scilab - en to ja translation catalogue (48 entries)

en: Invalid variable: cannot retrieve the data
ja: 無効な変数: データを取得できません

en: %s: An error occurred: %s
ja: %s: エラーが発生しました: %s

en: Invalid environment: identifier %d is invalid
ja: 無効な環境: ID %d は無効です

en: Invalid environment
ja: 無効な環境

en: Invalid variable name: %s
ja: 変数名が無効です: %s

en: Cannot allocate memory
ja: メモリを確保できません

en: Invalid variable: cannot create data
ja: 無効な変数: データを作成できません

en: External Class expected
ja: 外部クラスを指定してください

en: External object expected
ja: 外部オブジェクトを指定してください

en: Incompatible External object
ja: 外部オブジェクトに互換性がありません

en: Unable to wrap. Unmanaged datatype (%d) ?
ja: ラップできません. アンマネージドなデータ型 (%d) ですか?

en: Invalid String
ja: 文字列が無効です

en: A single string expected
ja: 文字列を指定してください

en: A single String expected
ja: 文字列を指定してください

en: Wrong type for argument #%d: string expected.
ja: 引数 #%d の型が間違っています:  文字列を指定してください

en: Cannot open the given file %s.
ja: 指定したファイル %s をオープンできません.

en: Wrong number of arguments : more than %d expected.
ja: 引数の数が間違っています:  %d より大きな数を指定してください

en: A strictly positive integer is expected at position %d.
ja: 正の整数を位置 %d に指定してください.

en: Incompatible External Objects
ja: 互換性がない外部オブジェクト

en: Invalid name
ja: 名前が無効です

en: Wrong type for input argument #%d: External Object expected.
ja: 入力引数 #%d の型が間違っています: 外部オブジェクトを指定してください.

en: Incompatible External Object
ja: 外部オブジェクトの互換性がありません

en: Wrong type for input argument #%d: A String expected.
ja: 引数 #%d の型が間違っています:  文字列を指定してください

en: Invalid dimension for argument #%d: A row or a column expected.
ja: 引数 #%d の次元が間違っています: 行または列を指定してください.

en: The argument must be 'rc' or 'cr'.
ja: 引数には 'rc' または 'cc' を指定してください.

en: Invalid dimensions for input argument #%d: A single string expected.
ja: 入力引数 #%d の次元が間違っています: 文字列を指定してください.

en: Invalid dimensions: arguments #2 and #3 must have the same.
ja: 次元が間違っています: 引数 #2 および #3 は同じ次元としてください.

en: Invalid variable: cannot create the data
ja: 変数が無効です: データを作成できません

en: Wrong type for input argument #%d: string expected.
ja: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: Wrong type for input argument #%d: A boolean expected.
ja: 入力引数 #%d の型が間違っています: 論理値を指定してください.

en: Wrong type for input argument #%d: A single boolean expected.
ja: 入力引数 #%d の型が間違っています: 論理値を指定してください.

en: Wrong type for input argument #%d: An External Object expected.
ja: 入力引数 #%d の型が間違っています:外部オブジェクトを指定してください.

en: Cannot create the identifier
ja: IDを作成できません

en: The class name cannot end with a dot.
ja: クラス名の末尾をドットとすることはできません.

en: The class name cannot start with a dot.
ja: クラス名の先頭をドットとすることはできません

en: A variable with this name is already existing
ja: この名前の変数は既に存在します

en: Bad number of output arguments
ja: 出力引数の数が間違っています

en: Wrong number of arguments : more than 2 arguments expected
ja: 引数の数が間違っています: 2個より多い引数を指定してください

en: Cannot invoke on null object
ja: ヌルオブジェクトを呼び出すことはできません

en: Wrong type for input argument #%d: A List expected.
ja: 入力引数 #%d の型が間違っています: リストを指定してください

en: Wrong type for input argument #%d: An Integer32 expected.
ja: 入力引数 #%d の型が間違っています: integer32を指定してください

en: Cannot invoke on null object.
ja: ヌルオブジェクトを呼び出すことはできません

en: Wrong number of arguments : more than 1 argument expected
ja: 引数の数が間違っています: 複数の引数を指定してください

en: Wrong number of arguments : more than 1 argument expected.
ja: 引数の数が間違っています: 複数の引数を指定してください.

en: Cannot wrap argument %d.
ja: 引数 %d をラップできません.

en: Can only wrap as a reference to a named variable
ja: 名前付きの変数へのリファレンスとしてラップすることのみ可能です

en: Invalid variable: cannot retrieve the data type
ja: 変数が無効です: データ型を取得できませんでした

en: %s: Wrong argument type at position %i: Double expected
ja: %s: 位置 %i にある引数の型が間違っています:] double を指定してください
