scilab - en to fr translation catalogue (720 entries)

en: %s: Figure number must be given when not in '%s' mode.
fr: %s : Le numéro de figure doit être donné hors du mode '%s'.

en: %s: Wrong type for argument #%d: string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong type for argument #%d: A real expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument n°%d : Un réel attendu.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A real expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un réel attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Handle matrix expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une matrice de handles graphiques attendue.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A Real Scalar or a 'Figure' handle expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un scalaire réel ou un handle de type 'Figure' attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A Real Scalar or a 'Figure' handle expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un scalaire réel ou un handle de type 'Figure' attendu.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A valid figure identifier expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument n°%d : Un identifiant de figure valide attendu.

en: %s: Can not read input argument #%d.
fr: %s : Impossible de lire l'argument d'entrée n°%d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: An integer value expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un entier attendu.

en: %s: No more memory.
fr: %s : Plus de mémoire disponible.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A single string expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: Wrong value for '%s' property: '%s' or '%s' expected.
fr: Valeur erronée de le propriété '%s' : '%s' ou '%s' attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A double vector expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un vecteur de doubles attendu.

en: Wrong size for '%s' property: %d elements expected.
fr: Dimension erronée de la propriété '%s' : %d éléménts attendus.

en: Wrong value for '%s' property: string or 1 x %d real row vector expected.
fr: Valeur erronée de la propriété '%s' : Une chaîne de caractères ou un vecteur réel de taille x %d attendu.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Real expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument n°%d : Un réel attendu.

en: %s: Memory allocation error.
fr: %s : Erreur d'allocation mémoire.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or string vector expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères ou un vecteur de chaîne de caractères attendu.

en: Scilab Message
fr: Message Scilab

en: %s: Feature %s is obsolete.
fr: %s : La fonction %s est obsolète.

en: Warning
fr: Attention

en: %s: Please use %s instead.
fr: %s : Veuillez utiliser %s à la place.

en: %s: This feature will be permanently removed in Scilab %s
fr: %s : Cette fonction sera définitivement supprimée dans Scilab %s

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A string vector expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un vecteur de chaîne de caractères attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A string vector expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un vecteur de chaîne de caractères attendu.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A graphic handle expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un handle graphique attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A graphic handle or a string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un handle graphique ou une chaîne de caractères attendu.

en: %s: Wrong input arguments: '%s' expected.
fr: %s : Arguments d'entrée faux : '%s' attendu.

en: %s: Wrong input arguments: '%s' or '%s' expected.
fr: %s : Arguments d'entrée faux : '%s' ou '%s' attendu.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be > %d expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : Doit être > %d.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: 'Graphic Window Number %d' does not exist.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : 'La fenêtre graphique numéro %d' n'existe pas.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: this handle does not exist.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : Ce handle n'existe pas.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real or a Figure handle expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un réel ou un handle de type 'Figure' attendu.

en: %s: can not read file %s.
fr: %s : Impossible de lire le fichier %s.

en: %s: Could not set property '%s'.
fr: %s : Impossible d'affecter la propriété '%s'.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A '%s', '%s' or '%s' handle expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un handle de type '%s', '%s' ou '%s' attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A '%s' or a '%s' handle expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un '%s' ou un handle de type '%s' attendu.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A '%s' or a '%s' handle expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un '%s' ou un handle de type '%s' attendu.

en: %s: Unknown property: %s for '%s' handles.
fr: %s : Propriété inconnue : %s pour les handles de type '%s'.

en: %s: Wrong type for argument #%d: string or boolean expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument n°%d : Une chaîne de caractères ou un booléen attendu.

en: %s: Could not create 'Uicontrol' handle.
fr: %s : Impossible de créer un handle de type 'Uicontrol'.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A graphic handle expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un handle graphique attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Handle expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un handle attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A '%s' or '%s' handle expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un handle de type '%s' ou '%s' attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A '%s' handle expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un handle de type '%s' attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real or a string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un réel ou une chaîne de caractères attendu.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A '%s' handle expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un handle de type '%s' attendu.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A valid '%s' handle expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un handle valide '%s' attendu.

en: %s: Wrong input arguments: '%s', '%s' or '%s' expected.
fr: %s : Arguments d'entrée faux : '%s', '%s' ou '%s' attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Vector of strings expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un vecteur de chaîne de caractères attendu.

en: Scilab Choose Message
fr: Message de choix Scilab

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be >= %d expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : Doit être >= %d attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or real expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères ou un réel attendu.

en: %s: Function not available in NWNI mode.
fr: %s : Fonction indisponible en mode NWNI.

en: %s: A Java exception arisen:
    %s
fr: %s : Une exception Java s'est produite :
    %s

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A boolean expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un booléen attendu.

en: %s: Wrong number for input argument: %d expected.
fr: %s : Nombre erroné de l'argument d'entrée : %d attendu.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string or macro name expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères ou un nom de macro attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or macro name expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères ou un nom de macro attendu.

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: string expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: %d or %d expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : %d ou %d attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un scalaire attendu.

en: %s: %s is obsolete and will be removed from Scilab %s
fr: %s : la fonction %s() sera définitivement supprimée dans Scilab %s

en: %s: Wrong number for input argument: %d or %d expected.
fr: %s : Nombre erroné de l'argument d'entrée : %d ou %d attendus.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: 1-by-%d or %d-by-1 vector expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Vecteur 1-par-%d ou %d-par-1 attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar or a vector expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un scalaire ou un vecteur attendu.

en: %s: Can not create output argument #%d.
fr: %s : Impossible de créer l'argument de sortie n°%d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A handle expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un handle attendu.

en: %s: Invalid value for datatip index %d.
fr: %s : Valeur invalide pour le datatip %d.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A scalar expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un scalaire attendu.

en: %s:  Wrong number of output argument(s): %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) de sortie : %d à %d attendu(s).

en: %s: Wrong type for input argument #%d : A list expected.
fr: %s : Type erroné pour l'argument d'entrée n°%d : Une liste attendue.

en: %s: Wrong size for input argument #%d : At least %d elements expected.
fr: %s : Dimension erronée pour l'argument d'entrée n°%d : Au moins %d élément(s) attendu(s).

en: %s: Wrong type for element #%d of input argument #%d : string expected.
fr: %s : Type erroné pour l'élément n°%d de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong size for element #%d of input argument #%d : At least %d element expected.
fr: %s : Dimension erronée pour l'élément n°%d de l'argument d'entrée n°%d : Au moins %d élément(s) attendu(s).

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A Tree expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un objet de type arbre attendu.

en: %s: Wrong type for element #%d of input argument #%d : A struct expected.
fr: %s : Type erroné pour l'élément n°%d de l'argument d'entrée n°%d : Une structure attendue.

en: %s: Wrong fields for element #%d of input argument #%d : "%s" and "%s" expected.
fr: %s : Champs erronés pour l'élément n°%d de l'argument d'entrée n°%d : "%s" et "%s" attendus.

en: %s: Wrong type for element #%d of element #%d of input argument #%d : string expected.
fr: %s : Type erroné pour l'élément n°%d de l'élément n°%d de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong size for element #%d of element #%d of input argument #%d : A single string expected.
fr: %s : Dimension erronée pour l'élément n°%d de l'élément n°%d de l'argument d'entrée n°%d : Une seule chaîne de caractères attendue.

en: %s: Error in the tree parsing.
fr: %s : Erreur à l'interprétation de l'arbre.

en: %s: A Java exception has arisen:
    %s
fr: %s : Une exception Java est survenue :
    %s

en: %s: An error occurred: %s.
fr: %s : Une erreur s'est produite : %s.

en: Impossible to get current look and feel
fr: Impossible de lire le thème courant

en: %s:  Wrong type for input argument #%d: A boolean expected.
fr: %s : Type erroné pour l'argument d'entrée n°%d : Un booléen attendu.

en: %s:  Wrong type for input argument #%d: string expected.
fr: %s : Type erroné pour l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s:  Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d à %d attendu(s).

en: %s: This file %s does not exist.
fr: %s : Ce fichier %s n'existe pas.

en: %s: A Java exception arised:
    %s
fr: %s : Une exception Java s'est produite :
    %s

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A single handle expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un seul handle attendu.

en: %s: The handle is not or no more valid.
fr: %s : Le handle n'est pas ou n'est plus valide.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Figure handle expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un handle de Figure attendu.

en: %s: %s.
fr: %s : %s.

en: %s: An exception occurred: %s
    %s
fr: %s : Une exception s'est produite : %s
    %s

en: %s: The file %s does not exist.
fr: %s : Le fichier %s n'existe pas.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Positive integers expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : Entiers positifs attendus.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Positive integer expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Entier positif attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A 1-by-n or m-by-1 array expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un tableau 1-par-n ou m-par-1 attendu.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: String expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong input argument #%d: '%s' or '%s' expected.
fr: %s : Argument d'entrée n°%d faux : '%s' ou '%s' attendu.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: 'pos' or 'gdi' value expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une valeur 'pos' ou 'gdi' attendue.

en: %s: Wrong number of output arguments: %d or %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments de sortie : %d ou %d attendus.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A 1 x %d real row vector expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un 1 x %d vecteur ligne réel attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A 1 x %d real row vector expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un 1 x %d vecteur ligne réel attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A string matrix expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une matrice de chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A string matrix expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une matrice de chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Boolean matrix expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument %d : Une matrice booléenne attendue.

en: Scilab Input Value Request
fr: Requête de valeur d'entrée Scilab

en: Scilab Multiple Values Request
fr: Demande de plusieurs valeurs Scilab

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Vector of strings expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un vecteur de chaîne de caractères attendu.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: It must have same dimensions as argument #%d.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Doit avoir les mêmes dimensions que l'argument n°%d.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: %d x %d matrix of strings expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une matrice de chaîne de caractères de taille %d x %d attendue.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Matrix of strings expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une matrice de chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Real or complex vector expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un vecteur réel ou complexe attendu.

en: Scilab Choices Request
fr: Demande de choix Scilab

en: '%s' property does not exist for this handle.
fr: La propriété '%s' n'existe pas pour ce handle.

en: No '%s' property for this object.
fr: Pas de propriété '%s' pour cet objet.

en: %s: Wrong type for parent: A handle or 0 expected.
fr: %s : Type erroné du parent : Un handle ou 0 attendu.

en: %s: can not add a menu into the console in this mode.
fr: %s : Impossible d'ajouter un menu dans la console dans ce mode.

en: %s: Wrong type for parent: A handle expected.
fr: %s : Type erroné du parent : Un handle attendu.

en: %s: Wrong type for parent: Figure or uimenu handle expected.
fr: %s : Type erroné du parent : Une figure ou un uimenu attendu.

en: %s: Wrong value for parent: 0 expected.
fr: %s : Valeur erronée du parent : 0 attendu.

en: Wrong size for '%s' property: 1 x 3 real vector or a 'R|G|B' string expected.
fr: Dimension erronée de la propriété '%s' : Un vecteur réel de taille 1 x 3 ou une chaîne de caractères 'R|G|B' attendu.

en: Wrong value for '%s' property: 1 x 3 real vector or a 'R|G|B' string expected.
fr: Valeur erronée de la propriété '%s' : Un vecteur réel de taille 1 x 3 ou une chaîne de caractères 'R|G|B' attendu.

en: Wrong type for '%s' property: 1 x 3 real vector or a 'R|G|B' string expected.
fr: Type erroné de la propriété '%s' : Un vecteur réel de taille 1 x 3 ou une chaîne de caractères 'R|G|B' attendu.

en: Wrong value for '%s' property: Numbers between 0 and 1 expected.
fr: Valeur erronée de la propriété '%s' : Les chiffres entre 0 et 1 attendus.

en: Wrong type for '%s' property: string expected.
fr: Type erroné de la propriété '%s' : Une chaîne de caractères attendue.

en: Wrong size for '%s' property: string expected.
fr: Dimension erronée de la propriété '%s' : Une chaîne de caractères attendue.

en: Wrong value for '%s' property: '%s', '%s' or '%s' expected.
fr: Valeur erronée de la propriété '%s' : '%s', '%s' ou '%s' attendu.

en: Wrong type for '%s' property: A real expected.
fr: Type erroné de la propriété '%s' : Un réel attendu.

en: Wrong size for '%s' property: A real expected.
fr: Dimension erronée de la propriété '%s' : Un réel attendu.

en: Wrong value for '%s' property: '%s', '%s', '%s', '%s' or '%s' expected.
fr: Valeur erronée de la propriété '%s' : '%s', '%s', '%s', '%s' ou '%s' attendu.

en: Wrong value for '%s' property: '%s', '%s', '%s' or '%s' expected.
fr: Valeur erronée de la propriété '%s' : '%s', '%s', '%s' ou '%s' attendu.

en: Wrong type for '%s' property: '%s', '%s' or '%s' expected.
fr: Type erroné de la propriété '%s' : '%s', '%s' ou '%s' attendu.

en: Wrong size for '%s' property: '%s', '%s' or '%s' expected.
fr: Dimension erronée de la propriété '%s' : '%s', '%s' ou '%s' attendu.

en: Wrong type for '%s' property: String expected.
fr: Type erroné de la propriété '%s' : Une chaîne de caractères attendue.

en: Wrong value for '%s' property: A real expected.
fr: Valeur erronée de la propriété '%s' : Un réel attendu.

en: Warning: '%s' 'Value' property should be equal to either '%s' or '%s' property value.
fr: Attention : '%s' la propriété 'Value' doit être égale à la valeur de la propriété '%s' ou '%s'.

en: Wrong size for '%s' property: string or 1 x %d real row vector expected.
fr: Dimension erronée de la propriété '%s' : Une chaîne de caractères ou un vecteur réel de taille 1 x %d attendu.

en: Wrong type for '%s' property: string or 1 x %d real row vector expected.
fr: Type erroné de la propriété '%s' : Une chaîne de caractères ou un vecteur réel de taille 1 x %d attendu.

en: Wrong type for '%s' property: '%s', '%s', '%s', '%s', '%s', '%s' or '%s' expected.
fr: Type erroné de la propriété '%s' : '%s', '%s', '%s', '%s', '%s', '%s' ou '%s' attendu.

en: Wrong type for '%s' property: A 1 x %d real row vector expected.
fr: Type erroné de la propriété '%s' : Un vecteur réel de taille 1 x %d attendu.

en: Wrong size for '%s' property: A 1 x %d real row vector expected.
fr: Dimension erronée de la propriété '%s' : Un vecteur réel de taille 1 x %d attendu.

en: Wrong size for '%s' property: string or vector of strings expected.
fr: Dimension erronée de la propriété '%s' : Une chaîne de caractères ou un vecteur de chaîne de caractères attendu.

en: Wrong type for '%s' property: string or vector of strings expected.
fr: Type erroné de la propriété '%s' : Une chaîne ou une matrice de chaînes de caractères attendue.

en: Wrong size for '%s' property: '%s', '%s', '%s', '%s' or '%s' expected.
fr: Dimension erronée de la propriété '%s' : '%s', '%s', '%s', '%s' ou '%s' attendu.

en: Wrong type for '%s' property: '%s', '%s', '%s', '%s' or '%s' expected.
fr: Type erroné de la propriété '%s' : '%s', '%s', '%s', '%s' ou '%s' attendu.

en: Wrong size for '%s' property: A real row vector expected.
fr: Dimension erronée de la propriété '%s' : Un vecteur ligne de réels attendu.

en: Wrong value for '%s' property: A String containing a numeric value expected.
fr: Valeur erronée de la propriété '%s' : Une chaîne de caractères contenant une valeur numérique attendue.

en: Wrong type for '%s' property: A real row vector or a string expected.
fr: Type erroné de la propriété '%s' : Un vecteur ligne de réels ou une chaîne de caractères attendu.

en: Warning: '%s' 'Value' property should be an integer, the value will be truncated.
fr: Attention : La propriété  'Value' pour un uicontrol de type '%s' doit être un entier, la valeur sera tronquée.

en: (Max - Min) must be greater than 1 to allow the multiple selection.
fr: (Max-Min) doit être supérieur à 1 pour permettre la sélection multiple.

en: '%s' value must be between 0 and %d.
fr: La valeur de '%s' doit être entre 0 et %d.

en: Wrong type for '%s' property: '%s', '%s', or '%s' expected.
fr: Type erroné de la propriété '%s' : '%s', '%s', ou '%s' attendu.

en: Wrong size for '%s' property: '%s', '%s', or '%s' expected.
fr: Dimension erronée de la propriété '%s' : '%s', '%s', ou '%s' attendu.

en: Wrong value for '%s' property: '%s', '%s', or '%s' expected.
fr: Valeur erronée de la propriété '%s' : '%s', '%s', ou '%s' attendu.

en: &File
fr: &Fichier

en: &New figure...
fr: &Nouvelle figure...

en: &Load...
fr: &Charger...

en: &Save...
fr: &Enregistrer...

en: &Export to...
fr: &Exporter vers...

en: &Copy to clipboard
fr: &Copier dans le presse-papier

en: P&age setup...
fr: &Mise en page...

en: &Print...
fr: &Imprimer...

en: C&lose
fr: &Fermer

en: &Tools
fr: &Outils

en: Show/Hide &Toolbar
fr: Afficher/Masquer la barre d'ou&tils

en: &Zoom
fr: &Zoomer

en: &Original View
fr: Vue &Originale

en: Reframe to contents
fr: Recardrer au contenu

en: 2D/3D &Rotation
fr: &Rotation 2D/3D

en: &Edit
fr: &Édition

en: &Select as current figure
fr: &Sélectionner comme figure courante

en: &Clear figure
fr: &Effacer la figure

en: &Figure properties
fr: &Propriétés de la figure

en: &Axes properties
fr: Propriétés des axes

en: S&top entity picker
fr: Arrê&ter le sélectionneur d'entité

en: Stop datatip manager
fr: Arrêter le gestionnaire de datatips

en: Start curve data modification
fr: Commencer la modification des données de la courbe

en: Stop curve data modification
fr: Arrêter la modification des données de la courbe

en: Plot Browser
fr: Explorateur de graphiques

en: Scilab Graphic Editor - GED
fr: Éditeur graphique de Scilab - GED

en: &Quick Editor
fr: Editeur &rapide

en: &Log View (Trace all View notifications)
fr: Vue &log(Trace de toutes les notifications aux vues)

en: &All Objects View (All objects with properties)
fr: &Voir toutes les objets (Tous les objets avec leurs propriétés)

en: &Ged-like View (Future ged)
fr: Vue &Ged (Futur GED)

en: &Scilab Help
fr: Aide &Scilab

en: &About Scilab...
fr: &À propos de Scilab...

en: &Close
fr: &Fermer

en: &Incremental Search
fr: &Recherche incrémentale

en: In&crease font size
fr: Augmenter la taille de la police

en: &Decrease font size
fr: &Réduire la police

en: &Execute...
fr: &Exécuter...

en: &Open a file...
fr: &Ouvrir un fichier...

en: &Load environment...
fr: Charger une &session archivée

en: &Save environment...
fr: &Archiver la session

en: &Current Working Directory
fr: &Répertoire de travail actuel

en:     &Browse for new
fr:     &Modifier...

en:     Go to &Favorite
fr:     &Favoris

en: User's home ~
fr: Répertoire personnel ~

en: &Quit
fr: &Quitter

en: C&ut
fr: Co&uper

en: &Copy
fr: &Copier

en: &Paste
fr: Co&ller

en: &Empty clipboard
fr: &Vider le presse-papier

en: &Select all
fr: &Sélectionner tout

en: Clear &History
fr: Effacer l'&Historique

en: Clear C&onsole
fr: Effacer la c&onsole

en: P&references
fr: P&références

en: &Control
fr: &Contrôle

en: &Resume
fr: &Reprendre

en: &Abort
fr: &Abandonner

en: &Interrupt
fr: &Interrompre

en: &Matlab to Scilab translator
fr: Convertisseur &Matlab vers Scilab

en: M&odule manager - ATOMS
fr: Gestionnaire de M&odules - ATOMS

en: &Variable Browser
fr: Navigateur de &Variables

en: &Command History
fr: Historique des &Commandes

en: &File Browser
fr: Navigateur de &Fichiers

en: Scilab &Help
fr: Aide de &Scilab

en: Scilab &Demonstrations
fr: &Démonstrations

en: &News feed
fr: &Nouvelles RSS

en: &Links
fr: &Liens Internet

en: Scilab &Web Site
fr: Site Web

en: Scilab &Online Help
fr: Aide en ligne

en: Scilab &Wiki
fr: &Wiki

en: Scilab &ATOMS Web Site
fr: Portail Web &ATOMS

en: &Mailing Lists
fr: &Listes de diffusion

en: Mailing Lists &Archives
fr: &Archives des listes de diffusion

en: &Bugs And Requests
fr: Gestionnaire de &Bugs

en: Rotate
fr: Rotation

en: Zoom Area
fr: Zone de zoom

en: Original View
fr: Vue originale

en: Toggle datatip mode
fr: Basculer le mode datatip

en: Open the graphics editor
fr: Ouvrir l'éditeur graphique

en: Toggle curve data modification
fr: Basculer le mode modification des données

en: Help Browser
fr: Navigateur d'aide

en: Launch SciNotes
fr: Démarrer SciNotes

en: Open a file
fr: Ouvrir un fichier

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Clear Console
fr: Effacer la console

en: Print...
fr: Imprimer...

en: Module manager - ATOMS
fr: Gestionnaire de modules - ATOMS

en: Scilab Preferences
fr: Préférences de Scilab

en: Scilab Demonstrations
fr: Démonstrations

en: Select a file to load
fr: Sélectionner un fichier à charger

en: Figure loaded.
fr: Figure chargée.

en: Select a file to write
fr: Sélectionner un fichier à écrire

en: Figure saved.
fr: Figure enregistrée.

en: Colors
fr: Couleurs

en: Desktop color
fr: Couleur du bureau

en: Use system color
fr: Utiliser la couleur du système

en: Text
fr: Texte

en: Background
fr: Fond

en: Cursor
fr: Curseur

en: Syntax highlighting colors
fr: Coloration syntaxique

en: Keyword color
fr: Couleur des mots-clés

en: &lt;html&gt;&lt;b&gt;Bold&lt;/b&gt;&lt;html&gt;
fr: &lt;html&gt;&lt;b&gt;Gras&lt;/b&gt;&lt;html&gt;

en: &lt;html&gt;&lt;i&gt;Italic&lt;/i&gt;&lt;html&gt;
fr: &lt;html&gt;&lt;i&gt;Italique&lt;/i&gt;&lt;html&gt;

en: &lt;html&gt;&lt;u&gt;Underline&lt;/u&gt;&lt;html&gt;
fr: &lt;html&gt;&lt;u&gt;Souligné&lt;/u&gt;&lt;html&gt;

en: &lt;html&gt;&lt;s&gt;Strike-through&lt;/s&gt;&lt;html&gt;
fr: &lt;html&gt;&lt;s&gt;Barré&lt;/s&gt;&lt;html&gt;

en: Fonts
fr: Polices de caractères

en: Desktop font
fr: Police du bureau

en: Use system font
fr: Utiliser la police du système

en: Desktop text font:
fr: Police de caractères du bureau :

en: Custom font
fr: Police personnalisée

en: Fonts to use:
fr: Polices de caractères à utiliser :

en: Desktop text font
fr: Police de caractères du bureau

en: Custom:
fr: Personnalisé :

en: LaTeX preview
fr: Aperçu LaTeX

en: LaTeX font size:
fr: Taille de police LaTeX

en: Web
fr: Internet

en: Web browser and mailer
fr: Navigateur Internet et messagerie

en: Use default web browser
fr: Utiliser le navigateur Internet par défaut

en: Command for web browser:
fr: Commande pour le navigateur Internet :

en: (Don't forget to quote path containing white spaces)
fr: (N'oubliez pas de mettre des guillemets autour du chemin s'il contient des espaces blancs)

en: Use default mailer
fr: Utiliser la messagerie par défaut

en: Command for mailer:
fr: Commande pour la messagerie :

en: Proxy settings
fr: Paramètres du proxy

en: Enable proxy
fr: Activer le proxy

en: Host:
fr: Hôte :

en: Port:
fr: Port :

en: User:
fr: Utilisateur :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Console Font...
fr: Police de la console...

en: Console Background...
fr: Arrière-plan de la console...

en: No print service found.
fr: Aucun service d'impression trouvé.

en: WARNING: Due to your configuration limitations, Scilab switched in a mode where mixing uicontrols and graphics is not available. Type %s for more information.
fr: Attention : À cause des limitations de votre configuration, Scilab est passé sous un mode dans lequel mixer des uicontrols et des graphiques n''est pas possible. Taper %s pour plus d''informations.

en: In some cases, %s fixes the issue
fr: Dans certains cas, %s corrige le problème.

en: Due to your video card drivers limitations, that are not able to manage OpenGL, Scilab will not be able to draw any graphics. Please update your driver.
fr: À cause des limitations de vos drivers de carte graphique qui ne sont pas capables de gérer OpenGL, les tracés de graphiques sont impossibles. Veuillez mettre à jour vos drivers.

en: disp("WARNING: Despite of our previous warning, you choose to use Scilab with advanced graphics capabilities. Type ""help usecanvas"" for more information.")
fr: disp("ATTENTION : Malgré de précédents avertissements, vous choisissez d'utiliser Scilab avec des capacités graphiques avancées. Tapez ""help usecanvas"" pour plus d'informations."")

en: Are you sure you want to clear the console ?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir effacer la console ?

en: Do not show this message again
fr: Ne plus afficher ce message

en: Clear History
fr: Effacer l’historique

en: Select All
fr: Sélectionner tout

en: Help on a selected keyword
fr: Aide sur le mot sélectionné

en: Help about a selected text
fr: Aide sur le texte sélectionné

en: Help about '
fr: Aide sur '

en: Evaluate selection with echo
fr: Évaluer la sélection avec écho

en: Evaluate selection with no echo
fr: Évaluer la sélection sans écho

en: Option for %s format
fr: Option pour le format %s

en: Landscape
fr: Paysage

en: Confirm
fr: Confirmer

en: An error occurred during export: %s
fr: Un erreur s'est produite à l'exportation : %s

en: Export error
fr: Erreur à l'exportation

en: Windows BMP image
fr: Image Windows BMP

en: GIF image
fr: Image GIF

en: JPEG image
fr: Image JPEG

en: PNG image
fr: Image PNG

en: PPM image
fr: Image PPM

en: PostScript image (PS)
fr: Image PostScript (PS)

en: PDF image
fr: Image PDF

en: SVG image
fr: Image SVG

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Untitled-export
fr: export-sanstitre

en: Export
fr: Exporter

en: Preview selected image file
fr: Aperçu du fichier image sélectionné

en: Replace existing file?
fr: Remplacer le fichier existant ?

en: File already exists
fr: Le fichier existe déjà

en: Please specify a file format
fr: Veuillez spécifier un format de fichier

en: Error on export
fr: Erreur pendant l'exportation

en: Unrecognized extension '%s'.
     Please specify a valid file format.
fr: Extension non reconnue '%s'.
     Veuillez spécifier un format de fichier valide.

en: Font Chooser
fr: Sélecteur de police

en: Font
fr: Police de caractères

en: Attributes
fr: Caractéristiques

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

en: Monospaced
fr: Monospacé

en: SciNotes compatible
fr: Compatible SciNotes

en: Preview
fr: Aperçu

en: Loading help browser...
fr: Chargement du navigateur d'aide...

en: Feature not available in this mode...
fr: Fonctionnalité indisponible dans ce mode...

en: No text selected
fr: Aucun texte sélectionné

en: Execute into Scilab
fr: Exécuter dans Scilab

en: Edit in the Scilab Text Editor
fr: Éditer avec l'éditeur de Scilab

en: Back
fr: Précédent

en: Forward
fr: Suivant

en: OK
fr: Ok

en: Tree Overview
fr: Aperçu de l'arbre

en: Left click on the curve creates a datatip and right click on the datatip removes it.
fr: Un clic gauche sur la courbe crée un datatip et un clic droit sur le datatip le supprime.

en: Delete all the datatips
fr: Supprimer tous les datatips

en: Delete all the datatips on the selected curve
fr: Supprimer tous les datatips sur la courbe sélectionnée

en: Delete the nearest datatip
fr: Supprimer le datatip le plus proche

en: Edit curve datatip display function
fr: Editer la fonction d'affichage des datatips de la courbe

en: Enable interpolation
fr: Activer l'interpolation

en: Disable interpolation
fr: Désactiver l'interpolation

en: Display function name
fr: Nom de la fonction d'affichage

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert a new point here
fr: Insérer un nouveau point ici

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove this point
fr: Supprimer ce point

en: Exit
fr: Quitter

en: Leave data editor mode
fr: Quitter le mode édition de données

en: Legend
fr: Légende

en: Copy selected object
fr: Copier l'objet sélectionné

en: Cut selected object
fr: Couper l'objet sélectionné

en: Paste copied object on this figure
fr: Coller l'objet copier sur cette figure

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete selected object
fr: Supprimer l'objet sélectionné

en: Clear axes
fr: Effacer le repère graphique

en: Delete axes contents and labels
fr: Supprimer le contenu des axes et les labels

en: Hide
fr: Masquer

en: Hide selected object
fr: Masque l'objet sélectionné

en: Unhide all
fr: Tout afficher

en: Unhide all objects
fr: Afficher tous les objets

en: Copy to Clipboard
fr: Copier dans le presse-papier

en: Copy figure to system clipboard
fr: Copier la figure dans le presse-papier du système

en: Set the axes main title
fr: Saisir le titre des axes

en: Set the X axis label
fr: Saisir le label de l'axe X

en: Set the Y axis label
fr: Saisir le label de l'axe Y

en: Set the Z axis label
fr: Saisir le label de l'axe Z

en: Insert a legend into the selected curve
fr: Insérer une légende dans la courbe sélectionnée

en: Remove the legend from the selected curve
fr: Supprimer la légende de la courbe sélectionnée

en: Open Quick Editor
fr: Ouvrir l'éditeur rapide

en: Initialize the graphics editor
fr: Initialiser l'éditeur graphique

en: Edit curve data
fr: Éditer les données de la courbe

en: Enables curve data modification
fr: Autoriser la modification des données de la courbe

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo last action
fr: Annuler la dernière action

en: Redo
fr: Rétablir

en: Redo last undo action
fr: Rétablir la dernière action annulée

en: Copy style
fr: Copier le style

en: Copy the style of the axes
fr: Copier le style de l'axe

en: Paste style
fr: Coller le style

en: Paste the copied style on these axes
fr: Coller le style copié sur ces axes

en: Enter the text
fr: Entrer le texte

en: Set label text
fr: Entrer le texte du label

en: Set legend text
fr: Entrer le texte de la légende

en: Quick GED
fr: GED rapide

en: Property List
fr: Liste des propriétés

en: Show
fr: Afficher

en: Arc
fr: Arc de cercle

en: Champ
fr: Champ de vecteurs

en: Polyline
fr: Ligne brisée

en: Segs
fr: Segments

en: Arc Drawing Method
fr: Méthode de dessin des arcs

en: Auto Rotation
fr: Rotation automatique

en: Auto Position
fr: Position automatique

en: Auto Ticks
fr: Graduations automatiques

en: Tick
fr: Graduation

en: Lines
fr: Lignes

en: Auto Clear
fr: Effacement automatique

en: Auto Orientation
fr: Orientation automatique

en: Auto Scale
fr: Échelle automatique

en: Auto Resize
fr: Redimensionnement automatique

en: Axes Visible
fr: Axe visible

en: Axes Reverse
fr: Axe inversé

en: Closed
fr: Fermé

en: Cube Scaling
fr: Tracé dans un cube

en: Fill Mode
fr: Mode de remplissage

en: Immediate Drawing
fr: Dessin immédiat

en: Isometric View
fr: Vue isométrique

en: Label Mode
fr: Mode de libellé

en: Line Mode
fr: Mode de ligne

en: Mark Mode
fr: Mode de marques

en: Base Properties
fr: Propriétés de base

en: Pixmap
fr: Image

en: Tag
fr: Etiquette

en: Text
fr: Texte

en: Surface Mode
fr: Mode de surface

en: Box
fr: Boîte

en: Hidden Axis Color
fr: Couleur cachée de l'axe

en: Camera
fr: Caméra

en: Ticks
fr: Graduations

en: The data bounds from the axis must be strictly positive to be changed to logarithmic scale.
fr: Les bornes des données de l'axes doivent être strictement positives pour être changées en échelle logarithmique.

en: Choose Background Color
fr: Choisissez la couleur de fond

en: Choose Foreground Color
fr: Choisissez la couleur de premier plan

en: Choose Font Color
fr: Choisissez la couleur de police

en: Choose a Color
fr: Choisissez une couleur

en: Arrow Size
fr: Taille de flèche

en: Colored
fr: Coloré

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Foreground
fr: Premier-plan

en: Grid Position
fr: Position de la grille

en: X Grid Color
fr: Couleur de la grille X

en: Y Grid Color
fr: Couleur de la grille Y

en: Back Half
fr: Moitié arrière

en: Hidden Axes
fr: Axes cachés

en: Style/Appearance
fr: Style/Apparence

en: Foreground Color
fr: Couleur de premier-plan

en: Line Style
fr: Style de ligne

en: solid
fr: trait plein

en: dash
fr: tirets

en: dash dot
fr: tirets et points

en: longdash dot
fr: tirets longs et points

en: bigdash dot
fr: gros tirets et points

en: bigdash longdash
fr: gros tirets longs tirest

en: dot
fr: points

en: double dot
fr: doubles points

en: Polyline Style
fr: Type de ligne brisée

en: interpolated
fr: interpolée

en: staircase
fr: marches

en: barplot
fr: tracé en barres

en: bar
fr: barres

en: arrowed
fr: Flêché

en: filled
fr: rempli

en: Min
fr: Minimum

en: Max
fr: Maximum

en: Color Range
fr: Gamme de couleurs

en: Outside Color
fr: Couleur extérieure

en: Z Bounds
fr: Bornes en Z

en: Pixel Drawing Mode
fr: Mode de tracé des pixels

en: Rotation Style
fr: Style de rotation

en: unary
fr: unaire

en: Arrow Size Factor
fr: Facteur de dimension des flêches

en: Bar Width
fr: Largeur de barre

en: Color Mode
fr: Mode de couleur

en: Color Flag
fr: Indicateur de couleur

en: Hidden Color
fr: Couleur cachée

en: Thickness
fr: Épaisseur

en: Mark
fr: Marque

en: Mark Background
fr: Arrière-plan des marques

en: Mark Foreground
fr: Premier-plan des marques

en: Mark Size
fr: Dimension de marques

en: Mark Style
fr: Style des marques

en: Components display
fr: Affichage des composants

en: Data Properties
fr: Propriétés des données

en: Data Mapping
fr: Lien des données

en: Clip Box
fr: Boîte de taille

en: Upper-left
fr: En haut à gauche

en: Clip State
fr: Type de taille

en: clipgrf
fr: graphique

en: Data
fr: Données

en: Figure ID
fr: Identifiant de la figure

en: Figure Name
fr: Nom de la figure

en: Info Message
fr: Message d'information

en: Units
fr: Unités

en: Upper Left Point
fr: Point en haut à gauche

en: User Data
fr: Données de l'utilisateur

en: X Label
fr: Label X

en: Y Label
fr: Label Y

en: Z Label
fr: Label Z

en: Scaled
fr: Mis à l'échelle

en: Start Angle
fr: Angle de départ

en: End Angle
fr: Angle d'arrivée

en: Number of current figure.
fr: Numéro de la figure courante.

en: Enter a figure name.
fr: Entrez un nom de figure.

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Submit and close
fr: Soumettre et fermer

en: Append
fr: Ajouter

en: Data Editor
fr: Editeur de données

en: Control
fr: Contrôle

en: Axes Size
fr: Dimension de l'axe

en: CloseRequestFcn
fr: Fonction de fermeture de fenêtre

en: ResizeFcn
fr: Fonction de redimensionnement

en: Figure Position
fr: Position de la figure

en: Figure Size
fr: Dimension de la figure

en: Event Handler
fr: Gestionnaire d'évènements

en: Function
fr: Fonction

en: View
fr: Vue

en: Viewport
fr: Zone d'affichage

en: X Left
fr: X à gauche

en: Y Up
fr: Y en haut

en: Log Flags
fr: Indicateurs logarithmiques

en: X Tight Limits
fr: Limites fines en X

en: Y Tight Limits
fr: Limites fines en Y

en: Z Tight Limits
fr: Limites fines en Z

en: Enter a x position.
fr: Entrer une position pour x.

en: Enter a y position.
fr: Entrer une position pour y.

en: Enter a x size.
fr: Entrer une dimension pour x.

en: Enter a y size.
fr: Entrer une dimension pour y.

en: Axis Rulers
fr: Règle pour les axes

en: X Location
fr: Position X

en: Y Location
fr: Position Y

en: Location
fr: Position

en: bottom
fr: en haut

en: middle
fr: au milieu

en: origin
fr: à l'origine

en: top
fr: en haut

en: left
fr: à gauche

en: right
fr: à droite

en: Reverse
fr: Inversé

en: Box Mode
fr: Mode Boîte

en: Title Page
fr: Titre de page

en: Axis Title
fr: Titre de l'axe

en: Font Angle
fr: Angle de la police

en: Font Color
fr: Couleur de police de caractères

en: Font Size
fr: Taille de la police de caractères

en: Font Style
fr: Style de la police de caractères

en: Fractional Font
fr: Police de caractères fractionnée

en: Sub Ticks
fr: Sous-graduations

en: Coordinates
fr: Coordonnées

en: X Coordinate
fr: Coordonnée X

en: Y Coordinate
fr: Coordonnée Y

en: Axes Bounds
fr: Bornes de l'axe

en: Mark Size Unit
fr: Unité de dimension des marques

en: Shift
fr: Décalage

en: Up
fr: Haut

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Margins
fr: Marges

en: Rotation Angles
fr: Angles de rotation

en: Tabulated
fr: Tabulé

en: X Shift
fr: Décalage X

en: Y Shift
fr: Décalage Y

en: Z Shift
fr: Décalage Z

en: Save and execute
fr: Enregistrer et exécuter

en: Axis
fr: Axe

en: Empty tab
fr: Onglet vide

en: The tab with uuid %s cannot be restored.
    Please report a bug with the previous message and in attaching the file %s.
fr: Impossible de restaurer la fenêtre avec uuid %s.
    Veuillez signaler un bug avec le message précédent et en joignant le fichier %s.

en: Are you sure you want to close %s ?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir fermer %s ?

en: Are you sure you want to close %s and %s ?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir fermer %s et %s ?

en: An error occurred:
fr: Une erreur est survenue :

en: Scilab SCI files
fr: .sci fichiers Scilab

en: Scilab SCE files
fr: .sce fichiers Scilab

en: Scilab binary files
fr: Fichiers binaires Scilab

en: Xcos files
fr: Fichiers Xcos

en: Scicos files
fr: Fichiers Xcos

en: Test files
fr: Fichiers de test

en: Scilab Start files
fr: Fichiers de démarrage Scilab

en: Scilab Quit files
fr: Fichiers de fin Scilab

en: Scilab Demo files
fr: Fichiers de démonstration Scilab

en: All PDF files
fr: Tous les fichiers PDF

en: All Postscript files
fr: Tous les fichiers Postscript

en: All Encapsulated PS files
fr: Tous les fichiers PS encapsulés

en: All PNG image files
fr: Tous les fichiers PNG

en: All RTF (Rich Text Format) files
fr: Tous les fichiers RTF (Rich Text Format)

en: All HTML files
fr: Tous les fichiers HTML

en: All %s files
fr: Tous les fichiers %s

en: About Scilab...
fr: À propos de Scilab...

en: Acknowledgements
fr: Remerciements

en: Could not open:
fr: Impossible d'ouvrir :

en: Restoration error
fr: Erreur de restauration

en: The configuration file has been corrupted and reset to the default one.
fr: Le fichier de configuration a été endommagé. Réinitialisation à celui par défaut.

en: The configuration file has been corrupted. Scilab needs to restart.
fr: Le fichier de configuration a été endommagé. Scilab doit être redémarré.

en: Scilab '%s' module not installed.
fr: Le module '%s' de Scilab n'est pas installé.

en: %s: Only available under 'STANDARD' mode.
fr: %s : Disponible seulement en mode 'STANDARD'.

en: Error. A signal has been caught.
fr: Erreur. Un signal a été intercepté.

en: Control Plot3d
fr: Contrôle de Plot3d

en: Control Panel
fr: Panneau de contrôle

en: Rotation angle
fr: Angle de rotation

en: Colormap
fr: Palette de couleurs

en: Show / Hide
fr: Afficher / cacher

en: messagebox
fr: boîte de message

en: Simple example of message
fr: Simple exemple de message

en: Button 1Button 2
fr: Bouton 1Bouton 2

en: Button 1 clicked.
fr: Bouton 1 cliqué

en: Button 2 clicked
fr: Bouton 2 cliqué

en: Message: Selection (double-click on an item --> returns the item number)
fr: Message : Sélection (double-cliquez sur un item --> retourne le numéro de l'item)

en: Item selected:
fr: Item sélectionné :

en: Message: enter a value
fr: Message : entrez une valeur

en: Value entered:
fr: Valeur entrée :

en: first row
fr: première ligne

en: Values entered:
fr: Valeurs entrées :

en: row
fr: ligne

en: col
fr: colonne

en: Matrix to edit
fr: Matrice à éditer

en: Matrix entered:
fr: Matrice entrée :

en: GUI
fr: Interface graphique

en: Dialogs
fr: Boîtes de dialogue

en: Uicontrols 1
fr: Interfaces graphiques de contrôles 1

en: Uicontrols 2
fr: Interfaces graphiques de contrôles 2

en: Uicontrols with LaTeX/MathML
fr: Interfaces graphiques de contrôles avec LaTeX/MathML

en: Show images with uicontrols
fr: Montrer les images avec les interfaces graphiques de contrôles

en: Listboxes and Popupmenus
fr: Boîtes de listes et menus contextuels

en: Uicontrols rendering
fr: Rendu des interfaces graphiques de contrôle

en: Uicontrols layout
fr: Disposition des uicontrols

en: Uicontrols messagebox-like
fr: Uicontrols ressemblant aux messagebox

en: <Enter color name here>
fr: <Entrez le nom de la couleur ici>

en: Error
fr: Erreur

en: Please enter a color name first.
fr: Veuillez entrer un nom de couleur en premier.

en: Unknown color.
fr: Couleur inconnue.

en: No color selected.
fr: Aucune couleur sélectionnée.

en: Color selection
fr: Sélection des couleurs

en: Selected colors are: %s.
fr: Les couleurs sélectionnées sont : %s.

en: Deleted colors are: %s.
fr: Les couleurs détectées sont : %s.

en: You clicked on menu '%s'.
fr: Vous avez cliqué sur le menu "%s".

en: Selected menu
fr: Menu sélectionné

en: checked
fr: coché

en: unchecked
fr: non coché

en: Menu '%s' is %s.
fr: Le menu "%s" est %s.

en: Menu status
fr: Statut du menu

en: Slider value:
fr: Valeur du curseur :

en: You selected '%s'.
fr: Vous avez sélectionné "%s".

en: Popupmenu selection
fr: Séléction du menu contextuel

en: Do you really want to quit Scilab?
fr: Voulez-vous vraiment quitter Scilab ?

en: Quit Scilab
fr: Quitter Scilab

en: Uicontrols demo
fr: Démo des interfaces graphiques de contrôle

en: Close figure
fr: Fermer la figure

en: Scilab Graphics
fr: Graphiques de Scilab

en: Launch plot3d
fr: Lancer plot3d

en: Launch plot2d
fr: Lancer plot2d

en: Sub-menu 1
fr: Sous-menu 1

en: Sub-menu 2
fr: Sous-menu 2

en: Sub-menu 2-1
fr: Sous-menu 2-1

en: Sub-menu 2-2
fr: Sous-menu 2-2

en: Pop-up menu
fr: Menu contextuel

en: Slider demo
fr: Démo du curseur

en: Colors list edition
fr: Édition de la liste des couleurs

en: Add color in listbox
fr: Ajouter une couleur dans la liste déroulante

en: Delete color in listbox
fr: Supprimer une couleur de la liste déroulante

en: blue
fr: bleu

en: green
fr: vert

en: red
fr: rouge

en: yellow
fr: jaune

en: Display selection
fr: Sélection de l'affichage

en: Delete selection
fr: Supprimer la sélection

en: Default
fr: Défaut

en: Quit demonstration
fr: Quitter la démonstration

en: Uicontrols demo with LaTeX
fr: Démonstration des interfaces graphiques de contrôle avec LaTeX

en: Please fill the table
fr: Merci de remplir la table

en: %s: can not add a menu in this mode: %s.
fr: %s : Impossible d'ajouter un menu dans ce mode : %s.

en: %s: can not add a menu in console in this mode: %s.
fr: %s : Impossible d'ajouter un menu dans la console dans ce mode : %s.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A two-item list expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une liste à deux éléments attendue.

en: %s: Wrong input arguments: %s or %s expected.
fr: %s : Arguments d'entrée faux : %s ou %s attendu.

en: %s: Wrong input arguments: %s, %s or %s expected.
fr: %s : Arguments d'entrée faux : %s, %s ou %s attendu.

en: %s: Wrong value for '%s' property: %d, %d or %d expected.
fr: %s : Valeur erronée de la propriété '%s' : %d, %d ou %d attendu.

en: %s: Wrong type for '%s' property: string expected.
fr: %s : Type erroné de la propriété '%s' : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: function not available in NWNI mode.
fr: %s : La fonction n'est pas disponible en mode NWNI.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A graphic handle or a real expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un handle graphique ou un réel attendu.

en: %s: Wrong number of input argument(s): At least %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : Au moins %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d à %d attendu(s).

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A integer expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un entier attendu.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d, %d or %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d, %d ou %d  attendu(s).

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A integer or a string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un entier ou une chaîne de caractères attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A border or a string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un cadre ou une chaîne de caractère attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A Font Border expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une police de cadre attendue.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d or %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d ou %d attendu(s).

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A border expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un cadre attendu.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d attendu(s).

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be in the set {%s}.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : Doit être dans l'ensemble {%s}.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A integer value expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une valeur entière attendue.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: %s or %s expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : %s ou %s attendu.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d à %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of output arguments: %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments de sortie : %d à %d attendu(s).

en: %s: Type %s is not implemented.
fr: %s : Le type %s n'est pas implémenté.

en: Answer given for %s 
     has invalid dimension: 
     waiting for dimension %s.
fr: La réponse donnée pour %s 
     a une dimension invalide : 
     Dimension attendue %s.

en: Answer given for %s 
     has incorrect type %s.
fr: La réponse donnée pour %s 
     a un type erroné %s.

en: Answer given for %s 
     is incorrect: %s.
fr: La solution donnée pour %s 
     est erronée : %s.

en: Select a file to open
fr: Sélectionnez un fichier à ouvrir

en: Scilab scripts
fr: Scripts Scilab

en: Xcos diagrams
fr: Diagrammes Xcos

en: Scilab Tests
fr: Tests Scilab

en: Scilab Library
fr: Librairie Scilab

en: %s: Wrong type for input argument #%d: uitree expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un uitree attendu.

en: %s: Wrong number of input argument(s): At least %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'"entrée : Au moins %d attendus.

en: %s: Wrong type for element %d of input argument #%d: uitree expected.
fr: %s : Type erroné de l'élément %d de l'argument d'entrée n°%d : Un uitree attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String or uitree expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères ou un uitree attendu.

en: %s: Invalid position '%s'.
fr: %s : Position '%s' invalide.

en: %s:  #%d matching nodes.
fr: %s : n°%d nœuds correspondants.

en: %s: Invalid node.
fr: %s : Nœud invalide.

en: %s: No matching node.
fr: %s : Pas de nœud correspondant.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Boolean expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un booléen attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: must be 'label', 'icon' or 'callback'.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Doit être 'label', 'icon' ou 'callback'.

en: %s: Wrong type for input argument #%d or #%d: String expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d ou n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: No results found.
fr: %s : Aucun résultat trouvé.

en: %s: No results found for property '%s' and value '%s'.
fr: %s : Aucun résultat trouvé pour la propriété '%s' et la valeur '%s'.

en: %s:  #%d matching parent nodes.
fr: %s : n°%d nœuds parents correspondants.

en: %s: Invalid parent node.
fr: %s : Nœud parent invalide.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A list expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une liste attendue.

en: %s: Wrong type for %s: A list expected.
fr: %s : Type erroné de %s : Une liste attendue.

en: %s: Wrong type for %s: string expected.
fr: %s : Type erroné de %s : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong type for %s: A row vector of strings expected.
fr: %s : Type erroné de %s : Un vecteur ligne de chaîne de caractères attendu.

en: %s: Wrong size for %s: A row vector of strings expected.
fr: %s : Dimension erronée de %s : Un vecteur ligne de chaîne de caractères attendu.

en: %s: Wrong type for %s: A real expected.
fr: %s : Type erroné de %s : Un réel attendu.

en: %s: Wrong size for %s: A real expected.
fr: %s : Dimension erronée de %s : Un réel attendu.
