scilab - en to ja translation catalogue (52 entries)

en: %s: Can not read input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d を読み込めません.

en: Cannot play file.
ja: ファイルを再生できません.

en: %s: Memory allocation error.
ja: %s: メモリ確保エラー.

en: %s: Wrong input argument #%d: '%s' or '%s' expected.
ja: %s: 入力引数 #%d が間違っています: '%s' または '%s' を指定してください.

en: Scilab sound module not installed.
ja: Scilab sound モジュールがインストールされていません.

en: Sound file handling
ja: 音声ファイル処理

en: FFT on a wav file
ja: wavファイルをFFT

en: Fourier analysis of 0.5 seconds of sound parameters.
ja: 音源パラメータ0.5秒でフーリエ解析

en: A complete picture of the sound.
ja: 音の全体像.

en: see 'mapsound' function
ja: 'mapsound'関数を参照

en: %s: Wrong number of input arguments: %d to %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d から %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Cannot open file %s.
ja: %s: ファイル %s がオープンできません。

en: Index range must be specified as a scalar or a 2 elements vector.
ja: 添字範囲はスカラーまたは2要素のベクトルで指定する必要があります.

en: Sample limit vector must have 2 elements.
ja: サンプル制限ベクトルは2要素としてください.

en: Sample limits out of range.
ja: サンプル範囲を超えました.

en: Sample limits must be given in ascending order.
ja: サンプル制限は昇順で指定してください.

en: Error in file format.
ja: ファイル形式エラー:

en: Error while reading sound file.
ja: サウンドファイル読み込み時にエラー発生:

en: Unrecognized data format.
ja: データ形式を認識できません.

en: Truncated data file.
ja: データファイルが切れています.

en: %s: Wrong values for input argument: Filename must be a string.
ja: %s: 入力引数の値が間違っています: ファイル名には文字列を指定してください.

en: Data array must have 1- or 2-dimensions only.
ja: データ配列の次元は 1または2次元としてください.

en: Data clipped during write to file.
ja: ファイル書き込み時にデータがクリップされました.

en: Error while writing sound file.
ja: サウンド・ファイルの書き込み中にエラー。

en: Mu-law can only be used with 8 bit data. Use method='linear' instead.
ja: Mu-law は 8ビットデータでのみ使用可能です. method='linear' を代わりに使用してください.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of output arguments.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています.

en: %s: Wrong number of output argument(s).
ja: %s: 出力引数の数が間違っています.

en: %s: Failed to play the sound with command: %s.
ja: %s:コマンド %s で音を発することができませんでした.

en: %s: Audio capabilities not available.
ja: %s: オーディオ機能は利用できません.

en: %s: Wrong size for input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています.

en: only 8/16/24/32 bits for the encoding.
ja: 対応する符号化は 8/16/24/32 ビットのみです.

en: Unknown data format.
ja: 未知のデータ・フォーマットです。

en: %s: Wrong number of input argument(s): At least %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 個以上の引数を指定してください.

en: Requires 2-D values only.
ja: 2次元の値のみとする必要があります.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: %d-by-%d matrix expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: %d 行 %d 列の行列を指定してください.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Real matrix expected.
ja: %s: 引数 %d の型が間違っています:　実数行列を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be >= %d.
ja: %s: 引数 %d の値が間違っています:　%d 個以上の引数を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be %s or %s, an integer or a vector of %d integers.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: %s または %s , 整数または %d 整数のベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument: Index range must be specified as a scalar or %d-element vector.
ja: %s: 入力引数の値が間違っています: インデックスの範囲はスカラーまたは %d-要素ベクトルで指定してください.

en: .wav file does not contain the RIFF identifier.
ja: .wavファイルにRIFF識別子が含まれていません.

en: .wav file does not contain the wave identifier.
ja: .wavファイルにwave 識別子が含まれていません.

en: Error reading .wav file.
ja: .wav ファイルを読み込み中にエラー

en: Error reading <fact-ck> chunk.
ja: 読み込み中エラー <fact-ck> チャンク

en: %s: An error occurred: %s is not supported.
ja: %s: エラーが発生しました : %s はサポートされません.

en: %s: An error occurred: invalid file format. Error reading <%s> chunk.
ja: %s: エラーが起きました: ファイルフォーマットが不正です、 <%s>　チャンク読み取りエラー。

en: Invalid .wav file: found data before format information.
ja: 不正な .wav ファイル: フォーマット情報の前にデータが見つかりました.

en: Incorrect chunk size information in RIFF file.
ja: RIFF・ファイルの不正確なチャンクサイズ情報。

en: Error reading wav file.
ja: wavファイルの読み込みエラーです。

en: %s: An error occurred: Data compression format %s is not supported.
ja: %s: エラーが起きました: データ圧縮フォーマット %s サポートされません。

en: Sample limit vector must have 2 entries.
ja: サンプル範囲ベクトルは2つのエントリを有する必要があります.

en: Invalid sample limits (use ascending order).
ja: サンプル範囲が間違っています (昇順としてください)
