scilab - en to ja translation catalogue (246 entries)

en: Input file
ja: 入力ファイル

en: Input directory
ja: 入力ディレクトリ

en: Select the directory to convert
ja: 変換するディレクトリーを選んで下さい

en: Select the file to convert
ja: 変換するファイルを選んでください

en: Select the directory for generated files
ja: ファイル生成のためのディレクトリーを選んで下さい

en: Please specify an existing output directory.
ja: 既存の出力ディレクトリを指定してください.

en: Please specify an existing input file.
ja: 既存の入力ファイルを指定してください.

en: Please specify an existing input directory.
ja: 既存の入力ディレクトリを指定してください.

en: About_M2SCI_tools
ja: M2SCI_ツール_バージョン情報

en: %s: Wrong type for input argument: Cell elements must be character arrays.
ja: %s: 入力引数の型が間違っています: セル要素は文字列配列としてください.

en: %s: This feature has not been implemented.
ja: %s: この機能は実装されていません.

en: %s: Wrong type for input argument: Cell expected.
ja: %s: 入力引数の型が間違っています: セルを指定してください.

en: %s: Wrong type for input arguments: String expected.
ja: %s: 入力引数の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: %s, %s, %s, '%s', '%s' or '%s' expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: %s, %s, %s, '%s', '%s' または '%s' を指定してください.

en: %s: Wrong input arguments: Dimensions given as first argument do not match specified cell contents.
ja: %s: 入力引数が間違っています: 最初の引数に指定された次元が指定されたセルの内容に一致しません.

en: %s: This feature has not been implemented: Support for hypermatrices.
ja: %s: この機能は実装されていません: ハイパー行列のサポート.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Matrix of strings expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列の行列を指定してください.

en: %s: Wrong size for '%s': Vector expected.
ja: %s: '%s'の大きさが間違っています: ベクトルを指定してください.

en: %s: This feature has not been implemented: %s.
ja: %s: この機能は実装されていません: %s.

en: %s: Wrong value for affectation to '%s'.
ja: %s: '%s'へのアフェクションの値が間違っています.

en: %s: '%s' only used in 3d mode.
ja: %s: '%s' は3次元モード専用です.

en: %s: This feature has not been implemented: Argument of type %d.
ja: %s: この機能は実装されていません: %d 型の引数.

en: Close
ja: 閉じる

en: %s: '%s' ignored.
ja: %s: '%s' を無視しました。

en: %s: All windows deleted.
ja: %s: 全てのウインドウを削除しました。

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Square matrix expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 正方行列を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: %s, %s,'%s' or '%s' expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: %s, %s,'%s' または '%s' を指定してください.

en: Jan
ja: 1月

en: Feb
ja: 2月

en: Mar
ja: 3月

en: Apr
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: Jun
ja: 6月

en: Jul
ja: 7月

en: Aug
ja: 8月

en: Sep
ja: 9月

en: Oct
ja: 10月

en: Nov
ja: 11月

en: Dec
ja: 12月

en: %s: Not yet implemented.
ja: %s: まだ実装されていません.

en: %s: Cannot open file '%s'.
ja: %s: ファイル '%s' を開けません。

en: %s: Unknown type.
ja: %s: 未知の型です。

en: %s: Unknown type '%s': IGNORED.
ja: %s: 未知の型 '%s': 無視しました。

en: %s: %s is not implemented.
ja: %s: %s は実装されていません.

en: %s: %s Scilab function does not work with more than one row variables.
ja: %s: %s Scilab関数は複数の行変数で動作しません.

en: %s: The format '%s' is unknown.
ja: %s: フォーマット '%s' を認識できません.

en: %s: The format '%s' is not yet handled.
ja: %s: フォーマット '%s' はまだ処理されていません.

en: %s: End of file reached before all matrix is read.
ja: %s: 行列全体を読む前にファイル終端に達しました.

en: %s: No equivalent for '%s' property.
ja: %s: '%s'プロパティに相当するものがありません.

en: %s: No minor grid in Scilab.
ja: %s: Scilabのマイナーグリッドが存在しません.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s', '%s' or '%s' expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: '%s', '%s'  または '%s' を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Matlab vector of strings expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 文字列のMatlabベクトルを指定してください.

en: %s: Unhandled class '%s'.
ja: %s: クラス '%s' は処理できません.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A positive integer value expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 正の整数の値を指定してください.

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: '%s' option ignored.
ja: %s: '%s'オプションは無視されました.

en: %s: Unknown line style found in '%s' -> set to 6.
ja: %s: 未知の線スタイルです '%s' -> 6 を設定します。

en: %s: Unknown color found in '%s' -> set to black.
ja: %s: 未知の色が '%s'でみつかりました -> 黒を設定します.

en: %s: pencil is not diagonalizable.
ja: %s: ペンシルが対角化可能ではありません.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d から %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Column vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 列ベクトルを指定してください.

en: %s: This particular case is not implemented.
ja: %s: この特定のケースは実装されていません.

en: %s: '%s' not implemented.
ja: %s: '%s' は実装されていません.

en: %s: End of string reached before data has been read.
ja: %s: データが読まれる前に文字列の終端に達しました。

en: %s: Could not open neither '%s' nor '%s' nor '%s'.
ja: %s:  '%s' , '%s' , '%s' のいずれもオープンできません.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d to %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d から %d 個の引数を指定してください.

en: %s: The normalization m - 1 factor is zero.
ja: %s: 正規化 m-1 因子がゼロです.

en: %s: The normalization n - 1 factor is zero.
ja: %s: 正規化 n-1 因子がゼロです.

en: Not yet implemented.
ja: 未実装です.

en: Extraction of %s from '%s' tlist is not yet implemented.
ja: '%2$s' tlist からの %1$s の展開は未実装です.

en: index must be a list instead of a: %s.
ja: index は %s ではなくリストとする必要があります.

en: Wrong number of inputs.
ja: 入力の数が不正です。

en: lhslist should be a list and not a: %s.
ja: lhslist は %s ではなくリストとする必要があります.

en: expression can not be a: %s.
ja: 式を %s にすることはできません.

en: endsymbol should be a character string and not a: %s.
ja: endsymbol は %s ではなく,文字列とする必要があります.

en: name must be a string instead of a: %s.
ja: name は %s ではなく文字列とする必要があります.

en: lhsnb must be a constant instead of a: %s.
ja: lhsnb は %s ではなく定数とlする必要があります.

en: rhslist must be a list instead of a: %s.
ja: rhslist は、リストでなくてはなりません: %s

en: lhslist must be a list instead of a: %s.
ja: lhslist は %s ではなくリストとする必要があります.

en: dims must be a list instead of a: %s.
ja: dims は %s ではなくリストとする必要があります.

en: type must be a 'type' tlist instead of a: %s.
ja: type は %s ではなく 'type' tlist とする必要があります.

en: contents must be a 'contents' tlist instead of a: %s.
ja: contents は %s ではなく, 'contents' tlist でなくてはなりません.

en: sciname must be a string instead of a: %s.
ja: sciname は %s ではなく文字列とする必要があります.

en: matname must be a string instead of a: %s.
ja: matname は、文字でなくてはなりません: %s

en: infer must be an 'infer' tlist instead of a: %s.
ja: infer は %s ではなく 'infer' tlist とする必要があります.

en: recursive extraction with one index of type %s is not yet implemented.
ja: インデックスを1つ有する %s 型の展開は未実装です.

en: %s is not yet implemented.
ja: %s は未実装です.

en: not matlab path
ja: Matlabパスではありません

en: Matlab function %s not yet converted, original calling sequence used.
ja: Matlab関数 %s はまだ変換されていません、元の呼び出し順で使われました。

en: (Warning name conflict: function name changed from %s to %s).
ja: (警告: 名前が重複しています: 関数名が %s から %s へ変更されました).

en: Matlab toolbox(es) function %s not converted, original calling sequence used
ja: Matlabツールボックス関数 %s は変換できませんでした、元の呼び出し順で使われました

en: Matlab toolbox(es) function %s not converted, original calling sequence used.
ja: Matlabツールボックス関数 %s は変換できませんでした、元の呼び出し順で使われました。

en: (Find this function in matlab/%s).
ja: (この関数を matlab/%s で見つけて下さい)

en: Unknown function %s not converted, original calling sequence used.
ja: 未知の関数 %s は変換されません、元の呼び出し順で使われました。

en: input argument must be an 'operation' tlist.
ja: 入力引数は、'operation' tlist でなくてはなりません。

en: Wrong input argument in getrhs() (Must be a 'funcall' tlist).
ja: getrhs() 入力引数が不正です('funcall' tlist でなくてはなりません)

en: L.%d: Unknown variable %s is a M-file.
ja: L.%d: M-file の未知の変数 %s

en: L.%d: Unknown variable %s is a M-file (sci_%s exists).
ja: L.%1$d: M-file(sci_%3$sが存在) の未知の変数 %2$s

en: Variable %s supposed to be the Imaginary unit.
ja: 変数 %s は虚数と仮定されます.

en: L.%d: Unknown variable %s.
ja: L.%d: 未知の変数 %s

en: Matlab function %s not yet converted.
ja: Matlab関数 %s はまだ変換されていません。

en: mtlb(%s) can be replaced by %s() or %s whether %s is an M-file or not.
ja: mtlb(%s) は %s() または %s で置き換えることができます. これは, %s が M-file であるかどうかに依存しません.

en: unknown instruction type %s.
ja: 未知の指示型 %s

en: lhs cannot be a %s.
ja: lhs は、%s ができません。

en: unknown clause type: %s.
ja: 未知の節型: %s

en: Bad use of isdefinedvar() with input: %s.
ja: isdefinedvar() の入力の使用方法に誤りがあります: %s

en:  -- File %s contains more than one function --
ja:  -- ファイル %s は、１つ以上の関数を含みます --

en:  -- Each function converted separately: %s --
ja:  -- 各関数は別々に変換されました: %s --

en:  -- Temporary files put in: %s --
ja:  -- テンポラリファイルを作成: %s --

en: : The 24 first characters of the files names are equal:
ja: :ファイル名の最初の24文字が同じです:

en: // Number of arguments in function call
ja: // 関数呼び出し時の引数の数

en: // Output variables initialisation (not found in input variables)
ja: // 出力変数初期化(入力変数では見つかりません)

en: TESTING M2SCI: creating varslist file...
ja: TESTING M2SCI: varslist ファイル作成...

en: // Generated by M2SCI
    // Conversion function for Matlab %s
    // Input: tree = Matlab funcall tree
    // Output: tree = Scilab equivalent for tree
ja: // M2SCI により生成
    // Matlab %s から変換された関数
    // 入力: tree = Matlab関数コールツリー
    // 出力: tree = 等価なScilabツリー

en: // Copyright INRIA (Generated by M2SCI)
    // Conversion function for Matlab %s()
    // Input: tree = Matlab funcall tree
    // Output: tree = Scilab equivalent for tree
ja: // Copyright INRIA (M2SCI により生成)
    // Matlab %s() から変換された関数
    // 入力: tree = Matlab の関数コールツリー
    // 出力: tree = Scilabの等価なツリー

en: //  dims(i,:) is the ith output argument dimensions vector
ja: // dims(i,:) は i 番目の出力引数の次元ベクトルです。

en: //  prop(i) is the ith output argument property
ja: // prop(i) は i 番目の出力引数のプロパティです.

en: // Inference for varargout
ja: // 変形引数出力(varargout)の推論

en: loginfos: verb_mode 0 should not be used in this context, information ignored.
ja: loginfos: verb_mode 0 は、この前後関係で使われるべきでありません、情報は無視しました。

en: m2sciassume is obsolete, used m2scideclare instead.
ja: m2sciassume はもう使われません, 代わりに m2scideclare を使いました。

en: not enough data, you should give at least variable_name|dimensions|datatype.
ja: データが足りません. 少なくとも「変数名/次元/データ型」を指定する必要があります.

en: too much data.
ja: 多すぎるデータです。

en: Wrong dimensions user data.
ja: ユーザー・データの次元が不正です。

en: %graphicswindow set to default value Handle.
ja: %graphicswindow　をハンドルのデフォルト値に設定します.

en: wrong type of input.
ja: 入力の型が不正です。

en: Conversion of M-tree...
ja: M-treeの変換...

en: %s line %s out of %s...
ja: %s : %s 行目(全体: %s)...

en: Conversion of M-tree: Done
ja: M-treeの変換: 完了

en: No Scilab equivalent for: %s
ja: Scilabと互換性がありません: %s

en: operator %s not found.
ja: オペレータ %s が見つかりません。

en:  may be replaced by:
ja:  は以下で置換できる可能性があります:

en: if
ja: もし

en: Matlab to Scilab conversion tool
ja: MatlabからScilabへの変換ツール

en: File
ja: ファイル

en: ?
ja: その他

en: Mfile2sci help page
ja: Mfile2sci ヘルプページ

en: Translatepaths help page
ja: 翻訳パス ヘルプページ

en: About M2SCI tools...
ja: M2SCIツール　バージョン情報...

en: Convert
ja: 変換

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Options
ja: オプション

en: Generate pretty printed code:
ja: 整形されたコードを生成:

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Verbose mode:
ja: 冗長モード:

en: Only double values used:
ja: 倍精度実数値のみが使用されます:

en: Recursive conversion:
ja: 再帰変換:

en: Output directory
ja: 出力ディレクトリ

en: Directory name:
ja: ディレクトリ名:

en: Browse
ja: ブラウズ

en: File name:
ja: ファイル名:

en: <enter a file name>
ja: <ファイル名を入力してください>

en: Conversion mode
ja: 変換モード

en: Convert a single file
ja: 単一ファイルの変換

en: Convert a whole directory
ja: 全体のディレクトリーの変換

en: OFF
ja: オフ

en: NO
ja: いいえ

en: YES
ja: はい

en: ON
ja: オン

en: ****** Beginning of mfile2sci() session ******
ja: ****** mfile2sci() セッションの開始 ******

en: File to convert:
ja: ファイルの変換:

en: Result file path:
ja: 結果ファイルパス:

en: Recursive mode:
ja: 再帰モード:

en: Only double values used in M-file:
ja: 単に M-file で、倍精度実数値を使う:

en: Verbose mode:
ja: 冗長モード:

en: Generate formatted code:
ja: フォーマットされたコードを生成:

en: M-file reading...
ja: M-ファイルの読み込み...

en: M-file reading: Done
ja: M-ファイルの読み込み: 完了

en: File %s is an empty file.
ja: ファイル %s は空のファイルです.

en: Syntax modification...
ja: 文法修正...

en: Syntax modification: Done
ja: 文法修正: 完了

en: %s: %s does not exist or is not the macro name.
ja: %s: %s は存在しないかマクロ名ではありません.

en: Warning: file %s defines function %s instead of %s
             %s.sci, %s.cat and sci_%s.sci will be generated !
ja: 警告: ファイル%1$sは、%3$sでなく関数%2$sを定義します
             %4$s.sci, %5$s.cat と sci_%6$s.sci を生成します!

en: Macro to tree conversion...
ja: ツリー変換へのマクロ...

en: resume
ja: 回復

en: ****** %s: Functions of mfile2sci() session ******
ja: ****** %s: mfile2sci() セッションの関数 ******

en: %d Matlab Function(s) not yet converted, original calling sequence used:
ja: %d 個のMatlab 関数が未変換です, 元の呼び出し手順を使用します:

en: %d Matlab Toolbox(es) Functions, original calling sequence used :
ja: %d 個のMatlab ツールボックス関数に関して, 元の呼び出し手順を使用します:

en: %d Unknown Function(s), original calling sequence used :
ja: %d 個の不明な関数があります, 元の呼び出し手順を使用します:

en: Macro to tree conversion: Done
ja: ツリー変換へのマクロ: 完了

en: Translation may be improved: see the //! comments and for all mtlb_<funname> function call
      Type help mtlb_<funname> in Scilab command window to get information about improvements.
ja: 変換には改善の余地があります: 関数コール mtlb_<関数名> のコメント //! を参照ください
        Scilabコマンドウインドウで help mtlb_<関数名> と入力すると,改善に関する情報を得ることができます.

en: Translation may be wrong (see the //!! comments).
ja: 翻訳は誤っているかもしれません(//!!コメントを見て下さい)

en: File contains no instruction, no translation made...
ja: ファイルに命令が含まれていません, 変換は行われません...

en: ****** End of mfile2sci() session ******
ja: ****** mfile2sci() セッションの終了 ******

en: recursive extraction from a variable %s of type %s.
ja: 型 %2$s の変数 %1$s から、再帰抽出

en: Extraction from strings with more than two indexes not implemented.
ja: 2つを超えるインデックスを有する文字列からの展開は実装されていません.

en: M2SCI bug: extraction from unknown variable %s in varslist.
ja: M2SCIバグ: varslistで、未知の変数 %s の抽出

en: recursive insertion in a variable which is not a Cell nor a Struct: %s.
ja: セルでも構造体でもない変数 %s への再帰的な挿入.

en: destination variable is not a cell: %s is of type %s.
ja: 出力変数がセルではありません: %s は %s 型です.

en: One operand is an empty matrix in : %s, result set to [].
ja: １つのオペランドが空行列です: %s , 結果を [] に設定します。

en: At least one operand of %s is an empty matrix, Scilab equivalent is [].
ja: %s の少なくとも1つのオペランドが空行列です, Scilabにおける等価な値は  [] です.

en: If %s is outside [-1,1]
       complex part of output of %s will be the opposite of Matlab one.
ja: %s が [-1,1]の外側の場合,
        %s の出力の虚部は Matlab とは逆になります.

en: is Real.
ja: は実数です.

en: cube_scaling only used in 3d mode.
ja: cube_scaling は3Dモードでのみ使われます。

en: Bessel function is not implemented for 2 outputs arguments.
ja: 2つの出力引数を有するベッセル関数は実装されていません.

en: is a scalar.
ja: はスカラーです.

en: %s is not implemented.
ja: %s は実装されていません.

en: Call to chol() with 2 outputs.
ja: 二つの出力で chol() を呼び出します。

en: All children will be deleted, no HandleVisibility property in Scilab graphics.
ja: すべての子が削除されました, ScilabグラフィックにHandleVisibilityプロパティが存在しません.

en: All properties will be reset.
ja: すべてのプロパティはリセットされます。

en: %s will be ignored at run time.
ja: %s 実行時に無視されます。

en: All windows will be deleted.
ja: 全てのウインドウは削除されます.

en: Scilab %s() does not work when dim input argument is greater than number of dims of first rhs...
ja: Scilab %s() は入力引数dimが右辺の最初の引数のdimsよりも大きい時には動作しません.

en: Verify that overloading functions have been written for inputs in display().
ja: display()の入力用に記述されたオーバーロード関数を確認してください.

en: Drawing events are not queued in Scilab.
ja: 描画イベントは、Scilabで順に並べられません。

en: 'nobalance' option, IGNORED.
ja: 'nobalance' オプション、無視しました。

en: eig() with 2 inputs: consider generalized eigen. Check.
ja: eig() に2つの入力が指定されました: 一般化固有値を検討ください(要確認).

en: %s, flag IGNORED.
ja: %s フラグを無視しました。

en: Matlab exist(), mtlb_exist() is called.
ja: Matlab exist(), mtlb_exist() は呼ばれました。

en: mtlb_exist() is just a partial emulation of Matlab exist() function.
ja: mtlb_exist() がエミュレーションするのは, Matlab exists()関数の一部の機能のみです.

en: Unknown type for input parameter: consider fclose(fid).
ja: 入力パラメーターで未知のタイプ: fclose(fid)を考慮して下さい。

en: %s with two outputs.
ja: %s: 二つの出力で

en: Verify that expression evaluated by execstr() is Scilab compatible.
ja: execstr() によって評価された式がScilabと互換性があることを確認してください.

en: No equivalent for findstr() in Scilab so mtlb_findstr() is called.
ja: Scilab の findstr()と互換性がないため, mtlb_findstr() がコールされました.

en: fopen('all') has no translation.
ja: fopen('all') は翻訳しません。

en: %s (See fileinfo() function).
ja: %s (fileinfo()関数を参照ください).

en: W and A permission parameters.
ja: 許可属性パラメータ W および A.

en: fopen used with three outputs.
ja: 3個の出力を指定して fopen が使用されました.

en: No simple equivalent, so %s() is called.
ja: 1対1対応するものがないため, %s() がコールされました.

en: %s() called with skip parameter.
ja: スキップ・パラメーターで、 %s() が呼び出されました。

en: Not enough information on %s to set the proper flag.
ja: 適切にフラグを設定するための %s に関する情報が足りません.

en: Global variable %s added to M2SCI variable list.
ja: M2SCI 変数リストへ 全体変数 %s を追加しました。

en: No minor grid in Scilab.
ja: Scilabにはマイナーグリッドがありません.

en: %s option.
ja: %s オプション.

en: Scilab %s() does not work with Complex values: %s() call IGNORED.
ja: Scilab %s() は複素数の値では動作しません: %s() のコールは無視されます.

en: Unhandled class: %s.
ja: ハンドルされないクラス: %s

en: isequal requires fields are in the same order for structs to be equal.
ja: isequal は等しいと判定するために,構造体のフィールドが同じ順序であることを必要とします.

en: Option -regexp not yet handled: will be ignored.
ja: オプション -regexp はまだハンドルされていません: 無視します。

en: %s is an empty matrix, so result is set to [].
ja: %s は空行列のため,結果は [] に設定されます.

en: second output argument will be ignored.
ja: 第二出力引数は無視します。

en: -all option ignored.
ja: -all オプションを無視しました。

en: %s when called with three outputs.
ja: 3個の出力引数が指定されました: %s.

en: %s considered to be a Scilab macro.
ja: %s  Scilabマクロとみなします。

en: string output can be different from Matlab num2str output.
ja: 出力文字列は、Matlab num２str 出力と違えることが出来ます。

en: See msprintf for solutions.
ja: 解決のため msprintf を参照して下さい。

en: Scilab and Matlab qr() do not give same results for this case: mtlb_qr() is used.
ja: この場合, Scilab の qr() と　Matlab の qr() の結果は異なります: mtlb_qr() を使用します.

en: is not a character string matrix.
ja: は,文字列行列ではありません.

en: WARNING: Matlab reshape() suppresses singleton higher dimension, it is not the case for matrix.
ja: 警告: Matlab reshape() は次元が1の場合にこれを削除しますが,行列の場合は例外です.

en: Option -append not yet handled: will be ignored.
ja: オプション -append はまだハンドルされていません: 無視します。

en: In %s %s is a String,
    So result is set to %s.
ja: %s %s は文字列です、
    結果を %s へ設定します。

en: M2SCI found: %s > size(size(%s),2),
    So result is set to 1.
ja: M2SCI は見つかりました: %s > サイズ(サイズ(%s),2),
    結果は１への設定です。

en: Scilab sort() and gsort() do not work with multidimensional arrays
ja: Scilab の sort() と gsort() は、多次元配列で働きません

en: Call to sparse(): nzmax option ignored.
ja: sparse() の呼び出し: nzmax オプションを無視しました。

en: For Scilab sparse(), input values must have the same size, not sure they have.
ja: Scilab sparse()の場合,入力値の大きさは同じとする必要がありますが,これを確認できません.

en: message_id ignored in following line.
ja: message_id は、以下の線で無視しました。

en: %s: Output value set to 'on'.
ja: %s: 出力値に'on'を設定
