scilab - en to ru translation catalogue (144 entries)

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
ru: %s: Неверное количество входных аргументов: ожидалось %d.

en: %s : Wrong type for input argument #%d: string expected.
ru: %s : Неверный тип входного аргумента №%d: ожидалась строка.

en: %s : Wrong type for input argument #%d: String vector expected.
ru: %s : Неверный тип входного аргумента №%d: ожидался вектор строк.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
ru: %s: Неверное количество входных аргументов: Ожидалось от %d до %d.

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d to %d expected.
ru: %s: Неверное количество выходных аргументов: ожидалось от %d до %d.

en: %s : second argument must be a unique id of a shared library.
ru: %s : второй параметр должен быть уникальным идентификатором разделяемой библиотеки.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидалась строка.

en: %s: unable to find entry point %ls.
ru: %s: невозможно найти точку входа %ls.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real matrix or a string expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидалась вещественная матрица или строка.

en: %s: Wrong type for input argument #%d : A real scalar expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d : ожидался вещественный скаляр.

en: %s: Wrong type for input argument #%d : string expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d : ожидался тип string.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s', '%s', '%s' or '%s' expected.
ru: %s: Неверное значение входного аргумента №%d: ожидалось '%s', '%s', '%s' или '%s'.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real matrix expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидалась вещественная матрица.

en: %s: Wrong value for input argument #%d.
ru: %s: Неверное значение входного аргумента №%d.

en: %s: incompatible type between input and output variables.
ru: %s: несовместимый тип входных и выходныхпеременных.

en: %s: incompatible sizes between input and output variables.
ru: %s: несовместимые размеры входных и выходных переменных.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A int expected.
ru: %s: Неверное значение входного параметра №%d: ожидалось целое число.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' or '%s' expected.
ru: %s: Неверное значение входного аргумента №%d: ожидалось «%s» или «%s».

en: %s Wrong type for input argument #%d: string or string vector expected.
ru: %s Неверный тип входного аргумента №%d: ожидалась строка или вектор строк.

en: %s : Wrong value for argument #%d: %s
ru: %s : Неверное значение параметра №%d: %s

en: Unique id of a shared library expected.
ru: Ожидался уникальный идентификатор разделяемой библиотеки.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar or a string expected.
ru: %s: Неверный тип входного параметра №%d: ожидался скаляр или строка.

en: Number of entry points %d.
    Shared libraries :
ru: Количество точек входа %d.
    Разделяемые библиотеки :

en: ] : %d library.
ru: ] : библиотека %d.

en: ] : %d libraries.
ru: ] : %d библиотек.

en: Entry point %ls in shared library %d.
ru: Введите точку %ls в совместно используемой библиотеке %d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: real scalar expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидался вещественный скаляр.

en: %s: The shared archive was not loaded: %s
ru: %s: Разделяемый архив не был загружен: %s

en: %s: Shared lib %s does not exist.
ru: %s: Разделяемая библиотека %s не существует.

en: %s: Already loaded from library %s
ru: %s: Уже загружена из библиотеки %s

en: %s: problem with one of the entry point.
ru: %s: проблема с одной из точек входа.

en: %s: can not to load a x86 dll in a x64 environment.
ru: %s: не может быть загружен x86 dll в окружении x64.

en: %s: can not load a x64 dll in a x86 environment.
ru: %s: не может быть загружен x64 dll в окружении x86.

en: %ls: The file %ls does not exist in PATH environment.
ru: %ls: Файл %ls отсутствует в среде PATH.

en: Link failed for dynamic library '%ls'.
ru: Не удалась ссылка для динамической библиотеке '%ls'.

en: An error occurred: %s
ru: Произошла ошибка: %s

en: Shared archive loaded.
ru: Разделяемый архив загружен.

en: Link done.
ru: Компоновка завершена.

en: Entry name %ls.
ru: Введите имя %ls.

en: %ls is not an entry point.
ru: %ls не является точкой ввода.

en: Linking %ls.
ru: Связывание с %ls.

en: Calling a C function from Scilab.
ru: Вызов C-функции из Scilab.

en: Calling ilib_for_link to build C function.
ru: Вызов ilib_for_link для сборки C-функции.

en: Calling C function. Z = X+Y
ru: Вызов C-функции. Z = X+Y

en: with X = %d
ru: с X = %d

en: with Y = %d
ru: с Y = %d

en: Result Z = %d
ru: РРезультате Z = %d

en: Calling C function. Z = (1+Y)**X - 1
ru: Вызов функции C. Z = (1+Y)**X - 1

en: Calling a C++ function from Scilab.
ru: Вызов функции C++ из Scilab.

en: Calling ilib_for_link to build C++ function.
ru: Вызов ilib_for_link для сборки функции C++.

en: Calling C++ function. Z = X+Y
ru: Вызов функции  C++. Z = X+Y

en: Calling a Fortran subroutine from Scilab.
ru: Вызов Fortran-подпрограммы  из Scilab.

en: Calling ilib_for_link to build a Fortran subroutine.
ru: Вызов ilib_for_link для сборки Fortran-подпрограммы.

en: Calling Fortran subroutine. Z = X+Y
ru: Вызов Fortran-подпрограммы. Z = X+Y

en: Calling Fortran subroutine. Z = (1+Y)**X - 1
ru: Вызов процедуры Fortran. Z = (1+Y)**X - 1

en: Dynamic link
ru: Динамическая ссылка

en: Call a C function
ru: Вызов C-функции

en: Call a C function (using C standard library)
ru: Вызов функции C (исаользуя стандартную библиотеку C)

en: Call a Fortran subroutine
ru: Вызов Fortran-подпрограммы

en: Call a Fortran subroutine (with Fortran intrinsics)
ru: Вызов процедуры Fortran (встроенным Fortran)

en: Call a C++ function
ru: Вызов функции C++

en: Call a C++ function (using C++ Standard Library)
ru: Вызов функции C++ (используя стандартную библиотеку C++)

en: %s: A Fortran or C compiler is required.
ru: %s: Требуется компилятор Fortran или C.

en: Intel Fortran Compiler 9, 10, 11 or 12 Compiler not found.
ru: Не найдены Intel Fortran Compiler 9, 10, 11 или 12.

en: Microsoft Visual Studio C 2008 (or more recent) x64 Compiler not installed.
ru: Компилятор Microsoft Visual Studio C 2008 (или более ранний) x64 Compiler не установлен.

en: Microsoft Visual Studio C 2008 (or more recent) Compiler not found.
ru: Компилятор Microsoft Visual Studio C 2008 (или более ранний) Compiler не найден.

en: %s: This feature has been implemented for Windows.
ru: %s: Функциональный модуль был реализован для Windows.

en: %s: The file %s does not exist.
ru: %s: Файл %s не существует.

en: %s: Cannot open file %s.
ru: %s: Не удалось открыть файл %s.

en: %s: Feature not available under Microsoft Windows.
ru: %s: Функциональный модуль не работает в Microsoft Windows.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d expected.
ru: %s: Неверное количество входных параметров: ожидалось %d.

en: Due to the multivendors nature of the Unix world, the function 'haveacompiler' is only supported under Windows.
ru: Из-за того, что мир Unix по своей природе многоплатформенный, функция 'haveacompiler' поддерживается только в Windows.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
ru: %s: Неверный размер входного параметра №%d: ожидалась строка.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A matrix of strings expected.
ru: %s: Неверный тип входного параметра №%d: ожидалась матрица строк.

en: %s: A managed file extension for input argument #%d expected.
ru: %s: Ожидалось, что входной аргумент №%d является расширением обрабатываемого файла.

en: %s: Wrong value for input argument #%d:  or [] expected.
ru: %s: Неверное значение входного параметра №%d: или ожидалось [].

en: %s: Wrong value for input argument #%d: existing file(s) expected.
ru: %s: Неверное значение входного параметра №%d: ожидался существующий файл(ы).

en: %s: %s already loaded in scilab.
ru: %s: %s уже загружен в scilab.

en: You need to unload this library before.
ru: Вам необходимо выгрузить это библиотеку ранее.

en:    Generate a gateway file
ru:    Формируется файл шлюза

en: %s: %s format is not supported by your compiler.
ru: %s: формат %s не поддерживается вашим компьютером.

en:    Generate a loader file
ru:    Формируется файл загрузки

en:    Generate a Makefile
ru:    Формируется Makefile

en:    Running the makefile
ru:    Выполняется Makefile

en:    Generate a cleaner file
ru:    Формируется файл очистки

en: %s: function not available in NWNI mode.
ru: %s: функция недоступна в режиме NWNI.

en: %s: Wrong number of input argument(s): 3 to 5 expected.
ru: %s: Неверное количество входных аргументов: ожидалось от 3 до 5.

en:    Building JAR library %s
ru:    Построение JAR-библиотеки %s

en: Cannot create jar build dir %s
ru: Нельзя создать директорию %s с построенными jar

en:    Add dependency class paths:
    %s
ru:    Добавьте пути зависимости класса:
    %s

en:    Build package %s
ru:    Построение пакета %s

en:    Compiling source files:
ru:    Компиляция исходных файлов:

en:    Compiling Java sources in %s
ru:    Компиляция Java-исходников в %s

en: No Java sources in %s to compile for package %s
ru: В %s нет Java-исходников для компиляции пакета %s

en: Cannot create jar package directory %s
ru: Нельзя создать директорию jar-пакетов %s

en:    Copying compiled package from %s to %s
ru:    Копирование скомпилированного пакета из %s в %s

en: Cannot find compilation directory %s for package %s
ru: Нельзя найти директорию компиляции %s для пакета %s

en:    Creating JAR archive %s
ru:    Создание JAR-архива %s

en: Cannot create JAR file %s
ru: Нельзя создать JAR-файл %s

en:    Creating scripts for JAR relative path %s
ru:    Создание сценариев для относительного пути к JAR %s

en:    Create loader script for Java %s
ru:    Создание сценария загрузчика для Java %s

en:    Create cleaner script for Java %s
ru:    Создание сценария очистки для Java %s

en: A Fortran or C compiler is required.
ru: Требуется компилятор Fortran или C.

en: %s: Warning: Scilab has not been able to find where the Scilab sources are. Please submit a bug report on https://gitlab.com/scilab/scilab/-/issues
ru: %s: Внимание: не удалось найти исходный код Scilab. Сообщите об ошибке на https://gitlab.com/scilab/scilab/-/issues

en: %s: Build command: %s
ru: %s: Команда сборки: %s

en: Output: %s
ru: Вывод: %s

en: stderr: %s
ru: Ошибки: %s

en: %s: An error occurred during the compilation:
ru: %s: Произошла ошибка во время компиляции:

en: %s: The command was:
ru: %s: Была команда:

en: %s: Warning: No error code returned by the compilation but the error output is not empty:
ru: %s: Внимание: Компиляция не возвратила кода ошибки, но вывод сообщений об ошибках не пуст:

en: %s: Could not find the built library '%s'.
ru: %s: Невозможно найти собранную библиотеку "%s".

en: %s: A managed file extension for input argument #%d expected.
ru: %s: Ожидалось, что входной аргумент №%d является расширением обрабатываемого файла.

en: F2C cannot build fortran 90
ru: F2C не удалось собрать fortran 90

en:    Running the Makefile
ru:    Выполняется Makefile

en: %s: Wrong size for input argument #%d.
ru: %s: Неверный размер входного параметра №%d.

en:    %s: Copy compilation files (Makefile*, libtool...) to TMPDIR
ru:    %s: Копирование файлов компиляции (Makefile*, libtool...) в TMPDIR

en:    %s: Copy %s to TMPDIR
ru:    %s: Копирование %s в TMPDIR

en:    %s: Did not copy %s: Source and target directories are the same (%s).
ru:    %s: %s не копировалось: одинаковые исходный каталог и каталог назначения (%s).

en: %s: Wrong value for input argument #%d: existing file(s) expected. Provided: %s
ru: %s: Неверное значение входного аргумента №%d: ожидались существующие файлы. Указано: %s

en:    %s: File %s ignored.
ru:    %s: Пропущен файл %s.

en:    %s: Use the previous detection of compiler.
ru:    %s: Используется ранее определенные параметры компилятора.

en:    %s: Need to run the compiler detection (configure).
ru:    %s: Необходимо запустить программу определения параметров компилятора (configure).

en:    %s: Modification of the Makefile in TMPDIR.
ru:    %s: Изменение Makefile в TMPDIR.

en:    %s: Substitute the reference by the actual file.
ru:    %s: Замещается ссылка обычным файлом.

en:    Command: %s
ru:    Команда: %s

en: %s: Error while modifying the reference Makefile:
ru: %s: Ошибка при изменении эталонного Makefile:

en:    %s: configure : Generate Makefile.
ru:    %s: configure : Генерируется Makefile.

en:    %s: Command: %s
ru:    %s: Команда: %s

en:    Output: %s
ru:    Вывод: %s

en:    stderr: %s
ru:    Ошибки: %s

en: %s: An error occurred during the detection of the compiler(s). Set ilib_verbose(2) for more information.
ru: %s: Ошибка при обнаружении компилятора. Введите ilib_verbose(2) для получения дополнительной информации.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: %d expected.
ru: %s: Неверный размер входного параметра №%d: ожидался %d.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d,%d or %d expected.
ru: %s: Неверное количество входных параметров: ожидалось %d,%d или %d.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Vector expected.
ru: %s: Неверный размер входного аргумента №%d: ожидался вектор.

en: %s: Failed to add include path : %s
ru: %s: Не получилось добавить путь include: %s

en:    Compilation of
ru:    Компиляция

en:    Building shared library (be patient)
ru:    Создание разделяемой библиотеки (будьте терпеливы)

en: %s: Error while executing %s.
ru: %s Ошибка во время выполнения %s.

en: %s: This feature required Microsoft visual studio C compiler.
ru: %s: Функциональный модуль требует наличие компилятора Microsoft visual studio C.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A boolean expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидалось логическое значение.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A scalar expected.
ru: %s: Неверный размер входного параметра №%d: ожидался скаляр.

en: %s: Wrong number of input argument(s): at least %d expected.
ru: %s: Неверное количество входных параметров: ожидалось не менее %d.

en: not found.
ru: не найден.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидался тип String.
