scilab - en to fr translation catalogue (24 entries)

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d or %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d ou %d attendu(s).

en: Only on Windows Mode, not in Console Mode.
fr: Disponible uniquement en mode graphique, non en mode standard.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d à %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of output arguments: %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments de sortie : %d attendu(s).

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar integer value expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : une valeur entière scalaire attendue.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Scalar positive integer expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : un scalaire entier positif attendu.

en: %s: Can not read input argument #%d.
fr: %s : Impossible de lire l'argument d'entrée n°%d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : '%s' attendu.

en: %s: No more memory.
fr: %s : Plus de mémoire disponible.

en: %s: Memory allocation error.
fr: %s : Erreur d'allocation mémoire.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: String expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong value for input argument: %s.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée : %s.

en: see help
fr: Consulter l'aide

en: %s: Wrong number of output arguments: %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments de sortie : %d à %d attendu(s).

en: %s: Cannot open file %ls.
fr: %s : Impossible d'ouvrir le fichier %ls.

en: %s: Cannot open Windows registry.
fr: %s : Impossible d'ouvrir la base de registre Windows.

en: %s: Cannot query value of this type.
fr: %s : Impossible de renseigner la valeur de ce type.

en: Scilab %s Console
fr: Console Scilab %s

en: Error(s) : see help powershell
fr: Erreur(s) : voir help powershell

en: Please verify your powershell command without Scilab.
fr: Veuillez vérifier la commande powershell sans Scilab.

en: Only for Microsoft Windows.
fr: Seulement disponible pour Microsoft Windows

en: Powershell 1.0 not found.
fr: Powershell 1.0 non trouvé.
