scilab - en to ja translation catalogue (214 entries)

en: %s: Can not read input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d を読み込めません.

en: %s: Invalid H5Object.
ja: %s:  H5Object が無効です.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or H5Object expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列またはH5Objectを指定してください.

en: %s: No more memory.
ja: %s: メモリ不足です.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A H5Object expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: H5Object を指定してください.

en: %s: Cannot remove H5Object.
ja: %s: H5Object  を削除できませんでした.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A double matrix expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: double の行列を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Five row vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 5行のベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A single string expected.
ja: %s: 入力引数#%dの型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: six row vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています:  6行のベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: %d column vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています:  %d 列のベクトルを指定してください.

en: %s: Can not print H5Object: invalid object.
ja: %s:  H5Object: を出力できません:  オブジェクトが無効です.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: a H5Object expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています:  H5Object を指定してください.

en: %s: Wrong size for argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています:  文字列を指定してください.

en: %s: Can not create output argument.
ja: %s: 出力引数を作成できません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A HDF5 object expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています:  HDF5オブジェクトを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A boolean expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 論理値を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Real row vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています:  実数の行ベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Real row or column vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています:  実数の行または列ベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Row array of strings expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています:  文字列の行配列を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A row or column vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 行または列ベクトルを指定してください.

en: %s: Can not use H5Object: invalid object.
ja: %s: H5Objectを使用できません: オブジェクトが無効です.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or boolean expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列または論理値を指定してください.

en: %s: Invalid number of arguments: more than %d expected.
ja: %s: 引数の数が間違っています: %d より多い引数を指定してください.

en: %s: Invalid access mode: %s.
ja: %s: アクセスモードが間違っています: %s.

en: %s: Invalid number of input arguments.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A double expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: doubleを指定してください.

en: %s: Invalid number of input argument.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています.

en: %s: Invalid path: cannot be empty.
ja: %s: パスが間違っています: 空とすることはできません.

en: %s: Second argument must be a dataset name.
ja: %s: 2番目の引数はデータセット名とする必要があります.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Same size as the data expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: データには同じ大きさを指定してください.

en: %s: Argument 'count' is missing.
ja: %s: 引数 'count' が指定されていません.

en: %s: Invalid number of argument(s): %d expected.
ja: %s: 引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): at least %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 個以上の引数を指定してください.

en: %s: Unable to open file: %s
ja: %s: ファイルをオープンできません: %s

en: %s: Wrong SOD file format version. Max Expected: %d Found: %d
ja: %s:  SODファイル形式のバージョンが間違っています. 仕様上の最大値: %d 指定値: %d

en: %s: Invalid HDF5 Scilab format.
ja: %s: 無効なHDF5 Scilab形式.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
ja: %s: 入力引数の数に誤りがあります: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d から %d  個の引数を指定してください.

en: %s: Unable to open file: '%s'.
ja: %s: ファイルをオープンできません: '%s'.

en: Redefining permanent variable.
ja: 永続的変数を再定義しています.

en: %s: %s is not a valid lib file.
ja: %s: %s は有効なlibファイルではありません.

en: %s: Wrong SOD file format version. Expected: %d Found: %d
ja: %s:  SODファイル形式のバージョンが間違っています. 仕様値: %d 指定値: %d

en: %s: Unable to load '%s'.
ja: %s: '%s'を読み込めません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A String expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Defined variable expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 定義済みの変数を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: "%s" is a directory
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: "%s" はディレクトリです

en: %s: Cannot open file %s.
ja: %s: ファイル %s を開けません.

en: %s: Unable to delete existing variable "%s".
ja: %s: 既存の変数"%s"を削除できません.

en: %s: Variable '%s' already exists in file '%s'
    Use -append option to replace existing variable.
ja: %s:  変数 '%s' が既にファイル '%s' の中に存在します

en: %s: Unable to export variable '%s' in file '%s'.
ja: %s: 変数 '%s' をファイル'%s'にエクスポートできません.

en: %s: Unable to update Scilab version in "%s".
ja: %s: Scilabバージョンを "%s" に更新できませんでした.

en: %s: Unable to update HDF5 format version in "%s".
ja: %s: HDF5形式のバージョンを "%s" に更新できませんでした.

en: %s: Wrong number of input arguments: More than %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています:  %d 個より大きい引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or double expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列またはdoubleを指定してください.

en: %s: Only one field can be requested.
ja: %s:  フィールドは1つだけリクエストできます.

en: %s: Error in retrieving field content:
    %s
ja: %s: フィールドの内容を取得する際にエラーが発生しました:
    %s

en: %s: Not an H5 Compound object.
ja: %s: H5 Compoundオブジェクトではありません.

en: %s: Can not print H5Object.
ja: %s: H5Objectを出力できません.

en: Invalid index.
ja: 添字が間違っています.

en: Dimensions
ja: 次元

en: Cannot open attribute: %s
ja: 属性をオープンできませんでした: %s

en: Cannot get the attribute type
ja: 属性typeを取得できませんでした

en: Cannot get the attribute dataspace
ja: 属性dataspaceを取得できませんでした

en: Error in retrieving data.
ja: データを取得する際にエラーが発生しました.

en: Attribute %s already exists.
ja: 属性 %s が既に存在します.

en: Cannot create a new attribute.
ja: 新しい属性を作成できませんでした.

en: Cannot write data in the attribute.
ja: 属性にデータを書き込めません.

en: Cannot copy the attribute
ja: 属性をコピーできません.

en: Cannot read attribute data.
ja: 属性データを読み込めません

en: Cannot get the size of attribute list.
ja: 属性リストの大きさを取得できません.

en: Invalid index %d: must be between 0 and %d.
ja: 添字 %d が不正です: 0 と %d の間とする必要があります.

en: Cannot open attribute at position %d.
ja: 位置 %d で属性をオープンできませんでした.

en: Filename
ja: ファイル名

en: Number of elements
ja: 要素数

en: Cannot copy data to an empty pointer
ja: データを空ポインタにコピーできません

en: Wrong dimensions.
ja: 次元が間違っています.

en: Invalid field name: %s
ja: フィールド名が無効です: %s

en: Fields Names
ja: フィールド名

en: Cannot create an hypermatrix on the stack
ja: ハイパー行列をスタック上に作成できません

en: Cannot get the data type
ja: データ型を取得できません

en: Unknown integer datatype.
ja: 整数データ型が不明です.

en: Unknown floating-point datatype.
ja: 浮動小数点型が不明です.

en: Bitfield is too big
ja: ビットフィールドが大きすぎます

en: Cannot get data from an unknown data type.
ja: 未知のデータ型からデータを取得できません.

en: Memory to allocate is too big
ja: 確保するメモリが大きすぎます

en: Cannot allocate memory to get the data
ja: データ取得用のメモリを確保できません

en: Cannot retrieve the data from the attribute
ja: 属性からデータを取得できません

en: Cannot open the given dataset %s.
ja: 指定したデータセット %s をオープンできません.

en: Cannot get the dataspace associated with dataset named %s.
ja: %s という名前のデータセットに関連付けられたデータ空間を取得出来ません.

en: Invalid layout
ja: レイアウトが無効です

en: Only %d dimensions.
ja: 次元が %d のみです.

en: Cannot list dataset attributes.
ja: データセットの属性の一覧を取得できませんでした.

en: Cannot open the dataset: %s
ja: データセットをオープンできませんでした: %s

en: Invalid source space
ja: ソース空間が間違っています

en: Invalid target space
ja: 目標空間が間違っています

en: Cannot modify maximum dimensions.
ja: 最大次元を修正できません.

en: Cannot modify dimension %d.
ja: 次元 %d を修正できませんでした.

en: Cannot set the chunk dimensions: %s
ja: チャンク次元 を設定できませんでした: %s

en: Cannot create the dataset: %s
ja: データセットを作成できませんでした: %s

en: Cannot write data in the dataset.
ja: データセットにデータを書き込めませんでした.

en: unknown dataspace
ja: データ空間が不明です

en: Unknown dataspace: cannot get its dimensions
ja: 未知のデータ空間: 次元を取得できませんでした

en: Cannot select all.
ja: 全てを選択できませんでした.

en: Cannot create an array of integer on the stack.
ja: スタック上に整数配列を作成できませんでした.

en: Cannot create a string on the stack.
ja: スタック上に文字列を作成できませんでした.

en: Unknown dataspace
ja: データ空間が不明です

en: Extents
ja: 範囲

en: Invalid selection rank.
ja: ランク選択が無効です.

en: Invalid selection.
ja: 選択部が無効です.

en: Cannot get the current stack of errors.
ja: エラー時のスタックを取得できませんでした.

en: HDF5 description
ja: HDF5の説明

en: Exception thrown in file
ja: ファイルで例外発生

en: at line
ja: 行

en: Cannot get the link info
ja: リンク情報を取得できません

en: Cannot get the link target
ja: リンク対象を取得できません

en: Link type
ja: リンク型

en: Link name
ja: リンク名

en: Link path
ja: リンクのパス

en: Link target file
ja: リンク先のファイル

en: Link target path
ja: リンク先のパス

en: Invalid hdf5 file: empty filename.
ja: hdf5ファイルが無効です: ファイル名が空です.

en: Invalid hdf5 file: %s.
ja: hdf5ファイルが無効です: %s.

en: Cannot open the given hdf5 file: %s.
ja: 指定した hdf5 ファイルを開けません: %s.

en: Cannot create the given hdf5 file: %s.
ja: 指定した hdf5 ファイルを作成できません: %s.

en: Cannot open the file: %s, an empty file with the same name already exists.
ja: ファイルを開けません: %s, 同じ名前の空のファイルが既に存在します.

en: Cannot append the file (not HDF5): %s.
ja: (HDF5ではない)ファイルに追加できません: %s.

en: Invalid flag.
ja: フラグが無効です.

en: Invalid path: %s
ja: パスが無効です: %s

en: Cannot set 'core' as driver.
ja: 'core'をドライバに指定できません.

en: Invalid filename: must contain a '%d'.
ja: ファイル名が無効です: '%d' を含めることはできません.

en: Cannot set 'family' as driver.
ja: 'familly'をドライバに指定できません.

en: Error in flushing the file.
ja: ファイルをフラッシュする際にエラーが発生しました.

en: Cannot retrieve file size: %s
ja: ファイルの大きさを取得できません: %s

en: Cannot retrieve file version: %s
ja: ファイルのバージョンを取得できません: %s

en: Cannot create an integer on the stack.
ja: スタック上に整数を作成できませんでした.

en: Invalid field %s.
ja: フィールド %s が無効です.

en: Cannot open the group %s.
ja: グループ %s を開けません.

en: Cannot get the links number
ja: リンク番号を取得できません

en: Cannot create a column of strings on the stack.
ja: スタック上に1列分の文字列を作成できませんでした.

en: Cannot list group links.
ja: グループリンクの一覧を取得できませんでした.

en: Cannot list group attributes.
ja: グループ属性の一覧を取得できませんでした.

en: Cannot list group contents
ja: グループコンテンツの一覧を取得できませんでした.

en: The group already exists: %s.
ja: グループが既に存在します: %s.

en: Cannot create the group: %s.
ja: グループを作成できませんでした: %s.

en: Cannot get the number of groups.
ja: グループの数を取得できませんでした.

en: Cannot get linked object
ja: リンク結合されたオブジェクトを取得できませんでした

en: Link target name
ja: リンク先の名前

en: The link %s does not exist.
ja: リンク %s は存在しません.

en: Invalid link type: %s.
ja: リンク型が無効です: %s.

en: Cannot get the number of links.
ja: リンク番号を取得できませんでした.

en: Invalid operation
ja: 無効な操作です

en: Invalid index at position %d
ja: 位置 %d における添字が無効です.

en: Cannot get the number of objects.
ja: オブジェクトの数を取得できませんでした.

en: Parent group name
ja: 親グループの名前

en: Parent group path
ja: 親グループのパス

en: Elements type
ja: 要素型

en: Size
ja: 大きさ

en: Invalid index: %d.
ja: 添字が無効です: %d.

en: Cannot get object at position %d.
ja: 位置 %d にあるオブジェクトを取得できませんでした.

en: Invalid name: %s.
ja: 名前が無効です: %s.

en: Invalid HDF5 object
ja: HDF5オブジェクトが無効です

en: Invalid field: %s
ja: フィールドが無効です: %s

en: Cannot create a mlist on the stack.
ja: スタック上にmlistを作成できませんでした.

en: Cannot list names.
ja: 名前の一覧を取得できませんでした.

en: Cannot retrieve information about the object
ja: オブジェクトに関する情報を取得できませんでした.

en: Unknown HDF5 object
ja: HDF5オブジェクトが不明です

en: Cannot retrieve numeric index.
ja: 数値添字を取得できませんでした.

en: Invalid option: must be C or FORTRAN.
ja: オプションが無効です: CまたはFORTRANを指定してください.

en: Cannot open object at the given position.
ja: 指定した位置のオブジェクトを開けませんでした.

en: Link target
ja: リンク先

en: Cannot free the memory associated with String data
ja: 文字列データ用のメモリを開放できませんでした

en: Invalid H5Type name: %s.
ja: H5Type名が無効です: %s.

en: Unknown datatype
ja: データ型が無効です

en: Cannot get H5Object id
ja: H5Object id を取得できませんでした

en: Invalid object: not a dataset.
ja: オブジェクトが無効です: データセットではありません.

en: Cannot remove a file.
ja: ファイルを削除できませんでした.

en: Cannot remove root element.
ja: ルート要素を削除できませんでした.

en: The name doesn't exist: %s.
ja: 名前が存在しません: %s.

en: Cannot remove the attribute: %s.
ja: 属性を削除できませんでした: %s.

en: Cannot remove the link: %s.
ja: リンクを削除できませんでした: %s.

en: The link already exists: %s.
ja: リンクが既に存在します: %s.

en: Cannot create the hard link: %s.
ja: ハードリンクを作成できませんでした: %s.

en: Cannot create the soft link: %s.
ja: ソフトリンクを作成できませんでした: %s.

en: Cannot create a hard link to the external object: %s.
ja: 外部オブジェクトへのハードリンクを作成できませんでした: %s.

en: Cannot create the external link: %s.
ja: 外部リンクを作成できませんでした: %s.

en: Cannot copy object.
ja: オブジェクトをコピーできませんでした.

en: Invalid filter
ja: フィルタが無効です

en: Can only label a dataset
ja: データセットの分類のみが可能です

en: Target object is not a file
ja: 目標オブジェクトがファイルではありません

en: Invalid location
ja: 位置が無効です

en: Invalid location: %s
ja: 位置が無効です: %s

en: Cannot mount the file: %s
ja: ファイルをマウントできません: %s

en: Cannot unmount the file at location: %s
ja: 位置: %s でファイルのマウントを解除できませんでした

en: Can not read input argument #%d.
ja: 入力引数 #%d を読み込めませんでした.

en: %s: Datatype not handled for now.
ja: %s: データ型は現時点では処理できません.

en: Invalid rank, must be in the interval [0, %d].
ja: ランクが無効です, [0,%d] の範囲とする必要があります.

en: No converter found for the specified target datatype.
ja: 指定した目標データ型へのコンバータが見つかりません.

en: Cannot create a new dataspace.
ja: 新しいデータ空間を作成できませんでした.

en: Invalid target dataspace.
ja: 目標データ空間が無効です.

en: Cannot create the target type.
ja: 目標型を作成できませんでした.

en: Incompatible dimensions
ja: 次元に互換性がありません

en: References must be given as strings
ja: リファレンスは文字列で指定してください

en: Invalid path: %s.
ja: パスが無効です: %s.

en: Ring resonator (HDF5 data source)
ja: リング共振器 (HDF5 データソース)

en: Ring Resonator from a HDF5 file
ja: HDF5ファイルからリング共振器

en: X position [a]
ja: 位置X [a]

en: Y position [a]
ja: 位置Y[a]

en: Permittivity
ja: 誘電率

en: Ring Resonator
ja: リング共振器
