scilab - en to ja translation catalogue (742 entries)

en: %s: Figure number must be given when not in '%s' mode.
ja: %s: '%s'モードでない場合, 図番号を指定する必要があります.

en: %s: Wrong type for argument #%d: string expected.
ja: %s: 引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong type for argument #%d: A real expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実数を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A real expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 実数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Handle matrix expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: ハンドル行列を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A Real Scalar or a 'Figure' handle expected.
ja: %s: 入力引数 #%dの大きさが間違っています:  実数スカラーまたは'Figure'のハンドルを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A Real Scalar or a 'Figure' handle expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実数スカラーまたは'Figure'のハンドルを指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A valid figure identifier expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 有効な図IDを指定してください.

en: %s: Can not read input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d を読み込めません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: An integer value expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 整数値を指定してください.

en: %s: No more memory.
ja: %s: メモリ不足です.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A single string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさに誤りがあります: 文字列を指定してください.

en: Wrong value for '%s' property: '%s' or '%s' expected.
ja: '%s' プロパティの値が間違っています: '%s' または '%s' を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A double vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: doubleベクトルを指定してください.

en: Wrong size for '%s' property: %d elements expected.
ja: '%s' プロパティの大きさが間違っています: %d個の要素を指定してください.

en: Wrong value for '%s' property: string or 1 x %d real row vector expected.
ja: '%s' プロパティの値が間違っています: 文字列または1 x %d 実数行ベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Real expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実数を指定してください.

en: %s: Memory allocation error.
ja: %s: メモリ確保エラー.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or string vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列または文字列のベクトルを指定してください.

en: Scilab Message
ja: Scilab メッセージ

en: %s: Feature %s is obsolete.
ja: %s:  %s 機能は廃止されています.

en: Warning
ja: 警告

en: %s: Please use %s instead.
ja: %s: 代わりに %s を使用してください.

en: %s: This feature will be permanently removed in Scilab %s
ja: %s: この機能は Scilab %s 以降廃止されます

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A string vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 文字列ベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A string vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列のベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A graphic handle expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: グラフィックのハンドルを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A graphic handle or a string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: グラフィックのハンドルまたは文字列を指定してください.

en: %s: Wrong input arguments: '%s' expected.
ja: %s: 入力引数が間違っています: '%s' を指定してください.

en: %s: Wrong input arguments: '%s' or '%s' expected.
ja: %s: 入力引数が間違っています: '%s'または'%s'を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be > %d expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: %d より大きな値を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: 'Graphic Window Number %d' does not exist.
ja: %s: 入力引数 #%d で不正な値: 'グラフィック・ウインドウ番号 %d' は存在しません。

en: %s: Wrong value for input argument #%d: this handle does not exist.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: このハンドルは存在しません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real or a Figure handle expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実数またはFigureのハンドルを指定してください.

en: %s: can not read file %s.
ja: %s: ファイル %s を読み込めません.

en: %s: Could not set property '%s'.
ja: %s: プロパティ '%s' を設定できませんでした.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A '%s', '%s' or '%s' handle expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: '%s','%s'または'%s'ハンドルを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A '%s' or a '%s' handle expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: '%s'または'%s'ハンドルを指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A '%s' or a '%s' handle expected.
ja: %s: 入力引数 #%dの大きさが間違っています: '%s'または'%s'ハンドルを指定してください.

en: %s: Unknown property: %s for '%s' handles.
ja: %1$s: 未知のプロパティ: '%3$s' ハンドルの %2$s.

en: %s: Wrong type for argument #%d: string or boolean expected.
ja: %s: 引数 #%d の型が間違っています: 文字列または論理値を指定してください.

en: %s: Could not create 'Uicontrol' handle.
ja: %s: 'Uicontrol'ハンドルを作成できませんでした.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A graphic handle expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: グラフィックのハンドルを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Handle expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: ハンドルを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A '%s' or '%s' handle expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: '%s'または'%s'ハンドルを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A '%s' handle expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: '%s'ハンドルを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real or a string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実数または文字列を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A '%s' handle expected.
ja: %s: 入力引数 #%dの大きさが間違っています: '%s'ハンドルを指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A valid '%s' handle expected.
ja: %s: 入力引数 #%d で不正な値: 明確な '%s' ハンドルを想定します。

en: %s: Wrong input arguments: '%s', '%s' or '%s' expected.
ja: %s: 入力引数が間違っています: '%s','%s'または'%s'を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Vector of strings expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列のベクトルを指定してください.

en: Scilab Choose Message
ja: Scilabメッセージ選択

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be >= %d expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: %d 以上の値を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or real expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列または実数を指定してください.

en: %s: Function not available in NWNI mode.
ja: %s: NWNIモードでは機能が利用できません.

en: %s: A Java exception arisen:
    %s
ja: %s: Java例外が発生しました:
    %s

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A boolean expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 論理値を指定してください.

en: %s: Wrong number for input argument: %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています:  %d を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string or macro name expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 文字列またはマクロ名を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or macro name expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列またはマクロ名を指定してください.

en: %s: Wrong dimension for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の次元が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: %d or %d expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: %d または %d を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: スカラーを指定してください.

en: %s: %s is obsolete and will be removed from Scilab %s
ja: %s: %s は廃止され, Scilab %s 以降で削除されます

en: %s: Wrong number for input argument: %d or %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d または %d を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: 1-by-%d or %d-by-1 vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 1行 %d 列または %d行1列のベクトル を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar or a vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています:  スカラーまたはベクトルを指定してください.

en: %s: Can not create output argument #%d.
ja: %s: 出力引数 #%d を作成できませんでした.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A handle expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: ハンドルを指定してください.

en: %s: Invalid value for datatip index %d.
ja: %s: datatip インデックス %d の値が間違っています.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが正しくありません: スカラーを1つ指定してください.

en: %s:  Wrong number of output argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %dから%d個を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d : A list expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: リストを指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d : At least %d elements expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: %d個以上の要素を指定してください.

en: %s: Wrong type for element #%d of input argument #%d : string expected.
ja: %s: 要素 #%d (入力引数#%d)の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong size for element #%d of input argument #%d : At least %d element expected.
ja: %s: 要素 #%d (入力引数#%d)の型が間違っています: %d 以上の要素を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A Tree expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています:  Tree を指定してください.

en: %s: Wrong type for element #%d of input argument #%d : A struct expected.
ja: %s: 要素 #%d (入力引数#%d)の型が間違っています: 構造体を指定してください.

en: %s: Wrong fields for element #%d of input argument #%d : "%s" and "%s" expected.
ja: %s: 要素 #%d (入力引数#%d)のフィールドが間違っています: "%s"および"%s"を指定してください.

en: %s: Wrong type for element #%d of element #%d of input argument #%d : string expected.
ja: %s: 要素 #%d (入力引数#%d)の要素#%dの型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong size for element #%d of element #%d of input argument #%d : A single string expected.
ja: %s: 要素 #%d (入力引数#%d)の要素#%dの大きさが間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Error in the tree parsing.
ja: %s: treeのパース中にエラーが発生しました.

en: %s: A Java exception has arisen:
    %s
ja: %s: Java例外が発生しました:
    %s

en: %s: An error occurred: %s.
ja: %s: エラーが発生しました: %s

en: Impossible to get current look and feel
ja: 現在のルックアンドフィールを取得できません

en: %s:  Wrong type for input argument #%d: A boolean expected.
ja: %s: 入力引数#%dの型が間違っています: 論理値を指定してください.

en: %s:  Wrong type for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数#%dの型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s:  Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %dから%dを指定してください.

en: %s: This file %s does not exist.
ja: %s: このファイル %s が存在しません.

en: %s: A Java exception arised:
    %s
ja: %s: Java例外が発生しました:
    %s

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A single handle expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: ハンドルを1つ指定してください.

en: %s: The handle is not or no more valid.
ja: %s: ハンドルは有効でないか有効でなくなりました.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Figure handle expected.
ja: %s: 引数 #%d の型が間違っています: 図のハンドルを指定してください.

en: %s: An exception occurred: %s
    %s
ja: %s: 例外が発生しました: %s
    %s

en: %s: The file %s does not exist.
ja: %s: ファイル %s は存在しません。

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Positive integers expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 正の整数を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Positive integer expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 正の整数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A 1-by-n or m-by-1 array expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 1行n列またはm行列の配列を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: String expected.
ja: %s: 入力引数  #%d の大きさが間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong input argument #%d: '%s' or '%s' expected.
ja: %s: 入力引数 #%d が間違っています: '%s' または '%s' を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: 'pos' or 'gdi' value expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 'pos' または 'gdi' の値を指定してください.

en: %s: Wrong number of output arguments: %d or %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d 個または%d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A 1 x %d real row vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%dの大きさが間違っています:  1 x %d 実数行ベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A 1 x %d real row vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 1 x %d 実数行ベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A string matrix expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列の行列を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A string matrix expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 文字列の行列を指定してください.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Boolean matrix expected.
ja: %s: 引数 #%d の型が間違っています: 論理値行列を指定してください.

en: Scilab Input Value Request
ja: Scilab値入力リクエスト

en: Scilab Multiple Values Request
ja: Scilab複数値リクエスト

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Vector of strings expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 文字列のベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: It must have same dimensions as argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 引数 #%d と同じ次元で指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: %d x %d matrix of strings expected.
ja: %s: 入力引数 #%dの大きさが間違っています: 文字列の %d x %d 行列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Matrix of strings expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列の行列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Real or complex vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実数または複素ベクトルを指定してください.

en: Scilab Choices Request
ja: Scilab選択リクエスト

en: '%s' property does not exist for this handle.
ja: このハンドルには '%s' プロパティが存在しません.

en: No '%s' property for this object.
ja: このオブジェクトに '%s'プロパティはありません.

en: %s: Wrong type for parent: A handle or 0 expected.
ja: %s: parentの型が間違っています: ハンドルまたは0を指定してください.

en: %s: can not add a menu into the console in this mode.
ja: %s: このモードではメニューをコンソールに追加できません.

en: %s: Wrong type for parent: A handle expected.
ja: %s: parentの型が間違っています: ハンドルを指定してください.

en: %s: Wrong type for parent: Figure or uimenu handle expected.
ja: %s: parentの型が間違っています: Figureまたはuimenuハンドルを指定してください.

en: %s: Wrong value for parent: 0 expected.
ja: %s: parentの値が間違っています: 0を指定してください.

en: Wrong size for '%s' property: 1 x 3 real vector or a 'R|G|B' string expected.
ja: '%s' プロパティの値が間違っています:1 x 3実数ベクトルまたは 'R|G|B'文字列を指定してください.

en: Wrong value for '%s' property: 1 x 3 real vector or a 'R|G|B' string expected.
ja: '%s' プロパティの値が間違っています:1 x 3実数ベクトルまたは 'R|G|B'文字列を指定してください.

en: Wrong type for '%s' property: 1 x 3 real vector or a 'R|G|B' string expected.
ja: '%s'プロパティの型が間違っています: 1 x 3 の実数ベクトルまたは文字列 'R|G|B' を指定してください.

en: Wrong value for '%s' property: Numbers between 0 and 1 expected.
ja: '%s' プロパティの値が間違っています: 0 と 1 の間の数を指定してください.

en: Wrong type for '%s' property: string expected.
ja: '%s' プロパティの型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: Wrong size for '%s' property: string expected.
ja: '%s' プロパティの大きさが間違っています: 文字列を指定してください.

en: Wrong value for '%s' property: '%s', '%s' or '%s' expected.
ja: '%s' プロパティの値が間違っています: '%s', '%s' または '%s' を指定してください.

en: Wrong type for '%s' property: A real expected.
ja: '%s' プロパティの型が間違っています: 実数を指定してください.

en: Wrong size for '%s' property: A real expected.
ja: '%s' プロパティの大きさが間違っています: 実数を指定してください.

en: Wrong value for '%s' property: '%s', '%s', '%s', '%s' or '%s' expected.
ja: '%s' プロパティの値が間違っています: '%s', '%s', '%s', '%s' または '%s'を指定してください.

en: Wrong value for '%s' property: '%s', '%s', '%s' or '%s' expected.
ja: '%s' プロパティの値が間違っています: '%s', '%s', '%s'または '%s'を指定してください.

en: Wrong type for '%s' property: '%s', '%s' or '%s' expected.
ja: '%s'プロパティの型が間違っています: '%s', '%s' または  '%s' を指定してください.

en: Wrong size for '%s' property: '%s', '%s' or '%s' expected.
ja: ''%s'プロパティの大きさが間違っています: '%s', '%s' または '%s'  を指定してください.

en: Wrong type for '%s' property: String expected.
ja: '%s' プロパティの型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: Wrong value for '%s' property: A real expected.
ja: '%s' プロパティの値が間違っています: 実数を指定してください.

en: Warning: '%s' 'Value' property should be equal to either '%s' or '%s' property value.
ja: 警告: '%s' 'Value' プロパティは '%s' または '%s' プロパティの値のどちらかと等しい必要があります.

en: Wrong size for '%s' property: string or 1 x %d real row vector expected.
ja: '%s' プロパティの大きさが間違っています: 文字列または1 x %d 実数行ベクトルを指定してください.

en: Wrong type for '%s' property: string or 1 x %d real row vector expected.
ja: '%s' プロパティの型が間違っています: 文字列または1 x %d 実数行ベクトルを指定してください.

en: Wrong type for '%s' property: '%s', '%s', '%s', '%s', '%s', '%s' or '%s' expected.
ja: '%s' プロパティの型が間違っています:  '%s', '%s', '%s', '%s', '%s', '%s' または '%s' を指定してください.

en: Wrong type for '%s' property: A 1 x %d real row vector expected.
ja: '%s' プロパティの型が間違っています:1 x %d 実数行ベクトルを指定してください.

en: Wrong size for '%s' property: A 1 x %d real row vector expected.
ja: '%s' プロパティの大きさが間違っています:1 x %d 実数行ベクトルを指定してください.

en: Wrong size for '%s' property: string or vector of strings expected.
ja: '%s' プロパティの大きさが間違っています:文字列または文字列ベクトルを指定してください.

en: Wrong type for '%s' property: string or vector of strings expected.
ja: プロパティ'%s'の型が間違っています:  文字列または文字列ベクトルを指定してください.

en: Wrong size for '%s' property: '%s', '%s', '%s', '%s' or '%s' expected.
ja: '%s' プロパティの大きさが間違っています: '%s', '%s', '%s', '%s' または '%s'を指定してください.

en: Wrong type for '%s' property: '%s', '%s', '%s', '%s' or '%s' expected.
ja: '%s' プロパティの型が間違っています: '%s', '%s', '%s', '%s' または '%s'を指定してください.

en: Wrong size for '%s' property: A real row vector expected.
ja: '%s' プロパティの大きさが間違っています:実数行ベクトルを指定してください.

en: Wrong value for '%s' property: A String containing a numeric value expected.
ja: '%s'プロパティの値が間違っています: 数値を含む文字列を指定してください.

en: Wrong type for '%s' property: A real row vector or a string expected.
ja: '%s'プロパティの型が間違っています: 実数行ベクトルまたは文字列を指定してください.

en: Warning: '%s' 'Value' property should be an integer, the value will be truncated.
ja: 警告: '%s' 'Value' プロパティは整数である必要があり, 値は丸められます.

en: (Max - Min) must be greater than 1 to allow the multiple selection.
ja: 複数を選択するために(最大 - 最小)は1より大きい必要があります.

en: '%s' value must be between 0 and %d.
ja: '%s'の値を 0 および %d の間で指定してください.

en: Wrong type for '%s' property: '%s', '%s', or '%s' expected.
ja: '%s'プロパティの型が間違っています: '%s', '%s', または '%s' を指定してください.

en: Wrong size for '%s' property: '%s', '%s', or '%s' expected.
ja: '%s'プロパティの大きさが間違っています: '%s', '%s', または '%s' を指定してください.

en: Wrong value for '%s' property: '%s', '%s', or '%s' expected.
ja: '%s' プロパティの値が間違っています: '%s', '%s'または '%s' を指定してください.

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &New figure...
ja: 新しい図(&N)...

en: &Load...
ja: ロード(&L)...

en: &Save...
ja: 保存(&S)...

en: &Export to...
ja: エクスポート(&E)...

en: &Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー(&C)

en: P&age setup...
ja: ページ設定(&a)...

en: &Print...
ja: 印刷(&P)...

en: C&lose
ja: 閉じる(&l)

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: Show/Hide &Toolbar
ja: ツールバーの表示/非表示(&T)

en: &Zoom
ja: ズーム(&Z)

en: &Original View
ja: オリジナルビュー (&O)

en: Reframe to contents
ja: 内容に合わせてフレームを調整

en: 2D/3D &Rotation
ja: 2D/3D回転(&R)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &Select as current figure
ja: カレントの図として選択(&S)

en: &Clear figure
ja: 図をクリア(&C)

en: &Figure properties
ja: 図のプロパティ(&F)

en: &Axes properties
ja: 軸のプロパティ(&A)

en: S&top entity picker
ja: エンティティピッカーを停止 (&t)

en: Stop datatip manager
ja: データティップマネージャを停止

en: Start curve data modification
ja: 曲線データの修正を開始

en: Stop curve data modification
ja: 曲線データの修正を終了

en: Plot Browser
ja: プロットブラウザ

en: Scilab Graphic Editor - GED
ja: Scilabグラフィックエディタ - GED

en: &Quick Editor
ja: クイックエディタ (&Q)

en: &Log View (Trace all View notifications)
ja: ログビュー (&L) (ビュー通知を全てトレース)

en: &All Objects View (All objects with properties)
ja: 全てのオブジェクトビュー (&A) (プロパティ付きの全オブジェクト)

en: &Ged-like View (Future ged)
ja: gedライクなビュー(&G) (future ged)

en: &Scilab Help
ja: Scilab ヘルプ(&S)

en: &About Scilab...
ja: Scilabについて(&A)...

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: &Incremental Search
ja: インクリメンタルサーチ (&I)

en: In&crease font size
ja: フォントを拡大(&c)

en: &Decrease font size
ja: フォントを小さくする (&D)

en: &Execute...
ja: 実行(&E)...

en: &Open a file...
ja: ファイルを開く(&O)...

en: &Load environment...
ja: 環境をロード(&L)...

en: &Save environment...
ja: 環境を保存(&S)...

en: &Current Working Directory
ja: カレントのディレクトリ(&C)

en:     &Browse for new
ja:     新規ブラウズ(&B)

en:     Go to &Favorite
ja:     お気に入りに移動(&F)

en: User's home ~
ja: ユーザのホーム ~

en: &Quit
ja: 終了(&Q)

en: C&ut
ja: 切り取り(&u)

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: &Paste
ja: 貼り付け(&P)

en: &Empty clipboard
ja: クリップボードを空にする(&E)

en: &Select all
ja: 全て選択(&S)

en: Clear &History
ja: 履歴を消去(&H)

en: Clear C&onsole
ja: コンソールを消去(&C)

en: P&references
ja: 設定(&r)

en: &Control
ja: コントロール(&C)

en: &Resume
ja: 再開(&R)

en: &Abort
ja: 中断(&A)

en: &Interrupt
ja: 割り込み(&I)

en: &Applications
ja: アプリケーション(&A)

en: &Matlab to Scilab translator
ja: MatlabからScilabへ変換(&M)

en: M&odule manager - ATOMS
ja: モジュール管理(&o) - ATOMS

en: &Variable Browser
ja: 変数ブラウザ(&V)

en: &Command History
ja: コマンドヒストリ (&C)

en: &File Browser
ja: ファイルブラウザ (&F)

en: Scilab &Help
ja: Scilab ヘルプ(&H)

en: Scilab &Demonstrations
ja: Scilab デモ(&D)

en: &News feed
ja: ニュースフィード(&N)

en: &Links
ja: ウエブリンク(&W)

en: Scilab &Web Site
ja: Scilab ウエブサイト(&W)

en: Scilab &Online Help
ja: Scilab オンラインヘルプ (&O)

en: Scilab &ATOMS Web Site
ja: Scilab と ATOMS の Web サイト(&A)

en: &File Exchange
ja: ファイル交換 (&F)

en: &Mailing Lists
ja: メーリングリスト (&M)

en: Mailing Lists &Archives
ja: メーリングリストのアーカイブ (&A)

en: &Bugs And Requests
ja: バグと要求のデータベース(&B)

en: Rotate
ja: 回転

en: Zoom Area
ja: 領域を拡大

en: Original View
ja: オリジナルビュー

en: Toggle datatip mode
ja: データティップモードをトグル

en: Open the graphics editor
ja: グラフィックエディタを開く

en: Toggle curve data modification
ja: 曲線データ修正をトグル

en: Help Browser
ja: ヘルプブラウザー

en: Launch SciNotes
ja: SciNotesを起動

en: Open a file
ja: ファイルを開く

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Clear Console
ja: コンソールを消去

en: Print...
ja: 印刷...

en: Module manager - ATOMS
ja: モジュール管理 - ATOMS

en: Scilab Preferences
ja: Scilab設定

en: Scilab Demonstrations
ja: Scilab デモ(&D)

en: Select a file to load
ja: ファイルを選択してロード

en: Figure loaded.
ja: 図をロードしました.

en: Select a file to write
ja: ファイルを選択して出力

en: Figure saved.
ja: 図を保存しました.

en: Colors
ja: 色

en: Desktop color
ja: デスクトップの色

en: Use system color
ja: システム色を使用

en: Text
ja: テキスト

en: Background
ja: 背景

en: Cursor
ja: カーソル

en: Syntax highlighting colors
ja: 構文ハイライト表示の色

en: Keyword color
ja: キーワードの色

en: &lt;html&gt;&lt;i&gt;Italic&lt;/i&gt;&lt;html&gt;
ja: &lt;html&gt;&lt;i&gt;Italic&lt;/i&gt;&lt;html&gt

en: Fonts
ja: フォント

en: Desktop font
ja: デスクトップのフォント

en: Use system font
ja: システムフォントを使用

en: Desktop text font:
ja: デスクトップテキストフォント:

en: Custom font
ja: カスタムフォント

en: Fonts to use:
ja: 使用するフォント:

en: Desktop text font
ja: デスクトップテキストフォント

en: Custom:
ja: カスタム：

en: LaTeX preview
ja: LaTeXプレビュー

en: LaTeX font size:
ja: LaTeXフォントの大きさ:

en: Web browser and mailer
ja: Webブラウザおよびメーラー

en: Use default web browser
ja: デフォルトのWebブラウザを使用

en: Command for web browser:
ja: Webブラウザのコマンド:

en: (Don't forget to quote path containing white spaces)
ja: (パスが空白文字を含む場合,必ず引用符で括ってください)

en: Use default mailer
ja: デフォルトのメーラーを使用

en: Command for mailer:
ja: メーラーのコマンド:

en: Proxy settings
ja: プロキシ設定

en: Enable proxy
ja: プロキシを有効にする

en: Host:
ja: ホスト:

en: Port:
ja: ポート:

en: User:
ja: ユーザ:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Console Font...
ja: コンソール フォント...

en: Console Background...
ja: コンソールの背景...

en: No print service found.
ja: 印刷サービスが見つかりません.

en: WARNING: Due to your configuration limitations, Scilab switched in a mode where mixing uicontrols and graphics is not available. Type %s for more information.
ja: 警告: 設定ファイルの制限のため, Scilab は uicontrolとグラフィックスが利用できないモードに変更されました.詳細な情報については %s と入力ください.

en: In some cases, %s fixes the issue
ja: いくつかのケースでは, %s は問題を修正します

en: Due to your video card drivers limitations, that are not able to manage OpenGL, Scilab will not be able to draw any graphics. Please update your driver.
ja: 使用中のビデオカードドライバの制限により, OpenGL,を管理できず, Scilabはグラフィックを描画できません.ドライバを更新してください.

en: disp("WARNING: Despite of our previous warning, you choose to use Scilab with advanced graphics capabilities. Type ""help usecanvas"" for more information.")
ja: disp("警告: 先の警告にもかかわらず上級グラフィック機能を有効にしたScilabの使用が選択されました.  詳細は "help usecanvas" を入力してください.")

en: Are you sure you want to clear the console ?
ja: コンソールを消去してもよろしいですか?

en: Do not show this message again
ja: 次回からこのメッセージを表示しない

en: Clear History
ja: 履歴を消去

en: Select All
ja: 全て選択

en: Help on a selected keyword
ja: 選択したキーワードのヘルプ

en: Help about a selected text
ja: 選択したテキストに関するヘルプ

en: Help about '
ja: ヘルプ '

en: Evaluate selection with echo
ja: 選択部分をecho有りで評価

en: Evaluate selection with no echo
ja: 選択部分をecho無しで評価

en: Option for %s format
ja: %s 形式用オプション

en: Portrait
ja: 縦向き

en: Landscape
ja: 横向き

en: Confirm
ja: 確認

en: Orientation
ja: 向き

en: An error occurred during export: %s
ja: エクスポート中にエラーが発生しました: %s

en: Export error
ja: エクスポートエラー

en: Windows BMP image
ja: Windows BMP イメージ

en: GIF image
ja: GIF イメージ

en: JPEG image
ja: JPEG 画像

en: PNG image
ja: PNG 画像

en: PPM image
ja: PPM 画像

en: Enhanced Metafile image (EMF)
ja: 拡張メタファイル画像(EMF)

en: Encapsulated PostScript image (EPS)
ja: カプセル化されたポストスクリプトイメージ (EPS)

en: PostScript image (PS)
ja: PostScript画像 (PS)

en: PDF image
ja: PDF画像

en: SVG image
ja: SVG 画像

en: All files
ja: 全てのファイル

en: Untitled-export
ja: 無題-エクスポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Preview selected image file
ja: 選択された画像ファイルをプレビュー

en: Replace existing file?
ja: 既存のファイルを置き換えますか?

en: File already exists
ja: ファイルが既に存在します

en: Please specify a file format
ja: ファイル形式を指定してください

en: Error on export
ja: エクスポートエラー

en: Unrecognized extension '%s'.
     Please specify a valid file format.
ja: 拡張子 '%s' を認識できません.
     有効なファイル形式を指定指定してください.

en: Font Chooser
ja: フォントセレクタ

en: Font
ja: フォント

en: Attributes
ja: 属性

en: Bold
ja: ボールド体

en: Italic
ja: イタリック

en: Monospaced
ja: モノスペース

en: SciNotes compatible
ja: SciNotes互換

en: Preview
ja: プレビュー

en: Loading help browser...
ja: ヘルプブラウザをロード中...

en: Feature not available in this mode...
ja: このモードではこの機能を利用できません...

en: No text selected
ja: テキストが選択されていません

en: Execute into Scilab
ja: Scilabで実行

en: Edit in the Scilab Text Editor
ja: Scilabテキストエディタで編集

en: Back
ja: 戻る

en: Forward
ja: 進む

en: Tree Overview
ja: ツリー概要

en: Left click on the curve creates a datatip and right click on the datatip removes it.
ja: 曲線上で左クリックするとデータティップが生成され, データティップ上で右クリックすると削除されます.

en: Delete all the datatips
ja: データティップを全て削除

en: Delete all the datatips on the selected curve
ja: 選択した曲線のデータティップを全て削除

en: Delete the nearest datatip
ja: 最も近いデータティップを削除

en: Edit curve datatip display function
ja: 曲線データティップ表示関数を編集

en: Enable interpolation
ja: 補間を有効にする

en: Disable interpolation
ja: 補間を無効にする

en: Display function name
ja: 関数名を表示

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert a new point here
ja: 新しい点を挿入

en: Remove
ja: 削除

en: Remove this point
ja: この点を削除

en: Exit
ja: 終了

en: Leave data editor mode
ja: データエディタモードを終了

en: Label
ja: ラベル

en: Legend
ja: 凡例

en: Copy selected object
ja: 選択されたオブジェクトをコピー

en: Cut selected object
ja: 選択されたオブジェクトを切り取り

en: Paste copied object on this figure
ja: コピーされたオブジェクトをこの図に貼り付け

en: Delete
ja: 削除

en: Delete selected object
ja: 選択したオブジェクトを削除

en: Clear axes
ja: 軸をクリア

en: Delete axes contents and labels
ja: 軸の内容とラベルを削除

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide selected object
ja: 選択されたオブジェクトを非表示にする

en: Unhide all
ja: すべて再表示

en: Unhide all objects
ja: 全オブジェクトを再表示

en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードへコピー

en: Copy figure to system clipboard
ja: 図をシステムクリップボードにコピー

en: Set the axes main title
ja: 軸のタイトルを指定

en: Label X
ja: ラベルX

en: Set the X axis label
ja: X軸ラベルを指定

en: Label Y
ja: ラベルY

en: Set the Y axis label
ja: Ｙ軸ラベルを指定

en: Label Z
ja: ラベルZ

en: Set the Z axis label
ja: Z軸ラベルを指定

en: Insert a legend into the selected curve
ja: 選択された曲線に判例を挿入

en: Remove the legend from the selected curve
ja: 選択された曲線から判例を削除

en: Open Quick Editor
ja: クイックエディタを開く

en: Initialize the graphics editor
ja: グラフィックエディタを初期化

en: Edit curve data
ja: 曲線データを編集

en: Enables curve data modification
ja: 曲線データの修正を有効にする

en: Undo
ja: 取消

en: Undo last action
ja: 最後の操作を元に戻す

en: Redo
ja: やり直す

en: Redo last undo action
ja: 最後に取り消された操作をやり直す

en: Copy style
ja: スタイルをコピー

en: Copy the style of the axes
ja: 軸のスタイルをコピー

en: Paste style
ja: スタイルを貼り付け

en: Paste the copied style on these axes
ja: コピーしたスタイルをこれらの軸に貼り付ける

en: Enter the text
ja: テキストを入力

en: Set label text
ja: ラベルテキストを設定

en: Set legend text
ja: 凡例テキストを設定

en: Quick GED
ja: クイックGED

en: Property List
ja: プロパティリスト

en: Show
ja: 表示

en: Arc
ja: 弧

en: Axes
ja: 軸

en: Champ
ja: チャンプ

en: Datatip
ja: データティップ

en: Polyline
ja: ポリライン

en: Figure
ja: 図

en: Segs
ja: 線分

en: Surface
ja: 面

en: Plot3D
ja: plot3d

en: Rectangle
ja: 長方形

en: Fac3D
ja: fac3d

en: Grayplot
ja: grayplot

en: Arc Drawing Method
ja: 弧の描画方法

en: Auto Rotation
ja: 自動回転

en: Auto Position
ja: 自動位置調整

en: Auto Ticks
ja: 自動目盛

en: Tick
ja: 目盛

en: Lines
ja: 直線

en: Nurbs
ja: nurbs

en: Auto Clear
ja: 自動消去

en: Auto Orientation
ja: 自動配置

en: Auto Scale
ja: 自動スケール

en: Auto Resize
ja: 自動リサイズ

en: Axes Visible
ja: 可視の軸

en: Axes Reverse
ja: 軸を反転

en: Closed
ja: 閉じた

en: Cube Scaling
ja: 立方体のスケーリング

en: Fill Mode
ja: 塗りつぶしモード

en: Immediate Drawing
ja: 直ちに描画

en: Isometric View
ja: 等軸ビュー

en: Label Mode
ja: ラベルモード

en: Line Mode
ja: 線モード

en: Mark Mode
ja: マークモード

en: Visible
ja: 表示

en: Base Properties
ja: 基本プロパティ

en: On
ja: オン

en: Off
ja: オフ

en: Pixmap
ja: ピクセルマップ

en: Tag
ja: タグ

en: Text
ja: テキスト

en: Surface Mode
ja: 曲面モード

en: Box
ja: ボックス

en: Hidden Axis Color
ja: 影の軸色

en: Camera
ja: カメラ

en: Alpha
ja: アルファ

en: Theta
ja: シータ

en: Ticks
ja: 目盛

en: The data bounds from the axis must be strictly positive to be changed to logarithmic scale.
ja: 対数スケールに変更するには, 軸のデータ範囲が厳密に正である必要があります.

en: Choose Background Color
ja: 背景色を選択

en: Choose Foreground Color
ja: 表面色を選択

en: Choose Font Color
ja: フォントの色を選択

en: Choose a Color
ja: 色を選択

en: Arrow Size
ja: 矢印の大きさ

en: Colored
ja: 色付き

en: Background
ja: 背景

en: Foreground
ja: 描画色

en: Grid Position
ja: グリッド位置

en: X Grid Color
ja: Xグリッド色

en: Y Grid Color
ja: Yグリッド色

en: Back Half
ja: 逆ハーフ

en: Hidden Axes
ja: 隠れ軸

en: Style/Appearance
ja: スタイル/外観

en: Foreground Color
ja: 前景色

en: Line Style
ja: 線のスタイル

en: solid
ja: 実線

en: dash
ja: 破線

en: dash dot
ja: 一点鎖線

en: longdash dot
ja: 長い一点鎖線

en: bigdash dot
ja: 大きな一点鎖線

en: bigdash longdash
ja: 大きく長い一点鎖線

en: dot
ja: ドット

en: double dot
ja: ドット2つ

en: Polyline Style
ja: ポリラインスタイル

en: interpolated
ja: 補間

en: staircase
ja: 階段

en: barplot
ja: 棒グラフ

en: bar
ja: 棒グラフ

en: arrowed
ja: 矢印

en: filled
ja: 塗りつぶし

en: Min
ja: 最小

en: Max
ja: 最大

en: Color Range
ja: 色の範囲

en: Outside Color
ja: 外形色

en: Z Bounds
ja: Zの範囲

en: Pixel Drawing Mode
ja: ピクセル描画モード

en: Rotation Style
ja: 回転スタイル

en: unary
ja: 単一

en: multiple
ja: 複数

en: Arrow Size Factor
ja: 矢印サイズ倍数

en: Bar Width
ja: 棒グラフの幅

en: Color Mode
ja: 色モード

en: Color Flag
ja: 色フラグ

en: Hidden Color
ja: 隠された要素の色

en: Thickness
ja: 厚さ

en: Mark
ja: マーク

en: Mark Background
ja: マーク背景

en: Mark Foreground
ja: マークの背景

en: Mark Size
ja: マークの大きさ

en: Mark Style
ja: マークのスタイル

en: Components display
ja: 要素を表示

en: Data Properties
ja: データプロパティ

en: Data Mapping
ja: データマッピング

en: Direct
ja: 直接

en: Clip Box
ja: クリップボックス

en: Upper-left
ja: 左上

en: Point
ja: 点

en: Clip State
ja: クリップの状態

en: Data
ja: データ

en: Figure ID
ja: 図のID

en: Figure Name
ja: 図の名前

en: Info Message
ja: 情報メッセージ

en: Units
ja: 単位

en: Upper Left Point
ja: 左上の点

en: User Data
ja: ユーザデータ

en: X Label
ja: Xラベル

en: Y Label
ja: Yラベル

en: Z Label
ja: Zラベル

en: Scaled
ja: サイズ変更

en: Start Angle
ja: 開始角度

en: End Angle
ja: 終了角度

en: Number of current figure.
ja: カレントの図の数

en: Enter a figure name.
ja: 図の名前を入力

en: Refresh
ja: 更新

en: Submit and close
ja: 投稿して閉じる

en: Append
ja: 追加

en: Data Editor
ja: データエディタ

en: 2D
ja: 2次元

en: 3D
ja: 3次元

en: Control
ja: 操作

en: Axes Size
ja: 軸の大きさ

en: Figure Position
ja: 図の位置

en: Figure Size
ja: 図の大きさ

en: Event Handler
ja: イベントハンドラ

en: Function
ja: 関数

en: View
ja: 表示

en: Viewport
ja: ビューポート

en: X Left
ja: X左

en: Y Up
ja: Y上

en: Log Flags
ja: 対数フラグ

en: X Tight Limits
ja: X軸範囲を狭める

en: Y Tight Limits
ja: Y軸範囲を狭める

en: Z Tight Limits
ja: Z軸範囲を狭める

en: Enter a x position.
ja: x位置を入力

en: Enter a y position.
ja: y位置を入力

en: Enter a x size.
ja: xの大きさを入力

en: Enter a y size.
ja: yの大きさを入力

en: Axis Rulers
ja: 軸定規

en: X Location
ja: X位置

en: Y Location
ja: Y位置

en: Location
ja: 位置

en: bottom
ja: 下端

en: middle
ja: 中間

en: origin
ja: 原点

en: top
ja: 上面

en: left
ja: 左

en: right
ja: 右

en: Reverse
ja: 逆

en: Box Mode
ja: ボックスモード

en: Title Page
ja: タイトルページ

en: Axis Title
ja: 軸タイトル

en: Font Angle
ja: フォントの角度

en: Font Color
ja: フォントの色

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Font Style
ja: フォントスタイル

en: Fractional Font
ja: 分数フォント

en: Sub Ticks
ja: 副目盛

en: Coordinates
ja: 座標

en: X Coordinate
ja: X座標

en: Y Coordinate
ja: Y 座標

en: Position
ja: 位置

en: Axes Bounds
ja: 軸範囲

en: Mark Size Unit
ja: マークサイズ単位

en: Shift
ja: シフト

en: Up
ja: 上

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Margins
ja: 余白

en: Rotation Angles
ja: 回転角

en: Tabulated
ja: 表

en: X Shift
ja: Xシフト

en: Y Shift
ja: Yシフト

en: Z Shift
ja: Zシフト

en: Save and execute
ja: 保存して実行

en: Axis
ja: 軸

en: Empty tab
ja: 空のタブ

en: The tab with uuid %s cannot be restored.
    Please report a bug with the previous message and in attaching the file %s.
ja: uuid %s のタブは回復できません.
    前のメッセージを指定し,ファイル %s を付けてバグを報告してください.

en: Are you sure you want to close %s ?
ja: %s を閉じても宜しいですか?

en: Are you sure you want to close %s and %s ?
ja: %s と %s を閉じても宜しいですか?

en: An error occurred:
ja: エラーが発生しました:

en: Scilab SCI files
ja: Scilab SCI ファイル

en: Scilab SCE files
ja: Scilab SCE ファイル

en: Scilab binary files
ja: Scilabライブラリファイル

en: Xcos files
ja: Xcosファイル

en: Scicos files
ja: Scicos ファイル

en: Test files
ja: テスト用ファイル

en: Scilab Start files
ja: Scilab Startファイル

en: Scilab Quit files
ja: Scilab Quitファイル

en: Scilab Demo files
ja: Scilabデモファイル

en: All PDF files
ja: PDFファイル

en: All Postscript files
ja: ポストスクリプトファイル

en: All Encapsulated PS files
ja: epsファイル

en: All PNG image files
ja: PNG画像ファイル

en: All RTF (Rich Text Format) files
ja: RTF (Rich Text Format)ファイル

en: All HTML files
ja: 全てのHTMLファイル

en: All %s files
ja: 全ての %s ファイル

en: About Scilab...
ja: Scilabについて...

en: Acknowledgements
ja: 謝辞

en: Could not open:
ja: オープンできません:

en: Restoration error
ja: 復元エラー

en: The configuration file has been corrupted and reset to the default one.
ja: 設定ファイルが壊れており, デフォルトのファイルにリセットしました.

en: The configuration file has been corrupted. Scilab needs to restart.
ja: 設定ファイルが壊れています. Scilabを再起動する必要があります.

en: Scilab '%s' module not installed.
ja: Scilab '%s' モジュールがインストールされていません.

en: %s: Only available under 'STANDARD' mode.
ja: %s: 'STANDARD'モードでのみ利用可能です.

en: Error. A signal has been caught.
ja: エラー. シグナルを検知しました.

en: Control Plot3d
ja: Plot3dを制御

en: Control Panel
ja: コントロール パネル

en: Rotation angle
ja: 回転角

en: Colormap
ja: カラーマップ

en: Show / Hide
ja: 表示/隠す

en: messagebox
ja: メッセージボックス

en: Simple example of message
ja: メッセージの例

en: Button 1Button 2
ja: ボタン 1 ボタン 2

en: Button 1 clicked.
ja: ボタン 1がクリックされました

en: Button 2 clicked
ja: ボタン 2がクリックされました

en: Message: Selection (double-click on an item --> returns the item number)
ja: メッセージ: 選択 (要素をダブルクリック -> 要素番号を返す)

en: Item selected:
ja: 選択された要素:

en: Message: enter a value
ja: メッセージ: 値を入力

en: Value entered:
ja: 入力された値:

en: Message
ja: メッセージ

en: first row
ja: 最初の行

en: Values entered:
ja: 入力値:

en: row
ja: 行

en: col
ja: 列

en: Matrix to edit
ja: 編集する行列

en: Matrix entered:
ja: 入力された行列:

en: Dialogs
ja: ダイアログ

en: Uicontrols 1
ja: UIコントロール 1

en: Uicontrols 2
ja: UIコントロール 2

en: Uicontrols with LaTeX/MathML
ja: LaTeX/MathMLを使用可能なUIコントロール

en: Show images with uicontrols
ja: UIコントロールで画像を表示

en: Listboxes and Popupmenus
ja: リストボックスとポップアップメニュー

en: Uicontrols rendering
ja: UIコントロールの描画

en: Uicontrols layout
ja: UIコントロールの配置

en: Uicontrols messagebox-like
ja: メッセージボックスに似たUIコントロール

en: <Enter color name here>
ja: <色名を入力してください>

en: Error
ja: エラー

en: Please enter a color name first.
ja: 色名をまず入力してください.

en: Unknown color.
ja: 未知の色.

en: No color selected.
ja: 色が選択されていません.

en: Color selection
ja: 色の選択

en: Selected colors are: %s.
ja: 選択された色: %s.

en: Deleted colors are: %s.
ja: 削除された色: %s.

en: You clicked on menu '%s'.
ja: メニューで '%s'をクリックしました.

en: Selected menu
ja: 選択されたメニュー

en: checked
ja: チェック済み

en: unchecked
ja: チェックなし

en: Menu '%s' is %s.
ja: メニュー '%s' は %sです.

en: Menu status
ja: メニューステータス

en: Slider value:
ja: スライダー値:

en: You selected '%s'.
ja: '%s'を選択しました.

en: Popupmenu selection
ja: ポップアップメニューの選択

en: Do you really want to quit Scilab?
ja: 本当にScilabを終了しますか?

en: Quit Scilab
ja: Scilabを終了

en: Uicontrols demo
ja: UIコントロールのデモ

en: Application
ja: アプリケーション

en: Close figure
ja: 図を閉じる

en: Scilab Graphics
ja: Scilabグラフィックス

en: Launch plot3d
ja: plot3dを起動

en: Launch plot2d
ja: plot2dを起動

en: Menu
ja: メニュー

en: Sub-menu 1
ja: サブメニュー1

en: Sub-menu 2
ja: サブメニュー2

en: Sub-menu 2-1
ja: サブメニュー2-1

en: Sub-menu 2-2
ja: サブメニュー2-2

en: Pop-up menu
ja: ポップアップメニュー

en: Slider demo
ja: スライダーデモ

en: Colors list edition
ja: 色リスト編集

en: Add color in listbox
ja: リストボックスに色を追加

en: Delete color in listbox
ja: リストボックスの色を削除

en: blue
ja: 青

en: green
ja: 緑

en: red
ja: 赤

en: yellow
ja: 黄

en: Display selection
ja: 選択範囲を表示

en: Delete selection
ja: 選択範囲を削除

en: Default
ja: デフォルト

en: Quit demonstration
ja: デモを終了

en: Uicontrols demo with LaTeX
ja: LaTeXを指定するUIコントロールのデモ

en: Please fill the table
ja: 表を埋めてください

en: %s: can not add a menu in this mode: %s.
ja: %s: このモードではメニューを追加できません: %s.

en: %s: can not add a menu in console in this mode: %s.
ja: %s: このモードではコンソールにメニューを追加できません: %s

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A two-item list expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 項目数2のリストを指定してください.

en: %s: Wrong input arguments: %s or %s expected.
ja: %s: 入力引数が間違っています: %sまたは%sを指定してください.

en: %s: Wrong input arguments: %s, %s or %s expected.
ja: %s: 入力引数が間違っています: %s,%s または %s を指定してください.

en: %s: Wrong value for '%s' property: %d, %d or %d expected.
ja: %s: '%s' プロパティの値が間違っています: %d, %d または %d を指定してください.

en: %s: Wrong type for '%s' property: string expected.
ja: %s: '%s' プロパティの型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: function not available in NWNI mode.
ja: %s: NWNIモードでは利用できない機能です。

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A graphic handle or a real expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: グラフィックのハンドルまたは実数を指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): At least %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 以上を指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d から%d個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A integer expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 整数を指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d, %d or %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d, %d または %d個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A integer or a string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 整数または文字列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A border or a string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 境界または文字列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A Font Border expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: フォントの境界を指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d or %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d または %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A border expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 境界を指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be in the set {%s}.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が正しくありません: 集合 {%s} に含まれる値を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A integer value expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 整数値を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: %s or %s expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: %s または %sを指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d から %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of output arguments: %d to %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d から %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Type %s is not implemented.
ja: %s: %s 型は実装されていません.

en: Answer given for %s 
     has invalid dimension: 
     waiting for dimension %s.
ja: %s に指定された次元は間違っています: 
    次元 %s を指定してください.

en: Answer given for %s 
     has incorrect type %s.
ja: %s に指定された型 %s は
     間違っています.

en: Answer given for %s 
     is incorrect: %s.
ja: %s に指定された回答は
    間違っています: %s.

en: Select a file to open
ja: 開くファイルを選択

en: Scilab scripts
ja: Scilabスクリプト

en: Xcos diagrams
ja: Xcosダイアグラム

en: Scilab Tests
ja: Scilabテスト

en: Scilab Library
ja: Scilabライブラリ

en: %s: Wrong type for input argument #%d: uitree expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: uitreeを指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): At least %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 個以上の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for element %d of input argument #%d: uitree expected.
ja: %1$s: 入力引数 #%3$d の要素 %2$d の型が間違っています: uitree を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String or uitree expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列またはuitreeを指定してください.

en: %s: Invalid position '%s'.
ja: %s: 無効なオプション '%s' です。

en: %s:  #%d matching nodes.
ja: %s: #%d と一致するノード。

en: %s: Invalid node.
ja: %s: 無効なノードです。

en: %s: No matching node.
ja: %s: 一致するノードがありません。

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Boolean expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 論理値を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: must be 'label', 'icon' or 'callback'.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 'label', 'icon' または 'callback'を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d or #%d: String expected.
ja: %s: 入力引数 #%d または #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: No results found.
ja: %s: 結果が見つかりません.

en: %s: No results found for property '%s' and value '%s'.
ja: %s: プロパティ '%s' および値 '%s' に関する結果が見つかりません.

en: %s:  #%d matching parent nodes.
ja: %s: #%d は親ノードと一致しています.

en: %s: Invalid parent node.
ja: %s: 親ノードが無効です.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A list expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が正しくありません: リストを指定してください.

en: %s: Wrong type for %s: A list expected.
ja: %s: %s の型が間違っています: リストを指定してください.

en: %s: Wrong type for %s: string expected.
ja: %s: %s の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong type for %s: A row vector of strings expected.
ja: %s: %s の型が間違っています: 文字列の列ベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong size for %s: A row vector of strings expected.
ja: %s: %sの大きさが間違っています: 文字列の行ベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong type for %s: A real expected.
ja: %s: %s の型が間違っています: 実数を指定してください.

en: %s: Wrong size for %s: A real expected.
ja: %s: %sの大きさが間違っています: 実数を指定してください.
