scilab - en to ja translation catalogue (60 entries)

en: %s: Can not read input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d を読み込めません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Memory allocation error.
ja: %s: メモリ確保エラー.

en: %s: Undefined environment variable %s.
ja: %s: 環境変数 %s が未定義です.

en: %s: No more memory.
ja: %s: メモリ不足です.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d から %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d : string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d : A single string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d : A scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: スカラーを指定してください.

en: %s: The file "%s" does not exist.
ja: %s: ファイル "%s" が存在しません.

en: %s: The file does not exist.
ja: %s: ファイルが存在しません.

en: %s: Wrong value for input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています.

en: %s: %d logical unit already used.
ja: %s: 論理ユニット %d は既に使用されています.

en: %s: Too many files opened!
ja: %s: 開いているファイルの数が多すぎます.

en: %s: Unknown file format.
ja: %s: 未知のファイル形式.

en: %s: File "%s" already exists or directory write access denied.
ja: %s: ファイル "%s"が既に存在しているか,ディレクトリへの書き込みアクセスが禁止されています.

en: %s: File "%s" does not exist or read access denied.
ja: %s: ファイル "%s"が存在していないか,ディレクトリへの読み込みアクセスが禁止されています.

en: %s: Can not open File "%s"
ja: %s: ファイル "%s"をオープンできません

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d : A matrix expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 行列を指定してください.

en: %s: Cannot close file %d.
ja: %s: ファイル %d をクローズできません.

en: %s: Wrong input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d が間違っています.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: "%s", "%s", "%s", "%s", "%s"
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: "%s", "%s", "%s", "%s", "%s"

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: スカラーを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar boolean expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: スカラー論理値を指定してください.

en: -- Creation of [%ls] (Macros) --
ja: -- [%ls]の作成 (マクロ) --

en: %ls: Cannot open file ''%ls''.
ja: %ls: ファイル "%ls" をオープンできません.

en: %s: Cannot open file ''%s''.
ja: %s: ファイル "%s" をオープンできません.

en: %ls: Processing file: %ls
ja: %ls: ファイルを処理しています: %ls

en: %ls: Error in file %ls.
ja: %ls: ファイル %ls にエラーがあります.

en: %ls: Warning: %ls information cannot be added to file %ls. File ignored
ja: %ls: 警告: %ls 情報がファイル %ls に追加できません. ファイルが無視されます

en: Redefining permanent variable.
ja: 永続的変数を再定義しています.

en: %s: %s is not a valid lib path.
ja: %s: %s は有効なlibパスではありません.

en: Cannot read lib file: Not in proper XML format.
ja: libファイルを読み込めません: 正しいXML形式ではありません.

en: Old binary lib detected. Please recompile it for Scilab 6.
ja: 古いバイナリlibが検出されました. Scilab 6で再コンパイルしてください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): at least %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 個以上の引数を指定してください.

en: %s: %s is not a valid module file.
ja: %s: %s は有効なモジュールファイルではありません.

en: %s: Unable to open file: "%ls".
ja: %s: ファイルをオープンできません: "%ls".

en: File "%s" already exists or directory write access denied.
ja: ファイル "%s"が既に存在するか, ディレクトリへの書き込みアクセスが拒否されました.

en: File "%s" does not exist or read access denied.
ja: ファイル "%s"が存在しないか, ディレクトリへの読み込みアクセスが拒否されました.

en: %s: Wrong type for input argument #%d : A real scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実数スカラーを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d : A real scalar or file descriptor expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実数スカラーまたはファイル記述子を指定してください.

en: Incorrect file or format.
ja: ファイルまたは形式が正しくありません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar integer value expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: スカラー整数値を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A scalar integer value expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: スカラー整数値を指定してください.

en: %s: Wrong input argument %d.
ja: %s: 入力引数 %d が間違っています.

en: %s: Wrong type for input argument #%d : A real matrix or column vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%dの型が間違っています : 実数行列または列ベクトルを指定してください.

en: Undefined environment variable %s.
ja: 環境変数 %s が定義されていません.

en: Too many files opened!
ja: 開いているファイルの数が多すぎます!

en: File "%s" already exists.
ja: ファイル "%s" は既に存在します.

en: "%s" directory write access denied.
ja: "%s" ディレクトリへの書き込みアクセスが拒否されました

en: File "%s" does not exist.
ja: ファイル "%s" は存在しません.

en: File "%s" read access denied.
ja: ファイル "%s" への読み込みアクセスが拒否されました.

en: unmanaged error by v2cunit.
ja: v2cunitによる管理外のエラー.

en: %s: Legend does not fit with the current context. Skipped
ja: %s: 凡例はカレントのコンテキストに適合しません.　スキップしました.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong number of output argument(s).
ja: %s: 出力引数の数が間違っています.

en: %s: The system interpreter does not answer...
ja: %s: システムのインタプリタが応答しません...

en: %s: error during %s execution
ja: %s: %s 実行中にエラーが発生しました

en: %s: The command failed with the error code %s and the following message:
ja: %s: コマンドはエラーコード %s および以下のメッセージで終了しました:
