scilab - en to fr translation catalogue (48 entries)

en: Invalid variable: cannot retrieve the data
fr: Variable invalide : Impossible de récupérer les données

en: %s: An error occurred: %s
fr: %s : Une erreur s'est produite : %s

en: Invalid environment: identifier %d is invalid
fr: Environnement invalide : l'identifiant %d est invalide

en: Invalid environment
fr: Environnement invalide

en: Invalid variable name: %s
fr: Nom de variable invalide : %s

en: Cannot allocate memory
fr: Impossible d'allouer de la mémoire

en: Invalid variable: cannot create data
fr: Variable invalide : Impossible de créer les données

en: External Class expected
fr: Une classe externe attendue

en: External object expected
fr: Un objet externe attendu

en: Incompatible External object
fr: Objet externe incompatible

en: Unable to wrap. Unmanaged datatype (%d) ?
fr: Impossible d'interfacer. Type de données non géré (%d) ?

en: Invalid String
fr: Chaîne de caractères invalide

en: A single string expected
fr: Une chaîne de caractères attendue

en: A single String expected
fr: Une chaîne de caractères attendue

en: Wrong type for argument #%d: string expected.
fr: Type erroné de l'argument n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: Cannot open the given file %s.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %s

en: Wrong number of arguments : more than %d expected.
fr: Nombre erroné d'arguments : Plus de %d attendus.

en: A strictly positive integer is expected at position %d.
fr: Entier > 0 attendu à la position %d.

en: Incompatible External Objects
fr: Objets externes incompatibles

en: Invalid name
fr: Nom invalide

en: Wrong type for input argument #%d: External Object expected.
fr: Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un objet externe attendu.

en: Incompatible External Object
fr: Objet externe incompatible

en: Wrong type for input argument #%d: A String expected.
fr: Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: Invalid dimension for argument #%d: A row or a column expected.
fr: Dimension invalide de l'argument n°%d : Une ligne ou une colonne attendue.

en: The argument must be 'rc' or 'cr'.
fr: L'argument doit être 'rc' ou 'cr'.

en: Invalid dimensions for input argument #%d: A single string expected.
fr: Dimensions invalides de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: Invalid dimensions: arguments #2 and #3 must have the same.
fr: Dimensions invalides : Les arguments n°2 et n°3 doivent avoir les mêmes dimensions.

en: Invalid variable: cannot create the data
fr: Variable invalide : Impossible de créer les données

en: Wrong type for input argument #%d: string expected.
fr: Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: Wrong type for input argument #%d: A boolean expected.
fr: Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un booléen attendu.

en: Wrong type for input argument #%d: A single boolean expected.
fr: Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un booléen attendu.

en: Wrong type for input argument #%d: An External Object expected.
fr: Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un objet externe attendu.

en: Cannot create the identifier
fr: Impossible de créer l'identifiant

en: The class name cannot end with a dot.
fr: Le nom de classe ne peut pas se terminer par un point.

en: The class name cannot start with a dot.
fr: Le nom de classe ne peut pas commencer par un point.

en: A variable with this name is already existing
fr: Une variable portant ce nom existe déjà

en: Bad number of output arguments
fr: Nombre erroné d'arguments de sortie

en: Wrong number of arguments : more than 2 arguments expected
fr: Nombre erroné d'arguments : Plus de deux arguments attendus

en: Cannot invoke on null object
fr: Impossible d'appeler sur l'objet null

en: Wrong type for input argument #%d: A List expected.
fr: Type erroné de l'argument n°%d : Une liste attendue.

en: Wrong type for input argument #%d: An Integer32 expected.
fr: Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un Integer32 attendu.

en: Cannot invoke on null object.
fr: Impossible d'appeler sur l'objet null.

en: Wrong number of arguments : more than 1 argument expected
fr: Nombre erroné d'arguments : Plus d'un argument attendu

en: Wrong number of arguments : more than 1 argument expected.
fr: Nombre erroné d'arguments : Plus d'un argument attendu

en: Cannot wrap argument %d.
fr: Impossible d'interfacer l'argument n°%d.

en: Can only wrap as a reference to a named variable
fr: Il est seulement possible de lier une référence à une variable nommée

en: Invalid variable: cannot retrieve the data type
fr: Variable invalide : Impossible de récupérer le type de données.

en: %s: Wrong argument type at position %i: Double expected
fr: %s : Type erroné d'argument à la position %i : Un double attendu.
