scilab - en to cs translation catalogue (98 entries)

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d, %d or %d expected.
cs: %s: Špatný počet vstupních argumentů: Očekáváno %d, %d, nebo %d.

en: %s: Can not read input argument #%d.
cs: %s: Nelze přečíst vstupní argument #%d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A String expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván řetězec.

en: %s: Undefined variable: %s.
cs: %s: Neurčená proměnná: %s.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Double expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván s dvojitou přesností.

en: %s: Java exception arisen:
    %s
cs: %s: Vyskytla se výjimka Java:
    %s

en: %s: Type not handle yet
cs: %s: S typem zatím ještě nelze zacházet

en: Name
cs: Jméno

en: Value
cs: Hodnota

en: Type
cs: Typ

en: Visibility
cs: Viditelnost

en: User
cs: Uživatel

en: Type int value
cs: Zadejte celočíselnou hodnotu

en: Feature not available in this mode...
cs: Funkce není v tomto režimu dostupná...

en: File
cs: Soubor

en: Close
cs: Zavřít

en: Delete
cs: Smazat

en: Modify
cs: Změnit

en: Filter
cs: Filtr

en: Hide Scilab variables
cs: Skrýt proměnné Scilab

en: Polynomial
cs: Polynom

en: Sparse
cs: Řídké

en: Sparse boolean
cs: Řídký boolean

en: Integer
cs: Celé číslo

en: Graphic handles
cs: Grafické obslužné rutiny

en: String
cs: Řetězec

en: User function
cs: Function

en: Function library
cs: Knihovna funkce

en: List
cs: Seznam

en: Pointer
cs: Ukazatel

en: Intrinsic function
cs: Přirozená funkce

en: Matlab sparse
cs: Řídký Matlab

en: Implicit polynomial
cs: Implicitní polynom

en: Variable Editor
cs: Editor Proměnných

en: Variable Browser
cs: Prohlížeč Proměnných

en: Global variables can not be edited.
cs: Globální proměnné nemůžou být upraveny

en: Edition
cs: Vydání

en: Refresh the variable
cs: Obnovit proměnnou

en: Scilab Help
cs: Nápověda Scilab

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Paste
cs: Vložit

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Clear
cs: Vyčistit

en: Undo
cs: Zpět

en: Redo
cs: Znovu

en: Size columns to fit
cs: Přizpůsobit velikost sloupců

en: Copy as Scilab command
cs: Kopírovat jako příkaz Scilab

en: Copy as Scilab matrix
cs: Kopírovat jako matici Scilab

en: Copy as Scilab matrix with CR
cs: Kopírovat jako matici Scilab s CR

en: Short format
cs: Formát short

en: ShortE format
cs: Formát shortE

en: Long format
cs: Formát long

en: LongE format
cs: Formát longE

en: Create variable from selection
cs: Vytvořit proměnnou z výběru

en: Insert a row
cs: Vložit řádek

en: Remove rows
cs: Odstranit řádky

en: Insert a column
cs: Vložit sloupec

en: Remove columns
cs: Odstranit sloupce

en: Plot the selection
cs: Nakreslit výběr

en: Plot the matrix
cs: Nakreslit matici

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Ok
cs: OK

en: Variable name
cs: Název proměnné

en: Create new variable
cs: Vytvořit novou proměnnou

en: Duplicate the variable
cs: Zdvojit proměnnou

en: Export to CSV
cs: Exportovat do CSV

en: Export the selection to CSV
cs: Exportovat výběr do CSV

en: Rows number
cs: Čísla řádků

en: Columns number
cs: Čísla sloupců

en: Fill with
cs: Naplnit s

en: File Browser
cs: Průzkumník souborů

en: Size
cs: Velikost

en: Last modified
cs: Naposledy upraveno

en: Directory
cs: Adresář

en: %s File
cs: Soubor %s

en: File/directory filter
cs: Filtr souboru/adresáře

en: Enter your working folder
cs: Zadejte Váš pracovní adresář

en: Case sensitive
cs: Citlivost na velikost písmen

en: Regular expression
cs: Regulární výraz

en: Select a directory
cs: Zvolte adresář

en: Home
cs: Domů

en: Cannot edit the file %s
cs: Nelze upravit soubor %s

en: Cannot open the file %s
cs: Nelze otevřít soubor %s

en: Open with SciNotes
cs: Otevřít pomocí SciNotes

en: Execute in Scilab
cs: Spustit v Scilab

en: Open with Xcos
cs: Otevřít pomocí Xcos

en: Load in Scilab
cs: Načíst v Scilab

en: Edit with default application
cs: Upravit pomocí výchozí aplikace

en: Open with default application
cs: Otevřít pomocí výchozí aplikace

en: Previous directory
cs: Předchozí adresář

en: Next directory
cs: Další adresář

en: Scilab type:
cs: Typ Scilab:

en: Type not supported for this operation
cs: Typ není podporován pro tuto operaci

en: Scilab '%s' module disabled in -nogui or -nwni mode.
cs: Modul Scilabu '%s' je v režimu -nogui or -nwni zakázán.

en: Scilab '%s' module not installed.
cs: Modul Scilabu '%s' není nainstalován.

en: &File
cs: &Soubor

en: &Close
cs: &Zavřít

en: &About Scilab...
cs: &O Scilabu...
