scilab - en to ja translation catalogue (24 entries)

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d or %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d または %d 個の引数を指定してください.

en: Only on Windows Mode, not in Console Mode.
ja: ウインドウズモードに限定されます、コンソールモードではありません。

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d で不正なサイズ: 文字列を想定します。

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d から %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of output arguments: %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A scalar integer value expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: スカラー整数値を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: Scalar positive integer expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています: 正のスカラー整数を指定してください.

en: %s: Can not read input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d を読み込めません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d で不正な型: 文字列を想定します。

en: %s: Wrong value for input argument #%d: '%s' expected.
ja: %s: 入力引数 #%d で不正な値: '%s' を想定します。

en: %s: No more memory.
ja: %s: これ以上のメモリはありません。

en: %s: Memory allocation error.
ja: %s: メモリ確保エラー.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: String expected.
ja: %s: 入力引数  #%d の大きさが間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument: %s.
ja: %s: 不正な値の入力引数: %s

en: see help
ja: ヘルプを見てください。

en: %s: Wrong number of output arguments: %d to %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d から %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Cannot open file %ls.
ja: %s: ファイル %ls をオープンできません.

en: %s: Cannot open Windows registry.
ja: %s: ウインドウズのレジストリを開けません。

en: %s: Cannot query value of this type.
ja: %s: この型の値を得ることができません。

en: Scilab %s Console
ja: Scilab %s コンソール

en: Error(s) : see help powershell
ja: エラー(s): パワーシェル・ヘルプを見てください

en: Please verify your powershell command without Scilab.
ja: powershell コマンドを Scilab なしの環境で確認してください.

en: Only for Microsoft Windows.
ja: Microsoft Windows のみです。

en: Powershell 1.0 not found.
ja: Powershell 1.0 が見つかりません.
