scilab - en to cs translation catalogue (52 entries)

en: %s: Wrong type for input arguments: Scalar values expected.
cs: %s: Špatný typ vstupních argumentů: Očekávány skalární hodnoty.

en: %s: An error occurred.
cs: %s: Vyskytla se chyba.

en: %s: Memory allocation error.
cs: %s: Chyba při přidělování paměti.

en: %s: Can not read input argument #%d.
cs: %s: Nelze přečíst vstupní argument #%d.

en: %s: No more memory.
cs: %s: Není více paměti.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' expected.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu #%d: Očekáváno '%s'.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekáván řetězec.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be > %d.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu #%d: Musí být > %d.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A real expected.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu #%d: Očekáváno reálné číslo.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Integer or '%s' expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: očekáváno celé číslo nebo '%s'.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d or %d expected.
cs: %s: Špatný počet vstupních argumentů: Očekávány %d nebo %d.

en: Jan
cs: Led

en: Feb
cs: Únor

en: Mar
cs: Bře

en: Apr
cs: Dub

en: May
cs: Kvě

en: Jun
cs: Čer

en: Jul
cs: Čvc

en: Aug
cs: Srp

en: Sep
cs: Zář

en: Oct
cs: Říj

en: Nov
cs: Lis

en: Dec
cs: Pro

en: Mon  Tue  Wed  Thu  Fri  Sat  Sun
cs: Pon  Úte  Stř  Čtv  Pát  Sob  Ned

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Real matrix expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekávána matice reálných čísel.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: m*3 matrix or a m*6 matrix expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: očekávána matice m*3 nebo m*6.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: %s must be between %d and %d.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu #%d: %s musí být mezi %d a %d.

en: Month
cs: Měsíc

en: Day
cs: Den

en: Hour
cs: Hodina

en: Minute
cs: Minuta

en: Second
cs: Vteřina

en: %s: Wrong type for input arguments.
cs: %s: Špatný typ vstupních argumentů.

en: %s: Wrong size for input arguments: Same size expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupních argumentů: Očekávána stejná velikost.

en: %s: Wrong number of input argument.
cs: %s: Špatný počet vstupních argumentů.

en: %s: Wrong number of input argument: %d expected.
cs: %s: Špatný počet vstupních argumentů: očekáváno %d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Real vector expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván reálný vektor.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Must be between %d and %d.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Musí být mezi %d a %d.

en: Friday
cs: Pátek

en: Monday
cs: Pondělí

en: Saturday
cs: Sobota

en: Sunday
cs: Neděle

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Wednesday
cs: Středa

en: Fri
cs: Pá

en: Mon
cs: Po

en: Sat
cs: So

en: Sun
cs: Ne

en: Thu
cs: Čt

en: Tue
cs: Út

en: Wed
cs: St
