scilab - en to cs translation catalogue (79 entries)

en: %s: Wrong number of output arguments: %d to %d expected.
cs: %s: Špatný počet výstupních argumentů: Očekáváno %d až %d.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: An empty matrix expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekáván se prázdná matice.

en: %s: A zero was encountered on the diagonal the matrix.
cs: %s: Na diagonále matice byla zjištěna nula.

en: Reordering,  Step = %1d
cs: Seřazuji, Krok = %1d

en: Operation count for inner loop of factorization = %d.
cs: Počet operací pro vnitřní smyčku faktorizace = %d.

en: Pivot found at %1d,%1d using
cs: Osa nalezena v %1d,%1d použitím

en: MATRIX SUMMARY
cs: PŘEHLED MATICE

en: Size of matrix = %1u x %1u.
cs: Velikost matice = %1u x %1u.

en: Matrix has been reordered.
cs: Matice byla seřazena.

en: Matrix after factorization:
cs: Matice po faktorizaci:

en: Matrix before factorization:
cs: Matice před faktorizací:

en: Columns %1d to %1d.
cs: Sloupce %1d až %1d.

en: 
    Largest element in matrix = %-1.4lg.
cs: 
    Největší prvek v matici = %-1.4lg.

en: Smallest element in matrix = %-1.4lg.
cs: Nejmenší prvek matice = %-1.4lg.

en: 
    Largest diagonal element = %-1.4lg.
cs: 
    Největší diagonální prvek = %-1.4lg.

en: Smallest diagonal element = %-1.4lg.
cs: Nejmenší diagonální prvek = %-1.4lg.

en: 
    Largest pivot element = %-1.4lg.
cs: 
    Největší prvek osy = %-1.4lg.

en: Smallest pivot element = %-1.4lg.
cs: Nejmenší prvek osy = %-1.4lg.

en: 
    Density = %2.2lf%%.
cs: 
    Hustota = %2.2lf%%.

en: Number of fill-ins = %1d.
cs: Počet vyplnění = %1d.

en: Warning : The following matrix is factored in to LU form.
cs: Varování : Následující matice zapracována do formy LU.

en: Matrix has not been factored.
cs: Matice nebyla zapracována.

en: |||  Starting new matrix  |||
cs: ||| Začínám novou matici |||

en: Matrix is complex.
cs: Matice je komplexní.

en: Matrix is real.
cs: Matice je reálná.

en:      Initial number of elements = %d
cs:      Počáteční počet prvků = %d

en:      Initial average number of elements per row = %lf
cs:      Počáteční průměrný počet prvků na řádek = %lf

en:      Fill-ins = %d
cs:      Vyplnění = %d

en:      Average number of fill-ins per row = %lf%%
cs:      Průměrný počet vyplnění na řádek = %lf%%

en:      Total number of elements = %d
cs:      Celkový počet prvků = %d

en:      Average number of elements per row = %lf
cs:      Průměrný počet prvků na řádek = %lf

en:      Density = %lf%%
cs:      Hustota = %lf%%

en:      Relative Threshold = %e
cs:      Relativní Práh = %e

en:      Absolute Threshold = %e
cs:      Absolutní práh = %e

en:      Largest Element = %e
cs:      Největší Prvek = %e

en:      Smallest Element = %e
cs:      Nejmenší Prvek = %e

en: Norm of right-hand side : %s
cs: Norma vpravo : %s

en: Special processing where the right-hand side is zero.
cs: Zvláštní zpracování, kde pravá strana je nula.

en:   Type of preconditionning #1 : %d
cs:   Typ stabilizace #1 : %d

en:   Type of preconditionning #2 : %d
cs:   Typ stabilizace #2 : %d

en:   New residual = %s < tol = %s => break
cs:   Nové zbytkové = %s < tol = %s => break

en:   Iteration #%s/%s residual : %s
cs:   Opakování #%s/%s zbytkové : %s

en: Final residual = %s > tol =%s
cs: Konečný zbytkový = %s > tol =%s

en: Algorithm fails
cs: Algoritmus selhal.

en: %s: Convergence error.
cs: %s: Chyba konvergence.

en: Algorithm pass
cs: Algoritmus proveden

en:   Possible matrix is not positive definite.
cs:   Možná matice není kladně definitivní.

en:  SYMFCT requires PERM to be neqns x 1
cs:  SYMFCT vyžaduje aby PERM bylo neqns x 1

en:  SYMFCT requires INVN to be neqns x 1
cs:  SYMFCT vyžaduje aby INVN bylo neqns x 1

en:  SYMFCT requires CACHSZ  to be 1 x 1
cs:  SYMFCT vyžaduje aby CACHSZ bylo 1 x 1

en:  Insufficient working storage in sfinit
cs:  Nedostatečné pracovní úložiště v sfinit

en: %s: Wrong number of input arguments: %d to %d expected.
cs: %s: Špatný počet vstupních argumentů: očekáváno %d až %d.

en: Arguments:
cs: Argumenty:

en: %s: Wrong type for input argument #%d.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Square matrix expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekávána čtvercová matice.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Column vector expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván sloupcový vektor.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Same size as input argument #%d expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekávána stejná velikost jako vstupní argument #%d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Scalar expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván skalár.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Column vector expected.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu #%d: Očekáván sloupcový vektor.

en: %s: Wrong number of input argument: At least %d expected.
cs: %s: Špatný počet vstupních argumentů: Očekáváno alespoň %d.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Column vector expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekáván sloupcový vektor.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Scalar expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekáván skalár.

en: %s: Did not converge.
cs: %s: Nesblížili se.

en: %s: Wrong number of input arguments: At least %d expected.
cs: %s: Špatný počet vstupních argumentů: Očekávány alespoň %d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d : A real or complex matrix or a sparse matrix or a function expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekávána reálná, komplexní, či řídká matice nebo funkce.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Transpose of the function %s expected.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu #%d: Očekávána transpozice funkce %s.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A transpose of the function %s expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekávána transpozice funkce %s.

en: %s : Calling qmr(A,Ap) is deprecated. Please see qmr documentation for more details.
cs: %s: Volání qmr(A,Ap) je zastaralé. Prosím prohlédněte si dokumentaci pro další podrobnosti.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real or complex, full or sparse column vector expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván reálný, komplexní, celý nebo řídký sloupcový vektor.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real or complex, full or sparse, square matrix or a function expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekávána reálná, komplexní, nebo čtvercová matice, či funkce.

en: %s : Calling qmr(...,M1,M1p) is deprecated. Please see qmr documentation for more details.
cs: %s: Volání qmr(...,M1,M1p) je zastaralé. Prosím prohlédněte si dokumentaci pro další podrobnosti.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A transpose of the function expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekávána transpozice funkce.

en: %s: Wrong prototype of input argument #%d: If M1 is function, use the header M1(x,t) instead M1(x).
cs: %s: Špatný prototyp vstupního argumentu #%d: Pokud M1 je funkce, použijte hlavičku M1(x,t) namísto M1(x).

en: %s : Calling qmr(...,M2,M2p) is deprecated. Please see qmr documentation for more details.
cs: %s: Volání qmr(...,M2,M2p) je zastaralé. Prosím prohlédněte si dokumentaci pro další podrobnosti.

en: %s: Wrong prototype of input argument #%d: If M2 is function, use the header M2(x,t) instead M2(x).
cs: %s: Špatný prototyp vstupního argumentu #%d: Pokud M2 je funkce, použijte hlavičku M2(x,t) namísto M2(x).

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real scalar expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván reálný skalár.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d or %d expected.
cs: %s: Špatný počet vstupních argumentů: Očekávány %d nebo %d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván řetězec.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' or '%s' expected.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu #%d: Očekáváno '%s', nebo '%s'.
