scilab - en to ja translation catalogue (112 entries)

en: %s: Wrong number of input arguments: %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of output arguments: %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d, %d or %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d, %d または %d を指定してください.

en: %s: Can not read input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d を読み込めません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A String expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: Redefining permanent variable.
ja: 永続的変数を再定義しています.

en: %s: Undefined variable: %s.
ja: %s: 変数が未定義です: %s.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Double expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: double を指定してください.

en: %s: Java exception arisen:
    %s
ja: %s: Java 例外が発生しました:
    %s

en: %s: Type not handle yet
ja: %s: 型を処理できません

en: Name
ja: 名前

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: 型

en: Visibility
ja: 可視性

en: User
ja: ユーザ

en: Type int value
ja: int値を入力

en: Feature not available in this mode...
ja: この機能はこのモードでは利用できません.

en: News feed
ja: News フィード

en: News feed unavailable.
ja: News フィードが利用できません.

en: News feed configuration error.
ja: News フィード設定エラー.

en: Help
ja: ヘルプ

en: Update feed
ja: フィードを更新

en: File
ja: ファイル

en: Close
ja: 閉じる

en: Delete
ja: 削除

en: Modify
ja: 修正

en: Filter
ja: フィルタ

en: Hide Scilab variables
ja: Scilab変数を隠す

en: Double
ja: 倍精度実数

en: Polynomial
ja: 多項式

en: Boolean
ja: 論理値

en: Sparse
ja: 疎

en: Sparse boolean
ja: 疎論理値

en: Integer
ja: 整数

en: Graphic handles
ja: グラフィックハンドル

en: String
ja: 文字列

en: User function
ja: Function

en: Function library
ja: 関数ライブラリ

en: List
ja: リスト

en: Tlist
ja: tlist

en: Mlist
ja: mlist

en: Pointer
ja: ポインタ

en: Intrinsic function
ja: 固有関数

en: Matlab sparse
ja: Matlab疎行列

en: Implicit polynomial
ja: 陰的多項式

en: Variable Editor
ja: 変数エディタ

en: Variable Browser
ja: 変数ブラウザ

en: Global variables can not be edited.
ja: グローバル変数は編集できません

en: Edition
ja: 版

en: Refresh the variable
ja: 変数を確認

en: Scilab Help
ja: Scilabヘルプ

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Cut
ja: 切り取る

en: Clear
ja: 消去

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直す

en: Size columns to fit
ja: 列幅を調整

en: Copy as Scilab command
ja: Scilabコマンドとしてコピー

en: Copy as Scilab matrix
ja: Scilab行列としてコピー

en: Copy as Scilab matrix with CR
ja: Scilab行列としてCRを付けてコピー

en: Short format
ja: 短縮形式

en: ShortE format
ja: 短縮E形式

en: Long format
ja: ロング形式

en: LongE format
ja: ロングE形式

en: Create variable from selection
ja: 選択内容から変数を作成

en: Insert a row
ja: 行を挿入

en: Remove rows
ja: 行を削除

en: Insert a column
ja: 列を挿入

en: Remove columns
ja: 列を削除

en: Plot the selection
ja: 選択部をプロット

en: Plot the matrix
ja: 行列をプロット

en: Cancel
ja: 取消

en: Ok
ja: OK

en: Variable name
ja: 変数名

en: Create new variable
ja: 変数を作成

en: Duplicate the variable
ja: 変数を二重化

en: Export to CSV
ja: CSVにエクスポート

en: Export the selection to CSV
ja: 選択部をCSVにエクスポート

en: Rows number
ja: 行番号

en: Columns number
ja: 列番号

en: Fill with
ja: 塗りつぶす

en: File Browser
ja: ファイル ブラウザ

en: Size
ja: 大きさ

en: Last modified
ja: 最終更新日

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: %s File
ja: %s ファイル

en: File/directory filter
ja: ファイル/ディレクトリフィルタ

en: Enter your working folder
ja: 作業フォルダを入力

en: Case sensitive
ja: 大文字/小文字を区別

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Select a directory
ja: ディレクトリ選択

en: Home
ja: ホーム

en: Cannot edit the file %s
ja: ファイル %s を編集できません

en: Cannot open the file %s
ja: ファイル %s をオープンできません

en: Open with SciNotes
ja: SciNoteで開く

en: Execute in Scilab
ja: Scilabで実行

en: Open with Xcos
ja: Xcosで開く

en: Load in Scilab
ja: Scilabにロード

en: Edit with default application
ja: デフォルトアプリケーションで編集

en: Open with default application
ja: デフォルトアプリケーションで開く

en: Previous directory
ja: 前のディレクトリ

en: Next directory
ja: 次のディレクトリ

en: Parent directory
ja: 親ディレクトリ

en: Run filter
ja: フィルタを実行

en: Scilab type:
ja: Scilab型:

en: Type not supported for this operation
ja: 型がこの処理でサポートされていません

en: Scilab '%s' module disabled in -nogui or -nwni mode.
ja: -nogui または -nwni モードでは Scilab '%s' モジュールは無効です.

en: Scilab '%s' module not installed.
ja: Scilabモジュール '%s' はインストールされていません.

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: &About Scilab...
ja: Scilabバージョン情報(&A)...
