scilab - en to fr translation catalogue (212 entries)

en: overflow error
fr: erreur de dépassement

en: Trigger block must have discrete time input.
fr: Le bloc Trigger doit avoir des valeurs discrètes en entrée.

en: The LU factorization has been completed, but the factor U is exactly singular : U(%d,%d) is exactly zero.
fr: La factorisation LU a été achevée, mais le facteur U est strictement singulier : U (%d, %d) == 0.

en: Read error!
fr: Erreur en lecture !

en: Could not open the file!
fr: Impossible d'ouvrir le fichier !

en: Read error
fr: Erreur en lecture

en: delayed time=%f but last stored time=%f
fr: temps de retard=%f mais dernier temps stocké=%f

en: Consider increasing the length of buffer in delay block
fr: Essayez d'augmenter la longueur de la mémoire tampon dans le bloc delay

en: Size of buffer or input size have changed!
fr: La dimension de la mémoire tampon ou de l'entrée a changé !

en: delayed time=%f but last stored time=%f
fr: temps de retard=%f mais dernier temps stocké=%f

en: Consider increasing the length of buffer in variable delay block
fr: Essayez d'augmenter la longueur de la mémoire tampon dans le bloc delay variable

en: Could not open /dev/audio!
fr: Impossible d'ouvrir /dev/audio !

en: The '%s' variable does not exist.
fr: La variable '%s' n'existe pas.

en: %s: Wrong SOD file format version. Max Expected: %d Found: %d
fr: %s : Version erronée du format de fichier SOD. Valeur maximum attendue : %d. Trouvée : %d

en: Erroneous saved file.
fr: Fichier de sauvegarde erroné.

en: Invalid variable type.
fr: Type de variable invalide.

en: Data dimensions are inconsistent:
     Variable size=[%d,%d] 
    Block output size=[%d,%d].
fr: Les dimensions des données sont inconsistantes :
     Dimension de la variable=[%d,%d] 
    Dimension de la sortie du bloc=[%d,%d].

en: Output should be of Real type.
fr: La sortie doit être du type réel.

en: Output should be of complex type.
fr: La sortie doit être du type complexe.

en: Output should be of int8 type.
fr: La sortie doit être du type int8.

en: Output should be of int16 type.
fr: La sortie doit être du type int16.

en: Output should be of int32 type.
fr: La sortie doit être du type int32.

en: Output should be of uint8 type.
fr: La sortie doit être du type uint8.

en: Output should be of uint16 type.
fr: La sortie doit être du type uint16.

en: Output should be of uint32 type.
fr: La sortie doit être du type uint32.

en: Cannot read the values field.
fr: Impossible de lire les champs de valeur.

en: The Time vector type is not double.
fr: Le vecteur Time n'est pas du type double.

en: The Time vector type is complex.
fr: Le type du vecteur Time est complexe.

en: The Time vector has a wrong size, expecting [%d, %d] and getting [%d, %d].
fr: Le vecteur Time a une dimension erronée, [%d, %d] attendu, mais [%d, %d] obtenu.

en: Cannot read the time field.
fr: Impossible de lire le champ de temps.

en: The time vector should be an increasing vector.
fr: Le vecteur Time est un vecteur de taille croissante.

en: Set %s block parameters
fr: Définir les paramètres du bloc %s

en: Tag
fr: Mot-clé

en: Tag Visibility must be between 1 and 3
fr: Tag Visibility doit être entre 1 et 3

en: Number of output ports or vector of sizes
fr: Nombre de ports de sortie ou vecteur de tailles.

en: The block must have from 2 to 31 output ports
fr: Le bloc doit avoir entre 2 et 31 ports de sortie.

en: The block must have from 2 to 31 output ports.<br>size 0 is not allowed
fr: Le bloc doit avoir entre 2 et 32 ports de sortie.<br>La taille nulle n'est pas autorisée.

en: The block must have from 2 to 8 output ports
fr: Le bloc doit avoir entre 2 et 8 ports de sortie.

en: The block must have from 2 to 8 output ports.<br>size 0 is not allowed.
fr: Le bloc doit avoir entre 2 et 8 ports de sortie.<br>La taille nulle n'est pas autorisée.

en: Number of output event ports
fr: Nombre de ports de sortie d'événement

en: The block must have at least two output ports
fr: Le bloc doit avoir au moins deux ports de sortie

en: Indices to extract
fr: Indices à extraire

en: Number of outputs
fr: Nombre de ports de sortie

en: Clear a bit
fr: Effacer un bit

en: Index of Bit (0 is least significant)
fr: Indice du Bit (0 de poids faible)

en: Index of Bit
fr: Indice du Bit

en: Wrong type for '%s' parameter: %5.1f.
fr: Type erroné du paramètre '%s' : %5.1f.

en: Must be integer.
fr: De type entier.

en: Wrong value for '%s' parameter: %d.
fr: Valeur erronée du paramètre '%s' : %d.

en: Must be in the interval %s.
fr: Dans l'intervalle %s.

en: Data Type
fr: Type de données

en: Set a bit
fr: Définir un bit

en: Do on Overflow
fr: Action lorsque Overflow

en: Input Type
fr: Type d'entrée

en: Output Type
fr: Type de sortie

en: Bits to extract
fr: Bits à extraire

en: Number of Bits or Index of Bit
fr: Nombre de Bits ou Indice du Bit

en: Treat Bit Field as an Integer (0:No, 1:Yes)
fr: Considérer le champ Bit comme un entier (0:No, 1:Yes)

en: Bits to Extract
fr: Bits à extraire

en: Treat Bit Field as an Integer
fr: Considérer le champ Bit comme un entier

en: Wrong size for '%s' parameter: %s.
fr: Dimension erronée du paramètre '%s' : %s

en: Must be a single value.
fr: Un seul paramètre.

en: Must have this form: [Start, End].
fr: Format à respecter : [Start, End].

en: Wrong values for '%s' parameter: %s.
fr: Valeur erronée du paramètre '%s' : %s.

en: 'Start' must be less than 'End'.
fr: 'Start' doit être strictement inférieur à 'End'.

en: Wrong value for '%s' parameter: %s.
fr: Valeur erronée du paramètre '%s' : %s.

en: Indexes must be in the interval %s.
fr: Les indices doivent être dans l'intervalle %s.

en: Integer matrix multiplication
fr: Multiplication matricielle entière

en: Do on Overflow (0:Nothing, 1:Saturate, 2:Error)
fr: Action lorsque Overflow (0:Ne rien faire, 1:Saturation, 2:Erreur)

en: Initial Value
fr: Valeur initiale

en: Truth Table (matrix of outputs)
fr: Table de vérité (matrice de sorties)

en: Accepts Inherited Events (0:No, 1:Yes)
fr: Accepter des événements hérités (0:Non, 1:Oui)

en: Truth Table
fr: Table de vérité

en: Wrong size for '%s' parameter: %d.
fr: Dimension erronée du paramètre '%s' : %d

en: Number of rows must be a power of two.
fr: Le nombre de lignes doit être une puissance de deux.

en: Wrong value for '%s' parameter.
fr: Valeur erronée du paramètre '%s'.

en: Elements must be in the interval %s.
fr: Les éléments doivent être dans l'intervalle %s.

en: Accepts Inherited Events
fr: Accepter des événements hérités

en: Shift/Rotates bits
fr: Décalage/Rotation de bits

en: Number of Bits to Shift Left (Negative number to shift right)
fr: Nombre de Bits à décaler à gauche (Signe moins pour décaler à droite)

en: Shift Type (0:Arithmetic, 1:Circular)
fr: Type Shift (0:Arithmétique, 1:Circulaire)

en: Shift Type
fr: Type Shift

en: Slope
fr: Pente

en: Invalid masked block.
fr: Bloc masqué invalide.

en: Finite differences
fr: Différences finies

en: Finite elements
fr: Éléments finis

en: negative
fr: strictement négatif

en: positive
fr: strictement positif

en: PDE block
fr: Bloc EDP

en: Domain
fr: Domaine

en: PDE Specification
fr: Conditions de l'EDP

en: PDE Expression:
fr: Expression de l'EDP :

en: Display
fr: Affichage

en: Discriminant type:
fr: Type du discriminant :

en: Constant discriminant
fr: Discriminant constant

en: Variable discriminant:
fr: Discriminant de variable :

en: Spatial discretization method
fr: Méthode de discrétisation spatiale

en: Choice:
fr: Choix :

en: Automatic
fr: Automatique

en: Manual
fr: Manuel

en: Type:
fr: Type :

en: Ordering:
fr: Ordre :

en: degree:
fr: ordre :

en: Number of nodes:
fr: Nombre de nœuds :

en: Display step value
fr: Afficher la valeur du pas

en: Initial conditions
fr: Conditions initiales

en: Boundary condition on a
fr: Condition aux bords sur a

en: Boundary condition on b
fr: Condition aux bords sur b

en: Measurement points
fr: Points de mesure

en: The measurement points
fr: Les points de mesure

en: Add
fr: Ajouter

en: Remove
fr: Supprimer

en: Validate
fr: Valider

en: Cancel
fr: Annuler

en: Please give the discretization domain values
fr: Veuillez renseigner les valeurs du domaine de discrétisation

en: Please give the %s operator coefficients
fr: Veuillez renseigner les coefficients de l'opérateur %s

en: Please give the sign for the variable discriminant
fr: Veuillez renseigner le signe du discriminant variable

en: Please give the discretization method type
fr: Veuillez renseigner le type de méthode de discrétisation

en: Please give the discretization method degree
fr: Veuillez renseigner le degré de méthode de discrétisation

en: Please give the number of discretization points
fr: Veuillez renseigner le nombre de points de discrétisation

en: Please give the initial condition %s
fr: Veuillez donner la condition initiale de %s

en: Please give the boundary conditions
fr: Veuillez renseigner les conditions de bornes

en: The finite element discretization took %.2f seconds
fr: La discrétisation en élément fini a pris %.2f secondes

en: The finite differences discretization took %.2f seconds
fr: La discrétisation en différence finie a pris %.2f secondes

en: The finite volume discretization took %.2f seconds
fr: La discrétisation en volume fini a pris %.2f secondes

en: The code generation, the compilation and link took %.2f seconds
fr: La génération de code, la compilation et le lien ont pris %.2f secondes

en: Input Size
fr: Dimension d'entrée

en: Buffer size
fr: Taille de la mémoire tampon

en: Event output port
fr: Port de sortie de l'évènement

en: Port number
fr: Numéro de port

en: Wrong value for 'Port Number' parameter: %d.
fr: Valeur erronée du paramètre 'Numéro de port' : %d.

en: Strictly positive integer expected.
fr: Entier strictement positif en argument.

en: Regular output port
fr: Port ordinaire de sortie

en: Buffer Size
fr: Taille de la mémoire tampon

en: Swap Mode (0:No, 1:Yes)
fr: Mode Swap (0:No, 1:Yes)

en: Write '.au' sound file on audio device
fr: Écrire un fichier son '.au' sur un dispositif audio

en: You cannot modify '%s' when running.
fr: Impossible de modifier '%s' en cours d'exécution.

en: End current simulation first
fr: Arrêter la simulation en cours en premier.

en: Swap Mode
fr: Mode Swap

en: Write to C binary file
fr: Écrire vers un fichier binaire C

en: Input Format
fr: Format d'entrée

en: Valid formats are:
fr: Les formats valides sont :

en: You cannot modify '%s' when running
fr: Impossible de modifier '%s' en cours d'exécution

en: End current simulation first.
fr: Arrêter la simulation en cours en premier.

en: You cannot modify 'Buffer Size' when running.
fr: Impossible de modifier la mémoire tampon en cours d'exécution.

en: Output File Name
fr: Nom de fichier de sortie

en: You must provide a filename.
fr: Vous devez renseigner un nom de fichier.

en: Directory '%s' does not exist
fr: Le répertoire '%s' n'existe pas

en: Event input port
fr: Port d'entrée de l'évènement

en: Wrong values for 'Port Number' parameter: %d.
fr: Valeurs erronées du paramètre 'Numéro de Port' : %d.

en: Event clock generator
fr: Générateur de pulsations d'horloge

en: &nbsp; Do not start if 'Initialisation Time' is negative
fr: &nbsp; Ne commencez pas si le temps d'initialisation est négatif

en: Initialisation Time
fr: Temps d'initialisation

en: Period
fr: Période

en: Strictly positive number expected.
fr: Un nombre strictement positif attendu.

en: Wrong values for '%s' parameter: %5.1e.
fr: Valeur erronée du paramètre '%s' : %5.1e.

en: Constant Value
fr: Valeur constante

en: Constant value must have at least one element.
fr: Une valeur constante doit avoir au moins un élément.

en: Wrong size for '%s' parameter
fr: Dimension erronée du paramètre '%s'

en: Wrong type for '%s' parameter
fr: Type erroné du paramètre '%s'

en: Integer counter generator
fr: Générateur de compteur entier

en: Rule (1:Increment, 2:Decrement)
fr: Règle (1:Incrémenter, 2:Décrémenter)

en: Wrong values for 'Maximum' and 'Minimum' parameters: %d &lt; %d
fr: Valeurs erronées des paramètres 'Maximum' et 'Minimum' : %d &lt; %d

en: 'Minimum' must be less than 'Maximum'.
fr: 'Minimum' doit être strictement inférieur à 'Maximum'.

en: Wrong value for 'Rule' parameter: %d
fr: Valeur erronée du paramètre 'Règle' : %d

en: Sine wave generator
fr: Générateur de sinusoïde

en: Frequency (rad/s)
fr: Fréquence (rad/s)

en: Wrong value for 'Frequency' parameter: %e.
fr: Valeur erronée du paramètre 'Fréquence' : %e.

en: Implicit input port
fr: Port d'entrée implicite

en: Outport size ([-1 -2] for inherit)
fr: Dimension de port de sortie ([-1 -2] pour hériter)

en: Outport Type (-1 for inherit)
fr: Type du port de sortie (-1 pour hériter)

en: Port number must be a positive integer
fr: Le numéro du port doit être un nombre entier positif

en: Outport Size must be a 2 elements vector
fr: La dimension du port de sortie doit être un vecteur de deux éléments.

en: Outport type must be a number between 1 and 9, or -1 for inheritance.
fr: Le type du port de sortie doit être un nombre compris entre 1 et 9, ou -1 pour hériter.

en: Initial State (zero or positive number)
fr: État initial (nombre positif ou nul)

en: Upper Limit (positive number)
fr: Limite supérieure (nombre strictement positif)

en: Wrong value for 'Initial State' parameter: %d.
fr: Valeur erronée du paramètre 'État initial' : %d.

en: Null or positive integer expected.
fr: Valeur Null or entier positif non nul.

en: Wrong values for 'Upper Limit' parameter: %d.
fr: Valeurs erronées du paramètre 'Limite Supérieure' : %d.

en: Ramp function
fr: Fonction Ramp

en: Start Time
fr: Instant de départ

en: Wrong value for 'Start Time' parameter: %e.
fr: Valeur erronée du paramètre 'Instant de Départ' : %e.

en: Read is done on a binary '.au' file
fr: La lecture s'effectue sur un fichier binaire '.au'

en: Input File Name
fr: Nom de fichier d'entrée

en: Simulation running !!! You cannot modify Input file name
fr: Simulation en cours d'exécution ! Vous ne pouvez pas modifier le nom de fichier d'entrée

en: Must be greater than %d.
fr: Plus grand que %d.

en: Read from C binary file
fr: Lecture depuis un fichier binaire C

en: Time Record Selection
fr: Sélection des temps d'enregistrement

en: Must be a scalar or an empty matrix.
fr: Doit être un scalaire ou une matrice vide.

en: You must provide a file name.
fr: Veuillez renseigner un nom de fichier.

en: Record Size
fr: Taille d'enregistrement

en: Wrong value for  '%s' parameter: %d.
fr: Valeur erronée du paramètre '%s' : %d

en: [1, Record Size =
fr: [1, Taille d'enregistrement =

en: Outputs Record Selection
fr: Sélection des sorties d'enregistrement

en: Wrong value for indexes in '%s' parameter: %s.
fr: Valeur erronée des index du paramètre '%s' : %s

en: Initial Record Index
fr: Index d'enregistrement initial

en: Read from an input file
fr: Lire depuis un fichier d'entrée

en: Empty matrix or scalar expected.
fr: Une matrice vide ou un scalaire attendu.

en: Wrong value for '%s' parameter: %d
fr: Valeur erronée du paramètre '%s' : %d

en: Simulation running !!! You cannot switch <br />between formatted and unformatted
fr: Simulation en cours. Vous ne pouvez pas <br />passer de formaté à non formaté.

en: Simulation running !!! You cannot modify 'Input File Name
fr: Simulation en cours. Vous ne pouvez pas modifier le nom de fichier d'entrée.

en: Simulation running !!! You cannot modify 'Time Record Selection
fr: Simulation en cours. Vous ne pouvez pas modifier la sélection du temps d'enregistrement.

en: Wrong value for '%s' parameter: %s
fr: Valeur erronée du paramètre '%s' : %s

en: Wrong format for '%s' parameter: %s.
fr: Format erroné du paramètre  '%s' : %s

en: You must enclose the format's string between parentheses.
fr: Vous devez renseigner le format de la chaîne de caractères entre des parenthèses.

en: Buffer size must be at least 2.
fr: La taille de la mémoire tampon doit être au moins de 2.

en: You must read at least one field in record.
fr: Vous devez lire au moins un champs dans l'enregistrement.

en: Strictly positive indexes expected.
fr: Des valeurs d'indices strictement positives attendues.

en: Step Time
fr: Instant de l'échelon

en: 'Initial Value' and 'Final Value': incompatible sizes: %d and %d.
fr: 'Valeur Initiale' et 'Valeur Finale' : Dimensions incompatibles : %d et %d.

en: Same sizes expected.
fr: Mêmes dimensions attendues.

en: %s: Wrong number of input arguments: At most %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments d'entrée : Au plus %d attendu(s).
