scilab - en to ru translation catalogue (62 entries)

en: %s: Wrong type for input arguments: Scalar values expected.
ru: %s: Неверный тип входных параметров: ожидалось скалярное значение.

en: %s: An error occurred.
ru: %s: Произошла ошибка.

en: %s: Memory allocation error.
ru: %s: Ошибка распределения памяти.

en: %s: Can not read input argument #%d.
ru: %s: Не могу прочитать входной аргумент №%d.

en: %s: No more memory.
ru: %s: Недостаточно памяти.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' expected.
ru: %s: Неверное значение входного параметра №%d: ожидалось «%s».

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
ru: %s: Неверный размер входного параметра №%d: ожидалась строка.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Must be > %d.
ru: %s: Неверное значение входного параметра №%d: должно быть > %d.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: A real expected.
ru: %s: Неверное значение входного аргумента №%d: ожидалось вещественное число.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Integer or '%s' expected.
ru: %s: Неверный тип входного параметра №%d: ожидалось целое число или «%s».

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A real scalar expected.
ru: %s: Неверный тип входного аргумента №%d: ожидается вещественный скаляр.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
ru: %s: Неверное количество входных аргументов: Ожидалось от %d до %d.

en: %s: Argument #%d: the scalar must be positive.
ru: %s: Аргумент №%d: скаляр должен быть положительным.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: 's' expected.
ru: %s: Неверное значение входного аргумента №#%d: ожидалось 's'.

en: %s: Argument #%d: Scalar (1 element) expected.
ru: %s: Аргумент №%d: ожидался скаляр (1 элемент).

en: %s: Argument #%d: Must be in the interval [%d, %d].
ru: %s: Аргумент №%d: должен быть в интервале [%d, %d].

en: %s: Wrong number of input arguments: %d or %d expected.
ru: %s: Неверное количество входных параметров: ожидалось %d или %d.

en: Jan
ru: Янв

en: Feb
ru: Фев

en: Mar
ru: Мар

en: Apr
ru: Апр

en: May
ru: Май

en: Jun
ru: Июн

en: Jul
ru: Июл

en: Aug
ru: Авг

en: Sep
ru: Сен

en: Oct
ru: Окт

en: Nov
ru: Ноя

en: Dec
ru: Дек

en: Mon  Tue  Wed  Thu  Fri  Sat  Sun
ru: Пн   Вт   Ср   Чт   Пт   Сб   Вс

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Real matrix expected.
ru: %s: Неверный тип входного параметра №%d: ожидалась матрица вещественных чисел.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: m*3 matrix or a m*6 matrix expected.
ru: %s: Неверный размер входного параметра №%d: ожидалась (m x 3) или (m x 6)-матрица.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: %s must be between %d and %d.
ru: %s: Неверное значение входного параметра №%d: %s должно быть между %d и %d.

en: Month
ru: месяц

en: Day
ru: день

en: Hour
ru: час

en: Minute
ru: минута

en: Second
ru: секунда

en: %s: Wrong type for input arguments.
ru: %s: Неверный тип входных параметров.

en: %s: Wrong size for input arguments: Same size expected.
ru: %s: Неверный размер входных параметров: ожидался одинаковый размер.

en: %s: Wrong number of input argument.
ru: %s: Неверное количество входных параметров.

en: %s: Wrong number of input argument: %d expected.
ru: %s: Неверное количество входных параметров: ожидалось %d.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
ru: %s: Неверное количество входных аргументов: Ожидалось %d.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: An integer value expected.
ru: %s: Неверное значение входного аргумента №%d: ожидалось целочисленное значение.

en: %s: Wrong size for input arguments #%d and #%d: Same sizes expected.
ru: %s: Неверный размер входных аргументов №%d и №%d: Ожидался одинаковый размер.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Real vector expected.
ru: %s: Неверный тип входного параметра №%d: ожидался вектор вещественных чисел.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Must be between %d and %d.
ru: %s: Неверный размер входного параметра №%d: должен быть между %d и %d.

en: %s: Wrong size for input arguments #%d and #%d: Same size expected.
ru: %s: Неверный размер входных аргументов №%d и №%d: ожидается один и тот же размер.

en: Friday
ru: Пятница

en: Monday
ru: Понедельник

en: Saturday
ru: Суббота

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Thursday
ru: Четверг

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Wednesday
ru: Среда

en: Fri
ru: Птн

en: Mon
ru: Пнд

en: Sat
ru: Сбт

en: Sun
ru: Вск

en: Thu
ru: Чтв

en: Tue
ru: Втр

en: Wed
ru: Срд
