scilab - en to ja translation catalogue (209 entries)

en: overflow error
ja: オーバーフローエラー

en: Trigger block must have discrete time input.
ja: トリガーブロックは離散時間入力が必要です.

en: The LU factorization has been completed, but the factor U is exactly singular : U(%d,%d) is exactly zero.
ja: LU分解は完了しましたが,分解したUが完全に特異です:  U(%d,%d) が完全にゼロです.

en: Read error!
ja: 読込エラー!

en: Could not open the file!
ja: ファイルをオープンできません!

en: Read error
ja: 読込エラー

en: delayed time=%f but last stored time=%f
ja: 遅延後の時間は %f ですが、最後に保存された時間は %f です

en: Consider increasing the length of buffer in delay block
ja: 遅延ブロックのバッファ長を増やしてみてください

en: Size of buffer or input size have changed!
ja: バッファの大きさまたは入力の大きさが変更されています!

en: delayed time=%f but last stored time=%f
ja: 遅延後の時間は %f ですが、最後に保存された時間は %f です

en: Consider increasing the length of buffer in variable delay block
ja: 可変遅延ブロックのバッファ長を増やしてみてください

en: Could not open /dev/audio!
ja: /dev/audioをオープンできません!

en: The '%s' variable does not exist.
ja: 変数'%s'が存在しません.

en: %s: Wrong SOD file format version. Max Expected: %d Found: %d
ja: %s:  SODファイル形式のバージョンが間違っています. 仕様上の最大値: %d 指定値: %d

en: Erroneous saved file.
ja: 保存されたファイルに誤りがあります.

en: Invalid variable type.
ja: 変数型に誤りがあります.

en: Data dimensions are inconsistent:
     Variable size=[%d,%d] 
    Block output size=[%d,%d].
ja: データの次元が一致していません:
     変数の大きさ=[%d,%d] 
    ブロック出力の大きさ=[%d,%d]

en: Output should be of Real type.
ja: 出力は実数型となります.

en: Output should be of complex type.
ja: 出力は複素型となります.

en: Output should be of int8 type.
ja: 出力はint8型となります.

en: Output should be of int16 type.
ja: 出力はint16型となります.

en: Output should be of int32 type.
ja: 出力はint32型となります.

en: Output should be of uint8 type.
ja: 出力はuint8型となります.

en: Output should be of uint16 type.
ja: 出力はuint16型となります.

en: Output should be of uint32 type.
ja: 出力はuint32型となります.

en: Cannot read the values field.
ja: フィールドの値を読み込めません.

en: The Time vector type is not double.
ja: Timeベクトル型はdoubleではありません.

en: The Time vector type is complex.
ja: ベクトル型Timeは複素数です.

en: The Time vector has a wrong size, expecting [%d, %d] and getting [%d, %d].
ja: 時間ベクトルの大きさが間違っています, [%d, %d] を指定し, [%d, %d] を取得してください.

en: Cannot read the time field.
ja: 時間フィールドを読み込めません.

en: The time vector should be an increasing vector.
ja: timeベクトルは単調増加するベクトルとする必要があります.

en: Set %s block parameters
ja: %s ブロックパラメータを設定

en: Clear a bit
ja: ビットをクリア

en: Index of Bit (0 is least significant)
ja: ビット添字 (0 : LSB)

en: Index of Bit
ja: ビット添字

en: Wrong type for '%s' parameter: %5.1f.
ja: '%s' パラメータの型が間違っています: %5.1f.

en: Must be integer.
ja: 整数とする必要があります.

en: Wrong value for '%s' parameter: %d.
ja: '%s' パラメータの値が間違っています: %d.

en: Must be in the interval %s.
ja: 範囲 %s とする必要があります.

en: Data Type
ja: データ型

en: Set a bit
ja: ビットをセット

en: Input type (a)
ja: 入力の型 (a)

en: Output type (a)
ja: 出力の型 (a)

en: Do on overflow (b)
ja: オーバーフロー時に実行 (b)

en: Do on Overflow
ja: オーバーフロー時の動作

en: Input Type
ja: 入力の型

en: Output Type
ja: 出力の型

en: Bits to extract
ja: 展開するビット

en: Number of Bits or Index of Bit
ja: ビット数またはビット添字

en: Treat Bit Field as an Integer (0:No, 1:Yes)
ja: ビットフィールドを整数として扱う (0: いいえ, 1:はい)

en: Bits to Extract
ja: 展開するビット

en: Treat Bit Field as an Integer
ja: ビットフィールドを整数として扱う

en: Wrong size for '%s' parameter: %s.
ja: '%s' パラメータの大きさが間違っています: %s.

en: Must be a single value.
ja: 単一の値とする必要があります.

en: Must have this form: [Start, End].
ja: 以下の形式と必要があります: [開始, 終了].

en: Wrong values for '%s' parameter: %s.
ja: '%s' パラメータの値が間違っています: %s.

en: 'Start' must be less than 'End'.
ja: 'Start' は 'End'よりも小さくする必要があります.

en: Wrong value for '%s' parameter: %s.
ja: '%s' パラメータの値が間違っています: %s.

en: Indexes must be in the interval %s.
ja: 添字は %s の範囲とする必要があります.

en: Integer matrix multiplication
ja: 整数行列乗算

en: Do on Overflow (0:Nothing, 1:Saturate, 2:Error)
ja: オーバーフロー時の動作 (0:何もしない, 1:飽和, 2:エラー)

en: Initial Value
ja: 初期値

en: Truth Table (matrix of outputs)
ja: 真理値表 (出力の行列)

en: Accepts Inherited Events (0:No, 1:Yes)
ja: 継承されたイベントを受け入れる (0: はい, 1: いいえ)

en: Truth Table
ja: 真理値表

en: Wrong size for '%s' parameter: %d.
ja: '%s' パラメータの大きさが間違っています: %d.

en: Number of rows must be a power of two.
ja: 行の数は2の累乗とする必要があります.

en: Wrong value for '%s' parameter.
ja: '%s' パラメータの値が間違っています.

en: Elements must be in the interval %s.
ja: 要素は %s の範囲とする必要があります.

en: Accepts Inherited Events
ja: 継承されたイベントを受け付ける

en: Shift/Rotates bits
ja: シフト/回転 ビット

en: Number of Bits to Shift Left (Negative number to shift right)
ja: 左シフトするビット数 (右シフトの場合は負の数)

en: Shift Type (0:Arithmetic, 1:Circular)
ja: シフトの型 (0: 算術, 1:環状)

en: Shift Type
ja: シフト型

en: Slope
ja: 傾き

en: Invalid masked block.
ja: 無効なマスク済みブロック.

en: Minimum
ja: 最小値

en: Finite differences
ja: 有限差分

en: Finite elements
ja: 有限要素

en: negative
ja: 負

en: positive
ja: 正

en: PDE block
ja: PDEブロック

en: Domain
ja: 領域

en: PDE Specification
ja: PDE仕様

en: PDE Expression:
ja: PDE式:

en: Display
ja: 表示

en: Discriminant type:
ja: 判別式の型:

en: Constant discriminant
ja: 定数判別式

en: Variable discriminant:
ja: 可変判別式:

en: Spatial discretization method
ja: 空間離散化手法

en: Choice:
ja: 選択:

en: Automatic
ja: 自動

en: Manual
ja: マニュアル

en: Type:
ja: 型:

en: Ordering:
ja: 順序付け:

en: degree:
ja: 度:

en: Number of nodes:
ja: ノードの数:

en: Display step value
ja: ステップ値を表示

en: Initial conditions
ja: 初期条件

en: Boundary condition on a
ja: aにおける境界条件

en: Boundary condition on b
ja: bにおける境界条件

en: Expression =
ja: 式 =

en: Measurement points
ja: 観測点

en: The measurement points
ja: 観測点

en: Add
ja: 追加

en: Remove
ja: 削除

en: Validate
ja: 検証

en: Cancel
ja: 取消

en: Please give the discretization domain values
ja: 離散化領域値を指定してください

en: Please give the %s operator coefficients
ja: %s 演算子係数を指定してください

en: Please give the sign for the variable discriminant
ja: 変数判別式の符号を指定してください

en: Please give the discretization method type
ja: 離散化メソッド型を指定してください

en: Please give the discretization method degree
ja: 離散化メソッド度を指定してください

en: Please give the number of discretization points
ja: 離散化点の数を指定してください

en: Please give the initial condition %s
ja: 初期条件 %s を指定してください

en: Please give the boundary conditions
ja: 境界条件を指定してください

en: The finite element discretization took %.2f seconds
ja: 有限要素離散化に %.2f 秒かかりました

en: The finite differences discretization took %.2f seconds
ja: 有限差分離散化に %.2f 秒かかりました

en: The finite volume discretization took %.2f seconds
ja: 有限容積離散化に %.2f 秒かかりました

en: The code generation, the compilation and link took %.2f seconds
ja: コード生成, コンパイルおよびリンクに %.2f 秒かかります

en: Input Size
ja: 入力の大きさ

en: Buffer size
ja: バッファの大きさ

en: Event output port
ja: 出力ポートのイベント

en: Port number
ja: ポート番号

en: Wrong value for 'Port Number' parameter: %d.
ja: 'ポート番号'パラメータの値が間違っています: %d.

en: Strictly positive integer expected.
ja: 厳密に正の整数を指定してください.

en: Regular output port
ja: 標準出力ポート

en: Buffer Size
ja: バッファの大きさ

en: Swap Mode (0:No, 1:Yes)
ja: スワップモード (0:No 1:Yes)

en: Write '.au' sound file on audio device
ja: サウンドファイル '.au'  をオーディオデバイスに書き込みました

en: You cannot modify '%s' when running.
ja: 実行中に '%s' を変更できません.

en: End current simulation first
ja: まず現在のシミュレーションを終了

en: Swap Mode
ja: スワップモード

en: Write to C binary file
ja: Cバイナリファイルに書込む

en: Input Format
ja: 入力の形式

en: Valid formats are:
ja: 有効な形式:

en: You cannot modify '%s' when running
ja: 実行中に '%s' を変更できません

en: End current simulation first.
ja: まず現在のシミュレーションを終了.

en: You cannot modify 'Buffer Size' when running.
ja: 実行中に 'バッファの大きさ' を変更できません.

en: Output File Name
ja: 出力のファイル名

en: You must provide a filename.
ja: ファイル名を指定する必要があります.

en: Directory '%s' does not exist
ja: ディレクトリ '%s' が存在しません

en: Event input port
ja: 入力ポートのイベント

en: Wrong values for 'Port Number' parameter: %d.
ja: 'ポート番号'パラメータの値が間違っています: %d.

en: Event clock generator
ja: イベントクロック生成器

en: &nbsp; Do not start if 'Initialisation Time' is negative
ja: &nbsp;  '初期化時間' が負の場合は開始しない

en: Initialisation Time
ja: 初期化時間

en: Period
ja: 間隔

en: Strictly positive number expected.
ja: 厳密に正の数を指定してください.

en: Wrong values for '%s' parameter: %5.1e.
ja: '%s' パラメータの値が間違っています: %5.1e.

en: Constant Value
ja: 定数値

en: Constant value must have at least one element.
ja: 定数値には1個以上の要素が必要です.

en: Wrong size for '%s' parameter
ja: '%s' パラメータの大きさが間違っています

en: Wrong type for '%s' parameter
ja: '%s' パラメータの型が間違っています

en: Integer counter generator
ja: 整数カウンタ生成器

en: Maximum
ja: 最大値

en: Rule (1:Increment, 2:Decrement)
ja: 規則 (1:インクリメント, 2: デクリメント)

en: Wrong values for 'Maximum' and 'Minimum' parameters: %d &lt; %d
ja: '最大'および最初パラメータの値が間違っています: %d &lt; %d

en: 'Minimum' must be less than 'Maximum'.
ja: 'Minimum' は 'Maximum'よりも小さくする必要があります.

en: Wrong value for 'Rule' parameter: %d
ja: 'Rule' パラメータの値が間違っています: %d

en: Sine wave generator
ja: サイン波ジェネレータ

en: Frequency (rad/s)
ja: 周波数 (rad/s)

en: Phase (rad)
ja: 位相 (rad)

en: Wrong value for 'Frequency' parameter: %e.
ja: '周波数'パラメータに間違った値が使用されました %e.

en: Implicit input port
ja: 陰的入力ポート

en: Outport size ([-1 -2] for inherit)
ja: 出力ポートの大きさ(継承の場合は [-1 -2])

en: Outport Type (-1 for inherit)
ja: 出力ポートの型(継承の場合は -1)

en: Port number must be a positive integer
ja: ポート番号は正の整数とする必要があります

en: Outport Size must be a 2 elements vector
ja: 出力ポートの大きさは2要素のベクトルとする必要があります

en: Outport type must be a number between 1 and 9, or -1 for inheritance.
ja: 出力ポートの型は1と9の間の数, または継承の場合は -1とする必要があります

en: Modulo counter (0 to N counter)
ja: 剰余カウンタ (0 から Nのカウンタ)

en: Initial State (zero or positive number)
ja: 状態量初期値 (ゼロまたは正の数)

en: Upper Limit (positive number)
ja: 上限 (正の数)

en: Wrong value for 'Initial State' parameter: %d.
ja: '初期値状態量'パラメータの値が間違っています: %d.

en: Null or positive integer expected.
ja: ヌルまたは正の整数を指定してください.

en: Wrong values for 'Upper Limit' parameter: %d.
ja: '上限'パラメータの値が間違っています: %d.

en: Ramp function
ja: ランプ関数

en: Start Time
ja: 開始時刻

en: Wrong value for 'Start Time' parameter: %e.
ja: '開始時刻'パラメータの値が間違っています: %e.

en: Read is done on a binary '.au' file
ja: バイナリ '.au' ファイルの読込が完了しました

en: Input File Name
ja: 入力ファイル名

en: Simulation running !!! You cannot modify Input file name
ja: シミュレーション実行中 !!! 入力ファイル名を修正できません

en: Must be greater than %d.
ja: %d より大きい必要があります.

en: Read from C binary file
ja: Cバイナリファイルから読み込み

en: Time Record Selection
ja: 時間レコードを選択

en: Must be a scalar or an empty matrix.
ja: スカラーまたは空の行列を指定してください.

en: You must provide a file name.
ja: ファイル名を指定してください.

en: Record Size
ja: レコードの大きさ

en: Wrong value for  '%s' parameter: %d.
ja: '%s' パラメータの値が間違っています: %d.

en: [1, Record Size =
ja: [1, レコードの大きさ =

en: Outputs Record Selection
ja: 出力レコードを選択

en: Wrong value for indexes in '%s' parameter: %s.
ja: '%s' パラメータのインデックスの値に誤りがあります: %s.

en: Initial Record Index
ja: 初期レコードインデックス

en: Read from an input file
ja: 入力ファイルから読み込む

en: Empty matrix or scalar expected.
ja: 空の行列またはスカラーを指定してください.

en: Wrong value for '%s' parameter: %d
ja: '%s'パラメータの値が間違っています: %d

en: Simulation running !!! You cannot switch <br />between formatted and unformatted
ja: シミュレーション実行中 !!! 整形式と非整形式を<br />切り替えられません

en: Simulation running !!! You cannot modify 'Input File Name
ja: シミュレーション実行中 !!!  入力ファイル名を<br />修正できません

en: Simulation running !!! You cannot modify 'Time Record Selection
ja: シミュレーション実行中 !!!  時間レコード選択を<br />修正できません

en: Wrong value for '%s' parameter: %s
ja: '%s'パラメータの値が間違っています: %s

en: Wrong format for '%s' parameter: %s.
ja: '%s'パラメータのフォーマットが間違っています: %s.

en: You must enclose the format's string between parentheses.
ja: 文字列を括弧で括る必要があります.

en: Buffer size must be at least 2.
ja: バッファの大きさは2以上を指定してください.

en: You must read at least one field in record.
ja: レコード中のフィールドを最低1つ読み込んでください.

en: Strictly positive indexes expected.
ja: 厳密に正の添字を指定してください.

en: Step Time
ja: ステップ時間

en: 'Initial Value' and 'Final Value': incompatible sizes: %d and %d.
ja: '初期値'と'終端値': 大きさに互換性がありません: %d および %d.

en: Same sizes expected.
ja: 同じ大きさを指定してください.

en: %s: Wrong number of input arguments: At most %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: 最大でも %d 個としてください.
