scilab - en to fr translation catalogue (413 entries)

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d à %d attendu(s).

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) de sortie : %d attendu(s).

en: %s: Wrong type for input argument #%d: %s expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : %s attendu.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or %s expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Texte ou %s attendu.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong number of input arguments: at least %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments d'entrée : %d au moins attendu(s).

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Argument #%d: %s expected.
fr: %s : Argument #%d : %s attendu.

en: %s: Argument #%d: Scalar (1 element) expected.
fr: %s : Argument #%d : scalaire attendu.

en: %s: Can not read input argument #%d.
fr: %s : Impossible de lire l'argument d'entrée n°%d.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A boolean expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée n°%d : Un booléen attendu.

en: Preview
fr: Aperçu

en: Error on export
fr: Erreur pendant l'exportation

en: Please specify a valid file format
fr: Veuillez spécifier un format de fichier valide

en: Incompatibility detected
fr: Incompatibilité détectée

en: Please check the diagram, before trying to simulate it.
fr: Veuillez vérifier votre diagramme avant de lancer la simulation.

en: Some blocks have been removed to ensure compatibility.
fr: Certains blocs ont été supprimés pour des raisons de compatibilité.

en: Unable to decode "%s" : invalid data.
fr: Impossible de décoder "%s" : Données invalides.

en: Unable to decode "%s.%s" : invalid field.
fr: Impossible de décoder "%s.%s" : Champ invalide.

en: Modelica settings
fr: Paramètres de Modelica

en: name
fr: nom

en: id
fr: identifiant

en: kind
fr: genre

en: fixed
fr: fixé

en: weight
fr: poids

en: max
fr: maximum

en: min
fr: minimum

en: comment
fr: commentaire

en: selected
fr: sélectionné

en: Fix derivatives
fr: Fixer les dérivées

en: Fix states
fr: Fixer les états

en: Solve
fr: Résoudre

en: model is not valid
fr: Le modèle n'est pas valide

en: Compiling
fr: Compilation en cours

en: Computing
fr: Calcul en cours

en: Equations
fr: Équations

en: Discretes
fr: Discrètes

en: Inputs
fr: Entrées

en: Outputs
fr: Sorties

en: Solver
fr: Solveur

en: Initial computing method
fr: Méthode de calcul initiale

en: Parameter embedding
fr: Paramètre embarqué

en: lets the user change the parameters and call the solver without regenerating code.
fr: autorise l'utilisateur à changer les paramètres et appeler le solveur sans regénérer le code.

en: Generate Jacobian
fr: Génération du Jacobien

en: Error
fr: Erreur

en: Unknowns not equal to Equations
fr: Les inconnues ne sont pas égales aux équations

en: Unknowns
fr: Inconnues

en: Reduced
fr: Réduit

en: Extended
fr: Étendu

en: Diff. States
fr: États Diff.

en: Fixed parameters
fr: Paramètres fixés

en: Relaxed parameters
fr: Paramètres relaxés

en: Fixed variables
fr: Variables fixées

en: Relaxed variables
fr: Variables relaxées

en: Please take a look into the Scilab console
fr: Veuillez regarder dans la console Scilab

en: Wrong input argument "%s": invalid tree path.
fr: Argument d'entrée "%s" erroné : Chemin de tree invalide.

en: Wrong input argument "%s": invalid node, use 'xcosPalDisable' instead.
fr: Argument d'entrée "%s" erroné : Nœud invalide, utilisez 'xcosPalDisable' à la place.

en: Unable to import %s .
fr: Impossible d'importer %s.

en: Unable to load block from %s .
fr: Impossible de charger le bloc depuis %s.

en: Loading the block
fr: Chargement du bloc

en: Untitled
fr: Sans titre

en: File
fr: Fichier

en: New
fr: Nouveau

en: New diagram
fr: Nouveau diagramme

en: New palette
fr: Nouvelle palette

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open file in Scilab current directory
fr: Ouvrir le fichier dans le répertoire courant de Scilab

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: Export
fr: Exporter

en: Export all diagrams
fr: Exporter tous les diagrammes

en: Save as interface function
fr: Enregistrer sous la forme d'une fonction interface

en: Print
fr: Imprimer

en: Close
fr: Fermer

en: Quit Xcos
fr: Quitter Xcos

en: Recent files
fr: Ouvrir récents

en: Edit
fr: Édition

en: Block Parameters
fr: Paramètres du bloc

en: Selection to superblock
fr: Sélection vers super bloc

en: Superblock mask
fr: Masque du super bloc

en: Create
fr: Créer

en: Rename
fr: Renommer

en: Remove
fr: Supprimer

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Save block GUI
fr: Enregistrer l'interface graphique du bloc

en: matches
fr: correspond à

en: Previous
fr: Précédent

en: Search
fr: Recherche

en: Searching...
fr: Recherche...

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Unable to load the selected blocks.
fr: Impossible de charger les blocs sélectionnés.

en: Loading blocks
fr: Chargement des blocs

en: Load as palette
fr: Charger dans les palettes

en: User-Defined
fr: Défini par l'utilisateur

en: Create a category
fr: Créer une catégorie

en: Add to a new category
fr: Ajouter à une nouvelle catégorie

en: Category
fr: Catégorie

en: Enter a name
fr: Entrer un nom

en: Dump
fr: Copie (dump)

en: View in Scicos
fr: Visualiser dans Scicos

en: View
fr: Affichage

en: Fit diagram or blocks to view
fr: Ajuster le diagramme ou le bloc à la vue

en: Palette browser
fr: Navigateur de palettes

en: Diagram browser
fr: Navigateur de diagrammes

en: Viewport
fr: Aperçu

en: Get infos
fr: Récupérer les informations

en: Details
fr: Détails

en: Show parent diagram
fr: Afficher le diagramme parent

en: Setup
fr: Configuration

en: Compile
fr: Compiler

en: Start
fr: Démarrer

en: Stop
fr: Arrêter

en: Set Context
fr: Modifier le contexte

en: Resize
fr: Redimensionner

en: Rotate
fr: Rotation

en: Flip
fr: Retourner

en: Mirror
fr: Miroir

en: Show/Hide shadow
fr: Afficher/Masquer l'ombre

en: Grid
fr: Grille

en: Diagram background
fr: Fond du diagramme

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

en: Font size
fr: Taille de la police

en: Font name
fr: Nom de la police

en: Font style
fr: Style de police

en: Block legend
fr: Légende du bloc

en: Image path
fr: Chemin de l'image

en: Tools
fr: Outils

en: Code generation
fr: Génération de code

en: Xcos Help
fr: Aide de Xcos

en: Block Help
fr: Aide du bloc

en: Xcos Demonstrations
fr: Démonstrations Xcos

en: About Scilab
fr: À propos de Scilab

en: Continuous time systems
fr: Systèmes à temps continu

en: Implicit
fr: Implicite

en: Discontinuities
fr: Fonctions discontinues

en: Lookup Tables
fr: Interpolation

en: Signal Processing
fr: Traitement du signal

en: Zero crossing detection
fr: Détection de passage à zéro

en: Mathematical Operations
fr: Opérations mathématiques

en: Integer
fr: Entier

en: Matrix
fr: Matrice

en: Port & Subsystem
fr: Port et sous-système

en: Discrete time systems
fr: Systèmes à temps discret

en: Event handling
fr: Gestion d'événements

en: Signal Routing
fr: Routage de signal

en: Recently Used Blocks
fr: Blocs récemment utilisés

en: User-Defined Functions
fr: Fonctions définies par l'utilisateur

en: Demonstrations Blocks
fr: Blocs de démonstration

en: Electrical
fr: Électrique

en: Thermo-Hydraulics
fr: Thermohydrauliques

en: Enable
fr: Activer

en: Palette name
fr: Nom de la palette

en: Diagram has been modified since last save.<br/> Do you want to save it?
fr: Le diagramme a été modifié. Voulez-vous l'enregistrer avant de quitter ?

en: The file %s doesn't exist
     Do you want to create it?
fr: Le fichier %s n'existe pas
     Souhaitez-vous le créer ?

en: Unable to decode the URI : %s .
fr: Impossible de décoder l'URI : %s

en: Cancel
fr: Annuler

en: Reset to default
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: Failed to load Diagram
fr: Le chargement du diagramme a échoué

en: Could not save diagram.
fr: Impossible d'enregistrer le diagramme

en: Do you want to overwrite existing file?
fr: Voulez-vous écraser le fichier existant ?

en: Do you want a transparent background image?
fr: Voulez-vous une image de fond transparente ?

en: Image contains no data.
fr: L'image ne contient pas de données.

en: Unknown Diagram Version :
fr: Version inconnue du diagramme :

en: Will try to continue...
fr: Essai d'ouverture du diagramme en cours...

en: Xcos error
fr: Erreur Xcos

en: Unable to delete
fr: Impossible de supprimer

en: No block selected
fr: Aucun bloc sélectionné

en: Export to XML
fr: Exporter en XML

en: Export in progress
fr: Export en cours

en: Import from XML
fr: Importer depuis un fichier XML

en: Add to
fr: Ajouter

en: Add to new diagram
fr: Ajouter à un nouveau diagramme

en: Explicit data input port must be connected to explicit data output port
fr: Le port d'entrée de données explicites doit être connecté à un port de sortie de données explicites

en: Implicit data input port must be connected to implicit data output port
fr: Le port d'entrée de données implicites doit être connecté à un port de sortie de données implicites

en: Explicit data output port must be connected to explicit data input port
fr: Le port de sortie de données explicites doit être connecté à un port d'entrée de données explicites

en: Implicit data output port must be connected to implicit data input port
fr: Le port de sortie de données implicites doit être connecté à un port d'entrée de données implicites

en: Command port must be connected to control port
fr: Le port de commande doit être connecté au port de contrôle

en: control port must be connected to command port
fr: Le port de contrôle doit être connecté au port de commande

en: Port is already connected, please select an unconnected port or a valid link.
fr: Le port est déjà connecté, veuillez sélectionner un port non-connecté ou un lien valide.

en: Align Blocks
fr: Aligner les blocs

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Center
fr: Centrer

en: Top
fr: Haut

en: Bottom
fr: Bas

en: Middle
fr: Milieu

en: Block edge
fr: Entourage du bloc

en: Block background
fr: Couleur du bloc

en: Legend color
fr: Couleur légende

en: Link Style
fr: Style de liens

en: Straight
fr: Droit

en: Set debugging level (0,1,2,3) <br/> it performs scicos_debug(n)
fr: Configurer le niveau de débogage (0, 1, 2, 3) <br/> avec scicos_debug(n)

en: Execution trace and Debug
fr: Trace d'exécution et débogage

en: Final integration time
fr: Temps d'intégration final

en: Real time scaling
fr: Mise à l'échelle en temps réel

en: Integrator absolute tolerance
fr: Tolérance absolue de l'intégrateur

en: Integrator relative tolerance
fr: Tolérance relative de l'intégrateur

en: Tolerance on time
fr: Tolérance sur le temps

en: Max integration time interval
fr: Intervalle maximum de temps d'intégration

en: Solver kind
fr: Type de solveur

en: Maximum step size (0 means no limit)
fr: Taille du pas maximum (0 pour pas de limites)

en: Default
fr: Standard

en: Set Parameters
fr: Régler les paramètres

en: Based on Scicos
fr: Basé sur Scicos

en: Saving diagram
fr: Enregistre le diagramme

en: Loading diagram
fr: Chargement du diagramme

en: Loading palettes
fr: Chargement des palettes

en: Loading user defined palettes
fr: Chargement de la palette personnalisée

en: Generating C Code for SuperBlock
fr: Génération du code C du super bloc

en: A SuperBlock must be selected to generate code
fr: Un super bloc doit être sélectionné pour pouvoir générer du code

en: Simulation in progress
fr: Simulation en cours

en: Compilation in progress, results will be stored in the 'cpr' variable
fr: Compilation en cours, les résultats seront stockés dans la variable 'cpr'

en: Generate SuperBlock, please wait
fr: Génération du super bloc en cours

en: Click on diagram to add link point or on a compatible target to finish
fr: Cliquez sur le diagramme pour ajouter un lien ou sur un port d'un bloc pour terminer.

en: No trace nor debug printing
fr: Ni trace d'exécution ni débogage

en: Light Simulation trace (Discrete and Continuous part switches)
fr: Trace de simulation réduite (passage des parties discrètes à continues)

en: Per block execution trace and Debug block calls
fr: Trace de l'exécution pour chaque bloc et appels du bloc Debug

en: Debug block calls without trace
fr: Appels au bloc Debug, sans trace

en: All supported formats
fr: Tous les formats pris en charge

en: Scicos file
fr: Fichier Scicos

en: Xcos file
fr: Fichier Xcos

en: Xcos (zip) file
fr: Fichier Xcos (zip)

en: XMI (Eclipse EMF) file
fr: Fichier XMI (Eclipse EMF)

en: Scilab Open Data file
fr: Fichier Scilab Open Data

en: Masked SuperBlock editor
fr: Éditeur de masque de super bloc

en: Insert
fr: Insérer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Move Up
fr: Monter

en: Move Down
fr: Descendre

en: Rows
fr: Rangées

en: Variable settings
fr: Propriétés des variables

en: Default values
fr: Valeurs par défaut

en: WinTitle
fr: TitreFenêtre

en: Window title
fr: Titre de la fenêtre

en: Variable names
fr: Noms

en: Variable descriptions
fr: Descriptions

en: Editable
fr: Éditable

en: Values
fr: Valeurs

en: Set block parameters
fr: Configurer les paramètres du bloc

en: The user palette configuration file (palettes.xml) is invalid.<BR> Switching to the default one.
fr: Le fichier de configuration de palette d'utilisateur (palettes.xml) est invalide.<BR> Passage à celui par défaut.

en: The user configuration file (xcos.xml) is invalid.<BR> Switching to the default one.
fr: Le fichier de configuration d'utilisateur (xcos.xml) est invalide.<BR> Passage à celui par défaut.

en: Setting up Modelica Compiler.
fr: Paramétrer le compilateur Modelica

en: Modelica initialize
fr: Initialisation de Modelica

en: Error: unable to compile this SuperBlock
fr: Erreur : Impossible de compiler ce super bloc

en: Evaluation problem: wrong port number.
fr: Problème d'évaluation : Nombre de ports erroné.

en: Expecting <code>%d</code> but got <code>%d</code>.
fr: <code>%d</code> attendu mais <code>%d</code> obtenu.

en: <html><body>Compilation error: link ignored because it is not connected. <br/>Please reconnect it.</body></html>
fr: <html><body>Erreur de compilation : Le lien est ignoré car il n'est pas connecté. <br/>Veuillez le reconnecter.</body></html>

en: Block name:
fr: Nom du bloc :

en: Simulation:
fr: Simulation :

en: UID:
fr: UID :

en: Style:
fr: Style :

en: Rpar:
fr: Rpar :

en: Ipar:
fr: Ipar :

en: Opar:
fr: Opar :

en: Datatype:
fr: Type de donnée :

en: Implicit:
fr: Implicit :

en: Source datatype:
fr: Type de donnée source :

en: Target datatype:
fr: Type de donnée cible :

en: Label:
fr: Etiquette :

en: Auto-Position Block
fr: Auto-positionnement de bloc

en: Split Block
fr: Bloc Split

en: Auto-Position Split Block
fr: Auto-positionnement de bloc Split

en: A one-line description of the block
fr: Description du bloc en une ligne

en: Annotation (or comment) attached to the object
fr: Annotation (ou commentaire) attachée à l'objet

en: Scilab '%s' module disabled in -nogui or -nwni mode.
fr: Le module Scilab '%s' est désactivé en mode -nogui ou -nwni.

en: Scilab '%s' module not installed.
fr: Le module '%s' de Scilab n'est pas installé.

en: Number of recently opened files to display:
fr: Nombre de fichiers ouverts récemment à afficher :

en: Default file format
fr: Format de fichier par défaut

en: Default simulation settings
fr: Paramètres de simulation par défaut

en: Default trace settings
fr: Paramètres de trace par défaut

en: Basic controller
fr: Contrôleur basique

en: Water tank
fr: Réservoir d'eau

en: Discrete Controller
fr: Contrôleur discret

en: Kalman Filter
fr: Filtre de Kalman

en: Discrete Kalman Filter
fr: Filtre de Kalman discret

en: Cont.Plant-Hybrid Observer
fr: Observateur de système continu hybride

en: Temperature Controller
fr: Contrôleur de température

en: Inverted pendulum
fr: Pendule inversé

en: Lorenz butterfly
fr: Papillon de Lorenz

en: RLC Circuit
fr: Circuit RLC

en: Bridge Rectifer
fr: Pont redresseur

en: Transformer
fr: Transformateur électrique

en: Differential amplifier
fr: Amplificateur différentiel

en: OpAmp amplifier
fr: Amplificateur OpAmp

en: Switched capacitor integrator
fr: Intégrateur à capacité commutée

en: DC/DC Buck Converter
fr: Convertisseur Buck DC/DC

en: DC/DC Boost Converter
fr: Convertisseur Boost DC/DC

en: Colpitts oscillator
fr: Oscillateur de Colpitts

en: Logic AND gate
fr: Porte logique ET

en: Logic NOR gate
fr: Porte logique NON-OU

en: If Then Else
fr: Bloc "If Then Else"

en: And
fr: Et

en: Automotive Suspension
fr: Suspension automobile

en: Ball on a Platform
fr: Balle sur une plateforme

en: Bouncing Ball
fr: Balle rebondissante

en: Chaos Modelica
fr: Chaos en Modelica

en: Hydraulics blocks
fr: Blocs hydrauliques

en: RLC circuit
fr: Circuit RLC

en: Heat conduction in a rod
fr: Conduction de chaleur dans une barre

en: Second order rotational system
fr: Système rotationnel du second ordre

en: Old Gain Block
fr: Ancien bloc Gain

en: Optimal link route
fr: Route optimale

en: Optimal split block position
fr: Position optimale du SplitBlock

en: Standard demos
fr: Démonstrations standard

en: Control Systems
fr: Systèmes de contrôle

en: Electrical Systems
fr: Systèmes électriques

en: Mechanical Systems
fr: Systèmes mécaniques

en: Modelica demos
fr: Démonstrations Modelica

en: Old demos
fr: Anciennes démonstrations

en: Simple Demo
fr: Démonstration simple

en: Bouncing Balls
fr: Balles rebondissantes

en: Simple Thermostat
fr: Thermostat simple

en: Table Lookup
fr: Table de recherche

en: Signal Builder
fr: Construction de signal

en: Fibonacci Numbers
fr: Suite de Fibonacci

en: Scilab block
fr: Bloc Scilab

en: Xcos data types
fr: Type de données Xcos

en: Zero Crossing
fr: Traversée de zéro

en: _IF_ Xcos block
fr: Bloc _IF_

en: Goto/From blocks
fr: Blocs Goto/From

en: Event demos
fr: Démonstrations d'activations

en: Optimal positions
fr: Positions optimales

en: %s: Unable to export %s to %s.
fr: %s : Impossible d'exporter %s vers %s.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments d'entrée : %d à %d attendus.

en: %s: Wrong type for input argument %s: Block type expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée %s : Le type bloc attendu.

en: %s: Wrong type for input argument %s: directory path string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée %s : Une chaîne de chemin d'annuaire attendue.

en: %s: Wrong input argument %s: svg, gif or jpg expected.
fr: %s : Argument d'entrée %s erroné : svg, gif ou jpg attendu.

en: %s: Wrong type for input argument %s: string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée %s : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong type for input argument %s: boolean expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée %s : Un booléen attendu.

en: %s: File '%s' does not exist.
fr: %s : Le fichier '%s' n'existe pas.

en: %s: File '%s' is not a valid palette file.
fr: %s : Le fichier '%s' n'est pas un fichier de palette valide.

en: %s: Found '%s' instead of a block.
fr: %s : '%s' trouvé au lieu d'un bloc.

en: %s: Wrong type for argument #%d: diagram structure expected
fr: %s : Type erroné de l'argument %d : Une structure du diagramme attendue.

en: %s: Wrong type for %s variable: A string array expected.
fr: %s : Type erroné de la variable de %s : Une chaîne de caractères attendue.

en: %s: All paths defined by %s variable must exist.
fr: %s : Tous les chemins définis par la variable %s doivent exister.

en: %s: The directory %s cannot been created, please check if you have write access on this directory.
fr: %s : Le répertoire %s ne peux pas être créé, veuillez vérifier que vous disposez des droits d'écriture sur ce répertoire.

en: Unable to open %s
fr: Impossible d'ouvrir %s

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'argument(s) d'entrée : %d attendu(s).

en: %s: Not supported format %s.
fr: %s : Format %s non supporté.

en: %s: the block %s is no more available, please update the diagram with a compatible one.
fr: %s : Le bloc %s n'est plus disponible, veuillez mettre à jour le diagramme avec un bloc compatible.

en: %s is not a valid name, please change the title of the diagram.
fr: %s n'est pas un nom valide, veuillez changer le titre du diagramme.

en: %s: Wrong type for input argument %s: string type expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée %s : Un type chaîne de caractères attendu.

en: %s: Wrong type for input argument %s: diagram type expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée %s : Un type diagramme attendu.

en: %s: Wrong number of output arguments: %d to %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments de sortie : %d à %d attendus.

en: %s: Wrong type for input argument %s: palette type or path expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée %s : Un type palette ou chemin attendu.

en: %s: Wrong type for input argument %s: File not found.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée %s : Fichier non trouvé.

en: %s: Wrong type for input argument %s: string vector expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée %s : Un vecteur de chaîne attendu.

en: %s: Wrong type for input argument %s: palette type expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée %s : Un type palette attendu.

en: %s: Unable to load block from %s: hdf5 file expected.
fr: %s : Impossible de charger le bloc depuis %s : Un fichier hdf5 est attendu.

en: %s: Unable to load block from %s: no `scs_m' variable found.
fr: %s : Impossible de charger le bloc depuis %s : Aucune variable  `scs_m' trouvée.

en: %s: Unable to load block from %s: Missing file.
fr: %s : Impossible de charger le bloc depuis %s : fichier hdf5 manquant.

en: %s: Wrong type for input argument %s: function as string or Block type or full path string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée %s : Une fonction sous la forme de chaîne de caractères ou un type de bloc ou un chemin complet sous la forme de chaîne de caractères attendu.

en: %s: Unable to generate the palette icon : %s already exists.
fr: %s : Impossible de générer l'icône de palette : %s existe déjà.

en: %s: Wrong type for input argument %s: path string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée %s : Une chaîne de chemin d'accès attendue.

en: %s: Wrong value for input argument %s: An existing file expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée %s : Un fichier existant attendu.

en: %s: Wrong value for input argument %s: A valid file format (png, jpg, gif) expected.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée %s : Un format de fichier valide (png, jpg, gif) attendu.

en: %s: Unable to generate the image %s.
fr: %s : Impossible de générer l'image %s.

en: %s: Wrong type for input argument %s: string or struct expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée %s : Une chaîne de caractères ou structure attendue.

en: %s: Wrong type for input argument %s: full path string expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument d'entrée %s : Une chaîne de chemin d'accès complet attendue.

en: %s: Unable to export the palette to hdf5.
fr: %s : Impossible d'exporter la palette vers hdf5.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Matrix of strings expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument %d : Une matrice de chaîne de caractères attendue.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Vector expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Un vecteur attendu.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: No block found.
fr: %s : Valeur erronée de l'argument d'entrée n°%d : Aucun bloc trouvé.

en: %s: Wrong type for argument #%d: A String expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument %d : Une chaîne de caractères attendue.

en: Interface function does not exist or can not be called.
fr: La fonction interface n'existe pas ou ne peut pas être appelée.

en: %s is not a valid block descriptor.
fr: %s n'est pas un descripteur de bloc valide.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: %d-by-%d matrix expected.
fr: %s : Dimension erronée de l'argument d'entrée n°%d : Une matrice %d-by-%d attendue.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d or %d expected.
fr: %s : Nombre erroné d'arguments d'entrée : %d ou %d attendus.

en: Block definition with function [%s] failed.
fr: La définition du bloc avec la fonction [%s] a échoué.

en: Block configuration with function [%s] failed.
fr: La configuration du bloc avec la fonction [%s] a échoué.

en: %s: Wrong type for argument #%d: A Block expected.
fr: %s : Type erroné de l'argument n°%d : Un bloc attendu.

en: Field %s has different values.
fr: Le champ %s a des valeurs différentes.

en: Stopped before block:
fr: Arrêt avant le bloc

en: Stopped after block:
fr: Arrêt après le bloc

en: State derivative computation
fr: Calcul des états dérivés

en: Regular outputs update
fr: Mise à jour des sorties

en: States update on discrete event
fr: Mise à jour des états suite à une activation discrète

en: Output activation dates
fr: Dates d'activations en sortie

en: Initialization
fr: Initialisation

en: Ending
fr: Fin

en: ReInitialization
fr: Réinitialisation

en: Continuous states properties update
fr: Mise à jour des états continus

en: Zero crossing surfaces computation
fr: Calcul des traversées de zéros

en: Residual computation
fr: Calcul résiduel

en: &File
fr: &Fichier

en: &Tools
fr: &Outils

en: &Edit
fr: &Édition

en: Xcos debug
fr: Débogage de Xcos

en: Break point conditions
fr: Conditions de point de rupture

en: Break on selected flags
fr: Point d'arrêt sur les flags sélectionnés

en: After call
fr: Après appel

en: Before call
fr: Avant appel

en: After date
fr: Date de fin

en: On the Scilab condition above
fr: Suivant la condition Scilab suivante

en: Current simulation state
fr: État actuel de la simulation

en: scs_m block path:
fr: Chemin du bloc scs_m

en: Time:
fr: Temps :

en: Flag:
fr: Flag :

en: End debug
fr: Arrêter le debug

en: Use the %s button to end the debugging
fr: Utilisez le bouton %s pour mettre fin au débogage

en: Unable to simulate %s
fr: Impossible de simuler %s

en: Error occurred in pre_xcos_simulate: Cancelling simulation.
fr: Une erreur s'est produite dans pre_xcos_simulate : Simulation annulée.

en: %s: Error during block parameters evaluation.
fr: %s : Erreur à l'évaluation des paramètres de bloc.

en: %s: Error during block parameters update.
fr: %s : Erreur à la mise à jour des paramètres de bloc.

en: Initialisation problem
fr: Problème d'initialisation

en: End problem
fr: Problème de fin

en: Simulation problem
fr: Problème de simulation

en: Error in post_xcos_simulate: ending simulation.
fr: Erreur dans post_xcos_simulate : Simulation interrompue.

en: %s: Cannot open file '%s' for reading.
fr: %s : Impossible d'ouvrir le fichier '%s' en lecture.

en: %s: Error while trying to read file contents from '%s'.
fr: %s : Erreur en tentant de lire le contenu du fichier '%s'.

en: %s: Syntax error while trying to set up context from
fr: %s : Erreur syntaxique dans le contexte
