scilab - en to ja translation catalogue (416 entries)

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d to %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d から %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong number of output argument(s): %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: %s expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています : %s を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string or %s expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています : 文字列または %s を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong number of input arguments: at least %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています:  %d 以上の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: string expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Argument #%d: %s expected.
ja: %s: 引数 #%d : %s を指定してください.

en: %s: Argument #%d: Scalar (1 element) expected.
ja: %s: 引数 #%d: スカラー (要素数1)を指定してください.

en: %s: Can not read input argument #%d.
ja: %s: 入力引数 #%d を読み込めません.

en: %s: Wrong type for input argument #%d: A boolean expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: 論理値を指定してください.

en: Preview
ja: プレビュー

en: Error on export
ja: エクスポートエラー

en: Please specify a valid file format
ja: 有効なフォーマットを指定してください

en: Incompatibility detected
ja: 互換性がありません

en: Please check the diagram, before trying to simulate it.
ja: シミュレーション実行前にダイアグラムを確認してください.

en: Some blocks have been removed to ensure compatibility.
ja: 互換性を確保するためいくつかのブロックが削除されています.

en: Unable to decode "%s" : invalid data.
ja: "%s" をデコードできません : データが無効です.

en: Unable to decode "%s.%s" : invalid field.
ja: "%s.%s" をデコードできません : フィールドが無効です.

en: Modelica settings
ja: Modelica設定

en: name
ja: 名前

en: kind
ja: 種類

en: fixed
ja: 固定

en: initial
ja: 初期値

en: weight
ja: 重み

en: max
ja: 最大

en: min
ja: 最小

en: nominal
ja: ノミナル

en: comment
ja: コメント

en: selected
ja: 選択

en: Fix derivatives
ja: 微係数を固定

en: Fix states
ja: 状態量を固定

en: Solve
ja: 解く

en: model is not valid
ja: モデルが有効ではありません

en: Compiling
ja: コンパイル中

en: Computing
ja: 計算中

en: Global
ja: グローバル

en: Equations
ja: 方程式

en: Discretes
ja: 離散

en: Inputs
ja: 入力

en: Outputs
ja: 出力

en: Solver
ja: ソルバー

en: Initial computing method
ja: 初期値計算法

en: Parameter embedding
ja: パラメータ埋込

en: lets the user change the parameters and call the solver without regenerating code.
ja: ユーザにパラメータを変更させ,コードを再度生成することなくソルバをコールします

en: Generate Jacobian
ja: ヤコビアンを生成

en: Error
ja: エラー

en: Unknowns not equal to Equations
ja: 未知数の数が方程式と等じではありません

en: Unknowns
ja: 未知

en: Reduced
ja: 削減

en: Extended
ja: 拡張

en: Diff. States
ja: 状態量の微分

en: Fixed parameters
ja: 固定されたパラメータ

en: Relaxed parameters
ja: 緩和されたパラメータ

en: Fixed variables
ja: 固定された変数

en: Relaxed variables
ja: 緩和された変数

en: Please take a look into the Scilab console
ja: Scilabコンソールを確認してください

en: Wrong input argument "%s": invalid tree path.
ja: 入力引数 "%s" が間違っています: ツリーパスが間違っています.

en: Wrong input argument "%s": invalid node, use 'xcosPalDisable' instead.
ja: 入力引数 "%s" が間違っています: ノードが不正です, 代わりに 'xcosPalDisable' を使用してください.

en: Unable to import %s .
ja: %s をインポートできません.

en: Unable to load block from %s .
ja: %s からブロックを読み込めません.

en: Loading the block
ja: ブロックを読み込み中

en: Untitled
ja: 無題

en: File
ja: ファイル

en: New
ja: 新規

en: New diagram
ja: 新規ダイアグラム

en: New palette
ja: 新規パレット

en: Open
ja: 開く

en: Open file in Scilab current directory
ja: Scilabカレントディレクトリのファイルを開く

en: Save
ja: 保存

en: Save as
ja: 名前を付けて保存

en: Export
ja: エクスポート

en: Export all diagrams
ja: 全ダイアグラムをエクスポート

en: Save as interface function
ja: インターフェース関数の保存

en: Print
ja: 印刷

en: Close
ja: 閉じる

en: Quit Xcos
ja: Xcosを終了

en: Recent files
ja: 最近のファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Block Parameters
ja: ブロック パラメーター

en: Selection to superblock
ja: スーパーブロックへのセレクション

en: Superblock mask
ja: スーパーブロック・マスク

en: Create
ja: 作成

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Remove
ja: 削除

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Save block GUI
ja: GUIブロックの保存

en: matches
ja: 一致

en: Previous
ja: 前へ

en: Search
ja: 検索

en: Searching...
ja: 検索中…

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Zoom Out
ja: 縮小

en: Unable to load the selected blocks.
ja: 選択したブロックを読み込めませんでした.

en: Loading blocks
ja: ブロックを読み込み中

en: Load as palette
ja: パレットとして取り込む

en: User-Defined
ja: ユーザ定義

en: Create a category
ja: カテゴリを作成

en: Add to a new category
ja: 新規カテゴリを追加

en: Category
ja: カテゴリ

en: Enter a name
ja: 名前を入力

en: Dump
ja: ダンプ

en: View in Scicos
ja: Scicosでの表示

en: View
ja: 表示

en: Fit diagram or blocks to view
ja: ダイアグラムまたはブロックを視野に一致させる

en: Normal 100%
ja: 標準 100%

en: Palette browser
ja: パレット ブラウザー

en: Diagram browser
ja: ダイアグラム ブラウザ

en: Viewport
ja: 表示ポート

en: Get infos
ja: 情報を取得

en: Details
ja: 詳細

en: Show parent diagram
ja: 親ダイアグラムを表示

en: Simulation
ja: シミュレーション

en: Setup
ja: 設定

en: Compile
ja: コンパイル

en: Start
ja: 開始

en: Stop
ja: 停止

en: Set Context
ja: コンテキスト設定

en: Format
ja: 書式

en: Resize
ja: サイズ変更

en: Rotate
ja: 回転

en: Flip
ja: 反転

en: Mirror
ja: 反転

en: Show/Hide shadow
ja: 影の表示/非表示

en: Grid
ja: グリッド

en: Diagram background
ja: ダイアグラムの背景

en: Bold
ja: ボールド体

en: Italic
ja: イタリック体

en: Font size
ja: フォントの大きさ

en: Font name
ja: フォント名

en: Font style
ja: フォントの種類

en: Image path
ja: イメージのパス

en: Tools
ja: ツール

en: Code generation
ja: コード生成

en: Xcos Help
ja: Xcos ヘルプ

en: Block Help
ja: ブロックヘルプ

en: Xcos Demonstrations
ja: Xcos デモ

en: About Scilab
ja: Scilabについて

en: Palettes
ja: パレット

en: Sources
ja: 信号源

en: Continuous time systems
ja: 連続時間システム

en: Implicit
ja: 暗示的

en: Discontinuities
ja: 不連続

en: Lookup Tables
ja: ルックアップ・テーブル

en: Signal Processing
ja: 信号処理

en: Zero crossing detection
ja: ゼロクロス検出

en: Mathematical Operations
ja: 数値計算

en: Integer
ja: 整数

en: Matrix
ja: 行列

en: Sinks
ja: 出力／表示

en: Port & Subsystem
ja: ポートとサブシステム

en: Annotations
ja: 注釈

en: Discrete time systems
ja: 離散時間システム

en: Event handling
ja: イベント・ハンドリング

en: Signal Routing
ja: 信号の配線

en: Recently Used Blocks
ja: 最近使用されたブロック

en: User-Defined Functions
ja: ユーザ定義関数

en: Demonstrations Blocks
ja: ブロック・デモ

en: Electrical
ja: 電気工学

en: Thermo-Hydraulics
ja: 熱水力学

en: Enable
ja: 有効にする

en: Palette name
ja: パレット名

en: Diagram has been modified since last save.<br/> Do you want to save it?
ja: 直近の保存以降にダイアグラムが修正されています.<br/>保存しますか?

en: The file %s doesn't exist
     Do you want to create it?
ja: ファイル %s は存在しません
    作成しますか?

en: Unable to decode the URI : %s .
ja: URIをデコードできません : %s .

en: Ok
ja: OK

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Reset to default
ja: デフォルトに戻す

en: Failed to load Diagram
ja: ダイアグラムの読み込みに失敗

en: Could not save diagram.
ja: ダイアグラムを保存できません.

en: Do you want to overwrite existing file?
ja: 既存ファイルを上書きしますか?

en: Do you want a transparent background image?
ja: 背景イメージを透明にしますか?

en: Image contains no data.
ja: イメージはデータを含みません。

en: Unknown Diagram Version :
ja: 未知のダイアグラムバージョン:

en: Will try to continue...
ja: 継続を試みます...

en: Xcos error
ja: Xcos エラー

en: Unable to delete
ja: 削除できません

en: No block selected
ja: ブロックが選択されていません

en: Export to XML
ja: XMLにエキスポート

en: Export in progress
ja: エクスポート中

en: Import from XML
ja: XMLをインポート

en: Add to
ja: 追加

en: Add to new diagram
ja: 新規ダイアグラムを追加

en: Explicit data input port must be connected to explicit data output port
ja: 明示的データ入力ポートは明示的データ出力ポートと結合されている必要があります

en: Implicit data input port must be connected to implicit data output port
ja: 暗示的なデータ入力ポートは、暗示的なデータ出力ポートと繋がってなくてはいけません

en: Explicit data output port must be connected to explicit data input port
ja: 明示的データ出力ポートは明示的データ入力ポートと結合されている必要があります

en: Implicit data output port must be connected to implicit data input port
ja: 暗示的なデータ出力ポートは、暗示的なデータ入力ポートと繋がってなくてはいけません

en: Command port must be connected to control port
ja: コマンドポートは、制御ポートと接続されなくてはなりません

en: control port must be connected to command port
ja: 制御ポートは、コマンドポートと接続されてなくてはなりません

en: Port is already connected, please select an unconnected port or a valid link.
ja: ポートは接続済みです, 未接続のポートまたは有効なリンクを選択してください.

en: Align Blocks
ja: ブロックを整列

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Center
ja: 中央

en: Top
ja: 上位

en: Bottom
ja: 下揃え

en: Middle
ja: 中間

en: Link Style
ja: 結合方法

en: Straight
ja: 直線

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Set debugging level (0,1,2,3) <br/> it performs scicos_debug(n)
ja: デバッグレベル設定 (0,1,2,3) <br/>scicos_debug(n)を実行します

en: Execution trace and Debug
ja: トレースとデバッグの実行

en: Final integration time
ja: 積分終了時間

en: Real time scaling
ja: 実時間スケール

en: Integrator absolute tolerance
ja: 積算絶対許容誤差

en: Integrator relative tolerance
ja: 積分相対誤差

en: Tolerance on time
ja: 時間の誤差

en: Max integration time interval
ja: 最大積分時間間隔

en: Solver kind
ja: ソルバーの種類

en: Maximum step size (0 means no limit)
ja: ステップ最大値 (0: 制限無し)

en: Default
ja: デフォルト

en: Set Parameters
ja: パラメーター設定

en: Based on Scicos
ja: Scicosに基づく

en: Saving diagram
ja: ダイアグラムを保存

en: Loading diagram
ja: ダイアグラムを読み込み中

en: Loading palettes
ja: パレットを読み込み中

en: Loading user defined palettes
ja: ユーザ定義パレットを読み込み中

en: Generating C Code for SuperBlock
ja: スーパーブロックのCコードを生成中

en: A SuperBlock must be selected to generate code
ja: コードを生成するにはスーパーブロックを指定する必要があります

en: Simulation in progress
ja: シミュレーション実行中

en: Compilation in progress, results will be stored in the 'cpr' variable
ja: コンパイル中, 結果は 'cpr'変数に保存されます

en: Generate SuperBlock, please wait
ja: SuperBlockを生成中, お待ちください

en: Click on diagram to add link point or on a compatible target to finish
ja: 図形をクリックしてリンク点を加えるか、あるいは互換の目標をクリックして終了してください

en: No trace nor debug printing
ja: トレースもデバッグ出力も行ないません

en: Light Simulation trace (Discrete and Continuous part switches)
ja: 軽量シミュレーショントレース (離散または連続部のスイッチ)

en: Per block execution trace and Debug block calls
ja: ブロック毎の実行トレースとデバッグブロックコール

en: Debug block calls without trace
ja: トレースなしのデバッグブロックコール

en: All supported formats
ja: サポートされる全形式

en: Scicos file
ja: Scicosファイル

en: Xcos file
ja: Xcosファイル

en: Xcos (zip) file
ja: Xcos (zip) ファイル

en: XMI (Eclipse EMF) file
ja: XMI (Eclipse EMF)ファイル

en: Scilab Open Data file
ja: Scilab オープンデータファイル

en: Masked SuperBlock editor
ja: マスクされたスーパーブロックエディタ

en: Insert
ja: 挿入

en: Delete
ja: 削除

en: Move Up
ja: 上へ

en: Move Down
ja: 下へ

en: Rows
ja: 行

en: Variable settings
ja: 変数設定

en: Default values
ja: デフォルト値

en: WinTitle
ja: ウインドウ・タイトル

en: Window title
ja: ウインドウ・タイトル

en: Variable names
ja: 変数名

en: Variable descriptions
ja: 変数記述

en: Editable
ja: 編集可

en: Values
ja: 値

en: Set block parameters
ja: ブロック・パラメータ設定

en: The user palette configuration file (palettes.xml) is invalid.<BR> Switching to the default one.
ja: ユーザのパレット設定ファイル (palettes.xml) に誤りがあります.<BR>デフォルトの設定に切り替えます.

en: The user configuration file (xcos.xml) is invalid.<BR> Switching to the default one.
ja: ユーザ設定ファイル (xcos.xml) に誤りがあります.<BR> デフォルトの設定に切り替えます.

en: Setting up Modelica Compiler.
ja: Modelicaコンパイラを設定

en: Modelica initialize
ja: Modelica初期化

en: Error: unable to compile this SuperBlock
ja: エラー: このSuperBlockをコンパイルできません

en: Evaluation problem: wrong port number.
ja: 評価時の問題: ポート番号が間違っています.

en: Expecting <code>%d</code> but got <code>%d</code>.
ja: <code>%d</code> が仕様ですが,  <code>%d</code> が得られました.

en: <html><body>Compilation error: link ignored because it is not connected. <br/>Please reconnect it.</body></html>
ja: <html><body>コンパイルエラー: 未接続のためリンクは無視されます. <br/>再接続してください.</body></html>

en: Block name:
ja: ブロック名:

en: Simulation:
ja: シミュレーション:

en: Style:
ja: スタイル:

en: Datatype:
ja: データ型:

en: Implicit:
ja: 陰的:

en: Source datatype:
ja: ソースのデータ型:

en: Target datatype:
ja: ターゲットのデータ型:

en: Label:
ja: ラベル:

en: Optimal
ja: 最適

en: Auto-Position Block
ja: 自動位置ブロック

en: Split Block
ja: 分割ブロック

en: Auto-Position Split Block
ja: 自動位置分割ブロック

en: A one-line description of the block
ja: ブロックの簡易説明

en: Annotation (or comment) attached to the object
ja: オブジェクトに付属するアノテーション (またはコメント)

en: Scilab '%s' module disabled in -nogui or -nwni mode.
ja: -nogui または -nwni モードでは Scilab '%s' モジュールは無効です.

en: Scilab '%s' module not installed.
ja: Scilabモジュール '%s' はインストールされていません.

en: Number of recently opened files to display:
ja: 表示用に最近開いたファイルの数:

en: Default file format
ja: デフォルトのファイル形式

en: Default simulation settings
ja: シミュレーション設定のデフォルト値

en: Default trace settings
ja: トレース設定のデフォルト値

en: Basic controller
ja: 基本制御器

en: Water tank
ja: 水タンク

en: Discrete Controller
ja: 離散制御器

en: Kalman Filter
ja: カルマンフィルタ

en: Discrete Kalman Filter
ja: 離散カルマンフィルタ

en: Cont.Plant-Hybrid Observer
ja: 連続系-ハイブリッドオブザーバ

en: Temperature Controller
ja: 温度制御器

en: Inverted pendulum
ja: 倒立振子

en: Lorenz butterfly
ja: ローレンツバタフライ

en: RLC Circuit
ja: RLC回路

en: Bridge Rectifer
ja: ブリッジダイオード

en: Transformer
ja: トランス

en: Differential amplifier
ja: 差動アンプ

en: OpAmp amplifier
ja: オペアンプ

en: Switched capacitor integrator
ja: スイッチドキャパシタ積分器

en: DC/DC Buck Converter
ja: DC/DCバック変換器

en: DC/DC Boost Converter
ja: DC/DCブースト変換器

en: Colpitts oscillator
ja: Colpitts振動子

en: Logic AND gate
ja: 論理ANDゲート

en: Logic NOR gate
ja: 論理NORゲート

en: Automotive Suspension
ja: 自動車のサスペンション

en: Ball on a Platform
ja: 台の上のボール

en: Bouncing Ball
ja: 弾むボール

en: Hydraulics blocks
ja: 油圧ブロック

en: RLC circuit
ja: RLC回路

en: Heat conduction in a rod
ja: ロッドの熱伝導

en: Second order rotational system
ja: 二次回転系

en: Old Gain Block
ja: 古いゲインブロック

en: Optimal link route
ja: 最適ルートのリンク

en: Optimal split block position
ja: 最適ブロック位置分割

en: Standard demos
ja: 標準デモ

en: Control Systems
ja: 制御系

en: Electrical Systems
ja: 電気系

en: Mechanical Systems
ja: 機械系

en: Modelica demos
ja: Modelicaデモ

en: Old demos
ja: 古いデモ

en: Simple Demo
ja: 簡単なデモ

en: Bouncing Balls
ja: 弾むボール

en: Simple Thermostat
ja: 簡単なサーモスタット

en: Table Lookup
ja: テーブル検索

en: Signal Builder
ja: 信号生成器

en: Fibonacci Numbers
ja: フィボナッチ数列

en: Scilab block
ja: Scilabブロック

en: Xcos data types
ja: Xcosデータ型

en: Zero Crossing
ja: ゼロ交差

en: _IF_ Xcos block
ja: _IF_Xcosブロック

en: Goto/From blocks
ja: Goto/Fromブロック

en: Event demos
ja: イベントデモ

en: Optimal positions
ja: 最適位置

en: %s: Unable to export %s to %s.
ja: %s: %s を %s にエクスポートできません.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d to %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d から %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument %s: Block type expected.
ja: %s: 入力引数 %s の型が間違っています: ブロック型を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument %s: directory path string expected.
ja: %s: 入力引数 %s の型が間違っています: ディレクトリパス文字列を指定してください.

en: %s: Wrong input argument %s: svg, gif or jpg expected.
ja: %s: 入力引数 %s が間違っています : svg, gif または jpg を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument %s: string expected.
ja: %s: 入力引数 %s の型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument %s: boolean expected.
ja: %s: 入力引数 %s の型が間違っています: 論理値を指定してください.

en: %s: File '%s' does not exist.
ja: %s: ファイル '%s' が存在しません.

en: %s: File '%s' is not a valid palette file.
ja: %s: ファイル '%s' は有効なパレットファイルではありません.

en: %s: Found '%s' instead of a block.
ja: %s: ブロックの代わりに '%s' が見つかりました.

en: %s: Wrong type for argument #%d: diagram structure expected
ja: %s: 引数 %d で不正な型: 図形構造体が予想されます

en: %s: Wrong type for %s variable: A string array expected.
ja: %s: 変数 %s の型が間違っています: 文字列の配列を指定してください.

en: %s: All paths defined by %s variable must exist.
ja: %s: %s 変数により定義された全てのパスが存在する必要があります.

en: %s: The directory %s cannot been created, please check if you have write access on this directory.
ja: %s: ディレクトリー %s を作成できません. このディレクトリーへの書き込みアクセス権の有無を確認ください.

en: Unable to open %s
ja: %s を開けません

en: %s: Wrong number of input argument(s): %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Not supported format %s.
ja: %s: サポートされない形式 %s.

en: %s: the block %s is no more available, please update the diagram with a compatible one.
ja: %s: ブロック %s は利用できなくなりました, ダイアグラムを同等なブロックに更新してください.

en: %s is not a valid name, please change the title of the diagram.
ja: %s は有効な名前ではありません, 図のタイトルを変更してください.

en: %s: Wrong type for input argument %s: string type expected.
ja: %s: 入力引数 %s の型が間違っています: 文字列型を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument %s: diagram type expected.
ja: %s: 入力引数 %s の型が間違っています: ダイアグラム型を指定してください.

en: %s: Wrong number of output arguments: %d to %d expected.
ja: %s: 出力引数の数が間違っています: %d から %d 個の引数を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument %s: palette type or path expected.
ja: %s: 入力引数 %s の型が間違っています: パレット型またはパスを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument %s: File not found.
ja: %s: 入力引数 %s の型が間違っています: ファイルが見つかりません.

en: %s: Wrong type for input argument %s: string vector expected.
ja: %s: 入力引数 %s の型が間違っています:文字列のベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument %s: palette type expected.
ja: %s: 入力引数 %s の型が間違っています: パレット型を指定してください.

en: %s: Unable to load block from %s: hdf5 file expected.
ja: %s: ブロックを %s から読み込めません: hdf5 ファイルを指定してください.

en: %s: Unable to load block from %s: no `scs_m' variable found.
ja: %s:  %s からブロックをロードできませんでした: `scs_m' 変数が見つかりません.

en: %s: Unable to load block from %s: Missing file.
ja: %s: ブロックを %s から読み込めません: hdf5 ファイルを指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument %s: function as string or Block type or full path string expected.
ja: %s: 入力引数 %s の型が間違っています: 文字列で指定した関数またはブロック(Block)型または完全パス文字列を指定してください.

en: %s: Unable to generate the palette icon : %s already exists.
ja: %s: パレットアイコンを作成できません: %s が既に存在します.

en: %s: Wrong type for input argument %s: path string expected.
ja: %s: 入力引数 %s の型が間違っています: パス文字列を指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument %s: An existing file expected.
ja: %s: 入力引数 %s の値が間違っています:存在するファイルを指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument %s: A valid file format (png, jpg, gif) expected.
ja: %s: 入力引数 %s が間違っています : 有効な形式 (png, jpg, gif) を指定してください.

en: %s: Unable to generate the image %s.
ja: %s: イメージ %s を作成できません.

en: %s: Wrong type for input argument %s: string or struct expected.
ja: %s: 入力引数 %s の型が間違っています: 文字列または構造体を指定してください.

en: %s: Wrong type for input argument %s: full path string expected.
ja: %s: 入力引数 %s の型が間違っています: ファイルパス文字列を指定してください.

en: %s: Unable to export the palette to hdf5.
ja: %s: パレットを hdf5にエクスポートできません.

en: %s: Wrong type for argument #%d: Matrix of strings expected.
ja: %s: 引数 #%d の型が間違っています:  文字列の行列を指定してください.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: Vector expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: ベクトルを指定してください.

en: %s: Wrong value for input argument #%d: No block found.
ja: %s: 入力引数 #%d の値が間違っています:  ブロックが見つかりません.

en: %s: Wrong type for argument #%d: A String expected.
ja: %s: 引数 %dの型が間違っています: 文字列を指定してください.

en: Interface function does not exist or can not be called.
ja: インターフェイス関数が存在しないかまたはコールできません.

en: %s is not a valid block descriptor.
ja: %s は有効なブロック記述子ではありません.

en: %s: Wrong size for input argument #%d: %d-by-%d matrix expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の大きさが間違っています: %d 行 %d 列の行列を指定してください.

en: %s: Wrong number of input arguments: %d or %d expected.
ja: %s: 入力引数の数が間違っています: %d または %d 個の引数を指定してください.

en: Block definition with function [%s] failed.
ja: 関数 [%s] のブロック定義が失敗しました.

en: Block configuration with function [%s] failed.
ja: 関数 [%s] のブロック設定が失敗しました.

en: %s: Wrong type for argument #%d: A Block expected.
ja: %s: 入力引数 #%d の型が間違っています: ブロックを指定してください.

en: Field %s has different values.
ja: フィールド %s は異なる値を有しています.

en: Stopped before block:
ja: ブロックの前で停止:

en: Stopped after block:
ja: ブロックの後で停止:

en: State derivative computation
ja: 状態量微分計算

en: Regular outputs update
ja: 通常の出力更新

en: States update on discrete event
ja: 離散イベントで状態量更新

en: Output activation dates
ja: 出力アクティベーションした日付

en: Initialization
ja: 初期化

en: Ending
ja: 終了中

en: ReInitialization
ja: 最初期化

en: Continuous states properties update
ja: 連続状態量プロパティ更新

en: Zero crossing surfaces computation
ja: ゼロ交差局面の計算

en: Residual computation
ja: 残差の計算

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Tools
ja: ツール (&T)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: Xcos debug
ja: Xcosデバック

en: Break point conditions
ja: ブレークポイント条件

en: Break on selected flags
ja: 選択されたフラグでブレーク

en: After call
ja: コール後

en: Before call
ja: コール前

en: After date
ja: 開始後

en: On the Scilab condition above
ja: 上記のScilab条件に基づく

en: Current simulation state
ja: 現在のシミュレーション状態

en: scs_m block path:
ja: scs_mブロックのパス:

en: Time:
ja: 時間:

en: Flag:
ja: フラグ:

en: End debug
ja: デバッグ終了

en: Pause
ja: 一時停止

en: Use the %s button to end the debugging
ja: デバッグを終了するには %s ボタンを使用してください

en: Unable to simulate %s
ja: %s をシュミレートできません

en: Error occurred in pre_xcos_simulate: Cancelling simulation.
ja: pre_xcos_simulateでエラーが発生しました: シミュレーションをキャンセルします.

en: %s: Error during block parameters evaluation.
ja: %s: ブロックパラメータを評価する際にエラーが発生しました.

en: %s: Error during block parameters update.
ja: %s: ブロックパラメータを更新する際にエラーが発生しました.

en: Initialisation problem
ja: 初期化時に問題

en: End problem
ja: 終了時に問題

en: Simulation problem
ja: シミュレーション問題

en: Error in post_xcos_simulate: ending simulation.
ja: post_xcos_simulateでエラーが発生しました: シミュレーションを終了します.

en: %s: Cannot open file '%s' for reading.
ja: %s: '%s'を読み込み用にオープンできませんでした.

en: %s: Error while trying to read file contents from '%s'.
ja: %s: '%s'からファイルの内容を読み込む際にエラーが発生しました.

en: %s: Syntax error while trying to set up context from
ja: %s: コンテキストを設定中に構文エラーが発生しました
