scilab - en to cs translation catalogue (333 entries)

en: %s: Figure number must be given when not in '%s' mode.
cs: %s: Číslo obrazce musí být určeno když nejste v režimu  '%s'.

en: %s: Wrong type for argument #%d: string expected.
cs: %s: Špatný typ argumentu #%d: Očekáván řetězec.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A real expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekáváno reálné číslo.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Handle matrix expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekávána matice obslužné rutiny.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A Real Scalar or a 'Figure' handle expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekáván Reálný Skalár nebo obslužná rutina  'Figure'.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A Real Scalar or a 'Figure' handle expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván Reálný Skalár nebo obslužná rutina 'Figure'.

en: %s: Can not read input argument #%d.
cs: %s: Nelze přečíst vstupní argument #%d.

en: %s: No more memory.
cs: %s: Není více paměti.

en: Wrong value for '%s' property: string or 1 x %d real row vector expected.
cs: Špatná hodnota vlastnosti '%s': Očekáván řetězec nebo reálný vektor řádku 1 x %d.

en: %s: Memory allocation error.
cs: %s: Chyba při přidělování paměti.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekáván řetězec.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or string vector expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván řetězec nebo řetězcový vektor.

en: Scilab Message
cs: Zpráva Scilab

en: %s: Feature %s is obsolete.
cs: %s: Funkce %s je zastaralá.

en: Warning
cs: Varování

en: %s: Please use %s instead.
cs: %s: Prosím namísto toho použijte %s.

en: %s: This feature will be permanently removed in Scilab %s
cs: %s: Tato funkce bude natrvalo odstraněna v Scilab %s

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A string vector expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekáván řetězcový vektor.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A string vector expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván vektor řetězce.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A graphic handle expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekávána grafická obslužná rutina.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A graphic handle or a string expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekávána grafická obslužná rutina nebo řetězec.

en: %s: Wrong input arguments: '%s' expected.
cs: %s: Chybné vstupní argumenty: Očekáván '%s'.

en: %s: Wrong input arguments: '%s' or '%s' expected.
cs: %s: Chybné vstupní argumenty: Očekávány '%s' nebo '%s'.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be > %d expected.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu #%d: Musí být > %d.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: 'Graphic Window Number %d' does not exist.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu #%d: 'Grafické Okno Číslo %d' neexistuje.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: this handle does not exist.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu #%d: tato obslužná rutina neexistuje.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real or a Figure handle expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáváno reálné číslo nebo obslužná rutina Obrazce.

en: %s: Could not set property '%s'.
cs: %s: Nelze nastavit vlastnost '%s'.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A '%s', '%s' or '%s' handle expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekávána obslužná rutina '%s', '%s' nebo '%s'.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A '%s' or a '%s' handle expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekávána obslužná rutina '%s' nebo '%s'.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A '%s' or a '%s' handle expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekávána obslužná rutina '%s' nebo '%s'.

en: %s: Unknown property: %s for '%s' handles.
cs: %s: Neznámá vlastnost: %s pro obslužné rutiny '%s'.

en: %s: Could not create 'Uicontrol' handle.
cs: %s: Nelze vytvořit obslužnou rutinu 'Uicontrol'.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A graphic handle expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekávána grafická obslužná rutina.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Handle expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekávána obslužná rutina.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A '%s' or '%s' handle expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekávána obslužná rutina '%s' nebo '%s'.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A '%s' handle expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekávána obslužná rutina '%s'.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real or a string expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáváno reálné číslo nebo řetězec.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A '%s' handle expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekávána obslužná rutina '%s'.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A valid '%s' handle expected.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu #%d: Očekávána platná obslužná rutina '%s'.

en: %s: Wrong input arguments: '%s', '%s' or '%s' expected.
cs: %s: Chybné vstupní argumenty: Očekávány '%s', '%s' nebo '%s'.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Vector of strings expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván vektor řetězců.

en: Scilab Choose Message
cs: Výběr Zprávy Scilab

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be >= %d expected.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu #%d: Musí být >= %d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or real expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván řetězec nebo reálné číslo.

en: %s: Function not available in NWNI mode.
cs: %s: Funkce není dostupná v režimu NWNI.

en: %s: A Java exception arisen:
    %s
cs: %s: Vyskytla se výjimka v Java:
    %s

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A boolean expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Byl očekáván boolean.

en: %s: %s is obsolete and will be removed from Scilab %s
cs: %s: Tato funkce %s bude natrvalo odstraněna v Scilab %s

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A Tree expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván strom.

en: %s: Error in the tree parsing.
cs: %s: Chyba ve zpracování stromu.

en: %s: An error occurred: %s.
cs: %s: Vyskytla se chyba: %s.

en: Impossible to get current look and feel
cs: Nelze získat současný vzhled

en: %s: An exception occurred: %s
    %s
cs: %s: Vyskytla se výjimka: %s
    %s

en: %s: The file %s does not exist.
cs: %s: Soubor %s neexistuje.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Positive integers expected.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu #%d: Očekávána kladná celá čísla

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Positive integer expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekáváno kladné celé číslo.

en: %s: Wrong type for input argument #%d.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A 1-by-n or m-by-1 array expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekáváno pole 1 krát n nebo m krát 1.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: String expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekáván řetězec.

en: %s: Wrong input argument #%d: '%s' or '%s' expected.
cs: %s: Špatný vstupní argument očekáván #%d: '%s' nebo '%s'.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: 'pos' or 'gdi' value expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekávána hodnota 'pos' nebo 'gdi'.

en: %s: Wrong number of output arguments: %d or %d expected.
cs: %s: Špatný počet výstupních argumentů: Očekáváno %d nebo %d.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A 1 x %d real row vector expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekáván vektor reálného řádku 1 x %d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A 1 x %d real row vector expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván vektor reálného řádku 1 x %d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A string matrix expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekávána řetězcová matice.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A string matrix expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekávána řetězcová matice.

en: Scilab Input Value Request
cs: Požadavek Vstupní Hodnoty Scilab

en: Scilab Multiple Values Request
cs: Požadavek Více Hodnot Scilab

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Vector of strings expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekáván vektor řetězců.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: %d x %d matrix of strings expected.
cs: %s: Chybná velikost vstupního argumentu #%d: Očekávána matice řetězců %d x %d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Matrix of strings expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekávána matice řetězců.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Real or complex vector expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván reálný nebo komplexní vektor.

en: Scilab Choices Request
cs: Požadavek Volby Scilab

en: '%s' property does not exist for this handle.
cs: Vlastnost '%s' pro tuto obslužnou rutinu neexistuje.

en: No '%s' property for this object.
cs: Žádná vlastnost '%s' pro tento objekt.

en: %s: Wrong type for parent: A handle or 0 expected.
cs: %s: Špatný typ pro nadřazeného: Očekávána obslužná rutina nebo 0.

en: %s: can not add a menu into the console in this mode.
cs: %s: v tomto režimu nelze přidat menu do konzole.

en: %s: Wrong type for parent: A handle expected.
cs: %s: Špatný typ pro nadřazeného: Očekávána obslužná rutina.

en: %s: Wrong type for parent: Figure or uimenu handle expected.
cs: %s: Špatný typ pro nadřazeného: Očekáváno číslo nebo obslužná rutina uimenu.

en: %s: Wrong value for parent: 0 expected.
cs: %s: Špatná hodnota pro nadřazeného: Očekávána 0.

en: Wrong size for '%s' property: 1 x 3 real vector or a 'R|G|B' string expected.
cs: Špatná velikost vlastnosti '%s': Očekáván reálný vektor 1 x 3 nebo řetězec 'R|G|B'.

en: Wrong value for '%s' property: 1 x 3 real vector or a 'R|G|B' string expected.
cs: Špatná hodnota vlastnosti '%s': Očekáván reálný vektor 1 x 3 nebo řetězec 'R|G|B'.

en: Wrong type for '%s' property: 1 x 3 real vector or a 'R|G|B' string expected.
cs: Špatný typ vlastnosti '%s': Očekáván reálný vektor 1 x 3 nebo řetězec 'R|G|B'.

en: Wrong value for '%s' property: Numbers between 0 and 1 expected.
cs: Špatná hodnota vlastnosti '%s': Očekávána čísla mezi 0 a 1.

en: Wrong type for '%s' property: string expected.
cs: Špatný typ vlastnosti '%s': Očekáván řetězec.

en: Wrong size for '%s' property: string expected.
cs: Špatná velikost vlastnosti '%s': Očekáván řetězec.

en: Wrong value for '%s' property: '%s', '%s' or '%s' expected.
cs: Špatná hodnota vlastnosti '%s': Očekáváno '%s', '%s' nebo '%s'.

en: Wrong type for '%s' property: A real expected.
cs: Špatný typ vlastnosti '%s': Očekáváno reálné číslo.

en: Wrong size for '%s' property: A real expected.
cs: Špatná velikost vlastnosti '%s': Očekáváno reálné číslo.

en: Wrong value for '%s' property: '%s', '%s', '%s', '%s' or '%s' expected.
cs: Špatná hodnota vlastnosti '%s': Očekáváno '%s', '%s', '%s', '%s' nebo '%s'.

en: Wrong value for '%s' property: '%s', '%s', '%s' or '%s' expected.
cs: Špatná hodnota vlastnosti '%s': Očekáváno '%s', '%s', '%s' nebo '%s'.

en: Wrong type for '%s' property: '%s', '%s' or '%s' expected.
cs: Špatný typ vlastnosti '%s': Očekáváno '%s', '%s' nebo '%s'.

en: Wrong size for '%s' property: '%s', '%s' or '%s' expected.
cs: Špatná velikost vlastnosti '%s': Očekáváno '%s', '%s' nebo '%s'.

en: Wrong value for '%s' property: A real expected.
cs: Špatná hodnota vlastnosti '%s': Očekáváno reálné číslo.

en: Warning: '%s' 'Value' property should be equal to either '%s' or '%s' property value.
cs: Varování: Vlastnost 'Value' '%s' by se měla rovnat buď hodnotě vlastnosti '%s' nebo '%s'.

en: Wrong size for '%s' property: string or 1 x %d real row vector expected.
cs: Špatná velikost vlastnosti '%s': Očekáván řetězec nebo reálný vektor řádku 1 x %d.

en: Wrong type for '%s' property: string or 1 x %d real row vector expected.
cs: Špatný typ vlastnosti '%s': Očekáván řetězec nebo reálný vektor řádku 1 x %d.

en: Wrong type for '%s' property: A 1 x %d real row vector expected.
cs: Špatný typ vlastnosti '%s': Očekáván reálný řádkový vektor 1 x %d.

en: Wrong size for '%s' property: A 1 x %d real row vector expected.
cs: Špatná velikost vlastnosti '%s': Očekáván reálný řádkový vektor 1 x %d.

en: Wrong size for '%s' property: string or vector of strings expected.
cs: Špatná velikost vlastnosti '%s': Očekáván řetězec nebo vektor řetězců.

en: Wrong type for '%s' property: string or vector of strings expected.
cs: Špatný typ vlastnosti '%s': Očekáván řetězec nebo vektor řetězců.

en: Wrong size for '%s' property: '%s', '%s', '%s', '%s' or '%s' expected.
cs: Špatná velikost vlastnosti '%s': Očekáváno '%s', '%s', '%s', '%s' nebo '%s'.

en: Wrong type for '%s' property: '%s', '%s', '%s', '%s' or '%s' expected.
cs: Špatný typ vlastnosti '%s': Očekáváno '%s', '%s', '%s', '%s' nebo '%s'.

en: Wrong size for '%s' property: A real row vector expected.
cs: Špatná velikost vlastnosti '%s': Očekáván reálný řádkový vektor.

en: Wrong value for '%s' property: A String containing a numeric value expected.
cs: Špatná hodnota vlastnosti '%s': Očekáván řetězec obsahující číselnou hodnotu

en: Wrong type for '%s' property: A real row vector or a string expected.
cs: Špatný typ vlastnosti '%s': Očekáván reálný řádkový vektor nebo řetězec.

en: Warning: '%s' 'Value' property should be an integer, the value will be truncated.
cs: Varování: Vlastnost '%s' 'Value' by měla být celé číslo, hodnota bude zkrácena.

en: Wrong type for '%s' property: '%s', '%s', or '%s' expected.
cs: Špatný typ vlastnosti '%s': Očekáváno '%s', '%s', nebo '%s'.

en: Wrong size for '%s' property: '%s', '%s', or '%s' expected.
cs: Špatná velikost vlastnosti '%s': Očekáváno '%s', '%s', nebo '%s'.

en: Wrong value for '%s' property: '%s', '%s', or '%s' expected.
cs: Špatná hodnota vlastnosti '%s': Očekáváno '%s', '%s' nebo '%s'.

en: &File
cs: &Soubor

en: &New figure...
cs: &Nový obrazec...

en: &Load...
cs: &Načíst...

en: &Save...
cs: &Uložit...

en: &Export to...
cs: &Exportovat do...

en: &Copy to clipboard
cs: &Kopírovat do schránky

en: P&age setup...
cs: &Vzhled stránky...

en: &Print...
cs: &Tisk...

en: C&lose
cs: &Zavřít

en: &Tools
cs: &Nástroje

en: Show/Hide &Toolbar
cs: Zobrazit/Skrýt &Panel Nástrojů

en: &Zoom
cs: &Přiblížit

en: &Original View
cs: &Původní zobrazení

en: 2D/3D &Rotation
cs: 2D/3D &Otáčení

en: &Edit
cs: &Upravit

en: &Select as current figure
cs: &Vybrat jako současný obrazec

en: &Clear figure
cs: &Vyčistit obrazec

en: &Figure properties
cs: &Vlastnosti obrazce

en: &Axes properties
cs: &Vlastnosti os

en: S&top entity picker
cs: &Zastavit výběr objektu

en: Stop datatip manager
cs: Zastavit správce datových popisků

en: &MVC
cs: &MPŘ

en: &Log View (Trace all View notifications)
cs: &Zobrazení záznamu (Sledovat všechna oznámení

en: &All Objects View (All objects with properties)
cs: Zobrazení všech &objektů (Všechny objekty s vlastnostmi)

en: &Ged-like View (Future ged)
cs: Zobrazení podobné &ged (Budoucí ged)

en: &Scilab Help
cs: &Nápověda Scilab

en: &About Scilab...
cs: &O Scilabu...

en: &Close
cs: &Zavřít

en: &Incremental Search
cs: &Inkrementální Hledání

en: In&crease font size
cs: &Zvětšit velikost písma

en: &Decrease font size
cs: &Zmenšit velikost písma

en: &Execute...
cs: &Spustit...

en: &Open a file...
cs: &Otevřít soubor...

en: &Load environment...
cs: &Načíst prostředí...

en: &Save environment...
cs: &Uložit prostředí...

en: &Quit
cs: &Ukončit

en: C&ut
cs: &Vyjmout

en: &Copy
cs: &Kopírovat

en: &Paste
cs: &Vložit

en: &Empty clipboard
cs: &Vyprázdnit schránku

en: &Select all
cs: &Vybrat vše

en: Clear &History
cs: Vyčistit &Historii

en: Clear C&onsole
cs: Vyčistit &Konzoli

en: P&references
cs: Př&edvolby

en: &Control
cs: &Ovládání

en: &Resume
cs: &Pokračovat

en: &Abort
cs: &Ukončit

en: &Interrupt
cs: Př&erušit

en: &Applications
cs: &Aplikace

en: &Matlab to Scilab translator
cs: &Překladač Matlab na Scilab

en: M&odule manager - ATOMS
cs: &Správce Modulů - ATOMS

en: &Variable Browser
cs: &Průzkumník Proměnných

en: &Command History
cs: &Historie Příkazů

en: &File Browser
cs: &Průzkumník Souborů

en: Scilab &Help
cs: &Nápověda Scilab

en: Scilab &Demonstrations
cs: &Ukázky Scilab

en: &Links
cs: &Propojení

en: Scilab &Web Site
cs: &Internetová Stránka Scilab

en: Scilab &Online Help
cs: &Online nápověda Scilab

en: Scilab &ATOMS Web Site
cs: Internetová Stránka Scilab &ATOMS

en: &File Exchange
cs: &Výměna souboru

en: &Mailing Lists
cs: &Emailové konference

en: Mailing Lists &Archives
cs: &Archivy emailové konference

en: &Forge
cs: &Kovárna

en: &Bugs And Requests
cs: &Chyba a Žádosti

en: Rotate
cs: Otočit

en: Zoom Area
cs: Oblast Přiblížení

en: Original View
cs: Původní Pohled

en: Help Browser
cs: Průzkumník nápovědy

en: Launch SciNotes
cs: Spustit SciNotes

en: Open a file
cs: Otevřít soubor

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Copy
cs: Kopirovat

en: Paste
cs: Vložit

en: Clear Console
cs: Vyčistit Konzoli

en: Print...
cs: Tisk…

en: Module manager - ATOMS
cs: Správce Modulů - ATOMS

en: Scilab Preferences
cs: Předvolby Scilab

en: Scilab Demonstrations
cs: Ukázky Scilab

en: Select a file to load
cs: Vyberte soubor k načtení

en: Figure loaded.
cs: Obrazec načten.

en: Select a file to write
cs: Vyberte soubor k zápisu

en: Figure saved.
cs: Obrazec uložen.

en: Colors
cs: Barvy

en: Desktop color
cs: Barva plochy

en: Use system color
cs: Použít systémové barvy

en: Background
cs: Pozadí

en: Cursor
cs: Kurzor

en: Syntax highlighting colors
cs: Barvy zvýraznění syntaxe

en: Keyword color
cs: Barva klíčového slova

en: &lt;html&gt;&lt;b&gt;Bold&lt;/b&gt;&lt;html&gt;
cs: &lt;html&gt;&lt;b&gt;Tučné&lt;/b&gt;&lt;html&gt;

en: &lt;html&gt;&lt;i&gt;Italic&lt;/i&gt;&lt;html&gt;
cs: &lt;html&gt;&lt;i&gt;Kurzíva&lt;/i&gt;&lt;html&gt;

en: &lt;html&gt;&lt;u&gt;Underline&lt;/u&gt;&lt;html&gt;
cs: &lt;html&gt;&lt;u&gt;Podtržené&lt;/u&gt;&lt;html&gt;

en: &lt;html&gt;&lt;s&gt;Strike-through&lt;/s&gt;&lt;html&gt;
cs: &lt;html&gt;&lt;s&gt;Přeškrtnuté&lt;/s&gt;&lt;html&gt;

en: Fonts
cs: Písma

en: Desktop font
cs: Písmo plochy

en: Use system font
cs: Použít písmo systému

en: Desktop text font:
cs: Písmo textu plochy:

en: Custom font
cs: Vlastní písmo

en: Fonts to use:
cs: Písmo k použití

en: Desktop text font
cs: Písmo textu plochy

en: Custom:
cs: Vlastní:

en: LaTeX preview
cs: Náhled LaTeX

en: LaTeX font size:
cs: Velikost písma LateX:

en: Web
cs: Internet

en: Web browser and mailer
cs: Internetový prohlížeč a pošta

en: Use default web browser
cs: Použít výchozí internetový prohlížeč

en: Command for web browser:
cs: Příkaz pro internetový prohlížeč:

en: (Don't forget to quote path containing white spaces)
cs: (Nezapomeňte použít uvozovky u cest obsahující mezery)

en: Use default mailer
cs: Použít výchozího poštovního klienta

en: Command for mailer:
cs: Příkaz pro poštovního klienta:

en: Console Font...
cs: Písmo Konzole...

en: Console Background...
cs: Pozadí Konzole...

en: No print service found.
cs: Žádna služba tisku nenalezena.

en: WARNING: Due to your configuration limitations, Scilab switched in a mode where mixing uicontrols and graphics is not available. Type %s for more information.
cs: VAROVÁNÍ: Kvůli omezením Vaší konfigurace byl Scilab přepnut do režimu, kde míšení kontroly rozhraní a grafiky není dostupné. Zadejte %s pro více informací.

en: In some cases, %s fixes the issue
cs: V některých případech %s tento problém spraví

en: Due to your video card drivers limitations, that are not able to manage OpenGL, Scilab will not be able to draw any graphics. Please update your driver.
cs: : Kvůli omezením Vaší grafické karty, která není schopna zvládnout OpenGL, Scilab nebude moci vykreslit žádnou grafiku. Prosím aktualizujte Váš ovladač.

en: disp("WARNING: Despite of our previous warning, you choose to use Scilab with advanced graphics capabilities. Type ""help usecanvas"" for more information.")
cs: disp("VAROVÁNÍ: I přes naše předchozí varování jste zvolili Scilab používat s pokročilými grafickými možnostmi. Zadejte ""help usecanvas"" pro více informací.")

en: Are you sure you want to clear the console ?
cs: Jste si jisti, že chcete vyčistit konzoli ?

en: Do not show this message again
cs: Tuto zprávu již nezobrazovat

en: Clear History
cs: Vyčistit Historii

en: Select All
cs: Vybrat Vše

en: Help on a selected keyword
cs: Nápověda o vybraném klíčovém slově

en: Help about a selected text
cs: Nápověda o vybraném textu

en: Help about '
cs: Nápověda o '

en: Evaluate selection with echo
cs: Vyhodnotit výběr s ozvěnou

en: Evaluate selection with no echo
cs: Vyhodnotit výběr bez ozvěny

en: Windows BMP image
cs: Obrázek Windows BMP

en: GIF image
cs: Obrázek GIF

en: JPEG image
cs: Obrázek JPEG

en: PNG image
cs: Obrázek PNG

en: PPM image
cs: Obrázek PPM

en: Enhanced Metafile image (EMF)
cs: Vylepšený obrázek Metasouboru (EMF)

en: Encapsulated PostScript image (EPS)
cs: Zapouzdřený obrázek PostScript (EPS)

en: PDF image
cs: Obrázek PDF

en: SVG image
cs: Obrázek SVG

en: All files
cs: Všechny soubory

en: Untitled-export
cs: Bez názvu-export

en: Export
cs: Exportovat

en: Replace existing file?
cs: Nahradit existující soubor?

en: File already exists
cs: Soubor již existuje

en: Please specify a file format
cs: Zadejte prosím formát souboru

en: Error on export
cs: Chyba při exportu

en: Font Chooser
cs: Výběr Písma

en: Font
cs: Písmo

en: Attributes
cs: Atributy

en: Bold
cs: Tučné

en: Italic
cs: Kurzíva

en: Monospaced
cs: Pevná šířka

en: SciNotes compatible
cs: Kompatibilní se SciNotes

en: Preview
cs: Náhled

en: Loading help browser...
cs: Načítám průzkumníka nápovědy

en: Feature not available in this mode...
cs: Funkce není v tomto režimu dostupná...

en: No text selected
cs: Žádný text nevybrán

en: Execute into Scilab
cs: Spustit ve Scilab

en: Edit in the Scilab Text Editor
cs: Upravit v Textovém Editoru Scilab

en: Back
cs: Zpět

en: Forward
cs: Další

en: Tree Overview
cs: Stromový Přehled

en: Exit
cs: Ukončit

en: Save and execute
cs: Uložit a spustit

en: Empty tab
cs: Prázdná karta

en: The tab with uuid %s cannot be restored.
    Please report a bug with the previous message and in attaching the file %s.
cs: Karta s uuid %s nemůže být obnovena.
    Tuto chybu, prosíme, nahlaste s předchozí zprávou a přiložte soubor %s.

en: Are you sure you want to close %s ?
cs: Jste si jisti,  že chcete %s zavřít?

en: Are you sure you want to close %s and %s ?
cs: Jste si jisti,  že chcete %s a %s zavřít?

en: An error occurred:
cs: Nastala chyba:

en: Scilab SCI files
cs: Scilab soubory SCI

en: Scilab SCE files
cs: Scilab soubory SCE

en: Scilab binary files
cs: Binární soubory Scilab

en: Xcos files
cs: Soubory Xcos

en: Scicos files
cs: Soubory Scicos

en: Test files
cs: Zkouškové soubory

en: Scilab Start files
cs: Scilab Soubory spuštění

en: Scilab Quit files
cs: Scilab soubory Ukončení

en: Scilab Demo files
cs: Ukázkové Soubory Scilab

en: All PDF files
cs: Všechny soubory PDF

en: All Postscript files
cs: Všechny soubory Postscript

en: All Encapsulated PS files
cs: Všechny Zapouzdřené soubory PS

en: All PNG image files
cs: Všechny soubory obrázku PNG

en: All RTF (Rich Text Format) files
cs: Všechny soubory RTF (Bohatý Textový Formát)

en: All %s files
cs: Všechny soubory %s

en: About Scilab...
cs: O Scilab...

en: Acknowledgements
cs: Poděkování

en: Could not open:
cs: Nelze otevřít:

en: Scilab '%s' module not installed.
cs: Modul Scilabu '%s' není nainstalován.

en: %s: Only available under 'STANDARD' mode.
cs: %s: Dostupné pouze v režimu 'STANDARD'.

en: Error. A signal has been caught.
cs: Chyba. Byl zachycen signál.

en: %s: can not add a menu in this mode: %s.
cs: %s: nelze přidat menu v tomto režimu: %s.

en: %s: can not add a menu in console in this mode: %s.
cs: %s: nelze přidat menu v konzole v tomto režimu: %s.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A two-item list expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván seznam s dvěma položkami.

en: %s: Wrong input arguments: %s or %s expected.
cs: %s: Špatné vstupní argumenty: Očekáváno %s nebo %s.

en: %s: Wrong input arguments: %s, %s or %s expected.
cs: %s: Špatné vstupní argumenty: Očekáváno %s. %s. nebo %s.

en: %s: Wrong value for '%s' property: %d, %d or %d expected.
cs: %s: Špatná hodnota vlastnosti '%s': Očekáváno %d, %d nebo %d.

en: %s: Wrong type for '%s' property: string expected.
cs: %s: Špatný typ vlastnosti '%s': Očekáván řetězec.

en: %s: function not available in NWNI mode.
cs: %s: funkce není dostupná v režimu NWNI.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A graphic handle or a real expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekávána grafická obslužná rutina nebo reálné číslo.

en: %s: Type %s is not implemented.
cs: %s: Typ %s není zaveden.

en: Answer given for %s 
     has invalid dimension: 
     waiting for dimension %s.
cs: Předaná odpověď pro %s 
     má nesprávný rozměr: 
     čekám na rozměr %s.

en: Answer given for %s 
     has incorrect type %s.
cs: Předaná odpověď pro %s 
     má nesprávný typ %s.

en: Answer given for %s 
     is incorrect: %s.
cs: Předaná odpověď pro %s 
     je nesprávná: %s.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: uitree expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván strom grafického rozhraní.

en: %s: Wrong number of input argument(s): At least %d expected.
cs: %s: Špatný počet vstupního(ch) argumentu(ů): Očekáváno alespoň %d.

en: %s: Wrong type for element %d of input argument #%d: uitree expected.
cs: %s: Špatný typ prvku %d vstupního argumentu #%d: Očekáván strom grafického rozhraní.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String or uitree expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván strom grafického rozhraní nebo řetězec.

en: %s: Invalid position '%s'.
cs: %s: Neplatná uzel '%s'.

en: %s:  #%d matching nodes.
cs: %s: #%d shodujících se uzlů.

en: %s: Invalid node.
cs: %s: Neplatný uzel.

en: %s: No matching node.
cs: %s: Žádný shodující se uzel.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Boolean expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván boolean.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: must be 'label', 'icon' or 'callback'.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: musí být 'label, 'icon' nebo 'callback'.

en: %s: Wrong type for input argument #%d or #%d: String expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d nebo #%d: Očekáván řetězec.

en: %s: No results found.
cs: %s: Nebyly nalezeny žádné výsledky.

en: %s: No results found for property '%s' and value '%s'.
cs: %s: Pro vlastnost '%s' a hodnotu '%s' nebyly nalezeny žádné výsledky.

en: %s:  #%d matching parent nodes.
cs: %s: #%d shodujících se nadřazených uzlů.

en: %s: Invalid parent node.
cs: %s: Neplatný nadřazený uzel.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A list expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván seznam.

en: %s: Wrong type for %s: A list expected.
cs: %s: Špatný typ %s: Očekáván seznam.

en: %s: Wrong type for %s: string expected.
cs: %s: Špatný typ %s: Očekáván řetězec.

en: %s: Wrong type for %s: A row vector of strings expected.
cs: %s: Špatný typ %s: Očekáván řádkový vektor řetězců.

en: %s: Wrong size for %s: A row vector of strings expected.
cs: %s: Špatná velikost %s: Očekáván řádkový vektor řetězců.

en: %s: Wrong type for %s: A real expected.
cs: %s: Špatný typ %s: Očekáváno reálné číslo.

en: %s: Wrong size for %s: A real expected.
cs: %s: Špatná velikost %s: Očekáváno reálné číslo.
