scilab - en to ja translation catalogue (16 entries)

en: %s: Can not read input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d を読み込めません.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: String expected.
ja: %s: 入力引数  #%d の大きさが間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Memory allocation error.
ja: %s: メモリ割当エラー.

en: %s: Unable to add new domain %s.
ja: %s: 新規領域 %s を追加できませんでした.

en: %s: No more memory.
ja: %s: メモリ不足です.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String expected.
ja: %s: 最初の入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of output arguments: %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %ls: This feature is only supported on Windows.
ja: %ls: この機能はWindowsでのみサポートされています.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: Unsupported language '%ls'.
ja: サポートされていない言語 '%ls'.

en: The language for menus cannot be changed on a running console.
ja: メニューの言語は,実行中のコンソールでは変更できません.

en: Restart Scilab to apply to menus.
ja: メニューに適用するためにScilabを再起動してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A String expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %ls: Unsupported language '%ls'.
ja: %ls: サポートされていない言語 '%ls'.

en: Switching to default language : '%ls'.
ja: デフォルトの言語に変更します: '%ls'.
