scilab - en to pt_BR translation catalogue (51 entries)

en: %s: Wrong type for input arguments: Scalar values expected.
pt_BR: %s: Tipo incorreto para os argumentos de entrada: esperava-se valores escalares.

en: %s: An error occurred.
pt_BR: %s: Ocorreu um erro.

en: %s: Memory allocation error.
pt_BR: %s: Erro de alocação de memória.

en: %s: Can not read input argument #%d.
pt_BR: %s: Não foi possível ler o argumento de entrada #%d.

en: %s: No more memory.
pt_BR: %s: Não há mais memória.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' expected.
pt_BR: %s: Valor incorreto para o argumento de entrada #%d: Esperava-se '%s'.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
pt_BR: %s: Tamanho incorreto para o argumento de entrada #%d: Esperava-se um string.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be > %d.
pt_BR: %s: Valor incorreto para o argumento de entrada #%d: deve ser > %d.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A real expected.
pt_BR: %s: Valor errado para argumento de entrada #%d: um real é esperado.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Integer or '%s' expected.
pt_BR: %s: Tipo incorreto para o argumento de entrada #%d: esperava-se um número inteiro ou '%s'.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d or %d expected.
pt_BR: %s: Quantidade incorreta de argumentos de entrada: esperava-se %d ou %d.

en: Feb
pt_BR: Fev

en: Apr
pt_BR: Abr

en: May
pt_BR: Mai

en: Aug
pt_BR: Ago

en: Sep
pt_BR: Set

en: Oct
pt_BR: Out

en: Dec
pt_BR: Dez

en: Mon  Tue  Wed  Thu  Fri  Sat  Sun
pt_BR: Seg  Ter  Qua  Qui  Sex  Sáb  Dom

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Real matrix expected.
pt_BR: %s: Tipo incorreto para o argumento de entrada #%d: esperava-se uma matriz de números reais.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: m*3 matrix or a m*6 matrix expected.
pt_BR: %s: Tamanho incorreto para o argumento de entrada  #%d: esperava-se uma matriz m*3 ou m*6.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: %s must be between %d and %d.
pt_BR: %s: Valor incorretos para o argumento de entrada #%d: %s deve estar entre %d e%d.

en: Month
pt_BR: Mês

en: Day
pt_BR: Dia

en: Hour
pt_BR: Hora

en: Minute
pt_BR: Minuto

en: Second
pt_BR: Segundo

en: %s: Wrong type for input arguments.
pt_BR: %s: Tipo incorreto para os argumentos de entrada.

en: %s: Wrong size for input arguments: Same size expected.
pt_BR: %s: Tamanho incorreto para os argumentos de entrada: esperava-se tamanho iguais.

en: %s: Wrong number of input argument.
pt_BR: %s: Quantidade incorreta de argumentos de entrada.

en: %s: Wrong number of input argument: %d expected.
pt_BR: %s: Quantidade incorreta de argumentos de entrada: esperava-se %d.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
pt_BR: %s: Quantidade incorreta de argumentos de entrada: esperava-se %d.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: An integer value expected.
pt_BR: %s: Valor incorreto para o argumento de entrada #%d: esperava-se um valor inteiro.

en: %s: Wrong size for input arguments #%d and #%d: Same sizes expected.
pt_BR: %s: Tamanho incorreto para os argumentos de entrada #%d e #%d: esperava-se dimensões iguais.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Real vector expected.
pt_BR: %s: Tipo incorreto para o argumento de entrada #%d: esperava-se um vetor de números reais.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Must be between %d and %d.
pt_BR: %s: Tamanho incorreto para o argumento de entrada #%d: deve ser entre %d e %d.

en: %s: Wrong size for input arguments #%d and #%d: Same size expected.
pt_BR: %s: Tamanho incorreto para os argumentos de entrada #%d e #%d: esperava-se dimensões iguais.

en: Friday
pt_BR: Sexta-feira

en: Monday
pt_BR: Segunda-feira

en: Saturday
pt_BR: Sábado

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Thursday
pt_BR: Quinta-feira

en: Tuesday
pt_BR: Terça-feira

en: Wednesday
pt_BR: Quarta-feira

en: Fri
pt_BR: Sex

en: Mon
pt_BR: Seg

en: Sat
pt_BR: Sáb

en: Sun
pt_BR: Dom

en: Thu
pt_BR: Qui

en: Tue
pt_BR: Ter

en: Wed
pt_BR: Qua
