scilab - en to it translation catalogue (78 entries)

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A String expected.
it: %s: L'argomento in ingresso #%d è di tipo sbagliato: era attesa una stringa.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: Double expected.
it: %s: L'argomento in ingresso #%d è di tipo sbagliato: era atteso un doppio.

en: %s: Type not handle yet
it: %s: Tipo non ancora gestito

en: Name
it: Nome:

en: Type
it: Tipo

en: Visibility
it: Visibilità

en: User
it: Utente

en: Feature not available in this mode...
it: Funzione non disponibile in questa modalità...

en: Close
it: Chiudi

en: Filter
it: Filtra

en: Hide Scilab variables
it: Nascondi le variabili di Scilab

en: Polynomial
it: Polinomio

en: Boolean
it: Valore booleano

en: Sparse
it: Sparsa

en: Sparse boolean
it: Booleano sparso

en: Integer
it: Intero

en: Graphic handles
it: Gestori grafici

en: String
it: Stringa

en: User function
it: Function

en: Function library
it: Libreria di funzioni

en: List
it: Lista

en: Pointer
it: Puntatore

en: Intrinsic function
it: Funzione intrinseca

en: Matlab sparse
it: Matrice sparsa di Matlab

en: Implicit polynomial
it: Polinomio implicito

en: Variable Editor
it: Editor delle variabili

en: Variable Browser
it: Navigatore delle variabili

en: Global variables can not be edited.
it: Le variabili globali non possono essere modificate

en: Edition
it: Edizione

en: Refresh the variable
it: Aggiorna la variabile

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Cut
it: Taglia

en: Clear
it: Pulisci

en: Undo
it: Annulla l'ultima azione

en: Redo
it: Ripeti l'ultima azione

en: Size columns to fit
it: Modifica le colonne per adattarle

en: Copy as Scilab command
it: Copia come comando di Scilab

en: Copy as Scilab matrix
it: Copia come matrice di Scilab

en: Short format
it: Formato breve

en: Long format
it: Formato esteso

en: Create variable from selection
it: Crea una variabile dalla selezione

en: Insert a row
it: Inserisci una riga

en: Remove rows
it: Rimuovi righe

en: Insert a column
it: Inserisci una colonna

en: Remove columns
it: Rimuovi colonne

en: Plot the selection
it: Traccia la selezione

en: Plot the matrix
it: Traccia la matrice

en: Cancel
it: Annulla

en: Variable name
it: Nome variabile

en: Create new variable
it: Crea una nuova variabile

en: Duplicate the variable
it: Duplica la variabile

en: Rows number
it: Numero di righe

en: Columns number
it: Numero di colonne

en: Fill with
it: Riempi con

en: File Browser
it: Esplorazione file

en: Size
it: Grandezza

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: Directory
it: Cartella

en: %s File
it: File %s

en: File/directory filter
it: Filtro file/cartelle

en: Enter your working folder
it: Inserisci la tua cartella di lavoro

en: Case sensitive
it: Distingui le maiuscole

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Select a directory
it: Seleziona una cartella

en: Cannot edit the file %s
it: Non è possibile modificare il file %s

en: Cannot open the file %s
it: Non è possibile aprire il file %s

en: Open with SciNotes
it: Apri con SciNotes

en: Execute in Scilab
it: Esegui in Scilab

en: Open with Xcos
it: Apri con Xcos

en: Load in Scilab
it: Carica in Scilab

en: Edit with default application
it: Modifica con l'applicazione predefinita

en: Open with default application
it: Apri con l'applicazione predefinita

en: Scilab type:
it: Tipo Scilab:

en: Scilab '%s' module disabled in -nogui or -nwni mode.
it: Il modulo "%s" di Scilab è disabilitato in modalità -nogui o -nwni.

en: Scilab '%s' module not installed.
it: Il modulo "%s" di Scilab non è installato.

en: &Close
it: &Chiudi

en: &About Scilab...
it: &Riguardo Scilab...
