scilab - en to ja translation catalogue (354 entries)

en: %s: Can not read input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d を読み込めません.

en: %s: Wrong type for argument #%d: string expected.
ja: %s: 引数 #%d の型が間違っています: 文字列の行列を指定してください.

en: %s: No more memory.
ja: %s: メモリ不足です.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Real matrix or 'readonly' expected.
ja: %s: 引数 #%d の型が間違っています: 実数の行列または'readonly'を指定してください.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Real matrix expected.
ja: %s: 引数 #%d の型が間違っています: 実数の行列を指定してください.

en: %s: Wrong size for input arguments #%d and #%d: Same dimensions expected.
ja: %s: 入力引数 #%d および #%d の大きさが間違っています: 同じ次元で指定してください.

en: Graphics handle field
ja: グラフィックハンドルのフィールド

en: No help
ja: ヘルプ無し

en: Error while reading the String
ja: 文字列を読み込む際にエラーが発生しました

en: The configuration file has been corrupted and reset to default one.
ja: 設定ファイルが壊れており, デフォルトのファイルにリセットしました.

en: File not found: %s
ja: ファイルが見つかりません: %s

en: I/O error: %s
ja: I/Oエラー: %s

en: The file %s has been modified by another program. Reload it ?
ja: ファイル %s が他のプログラムにより変更されました. 再度読み込みますか?

en: File
ja: ファイル

en: New
ja: 新規

en: Open
ja: 開く

en: Open function source file
ja: 関数のソースファイルを開く

en: Open URL
ja: URLを開く

en: Source of '
ja: ソースコード '

en: Recent Files
ja: 最近使ったファイル

en: Save
ja: 保存

en: Save as
ja: 名前を付けて保存

en: The file could not be created, check the path
ja: ファイルを作成できません, パスを確認してください

en: The file is not writable so it is opened in read-only mode
ja: このファイルは書込み不可のため,読み込み専用モードでオープンします

en: You do not have the permissions to write this file
ja: このファイルへの書込みが許可されていません

en: You do not have the permissions to read this file
ja: このファイルの読み込みが許可されていません

en: Save All
ja: 全て保存

en: Page Setup
ja: ページ設定

en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

en: Print
ja: 印刷

en: An error occurred when exporting the code using FOP
ja: FOPによりコードをエクスポートする際にエラーが発生しました

en: An error occurred when printing
ja: 印刷時にエラーが発生しました

en: Close
ja: 閉じる

en: Close All
ja: 全て閉じる

en: Close All But This
ja: これを除きすべてを閉じる

en: Exit
ja: 終了

en: Edit
ja: 編集

en: Undo
ja: 取り消す

en: Redo
ja: やり直す

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Select All
ja: 全て選択

en: Delete
ja: 削除

en: Tools
ja: ツール

en: Comment Selection
ja: コメント選択

en: Uncomment Selection
ja: 選択部のコメントを外す

en: Shift Right
ja: 右シフト

en: Shift Left
ja: 左シフト

en: Correct Indentation
ja: インデントを修正

en: Help on typing
ja: 入力に関するヘルプ

en: Generate help from function
ja: 関数からヘルプを生成

en: Clone tab in a new window
ja: 新規ウインドウにタブを複製

en: Clone and close tab in a new window
ja: 新規ウインドウに複製し, タブを閉じる

en: Remove trailing whitespaces
ja: 末尾の空白文字を削除する

en: Search
ja: 検索

en: Find/Replace
ja: 検索/置換

en: Find Next
ja: 次を検索

en: Find Previous
ja: 前を検索

en: Goto line
ja: 指定行へ移動

en: View
ja: 表示

en: Show/Hide ToolBar
ja: ツールバーの表示/非表示

en: Highlight current line
ja: 現在行をハイライト

en: Word Wrap
ja: ワードラップ

en: Whereami Line Numbering
ja: whereami 行番号付け

en: Normal Line Numbering
ja: 通常の行番号付け

en: No Line Numbering
ja: 行番号を付けない

en: Set Colors
ja: 色設定

en: Set Font
ja: フォントを指定

en: Reset default font
ja: デフォルトフォントにリセット

en: Split horizontally
ja: 水平方向に分割

en: Split vertically
ja: 垂直方向に分割

en: No split
ja: 分割しない

en: Document
ja: 文書

en: Syntax Type
ja: 構文の型

en: Encoding
ja: エンコーディング

en: Colorize
ja: 色付け

en: Enable Auto Reformat
ja: 自動再フォーマットを有効

en: Line Endings
ja: 行末コード

en: Auto (Default)
ja: 自動(デフォルト)

en: Mac Classic (CR)
ja: Macクラシック(CR)

en: Execute
ja: 実行

en: Load Into Scilab
ja: Scilabへロード

en: Evaluate Selection
ja: 選択部を評価

en: Evaluate from beginning...
ja: 先頭から評価...

en: Execute File Into Scilab
ja: Scilabへ取り込んで実行

en: SciNotes help
ja: SciNotesヘルプ

en: Help on the current keyword
ja: カレントのキーワードのヘルプ

en: Help on the selected text
ja: 選択されたテキストに関するヘルプ

en: Help on selected text or keyword
ja: 選択されたテキストまたはキーワードのヘルプ

en: Help about '
ja: ヘルプ ’

en: About
ja: このソフトウェアについて

en: Find:
ja: 検索:

en: Find
ja: 検索

en: Replace/Find
ja: 置換/検索

en: Replace With :
ja: 置換:

en: Direction
ja: 方向

en: Forward
ja: 前へ

en: Backward
ja: 戻る

en: Scope
ja: 範囲

en: All
ja: 全て

en: Selected lines
ja: 選択された行

en: Select from caret
ja: キャレットから選択

en: Options
ja: オプション

en: Case sensitive
ja: 大文字/小文字を区別

en: Circular search
ja: 環状探索

en: Restart the search from the beginning
ja: 先頭から再検索する

en: Whole word
ja: 単語全体

en: Regular expressions
ja: 正規表現

en: Replace
ja: 置換

en: Replace All
ja: 全て置換

en: Invalid regular expression : %s
ja: 正規表現が不正です: %s

en: You have passed the end of the document
ja: 文書の終端を通り過ぎました

en: You have passed the beginning of the document
ja: 文書の先頭を通過しました

en: You have reached the end of the document
ja: 文書の終端に達しました

en: You have reached the beginning of the document
ja: 文書の先頭に達しました

en: String %s not found
ja: 文字列 %s は見つかりません

en: The file %s does not exist. Do you want to create it?
ja: ファイル %s が存在しません.  作成しますか?

en: close this tab
ja: このタブを閉じる

en: This file
ja: このファイル

en: The file %s has been modified since last save. Save it?
ja: 直近の保存以降にファイル %s が修正されています. 保存しますか?

en: The file %s has been modified by another program ! Overwrite it ?
ja: %s が他のプログラムにより変更されています! 上書きしますか?

en: Warning: the file has been modified by another program !
ja: 警告: このファイルは他のプログラムで修正されています!

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Ignore
ja: 無視する

en: Replace File?
ja: ファイルを置換しますか?

en: File already exists
ja: ファイルが既に存在します

en: Untitled
ja: 無題

en: Ok
ja: OK

en: Apply & Reindent
ja: 適用 & 再インデント

en: Cancel
ja: 取消

en: Default
ja: デフォルト

en: Next tab
ja: 次のタブ

en: Previous tab
ja: 前のタブ

en: You need to save your modifications before executing this file into Scilab.
ja: このファイルをScilabへ取り込んで実行する前に修正部を保存する必要があります。

en: This file is very long. "Execute File Into Scilab" could be better.
    Are you sure to continue ?
ja: このファイルはとても長いです。"Scilabにファイルをロードして実行" の方が適している可能性があります.
    本当に続けますか?

en: Enter line number
ja: 行番号を入力してください

en: This file is a binary, saving it will result in a corrupt file.
ja: このファイルはバイナリ形式です, このファイルに保存するとファイルを壊す可能性があります.

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Colorization canceled
ja: 色付けは取り消されました

en: Binary file: read-only mode
ja: バイナリファイル: 読み出し専用モード

en: Read-only mode
ja: 読み込み専用モード

en: Press CTRL and move the mouse over the link to activate it
ja: CTRLキーを押しながらマウスでリンクの上を移動させるとアクティブ化されます

en: Open in the navigator the URL
ja: URLをナビゲータで開く

en: Mail to
ja: メール送信

en: Open the source of the macro
ja: マクロのソースを開く

en: Show the definition of the macro
ja: マクロの定義を表示する

en: Line %s, Column %s. Function '%s' at Line %s.
ja: %s 行, %s 列. 関数 '%s' (%s 行目).

en: Unknown function
ja: 未知の関数

en: Line %s, Column %s.
ja: %s 行, %s 列目.

en: SciNotes error
ja: SciNotesエラー

en: The file could not be saved.
ja: ファイルは保存できませんでした.

en: The file could not be converted.
ja: ファイルは変換できませんでした.

en: %s is a directory.
ja: %s はディレクトリです

en: Your modifications will be lost, change encoding anyway?
ja: 変更内容を失うかもしれません, それでもエンコーディングを変えますか?

en: Continue ?
ja: 続けますか?

en: Cannot load "scinotesConfiguration.xml"
ja: "scinotesConfiguration.xml"を読み込めません

en: Could not find the console nor the InterpreterManagement.
ja: インタープリタ・マネージメントもコンソールも見つけることができません。

en: Could not find the temporary file.
ja: 一時ファイルを見つけることができません。

en: No text selected.
ja: テキストが選択されていません.

en: No text to execute.
ja: 実行するテキストがありません.

en: Complete
ja: 完了

en: Copy selection in a new tab
ja: 選択部を新規タブにコピー

en: The file encoding is actually %s and it will be saved in using %s. Continue ?
ja: 現在のファイルエンコーディングは %s ですが, %s に変換されて保存されます. 続けてよろしいですか?

en: Encoding problems
ja: エンコーディングの問題

en: Cannot guess the file encoding.
ja: ファイルのエンコーディングを推定できません.

en: Cannot save the file %s... stop the backup process
ja: ファイル %s を保存できません... バックアップ処理を停止します

en: Backup finished...
ja: バックアップを終了しました...

en: The directory %s does not exist. Do you want to create it?
ja: ディレクトリ %s が存在しません. 作成しますか?

en: The directory %s cannot be created. Please check your access rights.
ja: ディレクトリ %s を作成できませんでした. アクセス権を確認してください.

en: Impossible to write a file in %s. Please check your access rights.
ja: ファイルを %s に書き込めません. アクセス権を確認してください.

en: Invalid directory name: %s.
ja: ディレクトリ名が無効です: %s.

en: SciNotes autosave
ja: SciNotes自動保存

en: %s occurences found.
ja: %s 回の発生が見つかりました.

en: Change Colors
ja: 色を変更

en: Cursor Color
ja: カーソルの色

en: Background Color
ja: 背景色

en: Change Color
ja: 色を変更

en: Italic
ja: イタリック体

en: Strike Through
ja: 削除

en: Preview
ja: プレビュー

en: Underline
ja: 下線

en: Settings
ja: 設定

en: Color
ja: 色

en: Bold
ja: ボールド体

en: Code Navigator
ja: コードナビゲータ

en: Absolute
ja: 絶対位置

en: Relative
ja: 相対

en: Go to line:
ja: 指定行に移動:

en: Numeration
ja: 計算

en: Alphabetic order
ja: アルファベット順

en: Natural order
ja: 自然順序

en: Order
ja: 順番

en: Functions
ja: 関数

en: Anchors
ja: アンカー

en: Anchor's name:
ja: アンカーの名前:

en: Set an anchor
ja: アンカーを設定

en: Anchor:
ja: アンカー:

en: Open source file of the function:
ja: 関数のソースファイルを開く

en: Open source
ja: ソースを開く

en: Are you sure that you want to close SciNotes ?
ja: 本当に SciNotes を閉じてよいですか ?

en: Restore files from your last SciNotes session ?
ja: 直近のSciNotesセッションからファイルを復元しますか?

en: Restore the last sessions
ja: 直近のセッションを復元する

en: Configure Tabulation
ja: 設定の一覧表化

en: Tab style
ja: タブ形式

en: Use spaces
ja: 空白を使用

en: Length
ja: 長さ

en: Tab representation
ja: タブ形式

en: Horizontal rule
ja: 水平方向の罫線

en: Vertical rule
ja: 縦罫線

en: Double chevrons
ja: 二重逆V字型

en: Copy full path
ja: 完全なパスをコピー

en: Exact
ja: 完全一致

en: Search Files...
ja: ファイルを検索...

en: Search in Files...
ja: ファイルを検索...

en: <html>%s <i>(%s matches)</i></html>
ja: <html>%s <i>(%s 回マッチ)</i></html>

en: <html>%s <i>(%s match)</i></html>
ja: <html>%s <i>(%s 回マッチ)</i></html>

en: Elapsed time: %s sec.
ja: 経過時間: %s 秒.

en: Base directory:
ja: ベースディレクトリ:

en: Recursive
ja: 再帰的

en: File pattern
ja: ファイルパターン

en: (* for any string and ? for any character)
ja: (* : 任意の文字列, ?: 任意の文字)

en: (~ for user home dir. and SCI for Scilab base dir.)
ja: (~ : ユーザのホームディレクトリ. SCI: Scilabのベースディレクトリ.)

en: Word pattern
ja: 単語パターン

en: Read file line by line
ja: ファイルを一行毎に読み込む

en: Choose...
ja: 選択...

en: Stop
ja: 停止

en: Regex
ja: 正規表現

en: Word
ja: 単語

en: Case-sensitivity (Word)
ja: 大文字小文字を区別 (単語)

en: Case-sensitivity (File name)
ja: 大文字小文字を区別 (ファイル名)

en: Recursive search
ja: 再帰検索

en: Line by line
ja: 行単位

en: Regular expression (Word)
ja: 正規表現 (単語)

en: Choose the search base directory
ja: 検索用基本ディレクトリを選択

en: Scilab '%s' module disabled in -nogui or -nwni mode.
ja: -nogui または -nwni モードでは Scilab '%s' モジュールは無効です.

en: Scilab '%s' module not installed.
ja: Scilabモジュール '%s' はインストールされていません.

en: Open recent
ja: 最近使ったファイルを開く

en: Working directories;Add a directory;Remove last directory
ja: ワーキングディレクトリ;ディレクトリを追加;直近のディレクトリを削除

en: Open file in ...
ja: ファイルをオープン ...

en: Save file in ...
ja: ファイルを保存 ...

en: Restore opened files on start-up
ja: 起動時にオープンされたファイルを復元する

en: Export
ja: エクスポート

en: Exit Scinotes
ja: Scinotesを終了

en: Copy as HTML with line number
ja: 行番号付きのHTMLとしてコピー

en: Columns actions
ja: カラム処理

en: Paste Column
ja: カラムを貼付け

en: Repeat on the Column
ja: カラムに繰り返す

en: Select current block
ja: カレントのブロックを選択

en: Incremental Search
ja: インクリメンタルサーチ

en: Find files
ja: ファイルを検索

en: Find word in files
ja: ファイル中で単語検索

en: Set anchor
ja: アンカーを設定

en: Go to next anchor
ja: 次のアンカーに移動

en: Go to previous anchor
ja: 前のアンカーに移動

en: Remove anchor
ja: アンカーを削除

en: Format
ja: 書式

en: Remove trailing spaces
ja: 末尾の空白を削除する

en: Generate comments for help_from_sci
ja: help_from_sci 用のコメントを生成

en: Change the case
ja: 大文字/小文字を変更

en: Make Selection Lowercase
ja: 選択部を小文字にする

en: Make Selection Uppercase
ja: 選択部を大文字にする

en: Capitalize Selection;Capitalize character
ja: 選択部の先頭を大文字にする;先頭を大文字にする

en: Single to double quote strings
ja: 一重または二重引用符付きの文字列

en: Current file encoding
ja: 現在のファイルエンコーディング

en: Preferences
ja: 設定

en: Set font
ja: フォントを設定

en: Set colors
ja: 色を設定

en: Scinotes General settings
ja: Scinotes一般設定

en: Auto-completion on
ja: オートコンプリート有効

en: Line numbering;Off;Normal;Local numbering
ja: 行番号付け;オフ;通常;ローカル番号付け

en: Suppress comments when executing selection
ja: 選択部を実行する際にコメントを非表示にする

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Copy tab in new window
ja: 新規ウインドウにタブをコピー

en: Detach tab in new window
ja: タブを新規ウインドウに切り離す

en: Split View;Off;Split in two columns;Split in two rows
ja: 分割表示;オフ;2列に分割;2行に分割

en: ... file with no echo
ja: ... ファイルを実行(出力なし)

en: ... file with echo
ja: ... ファイルを実行(出力あり)

en: ... the selection with echo;... until the caret, with echo
ja: ... 選択部を実行(出力あり) ;... カーソルまで実行(出力あり)

en: Save and execute
ja: 保存して実行

en: Save and execute all files
ja: すべてのファイルを保存し実行する

en: Scinotes help
ja: Scinotesヘルプ

en: Help on ;Help on selection
ja: ヘルプ; 選択部に関するヘルプ

en: Evaluate Selection with echo;Evaluate until the caret, with echo
ja: 選択部を評価(出力あり); カーソルまで評価(出力あり)

en: Display
ja: 表示

en: Header
ja: ヘッダ

en: Autosave
ja: 自動保存

en: Editor
ja: エディタ

en: Use Scinotes
ja: Scinotesを使用

en: External editor:
ja: 外部エディタ:

en: (Don't forget to quote path containing white spaces)
ja: (パスが空白文字を含む場合,必ず引用符で括ってください)

en: Scilab command:
ja: Scilabコマンド:

en: Restore previous session on start-up
ja: 起動時に前のセッションを回復する

en: Add carriage return at the end of the file.
ja: ファイルの末尾に復改を追加

en: Number of recently opened files to display:
ja: 表示用に最近開いたファイルの数:

en: Default file encoding:
ja: デフォルトのファイルエンコーディング:

en: Default End-Of-Line:
ja: デフォルトの改行:

en: Completion
ja: 補完

en: Auto-complete brackets when cursor is at the end of a line
ja: カーソルが行末にある時, 括弧を自動補完

en: General display options
ja: 一般表示オプション

en: Highlight current line:
ja: カレント行をハイライト表示:

en: Show line numbers:
ja: 行数を表示:

en: Local numbering
ja: ローカルな数値付け

en: Normal
ja: 標準

en: Wrap lines
ja: 行を完了

en: Background color:
ja: 背景色:

en: Cursor color:
ja: カーソル色:

en: Keywords
ja: キーワード

en: Enable keywords colorization
ja: キーワードの色分けを有効にする

en: Set syntax Colors
ja: 構文色を設定

en: Highlight corresponding brackets
ja: 対応する括弧をハイライト表示

en: Color:
ja: 色:

en: Highlight on mouse over
ja: マウス通過部をハイライト表示

en: Style:
ja: スタイル:

en: Filled
ja: 塗りつぶす

en: Framed
ja: フレームで囲む

en: Underlined
ja: 下線付き

en: Highlight corresponding keywords (e.g. if ... end)
ja: 対応するキーワードをハイライト表示 (例: if .. end)

en: Tabulation and Indentation
ja: タブまたはインデント

en: Tabulation size:
ja: タブの大きさ:

en: Use space
ja: 空白を使用

en: Representation:
ja: 表現:

en: Chevrons
ja: シェブロン

en: Enable auto indentation
ja: 自動インデントを有効にする

en: Indent size:
ja: インデントの大きさ:

en: Enable autosave in Scinotes
ja: Scinotesの自動保存を有効にする

en: Save options
ja: オプションを保存

en: Save every
ja: 毎に保存

en:  minutes
ja:  分

en: Close options
ja: オプションを閉じる

en: Delete automatically saved files
ja: 自動保存したファイルを削除

en: Filename
ja: ファイル名

en: Append filename with:
ja: ファイル名に以下を追加:

en: (%date can be used to be replaced by the current date)
ja: (%date は現在の日付に置換するために使用できます)

en: Replace extension with:
ja: 拡張子を以下に置換:

en: Location
ja: 位置

en: Source file directory
ja: ソースファイル用ディレクトリ

en: Single directory
ja: 単一のディレクトリ

en: Choose an autosave directory
ja: 自動保存用ディレクトリを選択

en: Default header
ja: デフォルトのヘッダ

en: Add a default header to new file
ja: デフォルトのヘッダを新規ファイルに追加

en: Available variables: {{$current-date}}, {{$current-year}}
ja: 利用可能な変数: {{$current-date}}, {{$current-year}}

en: %s: Wrong number of input argument(s): At least %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 個以上の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String expected.
ja: %s: 引数 #%d の型が間違っています: 文字列の行列を指定してください.

en: edit: %s is an alias of %s => editing %s()
          Please reset %s=%s if %s() is recompiled.
ja: edit: %1$s は %2$s の別名 => %3$s() を編集中
                                %6$s() が再コンパイルされている場合, %4$s=%5$s をリセットしてください .

en: %s: %s() is an uneditable hard coded function.
ja: %s: %s() は編集できないハードコードされた関数です.

en: The last error did not occur inside a Scilab macro.
ja: 直近のエラーはScilabマクロ内で発生したものではありません.

en:  on line
ja:  行目

en: Opening file
ja: ファイルをオープン中

en:  of the source file of the function
ja:  関数のソースファイル

en: The source file of the function
ja: 関数のソースファイル

en:  was not found in any library path
ja:  ライブラリパス内に見つかりません

en: There is no recorded error
ja: 記録されたエラーはありません
