scilab - en to it translation catalogue (16 entries)

en: Only on Windows Mode, not in Console Mode.
it: Solo in modalità grafica. Non in modalità console

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
it: %s: L'argomento in ingresso #%d ha una dimensione sbagliata: era attesa una stringa.

en: %s: Can not read input argument #%d.
it: %s: Impossibile leggere l'argomento in ingresso #%d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
it: %s: L'argomento in ingresso #%d è di tipo sbagliato: era attesa una stringa.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' expected.
it: %s: L'argomento in ingresso #%d ha un valore sbagliato: era atteso '%s'

en: %s: No more memory.
it: %s: Memoria esaurita.

en: %s: Memory allocation error.
it: %s: Errore di allocazione della memoria.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: String expected.
it: %s: L'argomento in ingresso #%d ha una dimensione sbagliata: era attesa una stringa.

en: %s: Wrong value for input argument: %s.
it: %s: L'argomento in ingresso %s ha un valore sbagliato.

en: see help
it: guardare la sezione Aiuto

en: %s: Cannot open Windows registry.
it: %s: Non è possibile aprire il registro di Windows.

en: %s: Cannot query value of this type.
it: %s: Non è possibile effettuare una ricerca con un valore di questo tipo.

en: Error(s) : see help powershell
it: Errore/i : consultare la guida di powershell

en: Please verify your powershell command without Scilab.
it: Verificare il proprio comando powershell senza Scilab.

en: Only for Microsoft Windows.
it: Solo per Microsoft Windows

en: Powershell 1.0 not found.
it: Powershell 1.0 non trovata
