scilab - en to ja translation catalogue (53 entries)

en: Warning: Problem(s) with TCL/TK interface. Interface not enabled.
ja: 警告: TCL/TKインターフェイスで問題発生. インターフェイスは利用できません.

en: Tcl/TK interface disabled in -nogui mode.
ja: Tcl/TK インターフェイスは -noguiモードでは無効です.

en: %s: Error main TCL interpreter not initialized.
ja: %s: エラーによりメインTCLインタプリタが初期化されませんでした.

en: %s: Wrong type for argument #%d: A string expected.
ja: %s: 引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: No such slave interpreter.
ja: %s: 指定したスレーブインタプリタが存在しません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: File %s not found.
ja: %s: ファイル %s が見つかりません.

en: %s, at line %i of file %s
    	%s.
ja: %s, %i 行目 (ファイル%s)
    	%s.

en: %s: Wrong type for argument #%d: String matrix expected.
ja: %s: 引数 #%d の型が間違っています: 文字列の行列を指定してください.

en: %s: Memory allocation error.
ja: %s: メモリ割当エラー.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: String or vector of strings expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列または文字列ベクトルを指定してください.

en: %s: No more memory.
ja: %s: メモリ不足です.

en: %s: Could not read Tcl Variable.
ja: %s: Tcl変数を読み込めません.

en: Alpha Release
ja: アルファリリース

en: Beta Release
ja: ベータリリース

en: Final Release
ja: 最終リリース

en: Unknown Release
ja: 計画外リリース

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: ’%s’ を指定してください.

en: This function doesn't work with Complex.
ja: この関数はComplexでは動作しません.

en: %s: Wrong type for argument %d: A real expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 実数を指定してください.

en: [] doesn't work with Tcl/Tk.
ja: [] は Tcl/Tkでは動作しません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Matrix expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 行列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d or #%d: String expected.
ja: %s: 入力引数 #%d または #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: An error occurred: %s
ja: %s: エラーが発生しました: %s

en: Impossible to set environment variable.
ja: 環境変数の設定ができません。

en: Impossible to set system encoding.
ja: システムエンコーディングを設定できません。

en: The SCI environment variable is not set.
    TCL initialisation failed !
ja: 環境変数SCIが設定されていません.
    TCLの初期化に失敗しました!

en: Unable to find Tcl initialisation scripts.
    Check your SCI environment variable.
    Tcl initialisation failed !
ja: Tcl初期化スクリプトがみつかりません.
    環境変数SCIを確認してください.
    TCLの初期化に失敗しました!

en: The SCI environment variable is not set.
    Tcl initialisation failed !
ja: 環境変数SCIが設定されていません.
    TCLの初期化に失敗しました!

en: Tcl Error: Unable to create Tcl interpreter (Tcl_CreateInterp).
ja: TCLエラー: TCLインタープリタ(Tcl_CreateInterp)の作成ができません。

en: Tcl Error: Error during the Tcl initialization (Tcl_Init): %s
ja: TCLエラー: TCL初期化(Tcl_Init)でエラーです : %s

en: Tcl Error: Error during the TK initialization (Tk_Init): %s
ja: TCLエラー: TK初期化(Tk_Init)でエラーです : %s

en: Tcl Error: Error during the Scilab/Tcl init process. Could not set SciPath: %s
ja: Tclエラー: Scilab/TKの初期化時にエラーが発生しました. SciPathを設定できませんでした: %s

en: Tcl Error: Error during the Scilab/TK init process. Error while loading %s: %s
ja: Tclエラー: Scilab/TKの初期化時にエラーが発生しました. %s のロードでエラー: %s

en: Tcl Error : %s
ja: Tclエラー : %s

en: Tcl Error: %s
ja: Tclエラー: %s

en: Variable too long.
ja: 変数名が長すぎます.

en: %s: Error TCL interpreter not initialized.
ja: %s: TCL インタープリタの初期化エラーです。

en: %s: Wrong number of input argument(s): at least one expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: 一つ以上指定してください.

en: Scilab TCL/TK module not installed.
ja: Scilab TCL/TK モジュールはインストールされていません。

en: Color
ja: 色

en: Puzzle
ja: パズル

en: Scroll
ja: スクロール

en: Scale
ja: 拡大縮小

en: %s: Argument #%d: Text(s) expected.
ja: %s: 引数 #%d: テキストを指定してください.

en: %s: Argument #%d: Variable undefined.
ja: %s: 引数 #%d: 変数が未定義です.

en: %s: Argument #%d: Name of a variable of type 1, 4 or 10 expected.
ja: %s: 引数 #%d: タイプ1,4または10の変数名を指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d から %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A String expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A Boolean expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています:論理値を指定してください.

en: %s: Slave interpreter already exists.
ja: %s: 従属インタープリタは既にあります。

en: Error %s while loading library %s
ja: ライブラリ %2$s で %1$s エラー
