scilab - en to ja translation catalogue (144 entries)

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
ja: %s: 入力引数の数に誤りがあります: %d 個の引数を指定してください.

en: %s : Wrong type for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s : Wrong type for input argument #%d: String vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列ベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d から %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d から %d  個の引数を指定してください.

en: %s : second argument must be a unique id of a shared library.
ja: %s: 第2引数には, 共有ライブラリのユニークなIDを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: unable to find entry point %ls.
ja: %s: エントリポイント%ls が見つかりません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real matrix or a string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実数の行列または文字列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d : A real scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実数スカラーを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d : string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s', '%s', '%s' or '%s' expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています:  '%s', '%s', '%s' または '%s' を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real matrix expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実数の行列を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています.

en: %s: incompatible type between input and output variables.
ja: %s: 入力および出力変数の間の型に互換性がありません.

en: %s: incompatible sizes between input and output variables.
ja: %s: 入力および出力変数の間の大きさに互換性がありません.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A int expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 整数を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' or '%s' expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: '%s' または '%s' を指定してください.

en: %s Wrong type for input argument #%d: string or string vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列または文字列ベクトルを指定してください.

en: %s : Wrong value for argument #%d: %s
ja: %s: 引数 #%d で不正な値: %s

en: Unique id of a shared library expected.
ja: 共有ライブラリのユニークなIDを

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar or a string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: スカラーまたは文字列を指定してください.

en: Number of entry points %d.
    Shared libraries :
ja: エントリ点の数 %d.
    共有ライブラリ:

en: ] : %d library.
ja: ] : %d ライブラリ。

en: ] : %d libraries.
ja: ] : %d ライブラリ。

en: Entry point %ls in shared library %d.
ja: エントリポイント %ls は共有ライブラリ %d の中にあります.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: real scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実スカラーを指定してください.

en: %s: The shared archive was not loaded: %s
ja: %s: 共有アーカイブがロードされていません: %s

en: %s: Shared lib %s does not exist.
ja: %s: 共有ライブラリ %s が存在しません.

en: %s: Already loaded from library %s
ja: %s: ライブラリ %s はロード済みです.

en: %s: problem with one of the entry point.
ja: %s: エントリ点の一つに問題があります.

en: %s: can not to load a x86 dll in a x64 environment.
ja: %s: x64環境でx86 dll をロードすることはできません.

en: %s: can not load a x64 dll in a x86 environment.
ja: %s: x86環境でx64 dll をロードすることはできません.

en: %ls: The file %ls does not exist in PATH environment.
ja: %ls: ファイル %ls が環境変数PATHの中に存在しません.

en: Link failed for dynamic library '%ls'.
ja: 動的ライブラリ '%ls' とのリンクが失敗しました.

en: An error occurred: %s
ja: エラーが起きました: %s

en: Shared archive loaded.
ja: 共有アーカイブをロードしました。

en: Link done.
ja: リンク完了

en: Entry name %ls.
ja: エントリ名 %ls.

en: %ls is not an entry point.
ja: %ls はエントリポイントではありません.

en: Linking %ls.
ja: %ls をリンク中.

en: Calling a C function from Scilab.
ja: C関数をScilabからコール中.

en: Calling ilib_for_link to build C function.
ja: C関数を構築するためにilib_for_linkをコール中.

en: Calling C function. Z = X+Y
ja: C関数をコール中. Z = X+Y

en: with X = %d
ja: X = %d を指定

en: with Y = %d
ja: Y = %d を指定

en: Result Z = %d
ja: 結果: Z = %d

en: Calling C function. Z = (1+Y)**X - 1
ja: C関数 Z = (1+Y)**X - 1 をコールしています

en: Calling a C++ function from Scilab.
ja: C++関数をScilabからコールしています.

en: Calling ilib_for_link to build C++ function.
ja: C++関数を構築するためにilib_for_linkをコールしています.

en: Calling C++ function. Z = X+Y
ja: C++関数 Z=X+Yをコールしています.

en: Calling a Fortran subroutine from Scilab.
ja: ScilabからFortranサブルーチンをコール中.

en: Calling ilib_for_link to build a Fortran subroutine.
ja: Fortranサブルーチンを構築するために ilib_for_linkをコール中.

en: Calling Fortran subroutine. Z = X+Y
ja: Fortranサブルーチンをコール中. Z = X+Y

en: Calling Fortran subroutine. Z = (1+Y)**X - 1
ja: Fortranサブルーチン Z=(1+Y)**X-1をコールしています

en: Dynamic link
ja: ダイナミックリンク

en: Call a C function
ja: C関数をコール

en: Call a C function (using C standard library)
ja: C関数をコール (C標準ライブラリを使用)

en: Call a Fortran subroutine
ja: Fortranサブルーチンをコール

en: Call a Fortran subroutine (with Fortran intrinsics)
ja: Fortranサブルーチンをコール (Fortran命令を使用)

en: Call a C++ function
ja: C++関数をコール

en: Call a C++ function (using C++ Standard Library)
ja: C++関数をコール (C++標準ライブラリを使用)

en: %s: A Fortran or C compiler is required.
ja: %s: Fortran または Cコンパイラが必要です.

en: Intel Fortran Compiler 9, 10, 11 or 12 Compiler not found.
ja: Intel Fortran コンパイラ 9, 10, 11 または 12 コンパイラが見つかりません.

en: Microsoft Visual Studio C 2008 (or more recent) x64 Compiler not installed.
ja: Microsoft Visual Studio C 2008 (またはそれ以降) x64 コンパイラがインストールされていません.

en: Microsoft Visual Studio C 2008 (or more recent) Compiler not found.
ja: Microsoft Visual Studio C 2008 (またはそれ以降) コンパイラが見つかりません.

en: %s: This feature has been implemented for Windows.
ja: %s: この機能は Windows に実装済みです.

en: %s: The file %s does not exist.
ja: %s: ファイル %s は存在しません。

en: %s: Cannot open file %s.
ja: %s: ファイル %s を開けません.

en: %s: Feature not available under Microsoft Windows.
ja: %s: この機能は, Microsoft Windows では使用できません.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: Due to the multivendors nature of the Unix world, the function 'haveacompiler' is only supported under Windows.
ja: Unix業界には複数のベンダが存在するため,'haveacompiler'関数がサポートされているのはWindows環境のみです.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A matrix of strings expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列の行列を指定してください.

en: %s: A managed file extension for input argument #%d expected.
ja: %s: 入力引数 #%d にマネージドファイル拡張子を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d:  or [] expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: または [] を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: existing file(s) expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 既存のファイルを指定してください.

en: %s: %s already loaded in scilab.
ja: %s: %s は Scilabにロード済みです.

en: You need to unload this library before.
ja: このライブラリを事前にアンロードする必要があります.

en:    Generate a gateway file
ja:    ゲートウェイファイルを生成

en: %s: %s format is not supported by your compiler.
ja: %s: %s フォーマットは使用するコンパイラではサポートされていません.

en:    Generate a loader file
ja:    ローダファイルの生成

en:    Generate a Makefile
ja:    Makefileの生成

en:    Running the makefile
ja:    Makefile を実行中

en:    Generate a cleaner file
ja:    クリーナ・ファイルの生成

en: %s: function not available in NWNI mode.
ja: %s: NWNIモードでは利用できない関数です。

en: %s: Wrong number of input argument(s): 3 to 5 expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: 3から5個の引数を指定してください.

en:    Building JAR library %s
ja:    JAR ライブラリ %s を構築中

en: Cannot create jar build dir %s
ja: jar 構築用ディレクトリ %s を作成できませんでした

en:    Add dependency class paths:
    %s
ja:    依存するクラスパスを追加:
    %s

en:    Build package %s
ja:    構築用パケージ %s

en:    Compiling source files:
ja:    ソースファイルをコンパイル中:

en:    Compiling Java sources in %s
ja:    Javaソースを %s でコンパイル中

en: No Java sources in %s to compile for package %s
ja: パッケージ %2$s をコンパイルするためのJavaソースは %1$s  にありません

en: Cannot create jar package directory %s
ja: jarパッケージディレクトリ %s を作成できませんでした

en:    Copying compiled package from %s to %s
ja:    コンパイル済みのパッケージを %s を %s にコピー中

en: Cannot find compilation directory %s for package %s
ja: パッケージ %2$s  のコンパイル用ディレクトリ %1$s が見つかりません

en:    Creating JAR archive %s
ja:    JARアーカイブ %s を作成中

en: Cannot create JAR file %s
ja: JARファイル %s を作成できませんでした

en:    Creating scripts for JAR relative path %s
ja:    JAR相対パス %s にスクリプトを作成中

en:    Create loader script for Java %s
ja:    Java %s 用のローダースクリプトを作成

en:    Create cleaner script for Java %s
ja:    Java %s 用のクリーナースクリプトを作成

en: A Fortran or C compiler is required.
ja: Fortran または C コンパイラが必要です。

en: %s: Warning: Scilab has not been able to find where the Scilab sources are. Please submit a bug report on https://gitlab.com/scilab/scilab/-/issues
ja: %s: 警告: Scilabは, Scilabソースコードの場所を見つけることができませんでした. https://gitlab.com/scilab/scilab/-/issues でバグ・レポートを提出してください.

en: %s: Build command: %s
ja: %s: 構築コマンド: %s

en: Output: %s
ja: 出力: %s

en: stderr: %s
ja: 標準エラー: %s

en: %s: An error occurred during the compilation:
ja: %s: コンパイル中にエラーが発生しました:

en: %s: The command was:
ja: %s: コマンド:

en: %s: Warning: No error code returned by the compilation but the error output is not empty:
ja: %s: 警告: コンパイル時にエラーコードは返されませんでしたが, エラー出力が空ではありません.

en: %s: Could not find the built library '%s'.
ja: %s: 構築済みのライブラリ '%s' が見つかりません.

en: %s: A managed file extension for input argument #%d expected.
ja: %s: 入力引数 #%d にマネージドファイル拡張子を指定してください.

en: F2C cannot build fortran 90
ja: F２Cはfortran 90を構築できません

en:    Running the Makefile
ja:    Makefile を実行中

en: %s: Wrong size for input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています.

en:    %s: Copy compilation files (Makefile*, libtool...) to TMPDIR
ja:    %s: コンパイルファイル (Makefile*, libtool...) を TMPDIRにコピーしました

en:    %s: Copy %s to TMPDIR
ja:    %s: TMPDIRに %s をコピーしました

en:    %s: Did not copy %s: Source and target directories are the same (%s).
ja:    %s: %s をコピーできません: コピー元とコピー先のディレクトリが同じ (%s) です.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: existing file(s) expected. Provided: %s
ja: %s: 引数 #%d の値が間違っています: 既存のファイルを指定してください. 以下が指定されています: %s

en:    %s: File %s ignored.
ja:    %s: ファイル %s を無視しました。

en:    %s: Use the previous detection of compiler.
ja:    %s: 前に検出したコンパイラを使用してください.

en:    %s: Need to run the compiler detection (configure).
ja:    %s: コンパイラー検出を行う必要があります(configure)。

en:    %s: Modification of the Makefile in TMPDIR.
ja:    %s: TMPDIRのMakefileを修正しました。

en:    %s: Substitute the reference by the actual file.
ja:    %s: 実際のファイルでリファレンスを置き換えてください.

en:    Command: %s
ja:    コマンド: %s

en: %s: Error while modifying the reference Makefile:
ja: %s: 基準 Makefile を修正中にエラーが発生しました:

en:    %s: configure : Generate Makefile.
ja:    %s: configure:  Makefileを生成.

en:    %s: Command: %s
ja:    %s: コマンド: %s

en:    Output: %s
ja:    出力: %s

en:    stderr: %s
ja:    標準エラー: %s

en: %s: An error occurred during the detection of the compiler(s). Set ilib_verbose(2) for more information.
ja: %s: コンパイラ検出時にエラーが発生しました. 詳細は, ilib_verbose(2) を参照ください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: %d expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: %d を指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d,%d or %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が不間違っています: %d,%d または %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: ベクトルを指定してください.

en: %s: Failed to add include path : %s
ja: %s: 読込みパスの追加に失敗しました: %s

en:    Compilation of
ja:    コンパイル

en:    Building shared library (be patient)
ja:    共有ライブラリを構築中 (お待ちください)

en: %s: Error while executing %s.
ja: %s: %s を実行中にエラーが発生しました.

en: %s: This feature required Microsoft visual studio C compiler.
ja: %s: この機能には, Microsoft Visual Studio の C コンパイラが必要です.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A boolean expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 論理値を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: スカラーを指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): at least %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 個以上の引数を指定してください.

en: not found.
ja: 見つかりません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.
