entrée %ls dans la librairie partagée %d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: real scalar expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée #%d : scalaire réel attendu.

en: %s: The shared archive was not loaded: %s
fr: %s : La bibliothèque partagée n'a pas été chargée: %s

en: %s: Shared lib %s does not exist.
fr: %s : La bibliothèque partagée %s n'existe pas.

en: %s: Already loaded from library %s
fr: %s : Déjà chargé à partir de la bibliothèque %s

en: %s: problem with one of the entry point.
fr: %s : Problème avec un des points d'entrée.

en: %s: can not to load a x86 dll in a x64 environment.
fr: %s : Impossible de charger une dll x86 dans un environnement x64.

en: %s: can not load a x64 dll in a x86 environment.
fr: %s : Impossible de charger une dll x64 dans un environnement x86.

en: %ls: The file %ls does not exist in PATH environment.
fr: %ls : Le fichier %ls n'existe pas dans PATH.

en: Link failed for dynamic library '%ls'.
fr: Echec de la création de liens pour la librairie dynamique '%ls'.

en: An error occurred: %s
fr: Une erreur est survenue : %s

en: Shared archive loaded.
fr: Bibliothèque partagée chargée.

en: Link done.
fr: Édition de liens effectuée.

en: Entry name %ls.
fr: Nom d'entrée %ls.

en: %ls is not an entry point.
fr: %ls n'est pas un point d'entrée.

en: Linking %ls.
fr: Création des liens pour %ls.

en: Calling a C function from Scilab.
fr: Appel d'une fonction C depuis Scilab.

en: Calling ilib_for_link to build C function.
fr: Appel d'ilib_for_link pour compiler une fonction C.

en: Calling C function. Z = X+Y
fr: Appel de la fonction C Z=X+Y

en: with X = %d
fr: avec X = %d

en: with Y = %d
fr: avec Y = %d

en: Result Z = %d
fr: Résultat Z = %d

en: Calling a Fortran subroutine from Scilab.
fr: Appel d'une fonction Fortran depuis Scilab.

en: Calling ilib_for_link to build a Fortran subroutine.
fr: Appel d'ilib_for_link pour compiler une fonction Fortran.

en: Calling Fortran subroutine. Z = X+Y
fr: Appel de la fonction Fortran Z=X+Y

en: Dynamic link
fr: Lien dynamique

en: Call a C function
fr: Appel d'une fonction C

en: Call a Fortran subroutine
fr: Appel d'une fonction Fortran

en: %s: A Fortran or C compiler is required.
fr: %s : Un compilateur Fortran ou C est requis.

en: Intel Fortran Compiler 9, 10, 11 or 12 Compiler not found.
fr: Impossible de trouver un compilateur Intel Fortran Compiler 9, 10, 11 ou 12

en: Microsoft Visual Studio C 2008 (or more recent) x64 Compiler not installed.
fr: Le compilateur Microsoft Visual Studio C 2008 x64 (ou plus récent) n'est pas installé.

en: Microsoft Visual Studio C 2008 (or more recent) Compiler not found.
fr: Impossible de trouver le compilateur Microsoft Visual Studio C 2008 (ou plus récent).

en: %s: This feature has been implemented for Windows.
fr: %s : Cette fonction a été implémentée pour Windows.

en: %s: The file %s does not exist.
fr: %s : Le fichier %s n'existe pas.

en: %s: Cannot open file %s.
fr: %s : Impossible d'ouvrir le fichier %s.

en: %s: Feature not available under Microsoft Windows.
fr: %s : Fonction non disponible sous Microsoft Windows.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments d'entrée : %d attendus.

en: Due to the multivendors nature of the Unix world, the function 'haveacompiler' is only supported under Windows.
fr: En raison de la nature multiconstructeur du monde Unix, la fonction 'have a compiler' est uniquement supportée sous Windows.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A matrix of strings expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une matrice de chaînes de caractères attendue.

en: %s: A managed file extension for input argument #%d expected.
fr: %s : Une extension de fichier valable pour l'argument d'entrée n°%d attendue.

en: %s: Wrong value for input argument #%d:  or [] expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : or [] attendu.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: existing file(s) expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : Fichier(s) existant(s) attendu(s).

en: %s: %s already loaded in scilab.
fr: %s : %s déjà chargé dans Scilab.

en: You need to unload this library before.
fr: Cette bibliothèque doit être déchargée avant toute action.

en:    Generate a gateway file
fr:    Génère un fichier gateway

en: %s: %s format is not supported by your compiler.
fr: %s : le format %s n'est pas supporté par votre compilateur.

en:    Generate a loader file
fr:    Génère un fichier loader

en:    Generate a Makefile
fr:    Génère un Makefile

en:    Running the makefile
fr:    Exécute le makefile

en:    Generate a cleaner file
fr:    Génère un fichier cleaner

en: %s: function not available in NWNI mode.
fr: %s : La fonction n'est pas disponible en mode NWNI.

en: %s: Wrong number of input argument(s): 3 to 5 expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : 3 à 5 attendus.

en:    Building JAR library %s
fr:    Construction de la bibliothèque JAR %s

en: Cannot create jar build dir %s
fr: Impossible de créer le répertoire de construction du jar %s

en:    Add dependency class paths:
    %s
fr:    Ajout des chemins dépendance de classe :
    %s

en:    Build package %s
fr:    Construction du package %s

en:    Compiling source files:
fr:    Compilation des fichiers source :

en:    Compiling Java sources in %s
fr:    Compilation des sources Java dans %s

en: No Java sources in %s to compile for package %s
fr: Les sources Java n'ont pas été trouvées dans %s pour pouvoir compiler le package %s

en: Cannot create jar package directory %s
fr: Impossible de créer le répertoire du package jar %s

en:    Copying compiled package from %s to %s
fr:    Copie du package compilé de %s à %s

en: Cannot find compilation directory %s for package %s
fr: Impossible de trouver le répertoire de compilation %s du package %s

en:    Creating JAR archive %s
fr:    Création de l'archive JAR %s

en: Cannot create JAR file %s
fr: Impossible de créer le fichier JAR %s

en:    Creating scripts for JAR relative path %s
fr:    Création des scripts pour le chemin relatif du JAR %s

en:    Create loader script for Java %s
fr:    Création du script de chargement pour Java %s

en:    Create cleaner script for Java %s
fr:    Création du script de nettoyage pour Java %s

en: A Fortran or C compiler is required.
fr: Un compilateur Fortran ou C est nécessaire.

en: %s: Warning: Scilab has not been able to find where the Scilab sources are. Please submit a bug report on https://gitlab.com/scilab/scilab/-/issues
fr: %s : Attention : Impossible de trouver les sources de Scilab. Soumettez un rapport de bug à l'adresse https://gitlab.com/scilab/scilab/-/issues

en: %s: Build command: %s
fr: %s : Commande de compilation : %s

en: Output: %s
fr: Sortie : %s

en: stderr: %s
fr: stderr : %s

en: %s: An error occurred during the compilation:
fr: %s : Une erreur s'est produite lors de la compilation

en: %s: The command was:
fr: %s : La commande était :

en: %s: Warning: No error code returned by the compilation but the error output is not empty:
fr: %s : Attention : Pas de code d'erreur retourné par la compilation, mais il y a des erreurs en sortie :

en: %s: Could not find the built library '%s'.
fr: %s : Impossible de trouver la bibliothèque générée '%s'.

en: %s: A managed file extension for input argument #%d expected.
fr: %s : Une extension de fichier valable pour l'argument d'entrée n°%d attendue.

en: F2C cannot build fortran 90
fr: F2C ne peut pas compiler de fortran 90

en:    Running the Makefile
fr:    Exécute le Makefile

en: %s: Wrong size for input argument #%d.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d.

en:    %s: Copy compilation files (Makefile*, libtool...) to TMPDIR
fr:    %s : Copie les fichiers de compilation (Makefile*, libtool...) vers TMPDIR

en:    %s: Copy %s to TMPDIR
fr:    %s : Copie %s vers TMPDIR

en:    %s: Did not copy %s: Source and target directories are the same (%s).
fr:    %s : Ne copie pas %s : Les répertoires source et cible sont identiques (%s).

en: %s: Wrong value for input argument #%d: existing file(s) expected. Provided: %s
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un ou des fichier(s) existant(s) attendu(s). %s fourni

en:    %s: File %s ignored.
fr:    %s : Fichier %s ignoré.

en:    %s: Use the previous detection of compiler.
fr:    %s : Utilise la précédente détection du compilateur.

en:    %s: Need to run the compiler detection (configure).
fr:    %s : Nécessite l'exécution de la détection du compilateur (configure).

en:    %s: Modification of the Makefile in TMPDIR.
fr:    %s : Modification du Makefile dans TMPDIR.

en:    %s: Substitute the reference by the actual file.
fr:    %s : Substitue la référence par le fichier actuel.

en:    Command: %s
fr:    Commande : %s

en: %s: Error while modifying the reference Makefile:
fr: %s : Erreur lors de la modification du reference Makefile :

en:    %s: configure : Generate Makefile.
fr:    %s : Configure : Génère le Makefile.

en:    %s: Command: %s
fr:    %s : Commande : %s

en:    Output: %s
fr:    Sortie : %s

en:    stderr: %s
fr:    stderr : %s

en: %s: An error occurred during the detection of the compiler(s). Set ilib_verbose(2) for more information.
fr: %s : Une erreur s'est produite lors de la détection du compilateur. Mettre ilib_verbose(2) pour plus d'informations.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: %d expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : %d attendu.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d,%d or %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d,%d ou %d attendu(s).

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Vector expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un vecteur attendu.

en: %s: Failed to add include path : %s
fr: %s : Impossible d'ajouter le chemin vers les fichiers d'entête : %s

en:    Compilation of
fr:    Compilation de

en:    Building shared library (be patient)
fr:    Construit une bibliothèque partagée (Veuillez patienter)

en: %s: Error while executing %s.
fr: %s : Erreur à l'exécution de %s.

en: %s: This feature required Microsoft visual studio C compiler.
fr: %s : Cette fonction requiert le compilateur C Microsoft visual studio.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A boolean expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un booléen attendu.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A scalar expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un scalaire attendu.

en: %s: Wrong number of input argument(s): at least %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : au moins %d attendu(s).

en: not found.
fr: absent.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractère attendue.
