scilab - en to fr translation catalogue (214 entries)

en: %s: Can not read input argument #%d.
fr: %s : Impossible de lire l'argument d'entrée n°%d.

en: %s: Invalid H5Object.
fr: %s : H5Object invalide.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or H5Object expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères ou un H5Object attendu.

en: %s: No more memory.
fr: %s : Plus de mémoire disponible.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: %s
fr: %s : %s

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A H5Object expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un H5Object attendu.

en: %s: Cannot remove H5Object.
fr: %s : Impossible de supprimer le H5Object.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A double matrix expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une matrice double attendue.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Five row vector expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un vecteur de cinq lignes attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A single string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: six row vector expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un vecteur de six lignes attendu.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: %d column vector expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un vecteur colonne %d attendu.

en: %s: Can not print H5Object: invalid object.
fr: %s : Impossible d'imprimer le H5Object : Objet invalide.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: a H5Object expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un H5Object attendu.

en: %s: Wrong size for argument #%d: string expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Can not create output argument.
fr: %s : Impossible de créer l'argument de sortie.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A HDF5 object expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un objet HDF5 attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A boolean expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un booléen attendu.

en: %s: Wrong size for input argument #%d.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Real row vector expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un vecteur ligne de réel attendu.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Real row or column vector expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un vecteur ligne de réel ou colonne attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Row array of strings expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un vecteur ligne de chaîne de caractères attendu.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A row or column vector expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un vecteur ligne ou colonne attendu.

en: %s: Can not use H5Object: invalid object.
fr: %s : Impossible d'utiliser le H5Object : Objet invalide.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or boolean expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères ou un booléen attendu.

en: %s: Invalid number of arguments: more than %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments : Plus de %d attendus.

en: %s: Invalid access mode: %s.
fr: %s : Mode d'accès invalide : %s.

en: %s: Invalid number of input arguments.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments d'entrée.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A double expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d :  Un double attendu.

en: %s: Invalid number of input argument.
fr: %s : Nombre erroné d'argument d'entrée.

en: %s: Invalid path: cannot be empty.
fr: %s : Chemin invalide. Celui-ci ne peut pas être vide.

en: %s: Second argument must be a dataset name.
fr: %s : Le deuxième argument doit être un nom de dataset.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Same size as the data expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : La même dimension que les données attendue.

en: %s: Argument 'count' is missing.
fr: %s : L'argument 'count' est manquant.

en: %s: Invalid number of argument(s): %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) : %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of input arguments: %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments d'entrée : %d attendus.

en: %s: Wrong number of input argument(s): at least %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : au moins %d attendu(s).

en: %s: Unable to open file: %s
fr: %s : Impossible d'ouvrir le fichier : %s

en: %s: Wrong SOD file format version. Max Expected: %d Found: %d
fr: %s : Version erronée du format de fichier SOD. Valeur maximum attendue : %d. Trouvée : %d

en: %s: Invalid HDF5 Scilab format.
fr: %s : Format Scilab HDF5 invalide.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) de sortie : %d à %d attendu(s).

en: %s: Unable to open file: '%s'.
fr: %s : Impossible d'ouvrir le fichier '%s'.

en: Redefining permanent variable.
fr: Redéfinition d'une variable permanente.

en: %s: %s is not a valid lib file.
fr: %s : %s n'est pas un fichier lib valide.

en: %s: Wrong SOD file format version. Expected: %d Found: %d
fr: %s : Version erronée du format de fichier SOD. Attendue : %d. Trouvée : %d

en: %s: Unable to load '%s'.
fr: %s : Impossible de charger '%s'.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A String expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Defined variable expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une variable définie attendue.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: "%s" is a directory
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : "%s" est un répertoire

en: %s: Cannot open file %s.
fr: %s : Impossible d'ouvrir le fichier %s.

en: %s: Unable to delete existing variable "%s".
fr: %s : Impossible de supprimer la variable existante "%s".

en: %s: Variable '%s' already exists in file '%s'
    Use -append option to replace existing variable.
fr: %s : La variable '%s' existe déjà dans le fichier '%s'.
    Utilisez l'option -append pour remplacer la variable existante.

en: %s: Unable to export variable '%s' in file '%s'.
fr: %s : Impossible d'exporter la variable '%s' dans le fichier '%s'.

en: %s: Unable to update Scilab version in "%s".
fr: %s : Impossible de mettre à jour la version de Scilab dans "%s".

en: %s: Unable to update HDF5 format version in "%s".
fr: %s : Impossible de mettre à jour la version du format HDF5 dans "%s".

en: %s: Wrong number of input arguments: More than %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments d'entrée : Plus de %d sont attendus.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or double expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères ou un double attendu.

en: %s: Only one field can be requested.
fr: %s : Un seul champ peut être demandé.

en: %s: Error in retrieving field content:
    %s
fr: %s : Erreur lors de la récupération du champ content : 
    %s

en: %s: Not an H5 Compound object.
fr: %s : Il ne s'agit pas d'un objet H5 Compound.

en: %s: Can not print H5Object.
fr: %s : Impossible d'imprimer le H5Object.

en: Invalid index.
fr: Indice invalide.

en: Cannot open attribute: %s
fr: Impossible d'ouvrir l'attribut : %s

en: Cannot get the attribute type
fr: Impossible d'obtenir le type d'attribut

en: Cannot get the attribute dataspace
fr: Impossible d'obtenir le dataspace de l'attribut

en: Error in retrieving data.
fr: Erreur à la récupération des données

en: Attribute %s already exists.
fr: L'attribut %s existe déjà

en: Cannot create a new attribute.
fr: Impossible de créer un nouvel attribut.

en: Cannot write data in the attribute.
fr: Impossible d'écrire les données dans l'attribut.

en: Cannot copy the attribute
fr: Impossible de copier l'attribut.

en: Cannot read attribute data.
fr: Impossible de lire les données de l'attribut.

en: Cannot get the size of attribute list.
fr: Impossible d'obtenir la dimension de la liste de l'attribut.

en: Invalid index %d: must be between 0 and %d.
fr: Index invalide %d : doit être compris entre 0 et %d.

en: Cannot open attribute at position %d.
fr: Impossible d'ouvrir l'attribut à la position %d.

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Number of elements
fr: Nombre d'éléments

en: Cannot copy data to an empty pointer
fr: Impossible de copier les données dans un pointeur vide

en: Wrong dimensions.
fr: Dimensions erronées

en: Invalid field name: %s
fr: Nom de champ invalide : %s

en: Fields Names
fr: Noms de champs

en: Cannot create an hypermatrix on the stack
fr: Impossible de créer une hypermatrice dans la pile

en: Cannot get the data type
fr: Impossible d'obtenir le type de données

en: Unknown integer datatype.
fr: Type d'entier inconnu.

en: Unknown floating-point datatype.
fr: Type de virgule flottante inconnu.

en: Bitfield is too big
fr: Le champ Bit est trop grand

en: Cannot get data from an unknown data type.
fr: Impossible de récupérer les données d'un type de données inconnu.

en: Memory to allocate is too big
fr: La mémoire à allouer est trop importante

en: Cannot allocate memory to get the data
fr: Impossible d'allouer la mémoire pour récupérer les données

en: Cannot retrieve the data from the attribute
fr: Impossible de récupérer les données à partir de l'attribut

en: Cannot open the given dataset %s.
fr: Impossible d'ouvrir le dataset donné %s.

en: Cannot get the dataspace associated with dataset named %s.
fr: Impossible d'obtenir le dataspace associé au dataset nommé %s.

en: Invalid layout
fr: Schéma invalide

en: Only %d dimensions.
fr: Seulement %d dimensions

en: Cannot list dataset attributes.
fr: Impossible de lister les attributs du dataset.

en: Cannot open the dataset: %s
fr: Impossible d'ouvrir le dataset : %s

en: Invalid source space
fr: Espace source invalide

en: Invalid target space
fr: Espace cible invalide

en: Cannot modify maximum dimensions.
fr: Impossible de modifier les dimensions maximales.

en: Cannot modify dimension %d.
fr: Impossible de modifier la dimension %d.

en: Cannot set the chunk dimensions: %s
fr: Impossible de définir les dimensions de chunk : %s

en: Cannot create the dataset: %s
fr: Impossible de créer le dataset : %s

en: Cannot write data in the dataset.
fr: Impossible d'écrire les données dans le dataset.

en: unknown dataspace
fr: Dataspace inconnu

en: Unknown dataspace: cannot get its dimensions
fr: Dataspace inconnu : impossible d'obtenir ses dimensions.

en: Cannot select all.
fr: Impossible de tout sélectionner

en: Cannot create an array of integer on the stack.
fr: Impossible de créer un tableau d'entiers dans la pile

en: Cannot create a string on the stack.
fr: Impossible de créer une chaîne de caractères dans la pile

en: Unknown dataspace
fr: Dataspace inconnu

en: Extents
fr: Extensions

en: Invalid selection rank.
fr: Rang de sélection invalide.

en: Invalid selection.
fr: Sélection invalide.

en: Cannot get the current stack of errors.
fr: Impossible d'obtenir la pile courante d'erreurs.

en: HDF5 description
fr: Description HDF5

en: Exception thrown in file
fr: Une exception a été lancée dans le fichier

en: at line
fr: à la ligne

en: Cannot get the link info
fr: Impossible d'obtenir les informations du lien

en: Cannot get the link target
fr: Impossible d'obtenir la cible du lien

en: Link type
fr: Type de lien

en: Link name
fr: Nom de lien

en: Link path
fr: Chemin de lien

en: Link target file
fr: Fichier pointé par le lien

en: Link target path
fr: Chemin pointé par le lien

en: Invalid hdf5 file: empty filename.
fr: Fichier hdf5 invalide : nom de fichier vide.

en: Invalid hdf5 file: %s.
fr: Fichier hdf5 invalide : %s.

en: Cannot open the given hdf5 file: %s.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier hdf5 : %s.

en: Cannot create the given hdf5 file: %s.
fr: Impossible de créer le fichier hdf5 : %s.

en: Cannot open the file: %s, an empty file with the same name already exists.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier : %s, un fichier vide avec le même nom existe déjà.

en: Cannot append the file (not HDF5): %s.
fr: Impossible d'ajouter des données au fichier (non HDF5) : %s.

en: Invalid flag.
fr: Drapeau invalide.

en: Invalid path: %s
fr: Chemin invalide : %s

en: Cannot set 'core' as driver.
fr: Impossible de définir 'core' comme driver.

en: Invalid filename: must contain a '%d'.
fr: Nom de fichier invalide : il doit contenir un '%d'.

en: Cannot set 'family' as driver.
fr: Impossible de définir 'family' comme driver.

en: Error in flushing the file.
fr: Erreur en vidant la mémoire tampon associée au fichier.

en: Cannot retrieve file size: %s
fr: Impossible de récupérer la taille du fichier : %s

en: Cannot retrieve file version: %s
fr: Impossible de récupérer la version du fichier : %s

en: Cannot create an integer on the stack.
fr: Impossible de créer un entier dans la pile.

en: Invalid field %s.
fr: Champ invalide : %s

en: Cannot open the group %s.
fr: Impossible d'ouvrir le groupe : %s

en: Cannot get the links number
fr: Impossible d'obtenir le nombre de liens

en: Cannot create a column of strings on the stack.
fr: Impossible de créer une colonne de chaîne de caractères dans la pile.

en: Cannot list group links.
fr: Impossible de lister les liens du groupe.

en: Cannot list group attributes.
fr: Impossible de lister les attributs du groupe.

en: Cannot list group contents
fr: Impossible de lister le contenu du groupe.

en: The group already exists: %s.
fr: Le groupe existe déjà : %s.

en: Cannot create the group: %s.
fr: Impossible de créer le groupe : %s

en: Cannot get the number of groups.
fr: Impossible d'obtenir le nombre de groupes.

en: Cannot get linked object
fr: Impossible d'obtenir l'objet lié

en: Link target name
fr: Nom pointé par le lien

en: The link %s does not exist.
fr: Le lien %s n'existe pas.

en: Invalid link type: %s.
fr: Type de lien invalide : %s

en: Cannot get the number of links.
fr: Impossible d'obtenir le nombre de liens.

en: Invalid operation
fr: Opération invalide

en: Invalid index at position %d
fr: Index invalide à la position %d

en: Cannot get the number of objects.
fr: Impossible d'obtenir le nombre d'objets.

en: Parent group name
fr: Nom du groupe parent

en: Parent group path
fr: Chemin du groupe parent

en: Elements type
fr: Type d'élements

en: Size
fr: Dimension

en: Invalid index: %d.
fr: Index invalide : %d

en: Cannot get object at position %d.
fr: Impossible d'obtenir l'objet à la position %d

en: Invalid name: %s.
fr: Nom invalide : %s

en: Invalid HDF5 object
fr: Objet HDF5 invalide

en: Invalid field: %s
fr: Champ invalide : %s

en: Cannot create a mlist on the stack.
fr: Impossible de créer une mlist dans la pile.

en: Cannot list names.
fr: Impossible de lister les noms.

en: Cannot retrieve information about the object
fr: Impossible de récupérer les informations de l'objet

en: Unknown HDF5 object
fr: Objet HDF5 inconnu

en: Cannot retrieve numeric index.
fr: Impossible de récupérer l'index numérique

en: Invalid option: must be C or FORTRAN.
fr: Option invalide : Doit être C ou Fortran

en: Cannot open object at the given position.
fr: Impossible d'ouvrir l'objet à la position donnée

en: Link target
fr: Cible du lien

en: Cannot free the memory associated with String data
fr: Impossible de libérer la mémoire associée aux données de la chaîne de caractères

en: Invalid H5Type name: %s.
fr: Nom de H5Type invalide : %s

en: Unknown datatype
fr: Type de données inconnu

en: Cannot get H5Object id
fr: Impossible d'obtenir l'identifiant du H5Object

en: Invalid object: not a dataset.
fr: Objet invalide : celui-ci n'est pas un dataset.

en: Cannot remove a file.
fr: Impossible de supprimer un fichier.

en: Cannot remove root element.
fr: Impossible de supprimer l'élément racine.

en: The name doesn't exist: %s.
fr: Ce nom n'existe pas : %s

en: Cannot remove the attribute: %s.
fr: Impossible de supprimer l'attribut : %s

en: Cannot remove the link: %s.
fr: Impossible de supprimer le lien : %s

en: The link already exists: %s.
fr: Le lien existe déjà : %s.

en: Cannot create the hard link: %s.
fr: Impossible de créer le lien dur : %s.

en: Cannot create the soft link: %s.
fr: Impossible de créer le lien symbolique : %s.

en: Cannot create a hard link to the external object: %s.
fr: Impossible de créer le lien dur sur l'objet externe : %s.

en: Cannot create the external link: %s.
fr: Impossible de créer le lien externe : %s

en: Cannot copy object.
fr: Impossible de copier l'objet.

en: Invalid filter
fr: Filtre invalide

en: Can only label a dataset
fr: Il n'est possible d'identifier qu'un ensemble de données

en: Target object is not a file
fr: L'objet cible n'est pas un fichier

en: Invalid location
fr: Emplacement invalide

en: Invalid location: %s
fr: Emplacement invalide : %s

en: Cannot mount the file: %s
fr: Impossible de monter le fichier : %s

en: Cannot unmount the file at location: %s
fr: Impossible de démonter le fichier à l'emplacement : %s

en: Can not read input argument #%d.
fr: Impossible de lire l'argument d'entrée n°%d.

en: %s: Datatype not handled for now.
fr: %s : Type de données non pris en charge pour le moment.

en: Invalid rank, must be in the interval [0, %d].
fr: Rang invalide. Doit être compris dans l'intervalle [0, %d].

en: No converter found for the specified target datatype.
fr: Aucun convertisseur n'a été trouvé pour le type de données cible spécifié.

en: Cannot create a new dataspace.
fr: Impossible de créer un nouvel dataspace.

en: Invalid target dataspace.
fr: Dataspace cible invalide.

en: Cannot create the target type.
fr: Impossible de créer le type de cible.

en: Incompatible dimensions
fr: Dimensions incompatibles

en: References must be given as strings
fr: Les références doivent être données sous la forme de chaînes de caractères

en: Invalid path: %s.
fr: Chemin invalide : %s.

en: Ring resonator (HDF5 data source)
fr: Résonateur en anneau (source HDF5)

en: Ring Resonator from a HDF5 file
fr: Résonateur en anneau depuis un fichier HDF5

en: X position [a]
fr: Position X [a]

en: Y position [a]
fr: Position Y [a]

en: Permittivity
fr: Permissivité

en: Ring Resonator
fr: Résonateur en anneau
