scilab - en to ja translation catalogue (170 entries)

en: %s: Can not read input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d を読み込めません.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' or '%s' expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: '%s' または '%s' を指定してください.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Real vector expected.
ja: %s: 引数 #%d の型が間違っています: 実数ベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Real or complex vector expected.
ja: %s: 引数 #%d の型が間違っています: 実数または複素数ベクトルを指定してください.

en: %s: Memory allocation error.
ja: %s: メモリ割当エラー.

en: %s : Memory allocation error.
ja: %s: メモリ確保エラー.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d から %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: スカラーを指定してください.

en: fft call : needs power of two!
ja: fftコール: ２の累乗が必要です!

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Matrix expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 行列を指定してください.

en: %s: Wrong size for argument: Incompatible dimensions.
ja: %s: 引数の大きさが間違っています:  次元に互換性がありません.

en: %s: Too many coefficients are required.
ja: %s: 必要とされる係数が多すぎます.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Real scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実スカラーを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: スカラーを指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: First element must not be %s.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 最初の要素を %s とすることはできません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: %d-element list expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: %d要素のリストを指定してください.

en: %s: Wrong type for element %d of input argument #%d: A matrix of real expected.
ja: %s: 要素 %d (入力引数 #%d) の型が間違っています: 実数行列を指定してください.

en: %s: Wrong size for element %d of input argument #%d: A row vector expected.
ja: %s: 要素 %d (入力引数 #%d) の大きさが間違っています: 行ベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong size for element %d of input argument #%d: Size must be multiple of %d.
ja: %s: 要素 %d (入力引数 #%d) の大きさが間違っています: 大きさは%dの倍数である必要があります.

en: %s: Wrong size for element %d of input argument #%d: A square matrix expected.
ja: %s: 要素 %d (入力引数 #%d) の大きさが間違っています: 正方行列を指定してください.

en: %s: Wrong size for element %d of input argument #%d: Same sizes of element %d expected.
ja: %s: 要素 %d (入力引数 #%d) の大きさが間違っています: 要素%dと同じ大きさを指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A row vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 行ベクトルを指定してください.

en: %s: Incompatible input arguments #%d and #%d: Same column dimensions expected.
ja: %s: 入力引数 #%d と #%d に互換性がありません: 列の数を同じにしてください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A %d-by-%d matrix expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: %d行%d列の行列を指定してください.

en: %s: Wrong type for argument %d: Real scalar expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実スカラーを指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A %d-by-%d array expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: %d行%d列の配列を指定してください.

en: %s: specs => invalid order filter.
ja: %s: specs => フィルタの次数が不正です.

en: %s: specs => too high order filter.
ja: %s: specs => フィルタの次数が大きすぎます.

en: %s: error in function syredi.
ja: %s: 関数syrediでエラーが発生しました.

en: Undefined function '%ls'.
ja: 未定義の関数 '%ls'.

en: User function '%s' have not been set.
ja: ユーザ関数 '%s' が未指定です.

en: An error occurred while getting Signalprocessingfunctions object.
ja: Signalprocessingfunctionsオブジェクトを取得する際にエラーが発生しました.

en: %ls: error while calling user function.
ja: %ls: ユーザ関数をコールする際にエラーが発生しました.

en: %s: Wrong type for output argument #%d: Real matrix expected.
ja: %s: 出力引数 #%d の型が間違っています: 実数行列を指定してください.

en: Simulation of an ARMAX process:
ja: ARMAX過程のシミュレーション:

en: Identification ARX (least square):
ja: ARX同定 (最小二乗):

en: Simulation of an ARMAX process:
ja: ARMAX過程のシミュレーション:

en: Identification ARX (least square):
ja: ARX同定 (最小二乗):

en: Arma Spectral power estimation:
ja: Armaスペクトルパワー推定:

en: Arma identification
ja: Arma同定

en: Theoretical value
ja: 理論値

en: Using macro mese
ja: マクロmeseを使用

en: Spectral power
ja: スペクトルパワー

en: frequency
ja: 周波数

en: spectral estimate
ja: スペクトル推定

en: Press Return to continue ...
ja: 続けるにはボタンを押してください ...

en: filtered signal
ja: フィルタ処理後の信号

en: given noisy signal
ja: 指定されたノイズ混入信号

en: Signal
ja: 信号

en: 2 points convolution
ja: 2点畳み込み

en: 3 points convolution
ja: 3点畳み込み

en: Signal derivative estimate
ja: 信号微分推定

en: Choose filter type and parameters
ja: フィルタの型とパラメータを選択

en: Discrete IIR filter
ja: 離散IIRフィルタ

en: Discrete IIR filter: low pass  fr < 0.2
ja: 離散IIRフィルタ: ローパス fr < 0.2

en: Discrete IIR filter: band pass 0.15 < fr < 0.25
ja: 離散IIRフィルタ: バンドパス 0.15 < fr < 0.25

en: Minimax FIR filter
ja: ミニマックス FIRフィルタ

en: low pass  cut-off in [.23,.27]
ja: ローパス [.23,.27]をカットオフ

en: length 33
ja: 長さ33

en: Remez Triangular filter
ja: Remez三角フィルタ

en: magnitude error
ja: 大きさエラー

en: Signal Processing
ja: 信号処理

en: Spectral Estimation
ja: スペクトル推定

en: IIR filter design
ja: IIRフィルタ設計

en: Minimax FIR filter design
ja: ミニマックスFIRフィルタ設計

en: Discrete IIR filter
ja: 離散IIRフィルタ

en: Wiener filter
ja: ウイナーフィルタ

en: Bode plots
ja: ボードプロット

en: Window FIR filters
ja: ウインドウFIRフィルタ

en: 1-D convolution
ja: 1次元畳み込み

en: 2-D convolution
ja: 2次元畳み込み

en: Arma simulation and identification
ja: Armaシミュレーションおよび同定

en: Arma, bidimensional version
ja: Arma, 双方向版

en: Arma, Spectral power estimation
ja: Arma, スペクトルパワー推定

en: Data spectrum
ja: データスペクトル

en: magnitude
ja: 大きさ

en: Spectral estimation
ja: スペクトル推定

en: spectral power
ja: スペクトルパワー

en: estimates xf
ja: xfを推定

en: estimates xs
ja: xsを推定

en: real state
ja: 実数状態量

en: Windowed FIR Low pass Filter
ja: 窓付きFIRローパスフィルタ

en: Kaiser window, cut-off: 0.2
ja: カイザーウィンドウ, カットオフ: 0.2

en: Hamming window, cut-off: 0.2, 0.3
ja: ハミングウィンドウ, カットオフ: 0.2, 0.3

en: length 127
ja: 長さ127

en: Windowed FIR Band pass Filter
ja: 窓付きFIRバンドパスフィルタ

en: Chebyshev window, cut-off: 0.15, 0.35
ja: チェビシェフウィンドウ, カットオフ: 0.15, 0.35

en: length 55
ja: 長さ55

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Real matrix or polynomial expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実数行列または多項式を指定してください.

en: %s: Incompatible input arguments #%d and #%d: a polynomial and 1-by-1 matrix or two polynomials expected.
ja: %s: 入力引数 #%d および #%d に互換性がありません:  多項式及び1行1列行列または2つの多項式を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Array of floating point numbers expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が正しくありません:  浮動小数点数の配列を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A polynomial expected.
ja: %s: 入力引数 #%d で不正なサイズ: 多項式を想定します。

en: %s: Wrong values for input argument #%d: degree must be in the set {%s}.
ja: %s: 入力引数 #%d で不正な値: set {%s} をしなくてはなりません。

en: %s: Incompatible input arguments #%d and #%d: Same degree expected.
ja: %s: 入力引数 #%d と #%d で互換性がありません: 次数を同じにしてください.

en: %s: Wrong values for input argument #%d: Elements must be positive.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が正しくありません: 要素は正としてください.

en: %s: Wrong values for input argument #%d: Distance between Max and Min elements must be greater than %g.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が正しくありません: 最大要素と最小要素の距離は %g よりも大きくなくてはなりません.

en: %s: Incompatible input arguments #%d and #%d: Same numbers of elements expected.
ja: %s: 入力引数 #%d と #%d は互換性がありません: 要素数を同じにしてください.

en: %s: Wrong values for input argument #%d: Not sampled high enough.
ja: %s: 入力引数 #%d で不正な値: 十分に高いサンプルになりません。

en: %s: Wrong size for argument #%d: Vector expected.
ja: %s: 引数 #%d の大きさが間違っています: ベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: %s or %s expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: %s または %sを指定してください.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Arguments #%d and #%d must have the same sizes.
ja: %s: 引数 #%d と #%d の大きさは同じにする必要があります.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d or %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が不正です: %d または、%d を想定します。

en: %s: Argument #%d: Decimal or complex number(s) expected.
ja: %s: 引数 #%d: 10進数または複素数を指定してください.

en: %s: Filter order too small.
ja: %s: フィルタ次数が小さすぎます.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A single input, single output system expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 1入力1出力システムを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d:  Linear dynamical system or row vector of floats expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が正しくありません:  線形動的システムまたは浮動小数点数の行ベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real or polynomial matrix or a rational expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実数または多項式の行列または有理数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A discrete system expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 離散時間システムを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A positive integer expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 正の整数を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A positive integer expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 正の整数を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A positive integer expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 正の整数を指定してください.

en: %s: Wrong values for input argument #%d: Unsupported '%s' type.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています:  '%s' 型はサポートされていません.

en: %s: Wrong size for input arguments: Incompatible sizes.
ja: %s: 入力引数の大きさが間違っています: 大きさに互換性がありません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: An odd integer expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 奇数の整数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Array of double expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: doubleの配列を指定してください.

en: %s: Wrong number of output arguments: %d or %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d 個または%d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong values for input argument #%d: Non-negative integers expected.
ja: %s: 入力引数 #%d で不正な値: 負数でない整数を想定します。

en: %s: Wrong values for input argument #%d: Elements must be in the interval [%s, %s].
ja: %s: 入力引数 #%d で不正な値: 要素は、[%s, %s] の間でなくてはなりません。

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A tall matrix expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが正しくありません: 縦長の行列を指定してください.

en: %s: Wrong values for input arguments #%d and #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d と #%d の値が正しくありません.

en: %s: Argument #%d: Column expected.
ja: %s: 引数 #%d: 列を指定してください.

en: %s: Arguments #%d and #%d: Same numbers of elements expected.
ja: %s: 引数 #%dおよび#%d: 同じ要素数を指定してください.

en: %s: Incompatible input arguments #%d and #%d: Argument #%d expected to be less than argument #%d.
ja: %1$s: 入力引数 #%2$d と #%3$d で互換性がありません: 引数 #%5$d よりも小さい引数 #%4$d を想定します。

en: %s: Incompatible input arguments #%d and #%d: Same sizes expected.
ja: %s: 入力引数 #%d と #%d で互換性がありません: 大きさを同じにしてください.

en: %s: Wrong number of input argument(s).
ja: %s: 入力引数の数が間違っています.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: rational fraction array expected.
ja: %s: 入力引数 #%d で不正な型: 有理分数配列を想定します。

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A %d elements array expected.
ja: %s: 入力引数 #%d で不正なサイズ: %d 要素配列を想定します。

en: %s:  Wrong value for input argument #%d: Must be odd.
ja: %s: 入力引数 #%dの値が間違っています: 奇数とする必要があります.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A %d-by-%d real vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%dの型が間違っています: %d行%d列の実数ベクトルを指定してください .

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A %d-by-%d real vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%dの大きさが間違っています: %d行%d列の実数ベクトルを指定してください .

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be in the interval %s.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 範囲 %s とする必要があります.

en: %s: Elements of %dth argument must be in increasing order.
ja: %s: %d番目の引数の要素は昇順である必要があります.

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: WFIR settings
ja: WFIR設定

en: Filter type
ja: フィルタ形式

en: Band pass
ja: 帯域通過

en: High pass
ja: 高域通過

en: Low pass
ja: 低域通過

en: Stop Band
ja: 帯域阻止

en: Window type
ja: ウインドウ型

en: Hanning
ja: ハニング

en: Rectangular
ja: 長方形

en: Triangular
ja: 三角

en: Chebychev main lobe
ja: チェビシェフメインローブ

en: Chebychev side lobe
ja: チェビシェフサイドローブ

en: Hamming
ja: ハミング

en: Kaiser
ja: カイザー

en: Sampling Frequency (Hz)
ja: サンプル周波数 (Hz)

en: Filter Order
ja: フィルタ次数

en: Low cutoff frequency (Hz)
ja: 低域カットオフ周波数 (Hz)

en: High cutoff frequency (Hz)
ja: 高域カットオフ周波数 (Hz)

en: Parameter
ja: パラメータ

en: View
ja: 表示

en: Ok
ja: OK

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Help
ja: ヘルプ

en: Window main lobe width
ja: ウィンドウメインローブ幅

en: maximum side-lobe height
ja: 最大サイドローブ高さ

en: frequency (Hz)
ja: 周波数(Hz)

en: Magnitude (dB)
ja: 振幅 (dB)

en: %s: Input argument #%d must be strictly positive.
ja: %s: 入力引数 #%d は厳密に正でなくてはなりません.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: incorrect element #%d
ja: %s: 入力引数 #%dの値が間違っています: 要素#%dが不正確です

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Real or complex vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実数または複素ベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong type for argument #%d: an integer expected.
ja: %s: 引数 #%d の型が間違っています: 整数を指定してください.

en: %s: Wrong value for argument #%d: the expected value must be greater than %d.
ja: %s: 引数 #%d の値が間違っています: %d より大きい値を指定してください.

en: %s: Wrong values for input argument #%d: The first element must be %s and the last %s.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が正しくありません: 最初の要素は %s、最後の要素は %s としてください.

en: %s: Too abrupt change near end of frequency range.
ja: %s: 周波数範囲の終端近くで急峻過ぎる変化です.
