scilab - en to ru translation catalogue (169 entries)

en: %s: Argument #%d: Must be in the interval [%s, %s].
ru: %s: Аргумент №%d: должен быть в интервале [%s, %s].

en: %s: Can not read input argument #%d.
ru: %s: Не могу прочитать входной аргумент №%d.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' or '%s' expected.
ru: %s: Неверное значение входного аргумента №%d: ожидалось «%s» или «%s».

en: %s: Wrong type for argument #%d: Real vector expected.
ru: %s: Неверный тип аргумента №%d: ожидался вещественный вектор.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Real or complex vector expected.
ru: %s: Неверный тип аргумента №%d: ожидался вещественный или комплексный вектор.

en: %s: Memory allocation error.
ru: %s: Ошибка выделения памяти.

en: %s : Memory allocation error.
ru: %s : Ошибка распределения памяти.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
ru: %s: Неверное количество входных аргументов: Ожидалось от %d до %d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидался скаляр.

en: fft call : needs power of two!
ru: вызов fft : требуется степень двойки!

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Matrix expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: Ожидалась матрица.

en: %s: Wrong size for argument: Incompatible dimensions.
ru: %s: Неверный размер аргумента: несовместимые размерности.

en: %s: Too many coefficients are required.
ru: %s: Требуется слишком много коэффициентов.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Real scalar expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидался вещественный скаляр.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Scalar expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидался скаляр.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: First element must not be %s.
ru: %s: Неверное значение входного аргумента №%d: первый элемент НЕ должен быть %s.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: %d-element list expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидался %d-элементный список.

en: %s: Wrong type for element %d of input argument #%d: A matrix of real expected.
ru: %s: Неверный тип элемента %d входного аргумента №%d: ожидалась матрица типа real.

en: %s: Wrong size for element %d of input argument #%d: A row vector expected.
ru: %s: Неверный размер элемента %d входного аргумента №%d: ожидался вектор-строка.

en: %s: Wrong size for element %d of input argument #%d: Size must be multiple of %d.
ru: %s: Неверный размер элемента %d входного аргумента №%d: размер должен быть кратен %d.

en: %s: Wrong size for element %d of input argument #%d: A square matrix expected.
ru: %s: Неверный размер элемента %d входного аргумента №%d: ожидалась квадратная матрица.

en: %s: Wrong size for element %d of input argument #%d: Same sizes of element %d expected.
ru: %s: Неверный размер элемента %d входного аргумента №%d: ожидался такой же размер, как у элемента %d.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A row vector expected.
ru: %s: Неверный размер входного аргумента №%d: ожидался вектор-строка.

en: %s: Incompatible input arguments #%d and #%d: Same column dimensions expected.
ru: %s: Несовместимые входные аргументы №%d и №%d: ожидалось одинаковое количество столбцов.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A %d-by-%d matrix expected.
ru: %s: Неверный размер входного аргумента №%d: ожидалась матрица %d на %d.

en: %s: Wrong type for argument %d: Real scalar expected.
ru: %s: Неверный тип аргумента %d: ожидался вещественный скаляр.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A %d-by-%d array expected.
ru: %s: Неверный размер входного аргумента №%d: ожидался массив %d на %d.

en: %s: specs => invalid order filter.
ru: %s: specs => недопустимый порядок фильтра.

en: %s: specs => too high order filter.
ru: %s: specs => слишком высокий порядок фильтра.

en: %s: error in function syredi.
ru: %s: ошибка в функции syredi.

en: Undefined function '%ls'.
ru: Неопределённая функция '%ls'.

en: User function '%s' have not been set.
ru: Пользовательская функция '%s' не установлена.

en: An error occurred while getting Signalprocessingfunctions object.
ru: Произошла ошибка при получении объекта Signalprocessingfunctions.

en: %ls: error while calling user function.
ru: %ls: ошибка  во время вызова пользовательской функции.

en: %s: Wrong type for output argument #%d: Real matrix expected.
ru: %s: Неверный тип выходного аргумента №%d: ожидалась вещественная матрица.

en: Simulation of an ARMAX process:
ru: Симуляция процесса ARMAX:

en: Identification ARX (least square):
ru: Идентификация ARX (наименьший квадрат):

en: Simulation of an ARMAX process:
ru: Симуляция процесса ARMAX:

en: Identification ARX (least square):
ru: Идентификация ARX (наименьший квадрат):

en: Arma Spectral power estimation:
ru: Оценка спектральной мощности Arma:

en: Arma identification
ru: Идентификация Arma

en: Theoretical value
ru: Теоретическое  значение

en: Spectral power
ru: Спектральная мощность

en: frequency
ru: частота

en: spectral estimate
ru: спектральная оценка

en: Press Return to continue ...
ru: Для продолжения нажмите ввод ...

en: filtered signal
ru: отфильтрованный сигнал

en: given noisy signal
ru: данный зашумлённый сигнал

en: Signal
ru: Сигнал

en: Signal derivative estimate
ru: Оценка производной сигнала

en: Choose filter type and parameters
ru: Выберите тип и параметры фильтра

en: Discrete IIR filter
ru: Дискретный БИХ-фильтр

en: Discrete IIR filter: low pass  fr < 0.2
ru: Дискретный БИХ-фльтр: ФНЧ  fr < 0.2

en: Discrete IIR filter: band pass 0.15 < fr < 0.25
ru: Дискретный БИХ-фльтр: плосовой фильтр 0.15 < fr < 0.25

en: Minimax FIR filter
ru: Минимаксный КИХ-фильтр

en: low pass  cut-off in [.23,.27]
ru: частота среза ФНЧ в  [.23,.27]

en: length 33
ru: длина 33

en: Remez Triangular filter
ru: Треугольный фильтр по методу Ремеза

en: magnitude error
ru: ошибка магнитуды

en: Signal Processing
ru: Обработка сигналов

en: Spectral Estimation
ru: Спектральное оценивание

en: IIR filter design
ru: Проектирование БИХ-фильтра

en: Minimax FIR filter design
ru: Проектирование минимаксного КИХ-фильтра

en: Discrete IIR filter
ru: Дискретный БИХ-фильтр

en: Wiener filter
ru: Винеровский фильтр

en: Bode plots
ru: Графики Боде

en: Window FIR filters
ru: Оконные КИХ-фильтры

en: 1-D convolution
ru: Одномерная свёртка

en: 2-D convolution
ru: Двумерная свёртка

en: Arma simulation and identification
ru: Симуляция и идентификация Arma

en: Arma, bidimensional version
ru: Arma, двумерная версия

en: Arma, Spectral power estimation
ru: Arma, оценка спектральной мощности

en: Data spectrum
ru: Спектр данных

en: magnitude
ru: магнитуда

en: Spectral estimation
ru: Спектральное оценивание

en: spectral power
ru: спектральная мощность

en: estimates xf
ru: оценивает xf

en: estimates xs
ru: оценивает xs

en: real state
ru: реальное состояние

en: Windowed FIR Low pass Filter
ru: Оконный КИХ-фильтр нижних частот

en: Kaiser window, cut-off: 0.2
ru: Кайзеровское окно, частота среза: 0.2

en: Hamming window, cut-off: 0.2, 0.3
ru: Окно Хэмминга, частота среза: 0.2, 0.3

en: length 127
ru: длина 127

en: Windowed FIR Band pass Filter
ru: Оконный полосовой  КИХ-фильтр

en: Chebyshev window, cut-off: 0.15, 0.35
ru: Окно Чебышева, частота среза: 0.15, 0.35

en: length 55
ru: длина 55

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Real matrix or polynomial expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидалась матрица вещественных чисел или полином.

en: %s: Incompatible input arguments #%d and #%d: a polynomial and 1-by-1 matrix or two polynomials expected.
ru: %s: Несовместимые входные аргументы №%d и №%d: ожидались полином и матрица 1-на-1 либо два полинома

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Array of floating point numbers expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидался массив чисел с плавающей точкой.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A polynomial expected.
ru: %s: Неверный размер входного параметра №%d: ожидался полином.

en: %s: Wrong values for input argument #%d: degree must be in the set {%s}.
ru: %s: Неверные значения входного параметра №%d: степень должна принадлежать множеству {%s}.

en: %s: Incompatible input arguments #%d and #%d: Same degree expected.
ru: %s: Несовместимые параметры №%d и №%d: степени должны совпадать.

en: %s: Wrong values for input argument #%d: Elements must be positive.
ru: %s: Неверные значения входного параметра №%d: элементы должны быть положительными.

en: %s: Wrong values for input argument #%d: Distance between Max and Min elements must be greater than %g.
ru: %s: Неверные значения входного параметра №%d: расстояние между минимальным и максимальным элементами должно быть больше %g.

en: %s: Incompatible input arguments #%d and #%d: Same numbers of elements expected.
ru: %s: Несовместимые входные параметры №%d и №%d: должно быть одинаковое количество элементов.

en: %s: Wrong values for input argument #%d: Not sampled high enough.
ru: %s: Неверные значения входного параметра №%d: недостаточная частота отсчётов.

en: %s: Wrong size for argument #%d: Vector expected.
ru: %s: Неверный размер аргумента №%d: ожидался вектор.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: %s or %s expected.
ru: %s: Неверное значение входного аргумента №%d: ожидалось %s или %s.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d expected.
ru: %s: Неверное количество входных аргументов: Ожидалось %d.

en: %s: Arguments #%d and #%d must have the same sizes.
ru: %s: Параметры №%d и №%d должны иметь одинаковые размеры.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d or %d expected.
ru: %s: Неверное количество входных параметров: ожидалось %d или %d.

en: %s: Argument #%d: Decimal or complex number(s) expected.
ru: %s: Аргумент №%d: ожидалось десятичное или комплексное число (числа).

en: %s: Argument #%d: Must be in the set {%s}.
ru: %s: Аргумент №%d: должен находиться во множестве {%s}.

en: %s: Filter order too small.
ru: %s: Порядок фильтра слишком мал.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A single input, single output system expected.
ru: %s: Неверный размер входного параметра №%d: ожидалась система с одним входом и одним выходом.

en: %s: Wrong type for input argument #%d:  Linear dynamical system or row vector of floats expected.
ru: %s: Неверный тип входного параметра №%d: ожидалась линейная динамическая система или вектор-строка чисел с плавающей точкой.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real or polynomial matrix or a rational expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидалась матрица вещественных или полиномиальных значений или рациональное число.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A discrete system expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидалась дискретная система.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A positive integer expected.
ru: %s: Неверный тип входного параметра №%d: ожидалось положительное целое число.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A positive integer expected.
ru: %s: Неверный размер входного аргумента №%d: ожидалось положительное целое число.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A positive integer expected.
ru: %s: Неверное значение входного аргумента №%d: ожидалось положительное целое значение.

en: %s: Wrong values for input argument #%d: Unsupported '%s' type.
ru: %s: Неверные значения входного параметра №%d: тип «%s» не поддерживается.

en: %s: Wrong size for input arguments: Incompatible sizes.
ru: %s: Неверный размер входных параметров: размеры несовместимы.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: An odd integer expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидалось нечётное целое число.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Array of double expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидался массив чисел удвоенной точности.

en: %s: Wrong number of output arguments: %d or %d expected.
ru: %s: Неверное количество выходных аргументов: ожидалось %d или %d.

en: %s: Wrong values for input argument #%d: Non-negative integers expected.
ru: %s: Неверные значения входного параметра №%d: ожидались неотрицательные целые числа.

en: %s: Wrong values for input argument #%d: Elements must be in the interval [%s, %s].
ru: %s: Неверные значения входного параметра №%d: элементы должны быть в интервале [%s, %s].

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A tall matrix expected.
ru: %s: Неверный размер входного параметра №%d: ожидалась высокая матрица.

en: %s: Wrong values for input arguments #%d and #%d.
ru: %s: Неверные значения входных параметров №%d и №%d.

en: %s: Argument #%d: Column expected.
ru: %s: Аргумент №%d: ожидался столбец.

en: %s: Arguments #%d and #%d: Same numbers of elements expected.
ru: %s: Аргументы №%d и №%d: ожидалось одинаковое число элементов.

en: %s: Incompatible input arguments #%d and #%d: Argument #%d expected to be less than argument #%d.
ru: %s: Несовместимые параметры №%d и №%d: параметр №%d должен быть меньше параметра №%d.

en: %s: Incompatible input arguments #%d and #%d: Same sizes expected.
ru: %s: Несовместимые входные параметры №%d и №%d: ожидались одинаковые размеры.

en: %s: Wrong number of input argument(s).
ru: %s: Неверное количество входных параметров.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: rational fraction array expected.
ru: %s: Неверный тип входного параметра №%d: ожидался массив рациональных функций.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A %d elements array expected.
ru: %s: Неверный размер входного аргумента №%d: ожидался массив из %d элементов.

en: %s:  Wrong value for input argument #%d: Must be odd.
ru: %s:  Неверное значение входного аргумента №%d: оно должно быть нечётным.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A %d-by-%d real vector expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидался вещественный вектор %d на %d.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: A %d-by-%d real vector expected.
ru: %s: Неверный размер входного аргумента №%d: ожидался вещественный вектор %d на %d.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be in the interval %s.
ru: %s: Неверное значение входного аргумента №%d: оно должно быть на интервале %s.

en: %s: Elements of %dth argument must be in increasing order.
ru: %s: Элементы %d-го параметра должны располагаться в порядке возрастания.

en: &File
ru: &Файл

en: &Tools
ru: &Инструменты

en: &Edit
ru: &Правка

en: WFIR settings
ru: настройки WFIR

en: Filter type
ru: Тип фильтра

en: Band pass
ru: Полосовой

en: High pass
ru: Высоких частот

en: Low pass
ru: Низких частот

en: Stop Band
ru: Заграждающий

en: Window type
ru: Тип Окна

en: Hanning
ru: Хэннинг

en: Rectangular
ru: Прямоугольное

en: Triangular
ru: Треугольное

en: Chebychev main lobe
ru: Главный лепесток окна Чебышева

en: Chebychev side lobe
ru: Боковой лепесток окна Чебышева

en: Hamming
ru: Хэмминга

en: Kaiser
ru: Кайзера

en: Sampling Frequency (Hz)
ru: Частота дискретизации (Гц)

en: Filter Order
ru: Порядок фильтра

en: Low cutoff frequency (Hz)
ru: Нижняя частота среза (Гц)

en: High cutoff frequency (Hz)
ru: Верхняя частота среза (Гц)

en: Parameter
ru: Параметр

en: View
ru: Вид

en: Ok
ru: Ок

en: Cancel
ru: Отмена

en: Help
ru: Справка

en: Window main lobe width
ru: Ширина главного лепестка окна

en: maximum side-lobe height
ru: максимальная высота бокового лепестка

en: frequency (Hz)
ru: частота (Гц)

en: Magnitude (dB)
ru: Амплитуда (дБ)

en: %s: Input argument #%d must be strictly positive.
ru: %s: Входной аргумент №%d должен быть строго положительным.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: incorrect element #%d
ru: %s: Неверное значение входного аргумента №%d: некорректный элемент №%d

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Real or complex vector expected.
ru: %s: Неверный тип входного параметра №%d: ожидался вектор вещественных или комплексных чисел.

en: %s: Wrong type for argument #%d: an integer expected.
ru: %s: Неверный тип аргумента №%d: ожидалось целое число.

en: %s: Wrong value for argument #%d: the expected value must be greater than %d.
ru: %s: Неверное значение аргумента №%d: ожидаемое значение должно быть больше %d.

en: %s: Wrong values for input argument #%d: The first element must be %s and the last %s.
ru: %s: Неверные значения входного параметра №%d: первый элементы должен быть %s, а последний %s.

en: %s: Too abrupt change near end of frequency range.
ru: %s: Слишком быстрое изменение около границы частотного диапазона.
