scilab - en to ja translation catalogue (29 entries)

en: Scilab '%s' module disabled in -nogui or -nwni mode.
ja: -nogui または -nwni モードでは Scilab '%s' モジュールは無効です.

en: %s: Wrong type for input argument #%i: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%i の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: An error occurred while opening Preferences window:
ja: 設定ウインドウを開く際にエラーが発生しました:

en: %s: A Java exception arised:
    %s
ja: %s: Java例外が発生しました:
    %s

en: Invalid path:
ja: 無効なパス:

en: Invalid preferences file:
ja: 無効な設定ファイル:

en: Are you sure you want to restore the default layout at next startup?
ja: 次回起動時にデフォルトの配置に戻してよろしいですか?

en: Reset layout
ja: 配置をリセット

en: Scilab Preferences
ja: Scilab設定

en: Are you sure you want to reset all settings to the default values?
ja: 全ての設定をデフォルト値にリセットしてもよろしいですか?

en: Reset
ja: リセット

en: Scilab '%s' module not installed.
ja: Scilabモジュール '%s' はインストールされていません.

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferences backup
ja: 設定のバックアップ

en: Select a backup file
ja: バックアップファイルを選択

en: Scilab Configuration files
ja: Scilab設定ファイル

en: Restore
ja: 復元

en: Create a backup file
ja: バックアップファイルを作成

en: Save
ja: 保存

en: %s: Wrong number of input arguments: %d or %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d または %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Matrix of strings expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列の行列を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: a 2xN matrix expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 2xNの行列を指定してください.

en: %s: Invalid XConfiguration.xml file.
ja: %s: XConfiguration.xml ファイルが無効です.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A XMLDoc expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: XMLDoc を指定してください.

en: %s: Invalid XPath request.
ja: %s: XPath リクエストが無効です.

en: %s: Invalid XPath request.
ja: %s: XPath リクエストが無効です.

en: %s: Target node is not a XML_ELEMENT_NODE.
ja: %s:  ターゲットノードが XML_ELEMENT_NODE ではありません.

en: %s: Invalid attribute name: %s.
ja: %s: 属性名が無効です: %s.
