scilab - en to fr translation catalogue (107 entries)

en: %s: Wrong number of input arguments: %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments d'entrée : %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of output arguments: %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments de sortie : %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d, %d or %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d, %d ou %d attendu(s).

en: %s: Can not read input argument #%d.
fr: %s : Impossible de lire l'argument d'entrée n°%d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A String expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: Redefining permanent variable.
fr: Redéfinition d'une variable permanente.

en: %s: Undefined variable: %s.
fr: %s : Variable non définie : %s.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Double expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un double attendu.

en: %s: Java exception arisen:
    %s
fr: %s : Une exception Java s'est produite :
    %s

en: %s: Type not handle yet
fr: %s : Ce type n'est pas encore pris en charge.

en: Name
fr: Nom

en: Value
fr: Valeur

en: Visibility
fr: Visibilité

en: User
fr: Utilisateur

en: Type int value
fr: Type

en: Feature not available in this mode...
fr: Fonctionnalité indisponible dans ce mode...

en: News feed
fr: Flux d'actualités

en: News feed unavailable.
fr: Flux d'actualités indisponible.

en: News feed configuration error.
fr: Erreur de la configuration du flux d'actualités.

en: Help
fr: Aide

en: Update feed
fr: Mettre à jour les actualités

en: File
fr: Fichier

en: Close
fr: Fermer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Modify
fr: Modifier

en: Filter
fr: Filtre

en: Hide Scilab variables
fr: Masquer les variables Scilab

en: Polynomial
fr: Polynôme

en: Boolean
fr: Booléen

en: Sparse
fr: Creuse

en: Sparse boolean
fr: Booléenne creuse

en: Integer
fr: Entier

en: Graphic handles
fr: Handles graphiques

en: String
fr: Chaîne

en: User function
fr: Function

en: Function library
fr: Bibliothèque de fonctions

en: List
fr: Liste

en: Pointer
fr: Pointeur

en: Intrinsic function
fr: Fonction intrinsèque

en: Matlab sparse
fr: Creuse Matlab

en: Implicit polynomial
fr: Polynôme implicite

en: Variable Editor
fr: Éditeur de variables

en: Variable Browser
fr: Navigateur de variables

en: Global variables can not be edited.
fr: Les variables globales ne peuvent être éditées.

en: Edition
fr: Édition

en: Refresh the variable
fr: Actualiser la variable

en: Scilab Help
fr: Aide de Scilab

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Cut
fr: Couper

en: Clear
fr: Effacer

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Rétablir

en: Size columns to fit
fr: Ajuster la largeur des colonnes

en: Copy as Scilab command
fr: Copier comme commande Scilab

en: Copy as Scilab matrix
fr: Copier comme matrice Scilab

en: Copy as Scilab matrix with CR
fr: Copier comme matrice Scilab avec retour à la ligne

en: Short format
fr: Format Short

en: ShortE format
fr: Format ShortE

en: Long format
fr: Format Long

en: LongE format
fr: Format LongE

en: Create variable from selection
fr: Créer une variable depuis la sélection

en: Insert a row
fr: Insérer une ligne

en: Remove rows
fr: Supprimer les lignes

en: Insert a column
fr: Insérer une colonne

en: Remove columns
fr: Supprimer les colonnes

en: Plot the selection
fr: Tracer la sélection

en: Plot the matrix
fr: Tracer la matrice

en: Cancel
fr: Annuler

en: Variable name
fr: Nom de variable

en: Create new variable
fr: Créer une nouvelle variable

en: Duplicate the variable
fr: Dupliquer la variable

en: Export to CSV
fr: Exporter en CSV

en: Export the selection to CSV
fr: Exporter la sélection en CSV

en: Rows number
fr: Nombre de lignes

en: Columns number
fr: Nombre de colonnes

en: Fill with
fr: Remplir avec

en: File Browser
fr: Navigateur de fichiers

en: Size
fr: Dimensions

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Directory
fr: Répertoire

en: %s File
fr: Fichier %s

en: File/directory filter
fr: Filtre fichier/répertoire

en: Enter your working folder
fr: Renseigner votre répertoire de travail

en: Case sensitive
fr: Respecter la casse

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Select a directory
fr: Sélectionner un répertoire

en: Home
fr: Répertoire personnel

en: Cannot edit the file %s
fr: Impossible d'éditer le fichier %s

en: Cannot open the file %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %s

en: Open with SciNotes
fr: Ouvrir avec Scinotes

en: Execute in Scilab
fr: Exécuter dans Scilab

en: Open with Xcos
fr: Ouvrir avec Xcos

en: Load in Scilab
fr: Charger dans Scilab

en: Edit with default application
fr: Éditer avec l'application par défaut

en: Open with default application
fr: Ouvrir avec l'application par défaut

en: Previous directory
fr: Répertoire précédent

en: Next directory
fr: Répertoire suivant

en: Parent directory
fr: Répertoire parent

en: Run filter
fr: Exécuter le filtre

en: Scilab type:
fr: Type Scilab :

en: Type not supported for this operation
fr: Le type n'est pas pris en charge pour cette opération

en: Scilab '%s' module disabled in -nogui or -nwni mode.
fr: Le module Scilab '%s' est désactivé en mode -nogui ou -nwni.

en: Scilab '%s' module not installed.
fr: Le module '%s' de Scilab n'est pas installé.

en: &File
fr: &Fichier

en: &Close
fr: &Fermer

en: &About Scilab...
fr: &À propos de Scilab...
