scilab - en to cs translation catalogue (42 entries)

en: Invalid variable: cannot retrieve the data
cs: Neplatná proměnná: nelze získat data

en: Invalid environment: identifier %d is invalid
cs: Neplatné prostředí: identifikátor %d je neplatný

en: Invalid environment
cs: Neplatné prostředí

en: Cannot allocate memory
cs: Nelze přidělit paměť

en: Invalid variable: cannot create data
cs: Neplatná proměnná: nelze vytvořit data

en: External Class expected
cs: Očekávána externí třída

en: External object expected
cs: Očekáván externí objekt

en: Invalid String
cs: Neplatný řetězec

en: A single string expected
cs: Očekáván jeden řetězec

en: A single String expected
cs: Očekáván jeden řetězec

en: Wrong type for argument #%d: string expected.
cs: Špatný typ argumentu &%d: Očekáván řetězec.

en: Cannot open the given file %s.
cs: Nelze otevřít zadaný soubor %s.

en: Wrong number of arguments : more than %d expected.
cs: Špatný počet argumentů : Očekáváno více než %d

en: A strictly positive integer is expected at position %d.
cs: Na pozici %d je očekáván striktně kladné celé číslo.

en: Incompatible External Objects
cs: Nekompatibilní externí objekty

en: Invalid name
cs: Neplatný název

en: Wrong type for input argument #%d: External Object expected.
cs: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván externí objekt.

en: Incompatible External Object
cs: Nekompatibilní externí objekt

en: Wrong type for input argument #%d: A String expected.
cs: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván řetězec.

en: Invalid dimension for argument #%d: A row or a column expected.
cs: Neplatný rozměr argumentu #%d: Očekáván řádek nebo sloupec.

en: The argument must be 'rc' or 'cr'.
cs: Argument musí být 'rc' nebo 'cr'.

en: Invalid dimensions for input argument #%d: A single string expected.
cs: Neplatné rozměry argumentu #%d: Očekáván jeden řetězec.

en: Invalid dimensions: arguments #2 and #3 must have the same.
cs: Neplatné rozměry: argumenty #2 a #3 musí být stejné.

en: Invalid variable: cannot create the data
cs: Neplatná proměnná: nelze vytvořit data

en: Wrong type for input argument #%d: string expected.
cs: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván řetězec.

en: Wrong type for input argument #%d: A boolean expected.
cs: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván boolean.

en: Wrong type for input argument #%d: A single boolean expected.
cs: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván jeden boolean.

en: Wrong type for input argument #%d: An External Object expected.
cs: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván externí objekt.

en: Cannot create the identifier
cs: Nelze vytvořit identifikátor

en: The class name cannot end with a dot.
cs: Název třídy nemůže končit tečkou.

en: The class name cannot start with a dot.
cs: Název třídy nemůže začínat tečkou.

en: A variable with this name is already existing
cs: Proměnná s tímto názvem již existuje

en: Bad number of output arguments
cs: Špatný počet výstupních argumentů

en: Wrong number of arguments : more than 2 arguments expected
cs: Špatný počet argumentů : očekávány více než 2 argumenty

en: Cannot invoke on null object
cs: Nelze volat prázdný objekt

en: Wrong type for input argument #%d: A List expected.
cs: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván seznam.

en: Wrong type for input argument #%d: An Integer32 expected.
cs: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáváno 32bitové celé číslo.

en: Cannot invoke on null object.
cs: Nelze volat prázdný objekt.

en: Wrong number of arguments : more than 1 argument expected
cs: Špatný počet argumentů : očekáván více než 1 argument

en: Wrong number of arguments : more than 1 argument expected.
cs: Špatný počet argumentů : očekáván více než 1 argument.

en: Cannot wrap argument %d.
cs: Nelze zabalit argument %d.

en: Can only wrap as a reference to a named variable
cs: Lze zabalit pouze jako odkaz na pojmenovanou proměnnou
