scilab - en to fr translation catalogue (16 entries)

en: Double
fr: Réel

en: Polynomial
fr: Polynôme

en: Boolean
fr: Booléen

en: Sparse
fr: Matrice creuse

en: Boolean Sparse
fr: Matrice creuse booléenne

en: Matlab Sparse
fr: Matrice creuse Matlab

en: Integer
fr: Entier

en: Graphic handle
fr: Handle graphique

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: User function
fr: Fonction utilisateur

en: Function library
fr: Bibliothèque de fonctions

en: List
fr: Liste

en: Pointer
fr: Pointeur

en: Implicit polynomial
fr: Polynôme implicite

en: Intrinsic function
fr: Fonction intrinsèque

en: Unknown datatype
fr: Type de données inconnu
