scilab - en to fr translation catalogue (340 entries)

en: %s: Can not read input argument #%d.
fr: %s : Impossible de lire l'argument d'entrée n°%d.

en: %s: Wrong type for argument #%d: string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument n°%d : Une matrice de chaînes de caractères attendue.

en: %s: No more memory.
fr: %s : Plus de mémoire disponible.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Real matrix or 'readonly' expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument n°%d : Une matrice réelle ou 'readonly' attendu.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Real matrix expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument n°%d : Une matrice réelle attendue.

en: %s: Wrong size for input arguments #%d and #%d: Same dimensions expected.
fr: %s : Dimension erronée des arguments d'entrée n°%d et n°%d : Mêmes dimensions attendues.

en: Graphics handle field
fr: Champ d'un handle graphique

en: No help
fr: Pas d'aide

en: Error while reading the String
fr: Erreur pendant la lecture de la chaîne de caractères

en: The configuration file has been corrupted and reset to default one.
fr: Le fichier de configuration a été endommagé. Réinitialisation à celui par défaut.

en: File not found: %s
fr: Fichier introuvable : %s

en: I/O error: %s
fr: Erreur E/S : %s

en: The file %s has been modified by another program. Reload it ?
fr: Le fichier %s a été modifié par un autre programme. Le recharger ?

en: File
fr: Fichier

en: New
fr: Nouveau

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open function source file
fr: Ouvrir le fichier source d'une fonction

en: Open URL
fr: Ouvrir l’URL

en: Source of '
fr: Source de '

en: Recent Files
fr: Fichiers récents

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: The file could not be created, check the path
fr: Impossible de créer le fichier, vérifiez le chemin

en: The file is not writable so it is opened in read-only mode
fr: Le fichier n'est pas accessible en écriture, il sera donc ouvert en lecture seule.

en: You do not have the permissions to write this file
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour écrire sur ce fichier

en: You do not have the permissions to read this file
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour ouvrir ce fichier

en: Save All
fr: Enregistrer tout

en: Page Setup
fr: Mise en page

en: Print Preview
fr: Aperçu avant impression

en: Print
fr: Imprimer

en: An error occurred when exporting the code using FOP
fr: Une erreur s'est produite pendant l'exécution du code avec FOP

en: An error occurred when printing
fr: Une erreur s'est produite pendant l'impression

en: Close
fr: Fermer

en: Close All
fr: Fermer tout

en: Close All But This
fr: Fermer tout sauf le document actif

en: Exit
fr: Quitter

en: Edit
fr: Édition

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Rétablir

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Select All
fr: Sélectionner tout

en: Delete
fr: Supprimer

en: Tools
fr: Outils

en: Comment Selection
fr: Commenter la sélection

en: Uncomment Selection
fr: Décommenter la sélection

en: Shift Right
fr: Décaler à droite

en: Shift Left
fr: Décaler à gauche

en: Correct Indentation
fr: Corriger l'indentation

en: Help on typing
fr: Aide à la saisie

en: Generate help from function
fr: Générer l'aide de la fonction

en: Clone tab in a new window
fr: Dupliquer l'onglet dans une nouvelle fenêtre

en: Clone and close tab in a new window
fr: Dupliquer et fermer l'onglet dans une nouvelle fenêtre

en: Remove trailing whitespaces
fr: Supprimer les espaces blancs en trop

en: Search
fr: Rechercher

en: Find/Replace
fr: Rechercher/Remplacer

en: Find Next
fr: Rechercher suivant

en: Find Previous
fr: Rechercher précédent

en: Goto line
fr: Aller à la ligne

en: View
fr: Affichage

en: Show/Hide ToolBar
fr: Afficher/Masquer la barre d'outils

en: Highlight current line
fr: Mettre en surbrillance la ligne actuelle

en: Word Wrap
fr: Césure des lignes

en: Whereami Line Numbering
fr: Numérotation de lignes whereami

en: Normal Line Numbering
fr: Numérotation de lignes normale

en: No Line Numbering
fr: Non-numérotation de lignes

en: Set Colors
fr: Définir les couleurs

en: Set Font
fr: Définir la police

en: Reset default font
fr: Rétablir les polices par défaut

en: Split horizontally
fr: Scission horizontale

en: Split vertically
fr: Scission verticale

en: No split
fr: Pas de décomposition

en: Syntax Type
fr: Type de syntaxe

en: Encoding
fr: Encodage

en: Colorize
fr: Coloriser

en: Enable Auto Reformat
fr: Activer la mise en forme automatique

en: Line Endings
fr: Fin de lignes

en: Auto (Default)
fr: Auto (Défaut)

en: Execute
fr: Exécuter

en: Load Into Scilab
fr: Charger dans Scilab

en: Evaluate Selection
fr: Évaluer la sélection

en: Evaluate from beginning...
fr: Évaluer depuis le début...

en: Execute File Into Scilab
fr: Exécuter le fichier dans Scilab

en: SciNotes help
fr: Aide de SciNotes

en: Help on the current keyword
fr: Aide sur le mot-clé actuel

en: Help on the selected text
fr: Aide sur le texte sélectionné

en: Help on selected text or keyword
fr: Aide sur le texte sélectionné ou sur le mot-clé

en: Help about '
fr: Aide sur '

en: About
fr: À propos

en: Find:
fr: Rechercher :

en: Find
fr: Rechercher

en: Replace/Find
fr: Rechercher/Remplacer

en: Replace With :
fr: Remplacer par :

en: Forward
fr: Suivant

en: Backward
fr: En arrière

en: Scope
fr: Portée

en: All
fr: Tous

en: Selected lines
fr: Lignes sélectionnées

en: Select from caret
fr: Sélectionner à partir du curseur

en: Case sensitive
fr: Respecter la casse

en: Circular search
fr: Recherche circulaire

en: Restart the search from the beginning
fr: Continuer la recherche depuis le début

en: Whole word
fr: Mot entier

en: Regular expressions
fr: Expressions rationnelles

en: Replace
fr: Remplacer

en: Replace All
fr: Remplacer tout

en: Invalid regular expression : %s
fr: Expression rationnelle invalide : %s

en: You have passed the end of the document
fr: Vous avez dépassé la fin du document

en: You have passed the beginning of the document
fr: Vous avez dépassé le début du document

en: You have reached the end of the document
fr: Vous avez atteint la fin du document

en: You have reached the beginning of the document
fr: Vous avez atteint le début du document

en: String %s not found
fr: Chaîne %s non trouvée

en: The file %s does not exist. Do you want to create it?
fr: Le fichier %s n'existe pas. Souhaitez-vous le créer ?

en: close this tab
fr: Fermer cet onglet

en: This file
fr: Ce fichier

en: The file %s has been modified since last save. Save it?
fr: Le fichier %s a été modifié depuis le dernier enregistrement. L'enregistrer ?

en: The file %s has been modified by another program ! Overwrite it ?
fr: Le fichier %s a été modifié par un autre programme. L'écraser ?

en: Warning: the file has been modified by another program !
fr: Attention : Le fichier a été modifié par un autre programme !

en: Reload
fr: Recharger

en: Overwrite
fr: Écraser

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Replace File?
fr: Remplacer le fichier ?

en: File already exists
fr: Le fichier existe déjà

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Apply & Reindent
fr: Appliquer et ré-indenter

en: Cancel
fr: Annuler

en: Default
fr: Standard

en: Next tab
fr: Onglet suivant

en: Previous tab
fr: Onglet précédent

en: You need to save your modifications before executing this file into Scilab.
fr: Enregistrez vos modifications avant d'exécuter ce fichier dans Scilab.

en: This file is very long. "Execute File Into Scilab" could be better.
    Are you sure to continue ?
fr: Ce fichier comporte un nombre de lignes très important. Le menu "Exécuter / fichier sans écho" serait plus approprié.
    Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Enter line number
fr: Entrer le numéro de ligne

en: This file is a binary, saving it will result in a corrupt file.
fr: Il s'agit d'un fichier binaire, l'enregistrer pourrait le corrompre.

en: Loading
fr: Chargement

en: Colorization canceled
fr: Coloration annulée

en: Binary file: read-only mode
fr: Fichier binaire : mode en lecture seule

en: Read-only mode
fr: Mode en lecture seule

en: Press CTRL and move the mouse over the link to activate it
fr: Appuyez sur CTRL et déplacez la souris sur le lien pour l'activer

en: Open in the navigator the URL
fr: Ouvrir l'URL dans le navigateur

en: Mail to
fr: Courrier à

en: Open the source of the macro
fr: Ouvrir le code source de la macro

en: Show the definition of the macro
fr: Afficher la définition de la macro

en: Line %s, Column %s. Function '%s' at Line %s.
fr: Ligne %s, Colonne %s. Fonction '%s' à la Ligne %s.

en: Unknown function
fr: Fonction inconnue

en: Line %s, Column %s.
fr: Ligne %s, Colonne %s.

en: SciNotes error
fr: Erreur SciNotes

en: The file could not be saved.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier

en: The file could not be converted.
fr: Impossible de convertir le fichier

en: %s is a directory.
fr: %s est un répertoire.

en: Your modifications will be lost, change encoding anyway?
fr: Vos modifications seront perdues, êtes-vous sûr de vouloir changer l'encodage ?

en: Continue ?
fr: Continuer ?

en: Cannot load "scinotesConfiguration.xml"
fr: Impossible de charger "scinotesConfiguration.xml"

en: Could not find the console nor the InterpreterManagement.
fr: Impossible de trouver la console ou l'InterpreterManagement.

en: Could not find the temporary file.
fr: Impossible de trouver le fichier temporaire.

en: No text selected.
fr: Pas de texte sélectionné.

en: No text to execute.
fr: Pas de texte à exécuter.

en: Complete
fr: Compléter

en: Copy selection in a new tab
fr: Copier la sélection dans un nouvel onglet

en: The file encoding is actually %s and it will be saved in using %s. Continue ?
fr: L'encodage de fichier est actuellement %s ; il sera enregistré en %s. Continuer ?

en: Encoding problems
fr: Problèmes d'encodage

en: Cannot guess the file encoding.
fr: Impossible de supposer l'encodage du fichier.

en: Cannot save the file %s... stop the backup process
fr: Impossible d'enregistrer le fichier %s... Arrêt du processus de sauvegarde

en: Backup finished...
fr: Sauvegarde terminée...

en: The directory %s does not exist. Do you want to create it?
fr: Le répertoire %s n'existe pas. Souhaitez-vous le créer ?

en: The directory %s cannot be created. Please check your access rights.
fr: Le répertoire %s ne peut pas être créé. Veuillez vérifier vos droits d'accès.

en: Impossible to write a file in %s. Please check your access rights.
fr: Impossible d'écrire un fichier dans %s. Veuillez vérifier vos droits d'accès.

en: Invalid directory name: %s.
fr: Nom de répertoire invalide : %s.

en: SciNotes autosave
fr: Enregistrement automatique de SciNotes

en: %s occurences found.
fr: %s occurrences trouvées.

en: Change Colors
fr: Changer les couleurs

en: Cursor Color
fr: Couleur du curseur

en: Background Color
fr: Couleur de fond

en: Change Color
fr: Changer la couleur

en: Italic
fr: Italique

en: Strike Through
fr: Barré

en: Preview
fr: Prévisualisation

en: Underline
fr: Souligner

en: Settings
fr: Paramètres

en: Color
fr: Couleur

en: Bold
fr: Gras

en: Code Navigator
fr: Navigateur de code

en: Absolute
fr: Absolu

en: Relative
fr: Relatif

en: Go to line:
fr: Aller à la ligne :

en: Numeration
fr: Numération

en: Alphabetic order
fr: Ordre alphabétique

en: Natural order
fr: Ordre naturel

en: Order
fr: Ordre

en: Functions
fr: Fonctions

en: Anchors
fr: Ancres

en: Anchor's name:
fr: Nom de l'ancre :

en: Set an anchor
fr: Ajouter une ancre

en: Anchor:
fr: Ancre :

en: Open source file of the function:
fr: Ouvrir le fichier source de la fonction :

en: Open source
fr: Ouvrir la source

en: Are you sure that you want to close SciNotes ?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir fermer SciNotes ?

en: Restore files from your last SciNotes session ?
fr: Restaurer les fichiers de la session précédente ?

en: Restore the last sessions
fr: Restaurer la dernière session

en: Configure Tabulation
fr: Configurer la tabulation

en: Tab style
fr: Style de tabulation

en: Use spaces
fr: Utilisez des espaces

en: Length
fr: Longueur

en: Tab representation
fr: Représentation de la tabulation

en: Horizontal rule
fr: Règle horizontale

en: Vertical rule
fr: Règle verticale

en: Copy full path
fr: Copier le chemin complet

en: Search Files...
fr: Rechercher des fichiers...

en: Search in Files...
fr: Rechercher dans des fichiers...

en: <html>%s <i>(%s matches)</i></html>
fr: <html>%s <i>(%s correspondances)</i></html>

en: <html>%s <i>(%s match)</i></html>
fr: <html>%s <i>(%s correspondance)</i></html>

en: Elapsed time: %s sec.
fr: Temps écoulé : %s sec.

en: Base directory:
fr: Répertoire de base :

en: Recursive
fr: Récursive

en: File pattern
fr: Motif fichier

en: (* for any string and ? for any character)
fr: (* pour une chaîne de caractères et ? pour un caractère)

en: (~ for user home dir. and SCI for Scilab base dir.)
fr: (~ pour le répertoire home de l'utilisateur et SCI pour le répertoire de base de Scilab)

en: Word pattern
fr: Motif de mot

en: Read file line by line
fr: Lire le fichier ligne par ligne

en: Choose...
fr: Sélectionner...

en: Stop
fr: Arrêter

en: Regex
fr: Expression rationelle

en: Word
fr: Mot

en: Case-sensitivity (Word)
fr: Respecter la casse (mot)

en: Case-sensitivity (File name)
fr: Respecter la casse (nom de fichier)

en: Recursive search
fr: Recherche récursive

en: Line by line
fr: Ligne par ligne

en: Regular expression (Word)
fr: Expression rationnelle (mot)

en: Choose the search base directory
fr: Sélectionner le répertoire de base pour la recherche

en: Scilab '%s' module disabled in -nogui or -nwni mode.
fr: Le module Scilab '%s' est désactivé en mode -nogui ou -nwni.

en: Scilab '%s' module not installed.
fr: Le module '%s' de Scilab n'est pas installé.

en: Open recent
fr: Ouvrir récent

en: Working directories;Add a directory;Remove last directory
fr: Répertoires de travail;Ajouter un répertoire;Supprimer le dernier répertoire

en: Open file in ...
fr: Ouvrir le fichier dans ...

en: Save file in ...
fr: Enregistrer le fichier dans...

en: Restore opened files on start-up
fr: Restaurer les fichiers ouverts au démarrage

en: Export
fr: Exporter

en: Exit Scinotes
fr: Quitter SciNotes

en: Copy as HTML with line number
fr: Copier en HTML avec les numéros de ligne

en: Columns actions
fr: Actions sur les colonnes

en: Paste Column
fr: Coller la colonne

en: Repeat on the Column
fr: Répéter sur la colonne

en: Select current block
fr: Sélectionner le bloc actuel

en: Incremental Search
fr: Recherche incrémentale

en: Find files
fr: Rechercher des fichiers

en: Find word in files
fr: Rechercher une chaîne dans des fichiers

en: Set anchor
fr: Ajouter une ancre

en: Go to next anchor
fr: Ancre suivante

en: Go to previous anchor
fr: Ancre précédente

en: Remove anchor
fr: Supprimer l'ancre

en: Remove trailing spaces
fr: Supprimer les espaces de fin

en: Generate comments for help_from_sci
fr: Générer les commentaires pour help_from_sci

en: Change the case
fr: Changer la casse

en: Make Selection Lowercase
fr: Transformer la sélection en minuscules

en: Make Selection Uppercase
fr: Transformer la sélection en majuscules

en: Capitalize Selection;Capitalize character
fr: Capitaliser la sélection;Caractère en majuscule

en: Single to double quote strings
fr: Chaîne simple guillemet vers double guillemets

en: Current file encoding
fr: Encodage du fichier actuel

en: Preferences
fr: Préférences

en: Set font
fr: Définir la police

en: Set colors
fr: Définir les couleurs

en: Scinotes General settings
fr: Paramètres généraux de SciNotes

en: Auto-completion on
fr: Complétion automatique sur

en: Line numbering;Off;Normal;Local numbering
fr: Numérotation des lignes;Aucune;Normale;Locale

en: Suppress comments when executing selection
fr: Supprimer les commentaires à l'exécution de la sélection

en: Window
fr: Fenêtre

en: Copy tab in new window
fr: Copier l'onglet dans une nouvelle fenêtre

en: Detach tab in new window
fr: Extraire la tabulation dans une nouvelle fenêtre

en: Split View;Off;Split in two columns;Split in two rows
fr: Séparation de la vue;Aucune;Séparation en deux colonnes;Séparation en deux lignes

en: ... file with no echo
fr: ... fichier sans écho

en: ... file with echo
fr: ... fichier avec écho

en: ... the selection with echo;... until the caret, with echo
fr: ... la sélection avec écho;... jusqu'au curseur, avec écho

en: Save and execute
fr: Enregistrer et exécuter

en: Save and execute all files
fr: Enregistrer et exécuter tous les fichiers

en: Scinotes help
fr: Aide de SciNotes

en: Help on ;Help on selection
fr: Aide sur ;Aide sur la sélection

en: Evaluate Selection with echo;Evaluate until the caret, with echo
fr: Évaluer la sélection avec écho;Évaluer jusqu'au curseur, avec écho

en: Display
fr: Affichage

en: Header
fr: En-tête

en: Autosave
fr: Enregistrement automatique

en: Editor
fr: Éditeur

en: Use Scinotes
fr: Utiliser SciNotes

en: External editor:
fr: Éditeur externe :

en: (Don't forget to quote path containing white spaces)
fr: N'oubliez pas de mettre des guillemets autour du chemin s'il contient des espaces blancs

en: Scilab command:
fr: Commande Scilab :

en: Restore previous session on start-up
fr: Restaurer la session précédente au démarrage

en: Add carriage return at the end of the file.
fr: Ajouter retour chariot à la fin du fichier

en: Number of recently opened files to display:
fr: Nombre de fichiers ouverts récemment à afficher :

en: Default file encoding:
fr: Encodage de fichier par défaut :

en: Default End-Of-Line:
fr: Fin de ligne par défaut :

en: Completion
fr: Complétion

en: Auto-complete brackets when cursor is at the end of a line
fr: Complétion automatique sur les parenthèses quand le curseur est à la fin d'une ligne

en: General display options
fr: Options d'affichage

en: Highlight current line:
fr: Mettre en surbrillance la ligne courante :

en: Show line numbers:
fr: Afficher les numéros de ligne :

en: Local numbering
fr: Numérotation locale

en: Wrap lines
fr: Retour automatique à la ligne

en: Background color:
fr: Couleur d'arrière-plan :

en: Cursor color:
fr: Couleur du curseur :

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Enable keywords colorization
fr: Activer la coloration des mots-clés

en: Set syntax Colors
fr: Régler les couleurs de syntaxe

en: Highlight corresponding brackets
fr: Mettre en surbrillance les parenthèses correspondantes

en: Color:
fr: Couleur:

en: Highlight on mouse over
fr: Mettre en surbrillance au passage de la souris

en: Style:
fr: Style :

en: Filled
fr: Surligné

en: Framed
fr: Encadré

en: Underlined
fr: Souligné

en: Highlight corresponding keywords (e.g. if ... end)
fr: Mettre en surbrillance les mots-clés correspondants (e.g. if ... end)

en: Tabulation and Indentation
fr: Tabulation et indentation

en: Tabulation size:
fr: Taille des tabulations :

en: Use space
fr: Utiliser des espaces

en: Representation:
fr: Représentation :

en: Enable auto indentation
fr: Activer l'indentation automatique

en: Indent size:
fr: Taille des indentations :

en: Enable autosave in Scinotes
fr: Activer l'enregistrement automatique dans SciNotes

en: Save options
fr: Options de sauvegarde

en: Save every
fr: Enregistrer toutes les

en: Close options
fr: Options de fermeture

en: Delete automatically saved files
fr: Supprimer les fichiers enregistrés automatiquement

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Append filename with:
fr: Adjoindre le nom de fichier avec :

en: (%date can be used to be replaced by the current date)
fr: (%date peut être utilisée pour être remplacée par la date actuelle)

en: Replace extension with:
fr: Remplacer l'extension par :

en: Location
fr: Emplacement

en: Source file directory
fr: Répertoire du fichier source

en: Single directory
fr: Répertoire unique

en: Choose an autosave directory
fr: Choisir un répertoire d'enregistrement automatique

en: Default header
fr: En-tête par défaut

en: Add a default header to new file
fr: Ajouter un en-tête par défaut à un nouveau fichier

en: %s: Wrong number of input argument(s): At least %d expected.
fr: %s : au moins %d arguments d'entrée attendus.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String expected.
fr: %s : Argument n°%d : type texte attendu.

en: The last error did not occur inside a Scilab macro.
fr: La dernière erreur ne s'est pas produite dans une macro Scilab.

en:  on line
fr:  à la ligne

en: Opening file
fr: Ouverture du fichier

en:  of the source file of the function
fr:  du fichier source de la fonction

en: The source file of the function
fr: Le fichier source de la fonction

en:  was not found in any library path
fr:  n'a pas pu être trouvée dans aucune bibliothèque

en: There is no recorded error
fr: Il n'y a aucune erreur enregistrée
