scilab - en to cs translation catalogue (288 entries)

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván řetězec.

en: %s: Can not read input argument #%d.
cs: %s: Nelze přečíst vstupní argument #%d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A boolean expected.
cs: %s: Špatný typ vstupního argumentu #%d: Očekáván boolean.

en: Preview
cs: Náhled

en: Error on export
cs: Chyba při exportu

en: Please specify a valid file format
cs: Zadejte prosím platný formát souboru

en: Incompatibility detected
cs: Zjištěna nekompatibilita

en: Please check the diagram, before trying to simulate it.
cs: Zkontrolujte, prosím, graf předtím, než se pokusíte o jeho simulaci.

en: Some blocks have been removed to ensure compatibility.
cs: Některé bloky byly odstraněny pro zajištění kompatibility

en: Unable to decode "%s" : invalid data.
cs: Nelze dekódovat "%s" : neplatná data,

en: Unable to decode "%s.%s" : invalid field.
cs: Nelze dekódovat "%s.%s" : neplatná data,

en: Modelica settings
cs: Nastavení Modelicy

en: name
cs: název

en: kind
cs: třída

en: fixed
cs: pevné

en: initial
cs: počáteční

en: weight
cs: váha

en: nominal
cs: nominální

en: comment
cs: komentovat

en: selected
cs: vybraný

en: Fix derivatives
cs: Spravit deriváty

en: Fix states
cs: Opravit stavy

en: Solve
cs: Vyřešit

en: model is not valid
cs: model není platný

en: Compiling
cs: Kompiluji

en: Computing
cs: Vypočítávám

en: Global
cs: Globální

en: Equations
cs: Rovnice

en: Discretes
cs: Diskrétnosti

en: Inputs
cs: Vstupy

en: Outputs
cs: Výstupy

en: Solver
cs: Řešitel

en: Initial computing method
cs: Počáteční metoda výpočtu

en: Parameter embedding
cs: Vnoření parametrů

en: lets the user change the parameters and call the solver without regenerating code.
cs: umožňuje uživateli změnit parametry a zavolat řešitele bez znovuvytváření kódu.

en: Generate Jacobian
cs: Vytvořit Jacobiho matici

en: Error
cs: Chyba

en: Unknowns
cs: Neznámé

en: Reduced
cs: Zmenšený

en: Extended
cs: Rozšířené

en: Diff. States
cs: Porovnat Stavy

en: Fixed parameters
cs: Opravené parametry

en: Relaxed parameters
cs: Uvolněné parametry

en: Fixed variables
cs: Opravené proměnné

en: Relaxed variables
cs: Uvolněné proměnné

en: Please take a look into the Scilab console
cs: Podívejte se prosím do konzole Scilab

en: Wrong input argument "%s": invalid tree path.
cs: Špatný vstupní argument "%s": neplatná cesta stromu.

en: Wrong input argument "%s": invalid node, use 'xcosPalDisable' instead.
cs: Špatný vstupní argument "%s": neplatný uzel, místo toho použijte 'xcosPalDisable'.

en: Unable to import %s .
cs: Nelze importovat %s .

en: Unable to load block from %s .
cs: Nelze načíst blok z %s .

en: Loading the block
cs: Načítám blok

en: Untitled
cs: Bez názvu

en: File
cs: Soubor

en: New
cs: Nový

en: New diagram
cs: Nový graf

en: New palette
cs: Nová paleta

en: Open
cs: Otevřít

en: Open file in Scilab current directory
cs: Otevřít soubor v současném adresáři Scilab

en: Save
cs: Uložit

en: Save as
cs: Uložit jako

en: Export all diagrams
cs: Exportovat všechny grafy

en: Save as interface function
cs: Uložit jako funkci rozhraní

en: Print
cs: Tisk

en: Close
cs: Zavřít

en: Quit Xcos
cs: Ukončit Xcos

en: Recent files
cs: Nedávné soubory

en: Edit
cs: Upravit

en: Block Parameters
cs: Parametry bloku

en: Superblock mask
cs: Maska superbloku

en: Create
cs: Vytvořit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Customize
cs: Přizpůsobit

en: Save block GUI
cs: Uložit blok GUI

en: Load as palette
cs: Načíst jako paletu

en: User-Defined
cs: Uživatelem Určeno

en: Create a category
cs: Vytvořit kategorii

en: Add to a new category
cs: Přidat do nové kategorie

en: Category
cs: Kategorie

en: Dump
cs: Vypsat

en: View in Scicos
cs: Zobrazit v Scicos

en: View
cs: Zobrazení

en: Fit diagram or blocks to view
cs: Přizpůsobit graf nebo bloky zobrazení

en: Normal 100%
cs: Normální 100%

en: Palette browser
cs: Průzkumník palet

en: Diagram browser
cs: Prohlížeč grafu

en: Viewport
cs: Výřez

en: Get infos
cs: Získat Info

en: Details
cs: Podrobnosti

en: Show parent diagram
cs: Zobrazit nadřazený graf

en: Simulation
cs: Simulace

en: Setup
cs: Nastavení

en: Compile
cs: Kompilovat

en: Start
cs: Spustit

en: Stop
cs: Zastavit

en: Set Context
cs: Nastavit kontext

en: Format
cs: Formát

en: Resize
cs: Změnit velikost

en: Rotate
cs: Otočit

en: Flip
cs: Převrátit

en: Mirror
cs: Zrcadlit

en: Show/Hide shadow
cs: Zobrazit/Skrýt stín

en: Grid
cs: Síť

en: Diagram background
cs: Pozadí grafu

en: Bold
cs: Tučné

en: Italic
cs: Kurzíva

en: Font size
cs: Velikost písma

en: Font name
cs: Název písma

en: Font style
cs: Styl písma

en: Image path
cs: Cesta k obrázku

en: Tools
cs: Nástroje

en: Code generation
cs: Vytváření kódu

en: Xcos Help
cs: Nápověda Xcos

en: Block Help
cs: Nápověda bloku

en: Palettes
cs: Palety

en: Sources
cs: Zdroje

en: Continuous time systems
cs: Spojité časové systémy

en: Implicit
cs: Implicitní

en: Discontinuities
cs: Nesouvislosti

en: Lookup Tables
cs: Vyhledávací Tabulky

en: Signal Processing
cs: Zpracování Signálů

en: Zero crossing detection
cs: Zjištění průchodu nulou

en: Mathematical Operations
cs: Matematické Operace

en: Integer
cs: Celé číslo

en: Matrix
cs: Matice

en: Sinks
cs: Spotřebiče

en: Port & Subsystem
cs: Porty a Podsystém

en: Annotations
cs: Poznámky

en: Discrete time systems
cs: Přerušované časové systémy

en: Event handling
cs: Obslužné rutiny událostí

en: Signal Routing
cs: Přesměrování Signálů

en: User-Defined Functions
cs: Uživatelem Určené Funkce

en: Demonstrations Blocks
cs: Ukázkové bloky

en: Electrical
cs: Elektrické

en: Thermo-Hydraulics
cs: Termohydraulika

en: Enable
cs: Povolit

en: Palette name
cs: Jméno palety

en: Diagram has been modified since last save.<br/> Do you want to save it?
cs: Graf byl od posledního uložení změněn.<br/> Chcete ho uložit?

en: The file %s doesn't exist
     Do you want to create it?
cs: Soubor %s neexistuje
     Chcete ho vytvořit?

en: Unable to decode the URI : %s .
cs: Nelze dekódovat URI: %s.

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Reset to default
cs: Obnovit výchozí

en: Failed to load Diagram
cs: Nelze načíst graf

en: Could not save diagram.
cs: Nelze uložit graf

en: Do you want to overwrite existing file?
cs: Chcete přepsat existující soubor?

en: Do you want a transparent background image?
cs: Chcete průhledné pozadí?

en: Image contains no data.
cs: Obrázek neobsahuje žádná data.

en: Unknown Diagram Version :
cs: Neznámá Verze Grafu :

en: Will try to continue...
cs: Pokusím se pokračovat...

en: Xcos error
cs: Chyba Xcos

en: Unable to delete
cs: Nelze smazat

en: No block selected
cs: Není vybrán žádný blok

en: Export to XML
cs: Exportovat do XML

en: Import from XML
cs: Importovat do XML

en: Add to
cs: Přidat do

en: Add to new diagram
cs: Přidat do nového grafu

en: Explicit data input port must be connected to explicit data output port
cs: Explicitní port pro vstup dat musí být připojen k explicitnímu portu pro výstup dat

en: Implicit data input port must be connected to implicit data output port
cs: Vstupní port implicitních dat musí být připojen k výstupnímu portu implicitních dat

en: Explicit data output port must be connected to explicit data input port
cs: Explicitní port pro výstup dat musí být připojen k explicitnímu portu pro vstup dat

en: Implicit data output port must be connected to implicit data input port
cs: Výstupní port implicitních dat musí být připojen ke vstupnímu portu implicitních dat

en: Command port must be connected to control port
cs: Příkazový port musí být spojen s kotrolním portem

en: control port must be connected to command port
cs: kontrolní port musí být připojen ke příkazovému portu

en: Port is already connected, please select an unconnected port or a valid link.
cs: Port je již připojen, zvolte prosím nepřipojený port s platným propojením.

en: Align Blocks
cs: Zarovnat bloky

en: Left
cs: Vlevo

en: Right
cs: Vpravo

en: Center
cs: Na střed

en: Top
cs: Nahoře

en: Bottom
cs: Dolů

en: Middle
cs: Uprostřed

en: Link Style
cs: Styl propojení

en: Straight
cs: Přímé

en: Horizontal
cs: Vodorovně

en: Vertical
cs: Vertikální

en: Set debugging level (0,1,2,3) <br/> it performs scicos_debug(n)
cs: Nastavit úroveň ladění (0,1,2,3) <br/> provádí scicos_debug(n)

en: Execution trace and Debug
cs: Trasování spuštění a Ladění

en: Final integration time
cs: Čas konečného začlenění

en: Real time scaling
cs: Škálování v reálném čase

en: Integrator absolute tolerance
cs: Absolutní tolerance integrátoru

en: Integrator relative tolerance
cs: Relativní tolerance integrátoru

en: Tolerance on time
cs: Tolerance na čas

en: Max integration time interval
cs: Max časový interval začlenění

en: Solver kind
cs: Druh řešitele

en: Maximum step size (0 means no limit)
cs: Maximální velikost kroku (0 znamená bez limitu)

en: Default
cs: Výchozí

en: Set Parameters
cs: Nastavit parametry

en: Based on Scicos
cs: Založeno na Scicos

en: Saving diagram
cs: Ukládám graf

en: Loading diagram
cs: Načítam graf

en: Loading palettes
cs: Načítam palety

en: Loading user defined palettes
cs: Načítám uživatelem určené palety

en: Generating C Code for SuperBlock
cs: Vytvářím C Kód pro SuperBlok

en: A SuperBlock must be selected to generate code
cs: SuberBlok musí být pro vytvoření kódu zvolen

en: Simulation in progress
cs: Probíhá simulace

en: Generate SuperBlock, please wait
cs: Vytvářím SuperBlok, čekejte prosím

en: Click on diagram to add link point or on a compatible target to finish
cs: Klikněte na graf pro přidání bod propojení nebo kompatibilní cíl pro dokončení

en: No trace nor debug printing
cs: Žádné trasování nebo výpis ladění

en: Light Simulation trace (Discrete and Continuous part switches)
cs: Křivka Simulace Světla (Přepínání Diskrétních a Průběžných částí)

en: Per block execution trace and Debug block calls
cs: Trasování spuštění pro blok a volání bloku Ladění

en: Debug block calls without trace
cs: Blok Ladění volá bez trasování

en: All supported formats
cs: Všechny podporované formáty

en: Scicos file
cs: Soubor Scicos

en: Xcos file
cs: Soubor Xcos

en: Xcos (zip) file
cs: Soubor Xcos (zip)

en: Scilab Open Data file
cs: Otevřený datový soubor Scilab

en: Masked SuperBlock editor
cs: Maskovaný editor SuperBloku

en: Insert
cs: Vložit

en: Delete
cs: Smazat

en: Move Up
cs: Posunout nahoru

en: Move Down
cs: Posunout dolů

en: Rows
cs: Řádky

en: Variable settings
cs: Nastavení proměnných

en: Default values
cs: Výchozí hodnoty

en: WinTitle
cs: NázOkna

en: Window title
cs: Název okna

en: Variable names
cs: Jmény proměnných

en: Variable descriptions
cs: Popisy proměnných

en: Editable
cs: Upravitelné

en: Values
cs: Hodnoty

en: Set block parameters
cs: Nastavit parametry bloku

en: The user palette configuration file (palettes.xml) is invalid.<BR> Switching to the default one.
cs: Soubor nastavení uživatelské palety (palettes.xml) je neplatný.<BR> Přecházím na výchozí.

en: The user configuration file (xcos.xml) is invalid.<BR> Switching to the default one.
cs: Soubor uživatelského nastavení (xcos.xml) je neplatný.<BR> Přecházím na výchozí.

en: Setting up Modelica Compiler.
cs: Nastavuji Kompilátor Modelica

en: Modelica initialize
cs: Zavedení Modelicy

en: Error: unable to compile this SuperBlock
cs: Chyba: nelze zkompilovat tento SuperBlok

en: Evaluation problem: wrong port number.
cs: Problémy vyhodnocení: špatné číslo portu.

en: <html><body>Compilation error: link ignored because it is not connected. <br/>Please reconnect it.</body></html>
cs: <html><body>Chyba sestavení: propojení ignorováno protože není spojené. <br/>Prosím, znovu ho spojte.</body></html>

en: Scilab '%s' module disabled in -nogui or -nwni mode.
cs: Modul Scilabu '%s' je v režimu -nogui or -nwni zakázán.

en: Scilab '%s' module not installed.
cs: Modul Scilabu '%s' není nainstalován.

en: Number of recently opened files to display:
cs: Počet nedávno otevřených souborů k zobrazení:

en: Default file format
cs: Výchozí formát souboru

en: Default simulation settings
cs: Výchozí nastavení simulace

en: Default trace settings
cs: Výchozí nastavení sledování

en: %s: Unable to export %s to %s.
cs: %s: Nelze exportovat %s do %s.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d to %d expected.
cs: %s: Špatný počet vstupních argumentů: očekáváno %d až %d.

en: %s: Wrong type for input argument %s: Block type expected.
cs: %s: Špatný typ argumentu %s: Očekáván typ bloku.

en: %s: Wrong type for input argument %s: directory path string expected.
cs: %s: Špatný typ argumentu %s: očekáván řetězec cesty adresáře.

en: %s: Wrong input argument %s: svg, gif or jpg expected.
cs: %s: Špatný vstupní argument %s: očekáván svg, gif, nebo jpg.

en: %s: Wrong type for input argument %s: string expected.
cs: %s: Špatný typ argumentu %s: očekáván řetězec.

en: %s: Wrong type for input argument %s: boolean expected.
cs: %s: Špatný typ argumentu %s: očekáván boolean.

en: %s: File '%s' does not exist.
cs: %s: Soubor '%s' neexistuje.

en: %s: File '%s' is not a valid palette file.
cs: %s: Soubor '%s' není platný soubor palety.

en: %s: Found '%s' instead of a block.
cs: %s: Nalezeno '%s' místo bloku.

en: %s: Wrong type for argument #%d: diagram structure expected
cs: %s: Špatný typ argumentu %d: očekávána struktura grafu

en: %s: Wrong type for %s variable: A string array expected.
cs: %s: Špatný typ proměnné %s: Očekáváno pole řetězců.

en: %s: All paths defined by %s variable must exist.
cs: %s: Všechny cesty určené proměnnou %s musí existovat.

en: %s: The directory %s cannot been created, please check if you have write access on this directory.
cs: %s: Adresář %s nelze vytvořit, zkontrolujte, prosím, jestli máte do této složky přístup k zápisu.

en: Unable to open %s
cs: Nelze otevřít %s

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
cs: %s: Špatný počet vstupních argumentů: očekáváno %d.

en: %s: the block %s is no more available, please update the diagram with a compatible one.
cs: %s: blok %s již není dostupný, aktualizujte, prosím, svůj graf pomocí kompatibilního.

en: %s is not a valid name, please change the title of the diagram.
cs: %s není platné jméno, změňte, prosím, název grafu.

en: %s: Wrong type for input argument %s: string type expected.
cs: %s: Špatný typ argumentu %s: očekáván typ řetězce.

en: %s: Wrong type for input argument %s: diagram type expected.
cs: %s: Špatný typ argumentu %s: očekáván typ grafu.

en: %s: Wrong number of output arguments: %d to %d expected.
cs: %s: Špatný počet výstupních argumentů: očekáváno %d až %d.

en: %s: Wrong type for input argument %s: palette type or path expected.
cs: %s: Špatný typ argumentu %s: očekáván typ palety nebo cesta.

en: %s: Wrong type for input argument %s: File not found.
cs: %s: Špatný typ argumentu %s: soubor nenalezen.

en: %s: Wrong type for input argument %s: string vector expected.
cs: %s: Špatný typ argumentu %s: očekáván vektor řetězce.

en: %s: Wrong type for input argument %s: palette type expected.
cs: %s: Špatný typ argumentu %s: očekáván typ palety.

en: %s: Unable to load block from %s: hdf5 file expected.
cs: %s: Nelze načíst blok z %s: očekáván soubor hdf5.

en: %s: Unable to load block from %s: no `scs_m' variable found.
cs: %s: Nelze načíst blok z %s: nebyla nalezena proměnná 'scs_m'.

en: %s: Unable to load block from %s: Missing file.
cs: %s: Nelze načíst blok z %s: očekáván soubor hdf5.

en: %s: Wrong type for input argument %s: function as string or Block type or full path string expected.
cs: %s: Špatný typ argumentu %s: očekávána funkce jako řetězec nebo typ Bloku, či řetězec úplné cesty.

en: %s: Unable to generate the palette icon : %s already exists.
cs: %s: Nelze vytvořit ikonu palety : %s již existuje.

en: %s: Wrong type for input argument %s: path string expected.
cs: %s: Špatný typ argumentu %s: očekáván řetězec cesty.

en: %s: Wrong value for input argument %s: An existing file expected.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu %s: Očekáván existující soubor.

en: %s: Wrong value for input argument %s: A valid file format (png, jpg, gif) expected.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu %s: Očekáván platný formát souboru (png, jpg, gif).

en: %s: Unable to generate the image %s.
cs: %s: Nelze vytvořit obrázek %s.

en: %s: Wrong type for input argument %s: string or struct expected.
cs: %s: Špatný typ argumentu %s: očekáván řetězec nebo struktura.

en: %s: Wrong type for input argument %s: full path string expected.
cs: %s: Špatný typ argumentu %s: očekáván řetězec úplné cesty.

en: %s: Unable to export the palette to hdf5.
cs: %s: Nelze exportovat paletu do hdf5.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Vector expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekáván vektor.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: No block found.
cs: %s: Špatná hodnota vstupního argumentu #%d: Nenalezen žádný blok.

en: %s: Wrong type for argument #%d: A String expected.
cs: %s: Špatný typ argumentu %d: Očekáván řetězec.

en: Interface function does not exist or can not be called.
cs: Funkce rozhraní neexistuje, neb nemůže být zavolána.

en: %s is not a valid block descriptor.
cs: %s není platný popisovač bloku.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: %d-by-%d matrix expected.
cs: %s: Špatná velikost vstupního argumentu #%d: Očekávána matice %d-krát-%d.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d or %d expected.
cs: %s: Špatný počet vstupních argumentů: Očekávány %d nebo %d.

en: Block definition with function [%s] failed.
cs: Určení bloku pomocí funkce [%s] selhalo.

en: Block configuration with function [%s] failed.
cs: Nastavení bloku pomocí funkce [%s] selhalo.

en: %s: Wrong type for argument #%d: A Block expected.
cs: %s: Špatný typ argumentu #%d: Očekáván blok

en: Field %s has different values.
cs: Pole %s má různé hodnoty.

en: Unable to simulate %s
cs: Nelze simulovat %s

en: Error occurred in pre_xcos_simulate: Cancelling simulation.
cs: V pre_xcos_simulate se objevila chyba: Ruším simulaci.

en: %s: Error during block parameters evaluation.
cs: %s: Chyba při vyhodnocování parametrů bloku.

en: %s: Error during block parameters update.
cs: %s: Chyba při aktualizaci parametrů bloku.

en: Initialisation problem
cs: Problém zavedení

en: End problem
cs: Problém ukončení

en: Simulation problem
cs: Problém simulace

en: Error in post_xcos_simulate: ending simulation.
cs: V post_xcos_simulate se objevila chyba: Ukončuji simulaci.
